FLORANSA’DA “BİR” GÜN

By | 18 Temmuz 2017

floransa_gezi_notlari_24_saatte_floransa_yeme_icme

Floransa, İtalya turlarının da önemli duraklarından biri olduğu için tur ile gidecek olanlardan da sıklıkla aldığım soru;

Serbest zamanımızda neler yapabiliriz?

 • Piazza della Signora ile Duomo arasındaki sokaklarda yürüyün; zaten en önemli yapıları, meydanları, meşhur köprüyü rehberiniz ile birlikte gezdiğinize, Michelangelo tepesinden şehre baktığınıza göre biraz rastgele sokaklarda yürümek, tarihi bölge içinde biraz kaybolmak lazım..
 • Piazza della Signora’nın köşesindeki 1872’de kurulan tarihi Rivoire, cappuccino içmek için en doğru adres. Süt/kahve oranı, şekli/şemali ile mutlu ediyor.
 • Piazza Repubblica’daki 1733’ten beri hizmet veren tarihi Gilli kahve-tatlı ikilisi için şehrin en meşhur adresi. İç salonu, bankosu ve vitrini mutlaka görülmeli.

 • Duomo meydanının tarihi kahvesi ise 1939’dan beri hizmet veren Scudieri. Burada en güzeli meydandan geçerken bir espresso içip yola devam etmek..
 • Bahsettiğim üç adreste de  uzun uzun oturup keyif yapmak biraz masraflı ama bankoda lokal bir şekilde en güzelinden bir fincan kahve içmek sadece 1.10€ (italya’da bankoda ayaküstü daima daha az para ödersiniz; bu detayı unutmayın. Ayaküstü bir kahve ve güzel bir çöreğe en fazla 3€ ödersiniz.. Ama oturunca bunu en az iki ile çarpmayı unutmayın!)
 • Son olarak bu üç tarihi mekan da akşamüstü tezgahına kokteyl eşliğinde atıştırmak üzere bir aperatif büfesi kuruyor. Sadece içeceğinizi ödeyerek bu ikramlardan tadabilirsiniz. Pek havalı Gilli’de güzel bir servis ile kokteyl 12€.
 • Her turist mutlaka Mercato Centrale denilen kapalı pazar yerini gezmeli. Bu pazarın içinde şarküteri tezgahları, peynirciler, yemekçiler, kasaplar, manavlar..pek çok dükkan var ve özellikle ilk italya seyahatiniz ise italyan yemek kültürü hakkında müze gezmiş kadar bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. İki katını da gezin; tezgahlarda göreceğiniz çeşitler arasında öğle yemeğini de aradan çıkartabilirsiniz. Üst katta öğle yemeği için çok daha fazla alternatif var..
 • Öğle yemeği için bir diğer alternatif şehrin pek meşhur sandviçleri. i due Fratellini veya All’Antico Vinaio’da sandviç kuyruğuna girebilirsiniz. Hazır çeşitlerden birini seçebileceğiniz gibi istediğiniz karışımı da hazırlatabiliyorsunuz. Fiyatları 4-7€ arasında..
 • Yine tam merkezdeki  kalabalık bölgenin kalbinde araya saklanmış minicik bir avlu olan Serre Torrigiani’de oturup bir içecek molası verebilir, hafif bir öğle yemeği yiyebilirsiniz..Repubblica Meydanı’na çok yakın; hemen Rinascente mağazasının arkasında..ayrıca WiFi de var
 • Dondurma için pek çok ünlü adres var ama turistler en çok Gelateria dei Neri; yerliler ise en çok Gelateria La Carraia diyor..  Duomo meydanındaki Eduardo’da da çeşitler güzel.. Genelde  1 top dondurma 1-1,5 €. (ancak Ponte Vecchio yolundaki uyduruk ve pahalı dondurmacılara dikkat!.)
 • Akşam yemeği için en çok duyacağınız isim Trattoria Zaza olacaktır. Ben ise ya La Casalinga, ya il Pennello ya da Trattoria Cammillo diyorum! Gün içinde önünden geçerken muhakkak akşam için rezervasyon yaptırın ve kapıdaki menünün fotoğrafını çekip yemek isimlerini fırsat bulunca inceleyin..
 • Floransa’nın en meşhur yemeği Bistecca alla Fiorentina. Çok özel ve dev porsiyonlu bir biftek. Genellikle balıkçılardaki gibi pişirmeden masanıza çiğ olarak getirip kilo fiyatını söyleyerek onayınızı alıyorlar. Restoranına göre porsiyon fiyatı 20 ila 45€ arasında değişiyor.. Bunun dışında ribollita, pappa al pomodoro, bruschetta her menüde rastlayacağınız çeşitler olacak. Yemeğin yanında şarap için şişe açtırmaya hiç gerek yok; “vino di casa” denen sofra şarapları ortalama bir yemek için gayet lezzetli ve uygun.. Tercihlerinize göre 2 kişi için akşam yemeği bütçeniz 50-100€ arasında değişkenlik gösterebilir.
 • Mutlaka Ponte Vecchio’nun karşı tarafına da geçip Piazza Santo Spirito’ya kadar yürüyün. Burası şehrin renkli noktalarından.. Günlerden Pazarsa her hafta farklı temalı pazarlar kuruluyor..
 • Nehrin bu yakasında da hemen bu meydana yakın ve  turistler arasında çok popüler, kapısında hep kuyruk olan bir pizzacı var: Gusta. Burada yerseniz bekleme numaranıza adınızı yazıp cam masanın altına bırakmak artık bir turist ritüeli haline gelmiş durumda!
 • Duomo’nun kubbesine çıkmak, Uffizi müzesini gezmek gibi niyetleriniz varsa ön araştırmasını hatta rezervasyonunu önceden yapmaya çalışın, kuyruklar çok uzun; rezervasyon şart!. Duomo Meydanı’ndaki opera del Duomo ‘dan ayrıntılı bilgi ve yoğunluk durumunu öğrenebilirsiniz. İlla ki Uffizi müzesi derseniz de Via Calzaiuoli’de Orsanmichele kilisesi altında bir gişe var; bilet için şansınızı oradan bir deneyin!
 • Ponte Vecchio, Ponte alla Carraia ya da Ponte Santa Trinita köprülerinin üzerinden günbatımını izleyin..üç köprü arasında kıyı boyu yürüyün.. Özellikle karşı kıyıda (oltrarno) bina aralarındaki boşluklardan Ponte Vecchio’ya bakmayı unutmayın!.
 • Ponte Vecchio manzaralı bir kokteyl içmek isterseniz karşı kıyıdaki Golden Wiev Open Bar ve Hotel Lungarno’nun nehre bakan terasına gidebilirsiniz.
 • Akşam yürüyüşünde Uffizi meydanından geçin.. Ya çok güzel sokak performansları ya da sürpriz bir etkinliğe rastlamanız olası..

Naçizane önerim, çok koşturmayın, ama bol bol yürüyün.. az şey yapın ama her anın tadını çıkarın..

Nasılsa Floransa’ya tekrar gelmek isteyeceksiniz!.


FLORANSA’DA KAHVE MOLASI notlarını okumak için tıklayınız.

3 thoughts on “FLORANSA’DA “BİR” GÜN

 1. Pingback: FLORANSA’DA KAHVE MOLASI | Gezici Günlük

 2. Pingback: FLORANSA’DA YEMEK ZAMANI | Gezici Günlük

 3. Pingback: FLORANSA YEME İÇME NOTLARI (2) | Gezici Günlük

Comments are closed.