FOTO-NOT BERLİN

By | 20 Haziran 2014

berlin_gezi_notlari_fotonot Bu ara Berlin’e gidecek çok. Bende vakit, onlarda sabır yok.. Herşeyi paylaşmak istiyorum; nerelere mutlaka gitmeli, neler yapmalı, nelerden kaçınmalı.. hepsi sırayla yazılacak aklımda -ve hatta- not defterimde.. Vakit bulup hepsini paylaşıncaya dek bu Berlin seferinin 2 no.lu postu instagramda paylaştığım fotoğraflar ve onların altyazıları ile geliyor:
berliner_domBERLINER DOM & HUMBOLDT BOX / Berliner Dom şehrin sembollerinden. Bu fotoğrafı Humboldt Box’ın terastaki cafe-bar’ından çektim. Müzeler adasını tepeden gören konumu ile Humboldt Box güzel bir mola alternatifi olmuş.

 

lokal_berlinLOKAL/ Haziran ayında saat 10’da ancak kararan havasıyla “ben gayet kuzeyliyim” diyen Berlin’in bu kuzeyli yanını ön plana çıkaran şahane bir restoran Lokal. Tam Kuzey tadında keyifli bir dekorasyonu, iyi bir şarap seçkisi, pek meşhur Cote de Boeuf’u ve  şortlu, uzun çoraplı, spor ayakkabılı sapsarı saçlı sevimli garsonları var.  Sadece öyle denk gelmiş de olabilir ama mekana ayrı bir anlam kattıkları ve beni keyiflendirdikleri için teşekkürlerimi sunarım..

 

bonanza_coffeBONANZA COFFEE HEROES / Yaklaşık 20 kadar kahve dükkanı adresi ile gidip bir-ikisi hariç hepsini ziyaret ettiğim Berlin’de sanırım favori kahve dükkanım Bonanza. Çok sevdiğim bir semtte adeta küçük bir kahve laboratuarını andıran dükkandan nefis kahvelerin yanısıra aklımda kalan, siparişi hazır olanın ismi söylendiğinde almaya gelmezse yükselen sinirli ses!.. İyi kahve yapınca bağırmaya da hakkın oluyor!..

 

mauerparkMAUERPARK FLOHMARKT/ Berlin’de çok bit pazarı var ama bunun yeri ayrı; nedendir bilmiyorum.  Pazarın satıcıları, müşteriler ve ününü duyup gelen turistler komple hipster; ondan mıdır acaba?..

 

oderbergerstrasse_berlinODERBERGER STRASSE / Aslında Prenzlauerberg’in diğer sokaklarından pek bir farkı yok.. Anna Blume’da keyifli Pazar kahvaltısından sonra Mauerpark’a dek ara sokaklardan yürümeye başlayınca her sokak, her detay bu kadar güzel. Hepsinde küçük güzel dükkanlar, kafanı yukarı kaldırınca göreceğin renkli şemsiyelerin açıldığı küçük balkonlar,  “keşke şu evde otursaydım” diye hayal kurabileceğin sayısız bina, kapı, balkon var.. Oderberger sadece onlardan biri ama  Oye Records ve Bonanza Coffee’nin de bu sokakta olduğunu düşünürsek haydi onu birazcık kayırayım dedim!..

 

mauerpark_karaokeMAUERPARK KARAOKE / Parkın renklerinden yalnızca biri. Amfi düzeni merdivenlere kurulanlar ortadaki karaoke şovu izliyor. İyi sese, detone olana, hepsine alkış var. Maksat eğlenmek ve insanlar burada çok eğleniyor. Hava 50 derece olmasaydı bu fotoğraf stadyum konseri gibi kalabalık da çekilebilirdi tabi!..

