CENOVA’DAN TAZE GEZİ NOTLARI

By | 29 Eylül 2014

image

Neden taze, çünkü Cenova’daki küçük otel odamdan, şehirdeki son gecemden taze taze yazılıyor.
Detaylı notlar dönüşte.. Şimdilik kısa kısa notlar var..

İlk izlenim:
Liman şehirlerini hep sevmişimdir. Cenova’yı da sevdim. Sıcak, samimi, gösterişsiz bir şehir. Napoli ve hatta Marsilya’yı andırıyor bana…o zaman daha çok seviyorum. Aşk yok.. ama zaman güzel geçiyor..mutluyum..

<ahref=”http://www.gezicigunluk.com/wp-content/uploads/2014/09/genova_gezi_notlari.jpg”>Genova_gezi_notlari

image

Piazza Giacomo Mateotti’de ilk mola..

Douce Patisserie Palazzo Ducale’nin bulunduğu meydanın köşesindeki popüler bir uğrak noktası. İlk molada Genova denince ilk akla gelen Foccacia ve Ligurya bölge şarabı var.

image

Avrupa’da ‘tarihi şehir merkezi” en büyük şehir olarak bilinen Cenova’nın ultra dar sokakları, geçitleri  ve onların açıldığı minik meydanları var. Yürümek gayet keyifli.

image

Gelmeden önce hazırladığım listenin önemli isimlerinden kahve dükkanı/pastane -ki Cenova’da hep böyle, ikisi bir arada- Fratelli Klainguti. Kasasından avizesine tarihi eser konumundaki kafe şehrin tipik kahve duraklarından. Ayaküstü kahve servisi işte bu kadar zarif. Espresso 1 EUR ve oldukça leziz.

wpid-via_garibaldi_bookshop_cenova_notlari.jpg

Libreria Evoluzione sanırım şimdiye dek gördüğüm en ilginç dükkanlardan biri. Saray olarak rahatlıkla kullanılabilecek tarihi bir Via Garibaldi binasında antika eşyalar, kitaplar ve plaklar bir arada ikamet ediyor. Bize de girip karıştırmak, hayran olmak, birkaç plakla çıkmak kalıyor..

wpid-via_garibaldi_cenova_notlari.jpg

Cenova’nın bu şık karşılamasını hiç unutmayacağım sanırım..Palazzo Rossa ve Palazzo Bianca’ya da evsahipliği yapan şık cadde Via Garibaldi’den klasik müzik tınıları yükseliyor. Karşımıza çıkan bir düğün ekibi şehirle tanışmamıza büyük hoşluk katıyor..

wpid-piazza_de_ferrari-_cenova_notlari.jpg.jpegHer şehirde tüm yolların çıktığı büyük bir meydan vardır ya, işte o görev Cenova’da Piazza de Ferrari’nin. Fıskiyelerden fışkıran pembe sularının suyu ta uzaklardan duyulurken onun çevresini saran yüzlerce insan bu meydana canlılık katıyor.
image

Mercato Orientale mutlaka uğranılması gereken bir pazar yeri. Çünkü pazar yerleri şehrin insanlarını, yeme içme alışkanlıklarını anlamak adına neredeyse müze kıvamında yerler. Sabah saatlerinde yaptığımız bu ziyaret çok güzeldi. Mantarları çerçeveleyip duvara asmak, alışveriş yapan tatlı teyzelerin peşine takılıp evlerinde misafir olmak istedim.

image

İlk akşam yemeğimiz pek de akşam yemeği sayılmazdı. İtalya alışkanlıklarımız doğrultusunda bir şişe bölge şarabı ve şarküteri ile keyif yapabileceğimiz en iyi adreslerden birini seçtik. Taggiou beklentilerimizi fazlasıyla karşıladı. Maslarının kendisi kesme tahtası şeklinde mekanda harika şarküteri ürünlerinin yanısıra birçok Liguria atıştırmalığını da denedik. Turiste pek alışkın olmadıklarından hazır bulmuşken ikramda da gayet cömert davrandılar.. Kapanışı anneanne tatlısı torta di nonno ile yaparak bu leziz yemeği 33€ hesapla kapattık!..
image
Pasticceria Panarello Otelimize yakınlığı sayesinde her sabah bu güzel pastenede italyan stili ayaküstü kahvaltı keyfimizi yaşadık. Hergün bir başka nefis cornetto çörek, yanında da tarçınlı cappuccino ile  yerel ruhun tadına vardık. Son kahvaltıda yediğim krema dolgulu panarello tatlılarını unutmak zor olacak.

