RUSYA’DA TURİST OLMA DERSLERİNE GİRİŞ: MOSKOVA & ST.PETERSBURG

By | 27 Nisan 2019

rusya_gezi_notlari_seyahat_rehberi_moskova_saint_petersburg

Nisan 2019’da güncellenmiştir*

Yıllarca gitmeyi ertelediğim bir ülkenin iki şehrine birden bir haftadan uzun bir seyahat gerçekleştirince tüm bu seyahati tek bir yazıya sığdırmak haksızlık olurdu. Onun için ben de seyahati kafamda bölümlere ayırıp gitmek isteyenlere daha çok faydalı olabilecek notlar hazırlamak istedim. Özellikle büyük muamma olan yön bulma, metroyu kullanma gibi konularda ayrıntılı notlar paylaşmak niyetindeyim.. Ama önce bu ülkeyi, Moskova ve St.Petersburg’u nasıl buldum, ne hissettim, kendi seyahatimin tarihçesinden girmeliyim konuya..

Sonunda Rusya!

Benim daha önce Moskova ve Peter’e gitmek için çok fırsatlarım oldu. Eş/iş durumundan arada bir çıkılan iş seyahatleri vardı. Hem eşimin iş seyahatlerine eşlik etmeyi çok sevmediğimden hem de Rusya’ya karşı kasıtlı bir tavır içinde olduğumdan bu iş seyahatlerine katılma şansı bana pek çekici gelmedi. Kasıtlı tavır diyorum; çünkü bir dönem Moskova’da yaşama gibi bir ihtimal bile vardı.. “Bir süre Moskova’da yaşar mısın” sorusuna “seninle, elbette yaşarım” demiştim ama aslında istemiyor, soğuk buluyordum; sadece kariyeri etkilemek istemiyordum.. Neyse ki o ihtimal bir süre sonra rafa kalktı ama benim Moskova fobim kolay kolay geçmedi. Sanki normal turist olarak bile gitsem koluma yapışıp birkaç sene orada zorla tutacaklar gibiydi!..

Nasıl olduysa bu yıl o iş seyahatlerinden birine katılma kararı verdim aniden!. Ekim’de planlanan gezi kaya kaya Kasım ayına, -2 derecelik havaya kadar ötelendi ve ben kendimi bir anda Moskova’da buldum!.

Tabi her seyahatin bir ön hazırlığı olduğu gibi bu seyahatin de bir ders çalışma bölümü olacaktı. Nereler gezilecek, ne yenip içilecek, en turistik hareketler, en yerel hareketler… vesaire vesaire.. Bu bölüm, bu hazırlık benim için seyhatin kendisinden bile önemli. Çünkü seyahatteki mutluluğum, aradığımı bulmam ön hazırlığın düzgün yapılmasına bağlı. İşte bu yüzden bu kısma her zaman büyük zaman ayırıyorum. Ancak bu kez ön hazırlık için çok vaktim yoktu.. Yine de hazırlıklı gitmenin bir yolunu buldum..

Seyahat Terzisi

Bilenler bilir, son yıllarda seyahatte öne çıkan bir kavram var: Seyahat Terziliği. Yani sizin üzerinize göre dikilmiş, tamamen sizin zevklerinize ve seyahat şartlarınıza göre planlanmış bir seyahat programı.

Çok sık seyahat eden biri olduğum için daha önce bu tür bir hizmet veren Jabiroo ile tanışmış ve gelecek zamanlarda bir seyahatimde bu hizmeti deneyimlemem konusunda sözleşmiştik. Ani gelişen bu Rusya atağım hizmeti denemek için iyi bir fırsattı. Ben de bu fırsatı değerlendirerek seyahate çıkmadan önce ön araştırma yapmaya vakti olmayanlara önerebileceğim iyi bir seçenek keşfetmiş oldum.

Bu sisteme göre önce sizin kişisel bilgileriniz, seyahat tarihleriniz ve güzergahınız, sonra da genel beğenileriniz, seyahat tercihleriniz alınıyor. Bu bilgiler doğrultusunda birkaç gün içinde size özel tasarlanmış seyahat programınız oluşturuluyor. İçinde ulaşım detaylarından, yeme içme önerilerine, şehir turundan kültür sanata tamamen sizin ilginize uygun tavsiyeler bulunan programınız önce mail yolu ile sonra da adresinize gönderi ile teslim ediliyor. Adrese gönderilen kutudan özellikle bahsetmek isterim; içinden çıkan seyahat temalı kurabiyeler, kitapçık halinde basılan seyahat programı ile bu kutu, hediye paketi açmayı çok seven beni oldukça mutlu etti!.. Bu hizmet seyahatinizin gün sayısına göre gayet uygun bir ücret karşılığında veriliyor ve dilerseniz bu programa otel ve restoran rezervasyonu, konser, tiyatro bileti gibi özel hizmetler de eklenebiliyor.