 

club_mate_atop_time_zoneRELAXING & CLUB MATE / Yer Yine Mauerpark. Pazarı gezip yorulunca ne yapılır? Hemen pazarın kenarında sıralanmış çay bahçesi kılıklı yerlerden birine oturup birşeyler içilir. Gündüz vakti tekno DJ set dinleyebileceğiniz, her koltuğu başka model, minderli, şezlonglu partal mekanlar bir hayli popüler…oldukça da keyifliler. Böyle bir yerde oturuyorsanız elinizde Club Mate olabilir!.. Bu ilginç tatlı meşrubat sokakta, parkta, barda, herkesin elinde. Ben sadesini seviyorum ama üzerinden bir miktarı içtikten sonra barmene votka ekleterek alkollü versiyonunu da deneyebilirsiniz.

 

klunkerkranich_berlinKLUNKERKRANICH/ Neukölln’de bir alışveriş merkezinin çatıdaki otoparkından ulaşılan bu keyifli teras barı yaz aylarında Berlin’de bulunacak olanlara ilk önerim olabilir. Sadece haftasonları açık mekan rahat giysiler, neşeli kalabalık ve akşamüstü içkisi ile güneşi batırmak için ideal..

 

love_it_possibleLOVE IST POSSIBLE/ İlk kez Berlin’e gidecekler için ilk günler biraz zor olabilir. Daha önce iki şehir olup birleşen bir yer beklenenden çok daha büyük bir şehre dönüşebiliyor. Ulaşım 7/24 ve kusursuz ama kullanmaya alışmak lazım.. Caddeler bazen çok geniş, bazen de çok uzun.. Şehir planlaması, inşaat hiç bitmiyor; arka fonda hep bir şantiyte havası.. Tüm bunlar asla can sıkmasın; Berlin hiç farkında olmadan kendine aşık eden bir şehir. Benim gibi metropol sevenlerdenseniz, evet Berlin aşkı çok olası..

 

19grams_coffee_berlin19 GRAMS/ Uzun kahve listemde adı olmayan, tesadüfen bulunan 19 Gram bulunduğu kozmopolit mahalle, güzel espresso, Berlin tarzı dekor, yazı tahtalarına eklenmiş esprili notlar ve birbirinden güzel iki kadın baristası ile gönlüme yerleşti. İyi ki o sokaktan geçtim, iyi ki “zaten az önce iki kahve içtim, boşver” demedim..

 

east_side_galleryEAST SIDE GALLERY / Berlin’e gidip o meşhur duvar üzerindeki açıkhava graffiti müzesini görmeden dönülebilir mi? Asla!..  Mutlaka WarshauerStrasse’de Metro’dan inilecek ve kilometreler boyu duvar önünde yürüyüp, en meşhur muraller önünde en klişe pozlar verilecek.

 

street_art_berlinDUVARLAR / Berlinde yürüken duvarlar hep başrolde.. Berin’in çağrışımı duvar bi’ kere.. Hem yıkılan Berlin duvarı hem de şehrin her sokağını her avlusunu saran, onu renklendiren, özgürleştiren duvarlar.. Birkaç gün şehirde kalıp sokak sanatlarının tüm örneklerini görmek elbette mümkün değil ama benim tavsiyem sadece caddelerde yürümeyip arada bir avlulara da göz atmak. Hiç ummadık yerden çıkan bir eser gününüzü keyiflendirebilir.. Bu paste-up eserin sahibi Jakob..

 

coffee_and_bagels_berlinCOFFEE, BAGELS & CULTURE/ Mehringdamm’da değişiklik olsun diye kahvaltıda bagel yemek için girdiğimiz bu tatlı mekan tek kelimeyle sürpriz çıktı. İlk sürpriz sahibi Türk. Ama mekan hiç “Türk işi”değil. Müzik ve dekorasyon çok iyi dedik, ikinci sürpriz geldi. Dekorasyonu sürekli değiştiriyorlarmış!.. Bizim rastladığımız ahşap sinema koltukları kalkıp yerinde bambaşka birşeyler olacakmış gelecek hafta; ama tarz hep retro.. Yalnız kahve iyi değil. Sanırım Berlin’de içtiğim en kötü kahve buydu; bu da adında Coffee geçen bir yer için üçüncü sürpriz! Ama söz verdiler, kahve çeşitleri yakında artıyor ve demleme kahveler menüye ekleniyor. Yine gidip test edeceğim ..

