KÜÇÜK MUTLULUKLAR

By | 30 Aralık 2013

bagdat_caddesi-yeniyıl_kucuk_mutluluklar

Çok uzun bir aradan sonra Bağdat Caddesi’nde biz Pazar günü.

Kahvaltı ile başlıyoruz. İstikamet Beyaz Fırın..  Minik sandviçlerden ortaya karışık bir tabak, yanında da Boşnak işi Mantı Böreği.. Sandviçler de güzel ama mantı böreğinin tadı onları bastırdı.. Pasta reyonundaki mini pastalar çok şık, Paris’teki örnekleri aratmıyor. Tezgahın üzerinde de İtalyan işi ‘Panettone’ler var mis gibi..  Ne ikinci çay ne de kahve, çocuklu kalabalık aileler ve gürültü artmaya başladı, başka bir yere mi kaçsak?..

Aylardır ilk kez cadde boyu Suadiye’ye doğru keyifli bir yürüyüş.. Hem de yılbaşı arifesinde..Yolun iki yanı belediye tarafından hazırlanan yeni yıl süslemeleri ile kaplı. Vitrinlerde yeni yıl, çiçekçi tezgahlarında kokinalar var, ne güzel!..

Kahve içmek için her bir mekana ayrı bir bahane bulup Suadiye’ye kadar gidiyoruz ki imdadımıza Le Pain Quotidien yetişiyor. Uzun süredir filtre kahvesini en sevdiğim yer.  Kulpsuz fincanından mı, hiç kullanmadığım halde yanında sunulan sıcak sütten mi, ya da sadece kahvenin tadından mı, hiç emin değilim.. Suadiye’ye bir şubesi açıldığından bile habersizim, o kadar uzun zamandır gelmemişim buralara.. Ortak masanın köşesine oturup kahvelerimizi söylüyoruz. Lambalara çocuk ve büyük(!) misafirlerin 2014 dileklerini resmettikleri kağıtlar iliştirilmiş. Bir süre onları okuyup eğleniyorum. Hem sevgili, hem erkek çocuk, hem ev hem de Audi araba isteyen dilek sahibi, biraz abartmışsın ama umarım hepsine en kısa zamanda sahip olursun..

Kahveden sonra az önce vitrinlerine baktığımız birkaç mağazada yaramazlık yapma zamanı!.. Beyaz bir kış masalı canlandıran Vakko’nun önünde herkes fotoğraf çektirirken biz gülümseyerek önünden geçip ilerliyoruz.

Longchamp ve Michael Kors’da %40’a varan indirim var. Cüzdanım çok eskidi, bu indirimden faydalansak mı?  İçeri girip modellere bakıyoruz. Hayalimdeki cüzdan nasıl birşey hiç bir fikrim yok ama ı-ıh, bunlardan biri olmadığını biliyorum. Bu arada son seyahatlerimde aldığım birkaç şeyin burada da yaklaşık aynı fiyat olduğunu ve hatta şu an indirime girmiş olduğunu canımı sıkmamak adına görmezden gelip başka mağazalara doğru yöneliyorum tabi..

Paşabahçe çok kalabalık, malum yeni yıl hediyelikleri.. Bu şubesi çok büyük ve çeşit çok. O kadar güzel şeyler var ki evim için almamak için kendimi zor tutuyorum. Yemek servisine dair evde çok şey var, hiç de kırılmıyorlar ki yenilerini alalım! Şeytan diyor ki git eve, koy bir Yunan müziği, Ouzo eşliğinde açıp dolaplardaki herşeyi taverna usulu kırıp imha et, sonra gel yine buraya!.. Bu saçma ve kısa beyin bulanıklığını neyse ki hemen atlatıp yine caddedeyiz.

Evime kokina almayı ihmal etmiyorum yeni yıl için..

Az önce cüzdan almadım bak, param cebimde kaldı diye sevinmem anlaşılan pek uzun sürmeyecek. Erenköy Beymen. Yine indirim var tabi. Bir göz atalım diye girdiğimiz mağazadan bir jean bir de ayakkabı almadan çıkamıyoruz!.. Farzedelim birbirimize yeni yıl hediyesi!Ayakkabı benim.. An itibarı ile kendisiyle hala aşk yaşıyorum. Pişmanlık sıfır!

Tüm bunlar olurken vakit de bir hayli ilerlemiş, tekrar acıkmışız. Planımız hakkında iyi şeyler duyduğumuz ‘fine fast food’ kategorisinden Foodlab’ı denemek. Kaburga Sandviç ve Kaburga Kumpir seçiliyor menüden. Sandviçin ekmeği pancarlı, kumpirin soğanları karamelize; ona göre!.. Yanında taze baharatlı patates öneriliyor, tamam diyoruz. Ben sipariş ettiğim rib kumpiri oldukça beğendim. İçeriği zaten nefis, onun için üzerini böyle sos ve peynirle kapamaya gerek yoktu bence ama olsun, zahmet etmişler, ellerine sağlık. Pancarlı ekmekli rib sandviçe gelince o da yine oldukça lezzetli… Foodlab’e geçer notu verip bu civarda canımız fast food çektiğinde yine geliriz listesine kaydediyoruz…

Cadde’de bugünlük yeterince zaman harcadık, artık gitme vakti..

Eee, küçük mutluluklar dedin, nerede bu mutluluklar derseniz ‘heryerde!’

Sevgiliyle yapılan kahvaltı, lezzetli bir fincan kahve, yeni yıl çoşkusu, yeni umutlar, sokakta bebek arabasından size gülümseyen bir bebek, yemek yiyenlerden medet uman sevimli kedi, bazen alınan bir ayakkabı  ya da alınmayan bir cüzdan(!), hayal kırıklığı yaratmayan bir yemek… işte bunlar hep küçük mutluluk!..

Yeni yılda daha çok olsunlar.. Mutlu Yıllar..

foodlab_express_caddebostan foodlab_express_caddebostan_kaburga_kumpir foodlab_express_caddebostan_rib_sandwiches marc_jacobs_shoes_beymen_blue_boots bagdat_caddesi_ciciekciler_istanbul bagdat_caddesi_yeniyıl_yılbaşı_suslemeleri_2014