jabiroo_kisiye_ozel_seyahat_plani_jabiroocom

Bu hizmeti deneyimlemiş biri olarak vakti kısıtlı olan ya da araştırma alışkanlığı olmayıp nereden nasıl başlayacağını bilemeyenlere  bir sonraki seyahatleri için Jabiroo sitesinden ayrıntıları incelemelerini öneririm.

Bu yazının devamında bana özel hazırlanan programda yer alan bazı önerilere kısaca yer vermek niyetindeyim. Eğer beğenileriniz benimle çok örtüşüyorsa benim için hazırlanan öneriler sizin için de faydalı olabilir!.

İşte Moskova Listem!

Görülecek Yerler listemde şehrin olmazsa olmazları vardı;

 • Kızıl Meydan başlığı altında bu meydanın en görülesi öğeleri olan; Kremlin Sarayı, Aziz Vasily Katedrali, Lenin Mozolesi, Minin ve Pozharsky Anıtları ve Devlet Tarih Müzesi. Giriş çıkışı kontrollü ve kapalı bir meydan olan Kızıl Meydan, gerçekten de tam oratasında durup kendi ekseninizde 360 derece döndüğünüzde “Evet, şu an Moskova’dayım!” idrakini yaşadığınız, bu şehrin imzası niteliğindeki yegane adres.
 • Moskova Nehir Turu;
 • Moskova’nın Central Park’ı konumundaki en meşhur parkı Gorky Park;
 • Gece kulüpleri, kafeler, galeriler, tasarım enstitüleri, dükkanlar ve tarihi dokusu ile çikolata fabrikasından bozma cazibe merkezi Krasny Oktabr (Red October);
 • Durakları müzeyi andıran Moskova metrosunda keşif turu;
 • Nazım Hikmet’in Novodevichyekla dbishche’de (Yeni Kızlar Manastırı) bulunan mezarı;
 • Garage Çağdaş Sanat Müzesi;
 • Tretyakov Devlet Güzel Sanatlar Müzesi ve muhteşem sanat koleksiyonu;
 • Multimedia Art Museum ve Helmut Newton’dan Peter Lindhberg’e uzanan fotoğraf sanatçılarının eserleri ve
 • Alışverişin kalbinin attığı Arbat ve Tverskaya Caddeleri ile oldukça yoğun bir program hazırlanmıştı.

Bunların içinden anlık koşullara ve hava durumuna uygun seçenekleri değerlendirerek çoğunu gerçekleştirdiğimi söyleyebilirim.

moskova_gezi_notlari_moscow_seyahat_rehberi

Yeme içme önerilerim ise daha çok etnik ve yöresel tatlar içeren alternatiflerden oluşuyordu;

 • Gürcü mutfağından pideler sunan Kha Cha Puri ve yine Gürcü mutfağından örnekler için Dzhondzholi;
 • Orijinal Rus Mutfağından örnekler sunan Gudunov,
 • Rus Mutfağını Retro bir ortamda sunan Zhiguli,
 • Moskova stili ağır ambianslı kafe Moloko;
 • Gerçek bir Rus Apartmanında konumlanan ve evde ağırlanma hissi uyandıran Mari Vanna;
 • Ermeni Mutfağı’nı zengin bir dekor içinde suanan Noev Kovcheg;
 • Özbek Mutfağı deneyimi için Vostochny Kvartal;
 • Aynı zamanda şehrin sevilen gece kulüplerinden biri olan kulüp/restoran Petrovich..

Şehri sadece gündüz tek başıma gezebildiğim ve akşamları “eşimin iş gezisi” kapsamında daha kalabalık kadrolar ile geçtiği için sanırım yemek konusunda çıkarılan programa çok sadık kalamadım ama ara ara denediğim adresler beni mutlu etti. Hatta Bublik ve Kha Cha Puri’yi epey sevdiğimi söyleyebilirm.!..(2019 ziyaretimde Bublik’in kapandığını görünce listeden çıkardım. Diğer adresler yerli yerinde duruyor.)

Ancak tüm Moskova notlarım paylaşmak istediğim adresler elbette bu kadar değil; yeni ve kapsamlı Moskova notları pek yakında!

matruska_moskova_gezi_notlari

Gelelim St.Petersburg Adreslerine!

