FLORANSA İPUÇLARI

By | 13 Ağustos 2017

floransa_gezi_notlari_2017_floransada_gezilecek_yerler

Floransa’da Ulaşım

Türkiye’den Floransa’ya ulaşmak için yakın şehirlerdeki havalimanlarını tercih etmek gerekiyor. Bologna ve Pisa en yakın ve pratik olanları ama çok şehirli bir plan için Venedik ve Roma‘dan geçmek de gayet mantıklı olur..

Pisa havalimanından tren ile gelmek için önce havalimanından “people mover” ile Pisa Centrale’ye, oradan da Firenze Santa Maria Novella ana tren istasyonuna giden trene aktarma yapmak gerekiyor. Aktarma gayet basit, gözünüzü korkutmasın ama hiç aktarma, tren peronu bulma gibi şeylerle uğraşmadan direkt Floransa’ya ulaşmak isterseniz Autostradale‘nin ekspres otobüsleri ile havalimanı çıkış kapısının az ilerisinden 2017 itibarı ile 12€’ya Floransa merkez istasyona ulaşabilirsiniz.  Tren ya da otobüs ulaşım süresi az çok aynı, maliyet de yakın; dolayısıyla çok düşünmeden mevcut şartlarda en uygun olanı seçin.

Aynı şekilde Bologna için de (bu güzergahı kullanmadım)  havalimanından direkt Floransa’ya gelen ekspres otobüsleri kullanabilirsiniz.

Şehir içinde ulaşıma gelince; eğer merkezi bir noktada konaklayan ve birkaç günlüğüne şehre gelmiş olan bir turistseniz aslında buna hiç ihtiyacınız olmayabilir. Floransa merkezi gerçekten de çok küçük olan bir şehir. Bütün gün yürüyüp tamamını gezebiliyorsunuz. Zaten tarihi merkez içinde metro, tramvay gibi bir araç yok; buraları sadece yürümek durumundasınız. Belki sadece Michelangelo tepesine çıkarken otobüs kullanabilirsiniz; ulaşım biletleri küçük büfelerde, gazete kiosklarında bulunuyor. 90 dakika geçerli tekli biletler 1.20€ ve otobüs  ya da tramvayın içinde mutlaka makineye sokup onaylatmak gerekiyor. Bunun yanısıra 1, 3 ve 7 günlük biletler ve günlük aile biletleri de mevcut; biletler hakkında detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Floransa’da her ne kadar şehiriçi ulaşım kullanmasanız da tren en çok kullanacağınız ulaşım aracı olabilir. Uzakta konaklayanlar için şehre ulaşmanın yanısıra Floransa’nın yakın çevresindeki şehirleri, kasabaları görmek için de tren çok kullanılan bir seçenek. Ana tren istasyonu Santa Maria Novella ve kısaltmalarda hep SMN olarak rastlayabilirsiniz.. Regionale trenler ile ya da hızlı trenler ile buradan neredeyse her yere ulaşmanız mümkün; rotanıza uygun alternatifleri görmek için trenitalia sitesine bakabilirsiniz. ..

Bazı şehir ve kasabalar için ise tren yerine Sita otobüslerini kullanmak da mantıklı olabilir. Bunların da ana durağı merkez istasyonun hemen yakınında, Via Santa Caterina’da..

Bisiklet kiralamak isterseniz -ki Floransa’da bisiklete binmek özellikle “Oltrarno” tarafında oldukça tatlı bir şey…  bicifirenze.it‘ten saatlik, günlük ve aylık olarak kiralayabilirsiniz; SMN ve Via Ghiberti’de iki ayrı yerleri var..

floransa_ulasim_bisiklet_gezilecek_yerler

İnternet erişimi için şehrin en turistik ana meydanlarında günde bir saat Firenze Wifi ağını facebook bağlantısı ile ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Cafe ve restoranların da pek çoğunda erişim var.. Ayrıca  Duomo meydanı köşesindeki TIM’den wifi için 19€’ya bir kart alabilirsiniz. 

Floransa’da Nerede Kalınır?

