TOSCANA’DA BİR KÖY: VINCI

By | 4 Temmuz 2017


Floransa’da kaldığımız ve ders sonrasında yakın çevrede fazla uzaklaşmadan gezebileceğimiz yerleri keşfetmek istediğimiz günlerden birinde Floransa yakınındaki Vinci kasabasına gittik. Leonardo Da Vinci bu kasabada doğmuş.. Kasabaya 3 km.uzaklıktaki evi, şimdi müze. Kasabanın merkezinde de birkaç binadan oluşan Leonardo müzesi, iki lokanta, Leonardo’ya adanmış bir meydan, iki hediyelik eşya dükkanı, bir de dondurmacı var :) Kasabanın etrafı ise bağlar ve zeytinlikler ile çevrili.. Önce biraz zayıf geldi, bu kadarcık mı dedim, aman siz gelmeyin falan yazdım ama sonra baştan sona gezip uzun Toskana ağaçlı manzaralara baktık, yemek yedik, o harika el boyaması seramik dükkanından tabaklar aldık, dondurma yedik falan..neticede baktım ki ben yine sevecek birşeyler bulmuşum.

Vinci Floransa’ya yakın ama arabasız gitmek iki aşamalı bir seyahat gerektiriyor. Önce Floransa Santa Maria Novella istasyonundan trene binip yaklaşık 30 dakika sonra 3. durak Empoli’de iniyorsunuz (Tren bileti 4.40€). Sonra istasyondan çıkmadan otobüs bileti gişesinden Vinci için bilet alıp dışarıdaki peronlardan 49 no.lu otobüse binmeniz gerekiyor (Otobüs bileti 2.5€). Yaklaşık 30 daikka sonra Vinci’desiniz.
Vakti kısıtlı, normal bir turiste özellikle gitmesini önermem ama uzun süre kalıyorsanız ya da Leonardo’ya özel bir ilginiz varsa neden olmasın..

Turizm ofisine uğrayıp köyün krokisini ve müze hakkında bilgi alın.

Yemek için çok alternatif yok. Turizm ofisine yakın iki lokontadan hangisi o anda aklınıza yatarsa oraya girebilirsiniz ama bence buraya “tok” uğramak daha mantıklı..

Ancak mutlaka seramik atölyesi Cannatella Antonino’ya uğrayın. El yapımı ve el boyaması seramikler harika, sanatkarı izlemek daha harika..

Leonardo Müzesi özel bir meydan ve iki yapıdan oluşuyor. Son bölümü ise buraya 3 km. uzaklıktaki doğduğu ev..

Sanırım sonbahar ya da ilkbaharda gidilirse çevresindeki yürüyüş rotalarını değerlendirmek ve zeytinlikler arasından Toscana manzaralı yürüyüşler yapmak keyifli olur..

One thought on “TOSCANA’DA BİR KÖY: VINCI

  1. Pingback: FLORANSA İPUÇLARI | Gezici Günlük

Comments are closed.