Yine görülecek yerler listesi ile ve şehrin en ünlü Caddesi ile başlıyoruz;

 • Kilometrelerce uzunlukta 24 saat hareketli, buraların İstaklal Caddesi kıvamında Nevsky Caddesi;
 • Aynı cadde üzerindeki görkemli Kazan Katedrali;
 • Lolita Yazarı Nobokov’un müze/evi Nobokov Müzesi;
 • Dünyanın belki de en görkemli müzesi olan 3 milyon parçalık koleksiyonu ile Hermitage;
 • Rus Devlet Müzesi;
 • Şehrin ikonik yapılarından Singer binasında konumlanan House of Books kitabevi;
 • Şehirdeki Çağdaş Sanat alanlarından Marina Gisich Galeri,
 • Şehrin en geniş edebi arşivine sahip Ulusal Puşkin Müzesi;
 • St. Nicholas Naval Katedrali;
 • Gurme Alışveriş cenneti Yeliseev’s Food Hall;

saint_petersburg_gezi_notlari_stpetersburg_isaac_cathedral

Ayrıca sanatsal olarak da oldukça zengin bir şehir olan St. Petersburg’un önemli tiyatro, bale, opera, gösteri sahnelerinden bir ya da birkaçını ziyaret etmek şehir turunun önemli bir parçası.

Mariinsky Tiyatrosu, Mikhailovsky Tiyatrosu, Hermitage Tiyatrosu ve Stostakovich Filarmoni Salonu bizim Jabiroo önerilerimiz arasındaydı. Klasik olarak bu şehirde ilk akla gelen bale izlemek olsa da biz Mariinsky tiyatrosunun II no.lu modern binasında opera izlemeyi seçerek gayet yerel ve yerinde bir tercih yaptık. Birçok şehirde operaya baleye gitmiş biri olarak hem seçim, hem ortam, hem kitle,  hem de temsil uyarlaması olarak en memnun kaldığımız deneyimlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Onun için tiyatro biletlerimizi otelimize kadar gönderen bu eşsiz gecenin mimarı Jabiroo’ya ayrıca teşekkürü borç bilirim.

 • Yemek önerilerinde yine etnik ve yerel önerilere yer verilmiş;
 • Farklı etli ve sebzeli iç malzemelerler hazırlanmış yerel hamurişlerinin satıldığı Stolle zinciri;
 • Et ağırlıklı klasik Rus restoranı Straganoff Restaurant;
 • Kanal kıyısında konumlanan Ermeni restoranı Kilikia;
 • Şık ve zarif atmosferli Rus ve Füzyon mutfağı barındıran Za Tsenoi;
 • Şehrin fine-dining yemek temsilcilerinden 1913 Restaurant
 • Giriş katı cafe, 2. katı restoran ve 3. katı kitapçı olarak hizmet veren Biblioteka listemdeki adreslerdi..

biblioteka_cfe_st_petersburg_yeme_icme_notlari

 

Yine Moskova’daki sebepler ile aralarından deneyebildiklerim Stolle, Biblioteka, Kilikia oldu ve yine önerileri başarılı buldum. Lahanalı ve taze soğanlı hamurişlerine bayıldığım Stolle’ye diğer çeşitleri denemek üzere tekrar uğramaya vaktim kalmadığı için bir hayli üzgünüm!..

Hepsi bu kadar mı?

Elbette değil!.. Beni normal bir turist olarak düşünmeyip 3 turist gibi düşünürsek(!) sanırım durumu açıklamak daha kolay olur!. Ben seyahatlerde az uyku ve aşırı hiperaktivite esası ile gezdiğim için gezi notlarımı bu kadar az madde ile toparlamak mümkün olmuyor…

Birçok yazıda bu ülkede turist olmanın zorluğundan yakınılan pasajlar okudum. Belli ki Rusya birçok insana zor gelmiş, yormuş.. Oysa ben çok sevdim ve gayet kolay adapte oldum!.. Onun için de diğer gidecek olanlara da seyahati kolaylaştırmak niyetindeyim.. Her iki şehre dair güzel keşiflerim, bir sürü dükkan, yeme içme, kahve adresi ve önerim var. Bunlara da gelecek yazılarda geniş geniş yer vermeyi planlıyorum.  Ama o notlara yetişemeden gidenler de yukarıdaki Jabiroo önerileri ile gayet keyifli bir şehir turu yapacaklar, eminim.. Ayrıca instagram/gezicigunluk‘te paylaştığım postlar ve özellikle profile sabitlediğim Moskova hikayeleri şimdilik çok faydalı olacaktır.