Ben şehrin tadını çıkarabilmek adına merkezden çok fazla uzaklaşmamak gerektiği kanısındayım.. Floransa genel olarak oldukça güvenli bir şehir; bu sebeple merkezinde konaklamaktan çekineceğiniz bir bölge en azından ben bilmiyorum.. Merkez istasyon Santa Maria Novella’nın arkasında Via Fiume ve Via Faenze sokaklarında irili ufaklı her bütçeye uygun pek çok alternatif var. Yine biraz yukarıda Piazza della Indipendenza‘da pek çok farklı konaklama alternatifi var. Floransa bizim pek çok sefer ziyaret ettiğimiz bir şehir olduğundan bu bölgelerde birçok yerde kaldık ama özellikle bir isim vermemi isterseniz cici, temiz, her yere yürüme mesafesinde ve uygun fiyatlı bir adres olarak aklıma hep tam bahsettiğim meydandaki Hotel Caravaggio gelir.

Bunun dışında daha sofistike bir konaklama için “bütçe hiç dert değil” diyorsanız ben de size Lungarno Collection‘ın Ponte Vecchio’nun her iki yakasında konumlanan şahane manzaralı odaları derim; paranızı hiiç başka yerler için çar çur etmeyin!.

Bunların hiç biri değil gezicigünlük, biz senin kaldığın o tatlı evi hiç unutamıyoruz, ille de onu istiyoruz derseniz işte o başka iş!.  Biz 3 hafta boyunca Ponte Vecchio’ya sadece 20 adım ötede, 20 metrekarelik, harika teraslı tatlı bir çatı katında kaldık.. Evet aşırı küçüktü ama terası, ve konumu bu kusurunu saklıyordu.. Çift kişilik bir yatak,minik bir kahvaltı köşesi, ocak, mikrodalga ve mini buzdolabı bulunan bir mutfak köşesi, minnacık giyinme odası, minicik bir banyo ve -hepsinden güzeli- evdeki vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz bir terası vardı.. Çok küçük ama iki kişiye yetecek şirin bir evcikti.. ama.. burası size kodunu verebileceğim ve kolayca ulaşabileceğiniz bir seçenek değil.. Uzun araştırmalar ve bağlantılar sonucu sahibine ulaşabildiğim bu ev ile 1 hafta veya daha uzun konaklamalarınız için  gerçekten ilgileniyorsanız sahibesinin mailini verebilirim ve kendisi ile “bana değil ona sormanız gereken ücret, prosedür ve diğer konularda haberleşebilirsiniz”..  Benim ise ev ile ilgili olarak yukarıdaki yorumlarım dışında paylaşabileceğim tek şey o günlerde instagram storie’mde yayınladığım videolar…

Evde çekilmiş videoları izlemek için tıklayınız..     Video 1   Video 2   Video 3

floransa_gezi_notlari_folaransada_konaklama

Floransa Şehir Turu

Bu başlık altında, kendi ilgi alanım dahilinde, sizin de dikkatinizi çekmek istediğim notlar bulacaksınız; yani şehirde görülecek tüm turistik yerler listesi değil :)

– Şehirde görülmeye değer pek çok müze, sanat koleksiyonu ve saray var. Hepsini bir Floransa seferinde görmek imkansız ama kendi kişisel zevklerinize göre bir yada birkaçını programınıza ekleyebilirsiniz. Galleria dell’Accademia ve Uffizi için mutlaka önceden bilet bakmalısınız. (veya Orsanmichele kilisesinin önündeki bilet gişesinde şansınızı deneyebilirsiniz) Eğer uzun bir kuyrukta beklemeyi göze alırsanız her ayın ilk Pazar’ı ücretsiz olarak bu ağır toplar dahil pek çok müzeyi  gezebilirsiniz.

vasari_koridoru_floransa_gezi_notlari

Mediciler‘in halkın arasına karışmadan Palazzo Vecchio‘dan Palazzo Pitti‘ye geçişini sağlamak üzere 1500’lerde yapılan Vasari Koridoru, artık normal turistik ziyarete kapatılmış olsa da Uffizi Müzesi üzerinden Ponte Vecchio‘ya ve oradan karşı kıyıya uzanan izini sürün ve mutlaka fotoğraflayın..