 

mehringdam_berlinMEHRINGDAMM /Çok Türk’ün yaşadığı Mehringdamm sokaklarında yürümekten keyif aldığım bir başka mahalle. Antikacı-eskici dükkanları, giysi satan küçük dükkanlar,  bol bol market var. Haziran başında sokaklarını çılgın kalabalıkların kapladığı bir festivale ev sahipliği yapıp ilginç görüntüler veriyor ki, buna da her gittiği yerde kalabalık ve kargaşayı ıskalamayan ben, şahit oldum.. Gece acıkmalarının vazgeçilmez adresleri Curry 36 ve Mustafa’s Gemüse Kebap metro durağından çıkar çıkmaz karşılayacak meraklılarını..

 

imageBERLINISCHE GALERIE/Sanırım ilk kez “şekerleme yapmak için” bir müzeyi öneriyorum!.. Berlin’deki sayısız müzeden biri olan modern sanat müzesi Berlinische Galerie’nin avlusunda uzanıp dinlenmeniz için çok rahat şezlonglar var.. Ağaçların verdiği serinlik ve kuş cıvıltısını da ekleyince, boşverin müzeyi; biraz şekerleme yapın!…Harflerden oluşan sarı zemin de fotoğraf meraklıları için başka bir ziyaret nedeni olabilir.

 

aiweiwei_exhibition_berlinAI WEIWEI / Ancak tam da şu günlerde gidenlerin yakalayabileceği Ai Weiwei sergisi denk gelip görebildiğim için çok sevindiğim sanat etkinliklerinden. Martin-Gropius-Bau’daki sergi oldukça etkileyici. Fotoğraftaki eser ihtişamlı müzenin görkemli avlusunu dolduran tam 6000 ahşap tabureden oluşuyor. Bu sergi 7 Temmuz’da bitecek ama eminim ki bir başka etkileyici sergi müzede yerini alacak.. Belki David Bowie retrospektifini yakalarsınız!..

 

twoone_berlin_klosterstrasseTWOONE/ Berlin’e gitmeden hemen önce yayınladığım postu belki hatırlarsınız. Bu duvarın boyanma sürecini heyecanla takip etmiş ve birebir göreceğim günü iple çekmiştim. Fotoğrafını çekmeye doyamadığım, kendimi bu avludan çıkaramadığım doğrudur!.. Çok taze ve çok güzel.. Görmek isterseniz kendisi Klosterstrasse’de bir ofisin iç avlusunda..

newton_bar_berlinNEWTON BAR/ Benim için bir Berlin klasiği Newton Bar. Duvarlarını Helmut Newton’un efsanevi nü-fotoğraflarının süslediği tipik bir şehir barı Newton. Eskiden akşamüstü içkisi için sıkça uğradığım bara yeni keşifler peşinde olup, çok da vakit ayıramasam da bir kokteyllerini içtim.. Mekanın yaz halinde içeriden dışarıya doğru uzayan bar pek hoş olmuş..

 

bonanzo_coffee_berlinKAHVE & BEN/ Vazgeçilmez ikili.. Yine Bonanza’dayım.. Memnunum.. İstediğin kahve dükkanına git; aslında Berlin’deysen genelde gittiğin yerlerde içtiğin kahve Bonanza’nın çekirdeklerinden yapılmış olacak demiş miydim?

 

i_draw_a_lot_streetart_berlinI DRAW A LOT/  Tam Twoone’un taze eserini görmüş dönüyorduk ki daha da tazesiyle karşılaştık!.. Karl Addison nam-ı değer #idrawalot , şehirde olduğumuz dönemde Urban Nation  evsahipliğinde düzenlenen duvar sanatları etkinliği için boyuyordu. Zaten notlarımda olan bu etkinlik için ne zaman vakit ayırırız, galerideki sergisine ne zaman gideriz derken buluverdik onu. Çok tatlı biri Karl; biraz konuşup fotoğraflar çektik.. Çok kıskandığım şey ise şu an Berlin’in biraz dışında Twoone-Idrawalot işbirliği ile yaptıkları yeni muraller.. Sadece fotoğraflarına bakabildiğim için deliriyorum.. Görmek isteyenler Teufelsberg’e kadar uzanmalı..

