YAZ BERLİN’İ

By | 20 Haziran 2014

 

berlin_gezi_notlari_berlinde_yaz_Fotor

Üzerine en rahat kıyafetini giy, sırtına ipli bez çantanı tak; -hatta içinde mayon, havlun olsun, eline bir şişe Club Mate al; şimdi şehirde rahat takılmaya hazırsın..

Tek ihtiyacın adresler ki,  bak, onlar da tam şurada:

 

Klunkerkranich 

Haftasonları Neukölln çatılarında başka türlü bir şeyler oluyor.  Karl-Marx-Strasse No.66’ya gittiğinde ufak çaplı bir AVM ile karşılaşıp şaşıracaksın. Şaşırma;  ana kapısından değil, yandaki kapıdan girip asansör ile otopark katına çık.. Zaten çıkarken tam yukarıda tarif ettiğim tipte giyinmiş asansör arkadaşların olacak; peşlerine takılıp asansörden sonra otoparktan daha üst katlara yürümeye başla..

Kıvrımlı yolun yarısında müzik sesini duymaya başlayacaksın..  Az sonra giriş kapısının önünde 3€’ya koluna damga bastırıp kalabalığa karışacaksın.. Ahşap merdivenlere yayılabilir, banklara çökebilir, şişme çocuk havuzuna ayaklarını sokabilirsin. Hava kararırken müziğin sesi yavaş yavaş yükselecek.. Manzara ise enfes… Cuma 16:00’da açılan Klunkercranich, Cumartesi ve Pazar’a 14:00’den itibaren kahvalti ile başlayıp 00:00’a kadar açık kalıyor.  Ama bence asıl güzel olan tam güneş batımında burada olmak..

klunkerkranich_berlin_gezi_notlari

 

Markthalle Neun

Günlerden Perşembe. Kreuzberg’deyiz. Her Perşembe bu pazar yerine Sokak Lezzetleri festivali var. Doğuştan hipster Berlin ahalisi, bir araya gelip bulundukları her ortamı parti kıvamına getirmeye meyilli olduklarından bu renkli etkinliğe katılmak şehirde mutlaka yapılması gerekenlerden biri oluyor. Yemek seçenekleri sonsuz ve hepsi de çok çekici görünüyor. Sana önerim bir tezgaha gömülüp karnını hemen doyurmaman. Her tezgahtan küçük bir tadımlık yap ama en son -ve mutlaka- Fish and Chips tezgahından bir külah patates alıp Heiden Peters’ın artisan biralarından biri ile buluştur. Seçtiğin Pale Ale ise, şu an bana dua ettiğini duyar gibiyim!..  Her Perşembe 17:00-22:00 arası Eisenbahnnstrasse, 42’de..

İşte bir de Bonus: Yaz boıyu her ayın üçüncü Pazar günü aynı yerde sabah 10:00’dan itibaren kahvaltı pazarı var!..

markthalle_neun_berlin_gezi_notlari

 

Mauerpark Flohmarkt

Gel Vatandaş, en popüler bir pazarı, bu bit pazarı!.. Berlin’de bit pazarı çok ama bu başka. Aşırı büyük değil ama ilginç. Parkın bir bölümünde dumana boğulmuş barbekü yapanlar; amfi tiyatroda karaoke, boylu boyunca uzanan bit pazarı ve mola vermek için çay bahçesinden bozma gündüz vakti tekno çalan DJli mekanlar!.. Tekmili birden Mauerpark’ta..

Eğlencesine ‘hipster’ konseptli çanta, t-shirt vesaire almayı unutma.. Ve lütfen hazır bu civardayken kahve molanı Bonanza Coffee Heroes’da ver; çünkü ben bu dükkanın kahvesine de ortamına da bayılıyorum..

Pazar günleri 08:00-18:00 arası kurulan pazara ulaşım için ipucu: U2 Eberswalderstrasse ve tram M10 Wollinerstrasse.