Santa Maria del Fiore /Museo del Duomo/La Cupola/Campanile di Giotto. Zaten gün içinde sayısız sefer ister istemez önünden geçtiğiniz şehrin, bir yerlerinden kubbesini gördüğünüz Duomo‘ya bir de içeriden bakmak, çatısına çıkmak isterseniz (ki ben ilk defa bu sefer istedim ve çok da hoşuma gitti..) yapmanız gereken Duomo meydanındaki bilet ofisinden 15€’luk kombine bileti almak. Aldıktan sonra çan kulesi ve kubbe, için ayrı ayrı rezervasyon oluşturmanız gerekiyor. Müze çok mühim değil; onu bileti alır almaz da gezebilirsiniz ama çan kulesi ve özellikle  kubbe çok talep görüyor o yüzden rezervasyon şart!. Aynı yerden çıkmadan rezervasyon makinalarına aldığınız bileti okutarak rezervasyon oluşturabilirsiniz. Makineden çıkan fişi saklayın ve rezervasyon gün ve saatinizde 5-10 dakika önce girişte olun. Konaklama süreniz çok uzun değilse gitmeden web üzerinden online olarak da halledebilirsiniz.  Kubbe ve çan kulesine 400-500 basamak çıkmak için ayağınızda rahat ayakkabı elinizde de bir su şişesi olsa hiç fena olmaz.. Yukarıda manzara muhteşem.. Sadece birine çıkmaya vaktim olsa Giotto çan kulesine çıkardım..ki kubbeye oradan bakabileyim diye. onun dışında zaten şehrin manzarası her ikisinden de benzer özellikte..Ama bunların hiçbirini yapmasanız da Duomo’ya giriş biraz kuyruğa rağmen ücretsiz..

la_cupola_floransa_gezi_notlari_f

– Dante’nin evi için minik bir uyarım olacak.. Floransalılara göre Casa di Dante sadece bir şehir efsanesi.  Dante’nin ölümünden 500 yıl sonra yapılmış ev mi olurmuş diyerek dalga geçiyorlar, haberiniz olsun!

– Palazzo Pitti önceki seyahatlerimde ziyaret ettiğim ve beğendiğim müzelerden biri. İçindeki eserler ve kostüm müzesi kısmı görülmeye değer ama asıl ilgi çeken bölümü Boboli Bahçeleri elbette.. Benim önerim yaz aylarına denk gelen ziyaretlerinizde Boboli’yi esgeçmeniz. Bu saray ve bu bahçe tam bir ilkbahar aktivitesi. Yaz aylarında hem çok sıcak, hem bahçe olması gerektiği kadar yeşil ve çiçekler içinde değil.. Biliyorum çünkü İtalyanca kursumun düzenlediği gezi ile yaz sıcağında da gittim!. Bence bu sarayda yazın yapılabilecek en muhteşem şey akşamları iç avlusunda düzenlenen opera geceleri.. Unutulmaz bir şey yapmak isterseniz bunu deneyin..

Museo Novecento ve Palazzo Strozzi sergileri. Floransa Rönesans’ın şehri; sanatta da bu dönemin eserleri anlamında inanılmaz zengin. Modern sanat ise daha çok galerilerde ve sınırlı sayıda müzede karşınıza çıkıyor.. Çağdaş Sanat müzesi Novecento’daki eserler ve Strozzi sarayında düzenlenen süreli sergiler bu anlamda beklentinizi biraz olsun karşılayabilir..  Ekim ayına kadar gidecek olanlar şanslı; çünkü YTALIA sergisi bir bienal tadında şehrin her köşesini modern sanat ile buluşturuyor..