 

voostore_berlinVOO STORE & COMPANION COFFEE/ Kreuzberg Oranienstrasse’de bir avlu içinde yer alan konsept mağazadaki her bir ürün için ayrı ayrı ağlamam mümkün. Çok güzel mağaza, çok iyi seçilmiş ürünler.. Bir de üzerine içinde yer alan Companion’da kahve..

 

five_elephant_coffee_berlinFIVE ELEPHANT/ Şehrin yenilikçi kahve dükkanlarından Five Elephant’da hem güzel kahve hem de fırından az önce çıkmış ılık çörekler var. Yani kahvaltıya gitmek de kahve severin aklının bir köşesinde olsun.. Ha, biraz snoblar; mesai saatleri tam başlayana dek, gözünüzün içine bakarak kendi kahvelerini yudumluyorlar ağır ağır ama olsun. Kahve güzel, duvarda haritalar var hayal kurmak için.. Sıcak kruvasan var.. gitmek lazım..

 

schonhauserallee_berlinSCHÖNHAUSER ALLEE/ Şehrin sevdiğim sokaklarını arşınlamayı sevdiğim bölgesinin güzel caddesi.. Bir çok kafe, güzel restoran ve gece kulübü var.  Çok uzun.. Bir ucunda White Trash, öbür ucunda keyifli kafe Spreegold var.. Arada da işte dükkanlar, avlular, avlularda sürprizler..

 

godshot_coffee_berlinGODSHOT/ Bazen de bir dükkana sırf ismi için gidebilirsin. Ben öyle çok yapıyorum. Mesela Godshot; bir kahve dükkanı için şahane isim değil mi?  Gidip önündeki renkli sandalyelerine kuruldum, süslüsünden bir kahve söyledim.. Kahveden çok mekanın ve ismin keyfini çıkardım..

 

kastenianallee_berlinKASTENIANALLEE/ Yan yana dizili küçük dükkanlarını, kırtasiyelerini, kışın içi dumana boğulmuş kafelerini, havasını sevdiğim kastenianallee’nin küçük kızlarını da sevdim!.. Hipster semtin küçük hipsterları. Bunlar doğuştan böyle!..

 

oh_other_half_postcardsOH/ #OH  Hem ooooh! hem de diğer yarım (Other Half) Öyle işte Berlin.

 

bulowstrasse_berlinBÜLOWSTRASSE/ Her sabah uyanıp pencereden bir fotoğrafını çektiğim..  Berlin’deki evim.. Bol otelli, geceyarısı açık yemekçi, manav, tekel bayi bulabildiğin; uykusu az, huzuru çok Bülowstrasse..

 

das_hotel_kreuzberg_berlinDAS HOTEL/ Kreuzberg’in çok keyifli sokaklarından Mariannenstrasse’deki bu küçük bar bu civarda uğranılacaklar listesinde olmalı. Renkli, eğlenceli, müzikli mahalle barı havasındaki yerleri seviyorsanız  tabi.

 

silo_coffee_berlinSILO/ Freidrichshain’ın canlı renkli sokaklarında gündüz geziniyorsanız kahve molanız Silo’da olmalı. Gabriel_max Strasse n.4’deki Silo’da internet erişimi, demleme kahveler ve kahvenizi içerken sokağı izleyebileceğiniz keyifli bir ortam var.

 

fhain_berlin_streetartRAVELERSTRASSE/SIMON-DACH-STRASSE/ Yine aynı semtin dikkate değer sokakları. Raveler Strasse’de graffiti cenneti Raw; Simon-Dach’da ise cadde boyu kafeler, küçük barlar ve restoranlar F-hain’e hareket katıyor.

 

streetart_berlinKÖPENİCKERSTRASSE/Özellikle Spree kıyısında sıralanan gece kulüplerinin, metro girişindenden underground kulüplere açılan kapıların, sokak sanatlarının meskeni uzun cadde. Bir ucundan bakınca bomboş.. ama aslında değil..