Burası seni kesmediyse Boxhagener Platz’daki bir diğer popüler bit pazarına da vakit ayırmanı önerebilirim..

mauerpark_flohmark_berlin_gezi_notlari

 

Bite Club

Yaz boyu süren şahane bir etkinlik daha. Festival tadındaki Bite Club’da başrolde yine sokak lezzetleri var. Bu biraz bizdeki 101 Lezzet Festivali’ne benziyor.. Gurme burgerler, iyi şarap uzaklardan etnik tabaklar, krepler,,.. Fonda Dj set, stil sahibi katılımcılar, doğuştan hipster bebekler, havalı köpekler… Normalde Spree kıyısında bir teknede düzenlenen Bite Club benim bulunduğum hafta çok sevdiğim sanat / eğlence alanı Platoon Kunsthalle’da yapılmıştı ve anlaşılan orada çok sevilmiş ki devamlı adresi artık burası görünüyor. Ama sen yine de giderken facebook sayfalarını mutlaka kontrol et..

bite_club_berlin_yeme_icme_notlari

 

Berlinische Galerie

Şimdi bu yemeli-içmeli, alışverişli-eğlenceli mekanların arasında bir sanat galerisinin ne işi var diyen içsesleri duyar gibiyim. Çok haklısın ve benim sanattan, müzeden bahsetmeye şu an hiç niyetim yok. Tek amacım Berlin seyahatine sıradışı küçük tatlar eklemek. Mesela ağırlıklı fotoğraf sergilerinin düzenlendiği bir galerinin bahçesinde zemini kaplayan sarı harfler üzerindeki şezlonglarda kuş cıvıltısı eşliğinde biraz dinlenmeye ne dersin?.. Ben denedim -hatta uyukladım!.. (Alte Jakobstrasse, 124)

berlinischer_galerie_berlin_gezi_notlari

 

Parklar, alanlar, vesaire mekanlar..

Yukarıda bahsi geçen Mauerpark elbette şehrin tek parkı değil. Berlin’de devasa Tiergarten başta olmak üzere irili ufaklı birçok park var. Yine en popülerlerinden biri Görlitzer Park.. Berlinliler parklarda yayılmaktan, mayoları ile güneşlenmekten, piknik yapmaktan büyük keyif alıyorlar.

Benim güneşle aram pek iyi olmadığına göre çok da ilgi alanımda değil ama sen parklarda takılmaktan hoşlanabilirsin. Diğer popüler alternatiflerin,  eski havaalanı, yeni etkinlik alanı Tempelhof; Berlinli instagram fenomenlerinin gizli hazinesi Treptower; mini deniz niyetine tram M4 ile ulaşabileceğin Weissen See; hatta şehir merkezinden biraz daha uzaklaşmayı göze alabilirsen Como Gölü efektli Wannsee… Yok asla uzaklaşamam ama illa ki şezlong isterim dersen Museuminsel arkasındaki Strandbar aradığın yer olabilir..

berlinde_parklar_gezilecek_yerler

 

Yaz Akşamları

Hamburgerini, gürültü patırtısı ve sıradışı tarzını sevdiğim White Trash yaz boyu bildiğim yerinde değil; Club der Visionaere’in oradaki yazlığında… Bu arada Club der Visionaere, Berlin denince ilk akla gelen kulüpler arasında ve bulunduğu konum itibarı ile tam da yaz havasında.  Kulübün bulunduğu Flutgraben’e kadar geldiysen Köpenicker Strasse’de de bir tur atabilirsin. Çünkü burada da nehir kıyısına nazır ‘beach club’ havasında yerler var ki dünya kupasına denk gelen seyahatimde bunlardan birinde toplu maç izleme seansına katılmak bir hayli keyifliydi… WM Beach Arena ise Hauptbahnhof yakınında, perşembe akşamları ‘After Work Party’si ile popüler bir başka nehir kıyısı şezlonglu eğlence ortamı.

kopenicker_strasse_berlin_gece_hayati_gezi_notlari

Bunların yanısıra durup dururken partilemek gibi bir alışkanlıkları olan Berlin gençliğine Warschauer Strasse, Henrich Heine Strasse gibi metro istasyonu girişlerinde parti ya da mini konser havasında rastlarsan biraz vakit ayırıp tadını çıkar derim..

Unutmadan, bir de Michelberger Hotel’in iç avlusu var. Honolulu Bar’dan bir içecek, internet erişimi, atıştırma gibi küçük ihtiyaç molalarını gidermek için serin, samimi bir bonus. F-hain’dan, Warschauer Strasse’den her geçişte uğramanı öneririm..

Yaz Berlini’nden adresler, şimdilik bu kadar. Keyfini çıkarman dileğiyle…

Diğer Berlin yazıları için adres: BERLİN