– Hemen Boboli’nin devamında yükselen Forte di Belvedere (Belvedere kalesi) şehrin manzara noktalarından biri ve ayrıca Ekim’e dek Floransa planı olanlar için muhteşem bir sergi alanı. YTALIA kapsamında Floransa manzarası önünde boyluboyunca uzanmış  dev boyutlardaki Calamita Cosmica (Gino de Dominics) heykeli karşısında etkilenmemek mümkün değil.. Bunun dışında kalede dört bir yandan farklı manzara izleyebileceğiniz, özellikle akşamüstü çok keyifli bir kafe var..

ytalia_firenze_forte_belvedere

– Tam da manzaradan bahsetmişken meşhur Piazza Michelangelo‘nun yanına  San Miniato al Monte,  Giardino di Villa Bardini, Giardini delle Rose‘yi de ekleyelim.. Ama benim en sevdiğim Floransa manzarası kesinlikle Villa Bardini‘den..

Via dei Servi, Duomo’ya bakıp fotoğraf çekmeyi çok sevdiğim sokaklardan biri; bu sokaktan geçerken dönüp katedralin heybetine, yakalayacağınız renk tonlarına bakmayı unutmayın. Sokağın devamında ise yine şehrin önemli meydanlarından Piazza della Santissima Annunziata var. Burada bir merdivene oturup sandviçimi yerken meydandan geçen bisikletlileri, heykelleri, mimariyi izlemeyi çok seviyorum.. Meydanın bir köşesinde de çatısındaki cafeden Duomo kubbesini görerek birşeyler içebileceğiniz Caffe del Verone var.

floransa_gezi_notlari_gorulecek_yerler

– Giardino dell’Orticultura içinde o çok sevdiğimiz camekanlı seralardan olan koca bir botanik bahçe.. Böyle yerler de yazdan çok baharda güzel oluyor ama yaz boyu burada düzenlenen konserler, organik pazar, tasarım pazarı gibi etkinlikler sayesinde özellikle haftasonu lokallerin uğrak yeri oluyor..

– Biblioteca delle Oblate şehirde en sevdiğim köşelerden..Belki gerçekten ders çalışmam gerektiği içindir ama buraya girdiğimde pek de derse konsantre olabildiğimi söyleyemem..  Müzelerdeki sergilere ait kitapları karıştırıp iç avlularda gölge köşelerde sohbet eden öğrencileri izlemek, gürültülü kafesinde Duomo kubbesini karşıma alıp seyretmek varken…

biblioteca_delle_oblate_firenze_floransa_rehberi

– Bir de Palazzo Medici gibi yürürken ansızın karşınıza çıkan muhteşem avlulu yerler var tabi; yürürken kafanızı avluların içine uzatmayı, tarihi yapıların giriş hollerinde tavanlara bakmayı unutmayın..

Sokak Sanatlarını atlamayın; 3 önemli ismin şehrin her yerine yayılmış minik ama her görüşte gülümseten işlerine dikkatle bakın.. Clet Abraham Floransa’daki neredeyse tüm trafik işaretlerine kendince eklemeler yaparak şehri neşelendiriyor. Exit/Enter şehrin duvarlarına küçük kalpler kondurup bulmanız için küçük notlar bırakıyor.. Blub ise #artsanuotare yani “yüzebilen sanat” serisi ile önemli sanat eserleri ve önemli kişiliklerin su altı duvar resimlerini şehirde bulabildiği her boşluğa konduruyor.. 

Turistik ama Fiat 500 sevenler için eğlenceli bir aktivite var;  bazı yerel tur acenteleri sizi eski Fiat 500’ler ile şehrin yakınında, Toscana kırsalında gezdiriyorlar; aracı kendiniz kullanabiliyorsunuz.. Gezinin finali de San Miniato al Monte’den Floransa manzarasına karşı bitiyor.. Yarım gün süren oldukça fotografik ve kişibaşı maliyeti 100 € civarında olan böyle bir gezi yapmak isterseniz walkaboutflorence alternatiflerden biri..

fiat500_floransa_gezi_notlari
Floransa’da Alışveriş

Benim için Floransa çok alışverişe teşvik eden bir şehir değil.. O turistik pazar yerleri, hiçbiri italyan olmayan göçmen satıcıların italyan olduğundan şüphe ettiğim ürünleri pek ilgimi çekmiyor..Mağazalar da genel olarak çok ilginç, içinden çıkmak istemeyeceğim türden değil.. Ama yine de sevdiğim birkaç adres bulduğumu söyleyebilirim.