 

berlin_sehir_dokusuWARSCHAUERSTRASSE/ S-Bahn ve U Bahn’da, tramvay 10’da, 13’de Warschauerstrasse. East Side Gallery’ye, Michelberger’e, Raw 99’a, Simon Dach’a, Berghain’a gitmek için varış noktası. Kimilerinin gece hayatı buradan başlar..

 

bateau_ivre_kreuzbergBATEAU IVRE/ Oranienstrasse’nin tüm hareketine hakim köşesine kurulmuş tam Berlin tarzı, rahat bir kafe/bar Bateau Ivre. Gün içinde kapı önündeki bankında birşeyler içmek, sıcak atmosferli iç salonunda kahvaltı yapmak, buralı olmak için uğranmalı..

 

bite_club_berlinBITE CLUB/ Yaz boyu her Cumartesi gurme tezgahların kurulup şehrin hipsterlarının da buluşup atıştırmak için bir araya geldiği Bite Club artık Platoon Kunsthalle’de..Karın doyuran eğlenceli Cumartesi aktivitesine öğle yemeği için uğramayı unutmayın.

 

oberbaumbrücke_berlinOBERBAUMBRÜCKE/Belki bin kez geçtiğim, buradan şehrin bin fotoğrafını çektiğim güzel köprü. Her geçişte “seviyorum Berlin’i” diyor için; engelleyemiyorsun.. Ufukta görünen dev boyutlardaki Molecule Man, Amerikalı sanatçı Jonathan Borofsky tarafından yapılmış. Hani o Münih’teki dev Walking Man’i yapan..

 

insomnia_berlin_raw99Insomnia/ “05:45…06:15… Oysa en fazla iki saat uyumuş olabilirim. Nasıl böyle saat kurmadan, kendiliğinden ve yeni güne hazır uyanıyorum?.. Çünkü burası Berlin. Hiç uyumayan bir şehri, kapının dışında bırakıp uyuyamıyorsun..herşeyde aklın kalıyor.. 

06:35… Biraz kitap mı okusam?..” …. Berlin’de tüm sabahlar her zaman hep böyleydi. Bu sefer de öyle oldu.. 

 

michelberger_hotel_berlinMICHELBERGER/ Bu otelde kalmak zorunda değilsiniz. Ama lobi barına uğrayıp birşeyler içmek, restoranında yemek, avlusunda serinlemek ve tüm bunları yaparken dekorasyonundaki her detayın keyfine varmak elinizde. İnternet bağlantısı ve hep yolumun üzeri lokasyomu ile kaldığım otelden daha fazla buraya uğramış olabilirim!..(şaka tabi)

 

alexanderplatz_berlinALEXANDERPLATZ/ Buradan 100 no.lu otobüse binip keyifli bir şehir turu ile Zoo’ya kadar gidebileceğiniz, tramvaya atlayıp Mitte’nin içlerine ya da Prenzlauerberg’in hareketli evrenine ulaşabileceğiniz; metro hatlarının kesişim, havaalanının bağlantı durağı Alexanderplatz; büyük, kalabalık ve aranan her neyse burada bulunan… Hepsini boşverin; burada büyük bir DM(Drogheriemarkt) var; Watsons, Gratis ayarında.oradan ekonomik kozmetik ve bakım alışverişi yapın..

 

raw_gelande_berlinRAW GAELANDE/ Raveler Strasse no.99’daki bu farklı performans alanında gece kulüplerinden paten parkına; tırmanma duvarından sokak sanatçılarının stüdyolarına bir çok sanat ve performans alanı var. Tüm duvarlarının graffiti ve muraller ile kaplı olduğu alanda gündüz duvar sanatlarının ilginç örnekleri arasında bir tur yapabilirken gece gürütülü kozmopolit ve bambaşka bir yüzü ile tanışabilirsiniz.

 

hamburger_bahnhof_berlinHAMBURGER BAHNHOF/ Şehrin en önemli modern sanat müzelerinden biri olan Hamburger Bahnhof’da müzenin kendisi ve sergileme şekilleri de ziyarete değer nitelikte. Müzenin koleksiyonunda Andy Warhol’un önemli işleri ve William Kentridge’in Aya Yolculuk filmi görülmesi gerekenler arasında.