image
Şehrin önemli yemek duraklarından biri kabul ettiğim bir diğer adres de Zena Zuena. Pizza başta olmak üzere karbonhidrat koması için çok doğru adres. Pesto soslu pizzalarından ve tezgahtaki yerel tatlardan mutlaka denenmeli..Utanmasam buradan un alın bile diyeceğim!..

image
Genova’da daha doğrusu Liguria bölgesinde yoğun olarak kızartma yiyecek tüketimi var.  Deniz mahsulleri, çeşit çeşit sebze kroket, nohut unundan yapılan ve patates kızartmasına benzeyen panissa en sık en popüler kızartmalar. Bir de nohut unundan yapılan meşhur farinata.. Işte bunları yemek için porto antico civarında rastgele bir yer seçeceğiniz gibi en meşhur iki adresi de deneyebilirsiniz.  Biz öyle yaptık.  Antica Sciamadda ve Sa Pesta en meşhur olanlar..
image

image

image

Şehrin modern hayatını temsil eden Via XX Settembre çevresindeki sokaklarda karşımıza çıkan bu kafenin ismine bayıldım.Soul Hate.image
Pasricceria Liquoreria Marescotti di Cavo. Şehrin en eski pastanelerinden. Ama pastane ürünlerinden de ünlü olan Aperitivo saatinde sundukları meşhur içkileri il Marescotto. Yanındaki nefis atıştırmalıkları ve köşesine konumlandığı hareketli sokağın cıvıltısı ile şehrin unutulmaz deneyimlerinden biri oldu.
image

image
Brignole civarının küçük dükkan ve lokantalar ile dolu sokaklarından Via Galata üzerindeki tarihi pastane Tagliafico yine kahvesini içmeye menun olduğum adreslerden..

image
Meşhur pesto soslu makarnayı hakkını vererek yapan yerler arasında il Genovese’yi seçmiş olsak da açık olduğu akşama denk gelemeyince listemdeki alternatif restoranlardan Retro’ya kapağı attık. Daha salaş bir “retro” beklerken son derece hoş bir melan ile karşılaştık. geleneksel pestolu makarna deli güzeldi…ama öncesindeki Mozarella e meloni de unutulmamalı. Mekanın en ilginç detaylarından biri supla yerine plak kullanılması ve menülerin plak kapakları içinde olmasıydı.

image
Kıyıdan limana doğru dönüp limanın sol tarafını baz alırsanız liman boyu birçok kafe, bar ve restoran var yan yana.. Rossopomodoro gibi italya’da Türkler tarafından pek sevilen büyük bir zincirin şubesi ve hemen yanındaki biraevi ilk göze çarpanlar. Bu şeridin de daha solunda; eski sokaklar arasında daha salaş ve yerel birçok trattoria var. Antica Osteria di Vico Palla açık gününü yakalayamadığımız için içimde uktedir. Neyse ki limanda gün batımı pek keyifli..onunla düzeltiyoruz moralimizi.. Yine liman şeridindeki Eataly’ye de uğramadan duramıyoruz.

image
Antico Forno della Casana: Foccacia aslen bu bölgenin ekmeği. Binbir türlüsü yapılıyor. En iyi yapan fırınlardan biri olan Casana’da yediğimiz soğanlı (alla cipolle) Roma’daki patetesli pizzam ile yarışır tattaydı.

image
Meşh ur kızartmacı ve Farinatacıları ararken Sa Pesta’nın tam karşısında bulduğumuz Kowalski akşam programları için rahat ve keyifli adreslerden.. Hazır akşam planlarından bahsetmişken Piazza dell’Erbe, Via San Bernardo ve Via Augustino’dan da bahsetmeden konuyu kapatmayalım. Kalabalık, gençlik, enerji tam da bu sokaklarda!.

Cenova’da Pazar günü yerellerin havasına uyarak hoop diye kaçtığımız Camogli ve sonrasında gittiğimiz Portofino başka bir yazının konusu. Ama şunu net olarak söylemeliyim ki, ruhuma iyi gelen Portofino’dan çok, sıcak ve neşeli Camogli oldu..
image

image

image

image

image

Şimdilik Cenova’dan haberler bu kadar.. döner dönmez devamı gelecek..

2 thoughts on “CENOVA’DAN TAZE GEZİ NOTLARI

Comments are closed.