Silvano Giuliani  / Her gün okul yolumda karşıma çıkan küçük atölye/dükkanın vitrininde her gün değişen deri saplı kumaş çantalara bayılıyorum; gelirken yaz boyu çok severek kullandığım bir sırt çantasını kapıyorum../Via delle Belle Donne, 43,

Le Sorelle / Oltrarno’da hemen kanalın arka sokağına bulunan bu dükkanda Uashmama kağıt objeler, ev aksesuarları ve deri çantalar oldukça ilgimi çekiyor../Borgo S.Jacopo, 30/r

Giulia Materia / Yine Oltrarno tarafında çok yürüdüğüm sokaklardan birinde bulunan bu minik tasarım dükkanında üzeirnde Giulia’nin çizimi olan her şey çok hoşuma gidiyor ama en çok eski plaj şezlonglaında kullanılan brandadan yapılan çantalara bayılıyorum; bir tanesi benimle İstanbul’a dönüyor../Sdrucciolo de’ Pitti, 13/r

floransada_alisveriş_ne_alinir

Via Maggio antikacılarla dolu bir cadde. Buranın en tuhaf dükkanı şüphesiz Verabis Vintage. Bir dükkanın her yeri “metreküp bazında” eski ıvır zıvır ile dolu olabilir mi? İlginç sahibesinden izin almadan hiçbir şeye dokunmanız mümkün değil ama içeride en pretijli markaların vingate çantaları, ipek bluzleri, aksesuarları cirit atıyor..

Aynı cadde üzerinde & Company di Betty Soldi, Oltrarno tasarımcılarının ürünlerini bulabileceğiniz cici bir konsept dükkan ama ürün fiyatları epey yüksek.. Buradaki tipografik mermerler çok güzel..

Yine yürümeyi çok sevdiğim sokaklardan Via da Fossi antikacılar ve ilginç dükkanlarla dolu. O yüzden karşı kıyı ile istasyon arasında yürümem gerekirse kesinlike bu sokağı tercih ediyorum. Hem vitrinler güzel hem de Ponte Vecchio’nun saçma kalabalığından uzak.. Sokağın ev favori adresi üst katında bir de enoteca bulunan kitapçı Todo Modo..Burada kitap karıştırmaya bayılıyorum..

Legami birkaç şubesi bulunan küçük bir dükkan. Benim devamlı kullandığım Pijama çantalarımın bazı modelleri burada var ama mutlaka buradan birşey almalıyım dedirten bir dükkan değil..

Feltrinelli şubeleri kitap, dergi, kırtasiye ve müzik alışverişleri için en iyi kurtarıcı. Üstelik istasyon şubesi 10’da, piazza repubblica şubesi 11’de kapanıyor!

Plakseverleri de unutmadım; Data Records 93, Twisted ve Danex Records iyi seçenekler.. Move On Record Pub‘ta da her yerde bulabileceğiniz plaklar var ama yine de alt katı  pub olan bu dükkana bir çıkın derim. Hiç olmazsa penceresinden Duomo meydanına tepeden bakmış olursunuz..

Piazza dei Ciompi’de hergün öğlene kadar ve özellikle ayda bir haftasonu büyük bit pazarı (Mercato delle Pulci) kuruluyor. Bu çevre etrafındaki mekanlarla birlikte sevimli.. Hemen yakınında bir ye sebze meyve pazarı Mercato Sant Ambrogio kuruluyor..

En büyük pazar ise (sebze meyve giysi) Salı sabahları nehir kıyısındaki Cascine Parkı’nda kuruluyor.

Piazza Santo Spirito‘da ayın 2. Pazarı bit pazarı, 3.Pazarı ise organik pazar var..

floransa_bit_pazari_gezilecek_yerler

Her ayın 3. haftasonu Fortezza Basso Antika Pazarı kuruluyor ama metro inşaatı sebebiyle bu pazar uzun bir süre Cascina parkı girişinde olacak..

Her ayın ilk haftasonu Floransa’ya yakın Fiesole‘de  vintage pazarı kuruluyor..