 

prenzlauerberg_berlinP.BERG/ Uzun semt isimlerini bu tarz kısaltmalarla söylemeye alışkın Berlinliler’in; PBerg şeklinde kısalttığı Prenzlauerberg’in en keyifli cadde ve sokaklarını sıralıyorum: Danzigerstrasse, Alte Schönhauser Strasse, Kastanienallee, Prenzlauer Allee, Schönhauser Allee, Raumerstrasse, Oderbergerstrasse, Kollwitzstrasse.

 

imageCOFFEEBREAK/ Ne keyifli bir kahve molası bu böyle! Twoone’un çalışmasının fotoğraflarını çekmeye dalmışken tam karşı duvarda; bir ofisin mola balkonu olarak kullanılan bu alanda işlerine ara vermiş bu insanları görüp keyiflerini kıskanmamak mümkün değil.. Ama bu, Berlin’de bu anlamda gördüğümüz tek örnek değil. Genellikle tasarım ofisi, reklam ajansı gibi birçok şirketin graffitiler ile dolu rengarenk avlularda ya da huzurlu gizli arka bahçelerde olduğunu kıskançlıkla keşfettik..

 

imageHARD WAX/ Kendisi ailece en sevdiğimiz plak dükkanı olur. Elektronik müzik albüm ve EPlerini almanın, içinde bulunmanın, bu gece nereye gitsek planları yapmanın adresi HardWax’tir. Dünyanın her yerinden gelen DJ’lere -hatta- oldukça popüler olanlara rastlamak çok olasıdır. Binası, avlusu enteresandır; burada olmak harikadır. Hepsi bir yana, Hard Wax, Paul-Lincke-Ufer’dedir.  Amsterdam havasında bir kanal kıyısı, çevrede kafeler, küçük dükkanlar, lokantalar..buralar şahanedir.

 

imageOYE RECORDS/ Hazır plak dükkanlarından bahsetmişken Oye’yi anmadan da geçemeyiz. Plaklara meraklıysanız Oye Berlin’de mutlaka iyaret etmeniz gereken üç adres arasında olmalı. Diğer ikisi Space Hall ve Hard Wax elbette.

 

imageEVDE/ Güzel havada gidince etrafa daha rahat bakıyor, daha önce kaçırdığın detayları yakalıyorsun. Ayşe Erkmen’in Evde adlı çalışması da benim için böyle bir keşifti.  Sanatçının 1994’de yaptığı ve bir üçlemenin parçası olan bu çalışma Oranienstrasse’de Bateau Ivre’nin bulunduğu binanın yüzeyini kaplayan dilbilgisi son-eklerinden oluşuyor.  -müşüm; -mişmişsin; -mişlerdi; -müşüz; – müşsünüz…. Yoğun olarak Türklerin yaşadığı bir bölgede ansızın bu çalışma ile karşılaşmak şaşırtıyor ve gülümsetiyor..

 

imageCONCIERGE COFFEE/ Bazı kafeler fazlasıyla şirin!.. En sevdiğim plak dükkanı HardWax’in olduğu sokakta işyerlerinin olduğu bir avlu ile sokak arasındaki geçitte bir bank ve birkaç tabureden ibaret Concierge, şirinliğine bakmadan menüsüne ciddiyetle yazmış: Tüm kahvelerimiz 19gr(double espresso) ile yapılır..

 

imageCLUB MATE & FRITZ KOLA/ Berlin’in delikanlıları!.. Cool çocuklar!.. Şehrin neredeyse resmi meşrubatları Mate ve Fritz ile tanışmadan dönülmesin sakın.. Gerçi ikisi de şehrin yerlisi değil ama fena yerleşmişler şehre..

 

wpid-ımg_20140623_093756.jpg.jpegBERLIN/ Bende senin devamın var… Leyla Erbil’in bu sözü ile bitsin bu post.. ama sadece bu post..