BREW LAB’DE KAHVE

By | 26 Haziran 2014

brew_lab_coffee_istanbul_coffeebrewlab

Önceleri herkes kocaman süslü mug’larda kaynamış suya bir kaşık atılan granül kahveleri içiyordu.. sonra ev tip filtre kahveler, espresso makinaları ve bir de kahve zincirleri girdi hayatımıza. Bir grup hemen adapte olup sipariş vermesi en az beş dakika süren aromalı, alengirli kahveler talep etti, bir grup da “yahu ver bir kahve işte, nasıl olursa olsun; kahve olsun” diye barista önünde ter döktü.. Zamanla bu dükkanlarda sipariş vermekte ustalaşıldı, espresso tiryakilikleri arttı, evlerdeki makinelerin fonksiyonları, tasarımları zenginleşti; kahve keyfimiz giderek şekillendi. Biz tüm bunlarla meşgul olurken dünyanın  başka bir yerinde başka şeyler de oluyordu elbet..

Üçüncü dalga kahve dükkanları

İçtiğimiz kahve çekirdeğinin soyağacını, kavurmanın önemini, demlemenin inceliklerini, suyun ph’ının kahvemize etkisini, fincana şekille dökülen sütün bile lezzette etkin olduğunu işte bu yeni nesil dükkanlar öğretecekti bize.  Çok da uzun sürmedi, yeni kahve dükkanları çok hzılı geldi.. Kimi kavurmasına, kimi demlemesine, kimi süslemesine güvendi; ben de varım dedi çoktan!..

Süreç yine aynı; bir grup tedirgin ve çekingen.. Minimal ve yenilikçi dekorlarından, siparişi çekirdek ya da demleme tarzı seçerek vermekten, menüde alıştığı isimleri görememekten muzdarip…

Ama kimimiz hep bunu bekliyormuş gibi kolay alıştı. Mesela ben.. O siparişi uzun süren kremalı, aromalı kahvelerden hiç içmeyen, bunca zaman standart filtre kahve ile kendini oyalayan, bu günleri bekleyen ben.. sen.. kolay alıştık.. Her yeni açılan kahve dükkanı için seviniyoruz, biz tanıştıracağı yenilikler için hevesleniyoruz.. Deniyoruz, deniyoruz, deniyoruz… İşte dün yine nitelikli kahve dükkanlarından birinde denemedeydim:

Brew Lab

Sanırım yukarıda bahsi geçen tüm kahveseverler için Brew Lab iyi bir tercih olacak. Bir kere dekorasyonu gayet sıcak ve rahat; zincir kahveler ile yeni nesil kahvelerin arasında kendi samimi dengesini kurmuş..

Yapay aromalarla tatlandırılmış kahveler yok.. Güzel demleme kahve, en kralından latte art var.. Aşina olmayanlar için latte art’ı “hani kahvenin üzerinde köpükten yapılan çok tatlı süslemeler var ya, işte o” diye tanımlamak ve eklemek isterim; Onlar sadece şekil değil, usta elden çıkan bir süslemede, sütün kahve ile nasıl buluştuğu da önemli rol oynar ve tadını etkiler.(miş)  Ben de her gün yeni şeyler öğreniyorum..

Çok detaya girmeden yeni nesil kahve dükkanlarını labaratuar ortamına çeviren tüm nitelikli kahve hazırlama ekipmanı burada da tam takım hizmete hazır. Tabi bu nitelikli aletleri kullanmak için nitelikli bir barista da lazım ki, o da kendisini sosyal medyadan @kahvekokanadam olarak tanıyacağınız ödüllü barista Özkan olarak Brew Lab’in jokeri!..

Denediğim kahvelerden Pour Over olarak hazırlanan Peru’ya kesinlikle bayıldım. Hem soğuk hem de sıcak versiyonu şahane. Bu kahvenin her daim menüde ve aynı özenle bulunmasını ümit ederim.

Çok sevdiğim detaylar, bardaklar .. Brew Lab için özel tasarlanmış bardaklara bayıldım. Take away kahve ile birebir aynı porsiyon bir versiyonunun da olması, güzel detay. Ama asıl, bardağı tutmanın hissi, rahatlığı çok ama çok hoşuma gitti. İleride bunlardan satsalar mı acaba?..

Ve bir de hesap.. Hesabı sevdim!.. Para ödemenin nesi sevilir derseniz hesap size kahve konulu bir kitabın arasında kitap ayıracı şeklinde gelirse sevilir; seve seve ödenir. Bu küçük detayı bizim gibi az kitap okunan bir toplumda çok önemsiyor ve sırf bunun için özel tebriklerimi sunuyorum..

..

E hiç mi kötü bir şey yok?  Eh, ufak tefek sorunlar, hatalar hep vardır. Hele ki henüz açılalı iki gün olmuş bir yerde hata bulmak isterseniz bulursunuz. Ben de küçük sorunlar gördüm ama hepsini unuttum. Bir sonraki ziyaretim Brew Lab’ın o küçük eksikleri tamamlamasına biraz süre verdikten sonra olacak.

Bu durumda benimle benzer zevklere sahip kahvesevere önerim: çok acele etmeden -ama mutlaka- Brew Lab’a bir ziyaret yapılsın..

Brew Lab: Kuloğlu Mah. Yeniçarşı Caddesi No.5 Beyoğlu- İstanbul

 

Güzel kahveler içmek için alternatiflerimizin daha da çoğalması ve kahve keyfimizin daim olması dileğiyle..

wpid-ımg_20140625_122707.jpg.jpeg

image

image