Mercato Centrale ve Mercato San Lorenzo turistik ama mutlaka görülmeli.. Mercato Centrale’nin alt katındaki satıcılar öğleden sonra olmuyor ama üst kattaki yeme içme tezgahları gece 24’e kadar açık..

Süpermarket olarak  Dante’nin evine yakın Carrefour Express ve SMN istasyonu arkasında büyük bir CONAD market var.

Via dei Tornabuoni en prestijli markaların yeraldığı cadde.. Sabah ve akşam buradan bisikleri üzerinde geçen şık insanları izlemek de çok keyifli. Via del Parione, Via Roma, Via dei Calzoiuoli, Via Por Santa Maria, Via Cerretani caddelerinde de saysız mağazaya rastlayacaksınız.

Her şehrin vazgeçilmezi Kiko ve Tiger (TGR-Flying Tiger)  zaten her köşebaşında var.

Tüm bunlara  ek olarak Via Santo Spirito‘da “Le Botteghe Artigiane” olarak geçen dükkanlara yaptığımız okul gezisinden birkaç not:

Bu dükkanların hepsinde eski usul el ile üretim devam ediyor ve meslekler kuşaktan kuşağa geçiyor.. Her dükkanın önü satış, arkası atölye bölümü..
Francesco‘da el yapımı sandalet ve ayakkabılar üretiliyor..Fiyatlar 95-450€ arasıydı)
Angela Caputi nefis tasarım takılar üretiyor; hem de plastikten..
“Sartoria” sadece elde dikim yapan terziler..bu kapsamda Sartoria Romagnoli’ye uğradık.
Castorina 1895‘ten beri ahşap oyma objeler üretiyor.. En sevdiğim dükkanlardan biri oldu; arkadaki atölye ve vitrindeki miniminnacık ahşap oyma objeler harika!
La Bottega di Mastro Geppetto‘da ise Pinokyo’nun tahtadan şekillenişini izleyebiliyor, farklı modellerde ahşap pinokyoları satın alabiliyorsunuz.

firenze_geppetto_floransada_alisveris_gezi_notlari

Nerelere gidilir?

Alternatifler kesinlike uçsuz bucaksız..

İlk akla gelenler Siena, Lucca, San Gimignano ve Pisa..

Büyük şehirler; Bologna, belki Parma ya da Modena.. Roma; yol üstünde Orvieto (dünyanın en tatlı kasabalarından biri; ana yoldan funiküler ile çıkılıyor. Floransa-Roma arası tren ya da araba yolculuğu yapacaksanız mutlaka burada inip birkaç saat ayırın)..

Uçsuz bucaksız Toscana vadisi ve kasabaları.. Greve in Chianti,  Val d’Orcia, Montepulciano, Pienza..

Aşırı küçük yerler.. Vinci, San Galgano,Monteriggioni..

castiglioncello_floransa_yakin_deniz_toskana

Deniz için Viareggio, Forte dei Marmi, hatta Cinque Terre.. Daha güzel deniz için Livorno ve Grosseto sayfiyesi..Özellikle  Follonica, Castiglioncello, Populonia, Baratti…

Elba Adası..

Adriyatik denizi tarafında ise kalbalık ve hareketli Rimini, Ravenna ve Venedik’i andıran Comacchio var.. Ama bu yakanın denizi diğer taraf kadar nitekli değil diyor yerliler..

İlk kez ziyaret edenler için Siena, Lucca ve San Gimignano seçilebilecek ilk alternatifler olacaktır. Toscana Vadisi ise kesinlikle yaz sıcağında değil Eylül’den itibaren muhteşem bir seçenek.. Ama vadinin tadını çıkarmak için tren yerine araç kiralayarak gezmek lazım..

Bu bölüm de böylece bitti, kapsamlı yeme içme notları ayrı bir yazıda.. Tüm Floransa yazılarını görmek için buraya tıklayınız.

One thought on “FLORANSA İPUÇLARI

  1. Pingback: FLORANSA YEME İÇME NOTLARI (2) | Gezici Günlük

Comments are closed.