MİLANO NOTLARI: SEVDİĞİM BRERA

By | 27 Aralık 2013

sevdigim_brera_milano_gezi_notlari

Otelim daima Brera’ya yürüme mesafesinde. Yaşamayı hayal ettiğim ev Brera’da. Benim için Milano’da günün başladığı yer ve bir şekilde sonlandığı yer  hep Brera.  Bu yazının konusu da işte o ‘sevdiğim Brera’..

Gün Boyu Bar Brera

“Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” demiş şair. Bar Brera‘da ayaküstü yapılan kahvaltı mutluluğun ta kendisi. Bara kahve siparişini verir, sepetin jelatinini aralayarak içinden istediğin çöreği seçersin. Çöreği yerken bir kulağın personelle müdavimler arasındaki neşeli atışmada..

Yok kahvaltıyı başka yerde yaptıysan bir kahve molasına dışarıdaki sandalyelerdesin.  Serçeler konar yanına, köşede ressam, sokakta topuk sesleri, öylece saatlerce kalabilirsin dilersen..

Öğle yemeğine geldiysen birileriyle masanı paylaşman muhtemel. Günün tabaklarından birini seçebilir ya da bankodan bir şarküteri tabağı hazırlatabilirsin. Carpaccio her yerde yenmez diyorsan, burada çekinmeden yiyebilirsin.

Akşamüstü kalabalıklaşmaya başlar kapı önü ama daha iyisi gecenin ilerleyen saatleri. İçeriyi dolduran, sokağa taşan kalabalığın içine karışır gönlünün dilediğini içersin. İster içki, ister kahve..

bar_brera_milano_colazione_breakfast

Ustalara Saygı

Piazzetta di Brera‘da ustam Hayez‘in heykeli var selam vermeden geçmek olmaz… Selamın ardından doğru müzedeki muhteşem “The Kiss” tablosunun yanına. Pinacoteca di Brera enfes bir müze. Caravaggi0 da var Rafaello da; Hayez de var, Mantegna da.. Sabah 08.30’da açılan müzenin Pazartesileri kapalı olduğunu unutmamak ve gelmişken Brera Akademisi’nin koridorlarına yürümek gerekir.

Piccolo Tiyatrosu da madem ki Brera’da, programına göz gezdirmekte fayda var..

francesco_hayez_milano_brera_sanat

Kuytu Köşeler

Sakin Fiori Oscuri sokağına girip ortasına kadar yürürsün. Sonra sağdaki büyük kapı açıksa girip Orto Botanica di Brera‘ya doğru ilerlersin. Küçük bir botanik bahçe, farklı yerlerden getirilmiş bitki ve ağaç türleri arasında banklarda oturup ruhunu tazelersin. Ağaçlarda yapraktan çok  meyve olmasına, o ağacın bu iklimde nasıl yaşadığına hayret edersin.. Pazartesi’den Cuma’ya 09:00 – 12:00 arası ya da Cumartesi 10:00 – 17:00 arası gittiysen sorun yok, bahçe senin  ama bu saatlerin dışında o kapa kapalıysa eğer içerideki güzelliği hiç bilemezsin..

orto_botanico_di_brera_milano_notlari

 

Gurme Tatlar

Salsamentaria di Parma Roma’daki Cul de Sac menusünün Milano’daki karşılığını bulmak için bir akşam yemeği bu gastropub’a tereddütsüz ayrılır. (Via Ponte Vetero, 15)

Botega Caffe Cacao Hani reklamlarda seksi ‘biscolata erkeği’ var ya, işte onlar bu dükkanda ikamet ediyor! Tatlıları ve kahveleri hazırlayan bu yakışıklıları görmek için değil ama nefis kahve karışımlarını ve tatlılarını denemek için buraya uğranır. ( Corso Garibaldi, 12)

Parma & Co Öğle yemeği ya da Pazar Brunch’ı için iyi fikir. Bal Kabaklı Ravioli, Salata, Parmesanlı patlıcan ya da Parma Jambonu, Bresaola gibi şarküteri tabakları için tercih edilmeli.. (Via Delio Tessa, 2)

parma_co_brera_milano_yeme_icme_notlari

 

Alışveriş Denince

Tasarım dükkanları, dekorasyon mağazaları, küçük butikleri ve Pazar günü kurulan antika pazarı ile Brera alışveriş konusunda da tarzını ortaya koyuyor. Via Brera’nın başında açılan Gucci ve Piazza del Carmine’deki Marc Jacobs köşeleri tutsa da Brera ruhu küçük ve özel dükkanlarda yaşar..

Cesare Crespi Resim mi, heykel mi, sanatsal malzeme lazımsa kendini bu küçük dükkanın raflarında kaybedebilirsin. (Via Brera, 28)

Kusmi Tea Her gittiği şehirde bu çayın peşindeysen müjde, Via Fiori Chiari 24’te açıldı!..

Fabriano Kalem, silgi, defter, kırtasiyeye dair herşeye dokunmayı, toplamayı, çantamda taşımayı severim diyenlerdensen Fabrianoda uzun zaman harcayabilirsin.. (Via Ponte Vetero, 17)

Tappeti Contemporanei Tasarım ürünlere meraklıysan içeri mıknatıs gibi çekileceğin tasarım dükkanı. Kendine şapka, evine saat, yaratıcılığın için esin kaynağı burada.. (Via Mercato/Via San Carpoforo, 1)

Piaggio Store O hepimizin sevgilisi. Kırmızı bir motorsiklet, olmadı bir kask… anahtarlık bile olur, yeter ki, Vespa olsun!.. (Via Broletto 13)

tappeti_contemporanei_brera_milano_shopping

Büyük bölümü araç trafiğine kapalı dar sokaklarında yürümek, mobilya tasarım dükkanlarında eve taşıyamadığın herşey için iç geçirmek, galerilerde vakit geçirmek, gece şımarıklığı yapıp Fiori Chiari‘de panzerotti yemek ya da Amorino‘da sıcak çikolata içmek, bölgedeki zarif Palazzoların avlularına fotoğraf çekmek, akşam yol kenarında tezgah kurup aklını çelmek için ‘lovely sexy, lucky lucky’ diye seslenen tarotçularla eğlenmek, Via Madonnina‘dan kendine yaşamak için ev beğenmek Brera’yı daha da çok sevmek için hep küçük bahaneler..

via_madonnina_brera_milano_gezi_notlari

 

tappeti_contemporanei_brera_milano_alisveris

 

 

bar_brera_milano_gezi_notlari

botega_caffe_cacao_milano_yeme_icme_notlari

 

 

parma_co_brera_milano_yeme_icme

 

via_cusani_brera_milano_notlari

 

vespa_piaggio_milano_via_broletto