Biz St. Petersburg’a geçerken Kızıl Meydan’a yeni yıl pazarı kuruluyordu. Kırmızı, yeşil, dore ve gümüş ile bezeli neşeli tezgahlar, noel şarkıları, şekerleme, çikolata ve sıcak şarap!.. Tam yeni yıl ruhu.. Sanırım şu günlerde S.Petersburg’da da benzer hazırlıklar tamamlanmıştır. ne yalan söyleyeyim, yurtdışında yeni yıla girmeyi çok sevmesem de özellikle Kızıl Meydan’da geri sayım fikri beni de cezbediyor!.

2019 Nisanı’nda yaptığım ikinci Moskova ziyareti ise tam Paskalya Arifesi’ne denk geldi. Ruslar bayram ve özel günlere çok önem veren bir toplum.. O muhteşem Paskalya hazırlıkları, sokakların süslemesi ihtişamı bu dönemde de Moskova’yı görülesi kılıyor bence..

Moskova mı, Peter mi?

Bu şimdiden bana bu seyahatle ilgili en çok sorulan soru. Elbette imkan varsa her ikisi de!

Her şehrin kendine has bir havası, bir ruhu var. Onu yakalamak, sevip sevmemek, tamamen doğru zamanlama ve kişisel zevkleriniz ile alakalı. Moskova. St.Petersburg. Her ikisi de güzel ve birbirinden çok farklı. Ama kişisel olarak ısrarla sorarsanız ben Moskova derim.

krasny_oktabr_red_october_gallery_moskova_gezi_notlari

Kızıl Meydan’dan çıkar çıkmaz bambaşka bir yüzü var şehrin. Asla turistik değil. Baya ciddi, büyük bir metropol. Ve ben bilindiği üzere o büyük metropollere, oralarda gerçek hayata dokunmaya bayılıyorum. Moskova’da tam anlamıyla gerçek yaşamın içine karışma, gerçek şehir insanlarını gözlemleme, aralarında yaşama şansı yakaladığıma inanıyorum. Hele ki daha dış mahallelere açıldıkça o çok sevdiğim Berlin havası!. Sabahları metro koridorları boyunca ilerleyen işe yetişmeye çalışan kalabalıklar, akşamları tiaytroların önünde, lokantalarda toplanan zarif insanlar.. Kafamdaki kaba saba Rus imajı bu seyahatle devrildi, yıkıldı, tuz-buz oldu!.. Güzel insanlar, güzel bir kültür.. Tanışmaya kesinlikle değer..

Yıllar önce eşimi kırmamak adına -mecburen- kabullendiğim Moskova’da yaşama fikri şu an öyle sıcak geliyor ki keşke o proje bir ara raftan inse de o güzel şehirde birkaç yıl yaşayabilsem..

St. Petersburg ise yüzölçümü olarak daha küçük, daha derli toplu, daha kolay ve birazcık daha turistik bir şehir. Şatafatlı sarayları, binaları, şık kafeleri, kanalları, köprüleri ile kimi zaman Viyana’yı, kimi zaman Amsterdam’ı andıran sevimli, keyifli bir şehir.  Peki ben neden Moskova’yı daha çok sevdim? Çünkü ben zoru seviyorum!..(Aslında zoru değil, metropolleri seviyordu)

Şaka bir yana bu kadar yıl sonra sonunda görme şansı elde ettiğim bu iki şehri de çok sevdim. *Ve hatta Moskova’ya ikinci ziyaretimi de yeni yaptım!. İlk gittiğim dönem vizesizdi ama arada yaşanan kriz sebebiyle şu an tekrar vize gerekiyor. Ama görünüşe bakılırsa çok kısa bir zaman içinde iki ülke arasında yeniden vizesiz seyahat söz konusu olacak. Hele ki vize kalkarsa bence ilk fırsatta bu güzel şehirleri görmeye gitmelisiniz. Moskova ve St. Petersburg yazılarımız devamını ısrarla bekleyiniz. Henüz ikna edemediysem de size bu güzel şehirleri mutlaka sevdireceğim!..

Gelecek postta görüşmek üzere!.

moskova_metro_istasyonlari_moskova_gezi_notlari

One thought on “RUSYA’DA TURİST OLMA DERSLERİNE GİRİŞ: MOSKOVA & ST.PETERSBURG

 1. Pingback: 2015 Z RAPORU | Gezici Günlük

Comments are closed.