VENEDİK İPUÇLARI

By | 2 Ağustos 2017

venedik_ipucu_gezi_notlari

Venedik’in tadı nasıl çıkar?

Hakiki Venedik’te kalarak.
Mestre ya da başka yakın bir yerde değil, adanın içinde konaklayın.
Şehir akşamları daha sakin, biraz daha gizemli, belki biraz da romantik.. Günübirlik gelenler bu ayrıcalığı kaçırmış oluyor..(konaklama için şahsi favorim Cannaregio mahallesi; önerebileceklerim; Temiz havlu ve çarşaf ilkesi ile Hotel Tintoretto ve Hotel Al Vagon ile yeni keşif We Crociferi.

Sabah çok erken kalkarak.
Bazı sabahlar kanallara çöken sis, kaybolan köprüler ve San Marco meydanı bomboşken güneşin doğuşunu buradan selamlamak kulağa nasıl geliyor?
•••
Kaybolarak.
San Marco’ya ne kadar uzaksanız o kadar mutlusunuz.. Uzaklaşın, kaybolun.. Haritayı boşverin.. Sokaklar sakinleşsin, kendinizi şehrin dokusuna kaptırın.. Etrafınızda duyacağınız tek dil İtalyanca olsun.. Eninde sonunda burası bir ada; zaten tamamen kaybolamazsınız!
•••
Afiyetle yiyerek.
Kapısında başka dilde menü asılı olan ya da “içeri buyrun”cu garsonları olan yerlerden kaçın. Bölge mutfağını sunmayan yerlerden kaçın. Örnek: Pizza Venedik mutfağına ait değil, menüde işi yok.. Deniz mahsulü, sardalya balığı, Venedik işi el yapımı makarna Bigoli’yi deneyin.. Turistik bölgelerden kaçın.. Turistik menülü yerlerden, aşırı yüksek fiyatlardan kaçın.. Müşterileri sadece turistler olan yerlerden kaçın.. En iyi yemek içeride sadece italyanca konuşulan yerlerde, unutmayın..

 

Venedik Mutfağı

Ağırlıklı balık ve su ürünlerinden oluşuyor. Ancak balıkçılar Pazar günleri çalışmadığı için taze balığın en sıkıntılı olduğu gün Pazartesi.

Bigoli in Salsa. Kalın Venedik’e özgü spaghetti genellikle beyaz şarap, soğan ve sardalya balığı ile sotelenerek hazırlanan sos ile servis ediliyor. Pek çok geleneksel lokantada el ile kesilmiş taze bigoli makarnaya rastlayabilirsiniz.

Risi i bisi. Taze bezelyeli pirinç risotto.

Risotto zaten kuzeye ait bir yemek.. Venedikte de en çok buraya özgü mürekkep balıklı risotto nero yapılıyor..

Bölgenin karidesi Schie ve yengeci moeche menülerde çokça karşınıza çıkıyor..

İçeceklere gelince; bölge elbette prosecco ile ünlü.. beyazda soave, kırmızıda valpolicella ve bordolino bölgenin lokal şarap cinsleri..

Cicchetti. Tapas’ın Venedik versiyonu. En popüler ciccheti tatları; baccala mantecata (polenta ve morina balığı); moscardini (mini ahtapot); sarde in saor (sirkeli sardalya) ya da minin topolini sandviçler.. yanında  ombra denilen mini kadehlerde şarap..

 

Minicik Venedik Sözlüğü

Acqua Alta – özellikle Kasım-Nisan arası suların yükselip kara ile denizin karıştığı, insanların tahtadan yollarda yürüdüğü o meşhur su yükselmesi..
Vaporetto – Bölgede toplu taşımayı sağlayan deniz otobüsleri
Traghetto – Köprülerin seyrek olduğu noktalarda karşıdan karşıya taşıyan dolmuş usulü gondollar..(bazen turistler de kullanıyor ama bu gondollar asıl yerlilerin tercihi. Turistler ile lokaller traghettolarda şöyle ayırt ediliyor. Lokaller ayakta duruyor; turistler hemen oturuyor ve karşıya geçene kadar hep fotograf çekiyor :)
Calle – Dar yol, patika (sadece tek sıra halinde yürüyebileceğiniz darlıkta sokaklar mesela :)
Ca’ – Ev’in Venedikçesi.. (mesela meşhur Ca’ d’Oro altın ev oluyor :)
Campo – Küçük, samimi meydan (..ki Venedik’teki en tatlı şeylerden biri)
Campiello – Daha da küçük meydan (şirinlik muskası)
Corte – Avlu
Rio – Kanal
Rio Terra – Eskiden kanal, şimdi yol..(doldurulmuş demek ki..)
Salizzada – Üzeri revaklı pasaj
Altana – Çatı, teras (manzara için lazım olur :)
Fondamenta – Bir tarafı kanal kıyısı Venedik usulü ana cadde..
Sestiere – Bölge, semt ( Venedik merkezi toplam 6 bölge. Ve bazen köprülerden geçerken tabelalar size başka bir “sestiere”ye geçtiğinizi hatırlatıyor..
Bacaro – veya Bacareto, şarap ve yanında küçük atıştırmalıklar satan samimi ve salaş barlar..
Cicchetti – Akşamüstü içkisine eşlik eden Venedik usulu ekmek üstü minik atıştırmalıklar..
Kendine ait bir sözlüğü bile olan (kitapçıda gördüm) Venedik’in coğrafi özelliklerinden de yola çıkarak gerçekten farklı bir dokusu ve dili var..Giderken defterinize bu kelimeleri not edin; mutlaka işe yarayacaklardır.

 

Venedik’te Adab-ı Muaşeret

Acqua Alta zamanı sular yükselip tahtalar, üzerinde yürünmek üzere meydana dizildiğinde arkanızda yürüyen kişi belki de bir an önce işine gitmek isteyen bir yerli. Asla ve asla fotoğraf çekmek için tahtaların üzerinde durup trafiği tıkamayın..

Kilise ve bazilikalara şortlu, askılı girmemek genel bir kural; Venedik’te de geçerli.. San Marco Bazilikasında fotoğraf çekmemek de kurallardan biri..

Güvercinlerin beslenmesi kanunlar çerçevesinde yasaklanmış durumda. Kurallara uyun; turistlere saldıran güvercin illüstrasyonları size tehlikeli bir şeyi anlatmaya çalışıyor!.

Tarihi yapıların merdivenlerinde, köprüler üzerinde oturmayın; piknik yapmayın.. Kalabalık ve yürüyüş yolları sınırlı bir şehirde trafiği tıkamayın.. Küçük meydanlar “campo”larda banklar var; dinlenmek için bunları kullanın..

 

Daha keyifli bir Venedik için ayrıca;

#gezicigunlukvenezia etiketindeki instagram paylaşımlarını inceleyebilirsiniz. Bazen fotoğrafın altında yazanlar, bazen altına bırakılan bir tavsiye bazen sadece fotoğrafın lokasyonu bir başka Venedik ipucunu içeriyor olabilir..

gezicigunluk.com’daki tüm Venedik Notları‘nı okuduğunuzdan emin olun; eski, yeni, güncellenmiş pek çok yazı ve not var..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir