CINQUE TERRE DEFTERİMDEN NOTLAR

By | 2 Ekim 2014

 

cinque_terre_gezi_notlari_yeme_icme_ulasim_ne_yapilir

Kendi defterimde topladığım ve  Cinque Terre seyahatinizi kolaylaştıracağına inandığım kısa ve net notları buraya aktarıyorum.

– Köyler La Spezia’dan sola doğru Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso al Mare olarak sıralanıyor.

– Tren ya da yürüyüş yolları ile köyler arası ulaşım mümkün. Hava şartları ve heyelan nedeni ile  yürüyüş yolları kapalı ya da tehlikeli olabiliyor ki, bize böyle bir dönem denk geldi. Siz de bu konuda hazırlıklı olun.
-Tren ile ulaşımda Cinque Terre kart kullanmak avantajlı. Günlük 12, iki günlük kart 23 €. Kart ücretine La Spezia-Levanto arasında sınırsız tren ulaşımı, milli park alanında trekking bedeli, tuvalet kullanımı, 5terre WiFi, Corniglia’da otobüs ile merkeze varış gibi hizmetler dahil. Ancak hemen söylemeliyim WiFi çok da güçlü değil..
-Tren kullanırken bineceğiniz peronu belirlerken yukarıda verdiğim köy sıralamasını kullanabilirsiniz. İstasyonlardaki ekranlarda trenin nereden geldiği (arrivi) ve ne yönde gittiği (partenze) yazıyor, buna göre doğru peronda (binario=peron) bekleyebilirsiniz.
-Köyler arası tren ile en fazla 5’er dakika; yani iyi bir plan ile bir günde tümünü görmek mümkün.
-Yürüyüş rotalarını kullanarak köyler arası ulaşım süreleri:
• Riomaggiore-Manarola arası meşhur en manzaralı yol”via dell Amore’den 30.dk. (bu yol uzun süredir tehlike sebebi ile kapalıymış.)
• Manarola Corniglia arası 1 saat
•Corniglia-Vernazza arası 1saat 30 dakika.
•Vernazza-Monterosso arası yine 1 saat 30 dakika.
5terre ofisinden edineceğiniz harita ve broşürler ile yürüyüş yollarının zorluk ve teçhizat bilgilerini öğrenebilirsiniz.

– Konaklama için birçok kişi daha ekonomik olan La Spezia’yı tercih etse de bence buranın ruhunu yakalamak için mutlaka köylerde kalmak lazım. Fiyatlar çok da yüksek değil ama oda konforları ve valiz taşıma kısmı biraz sıkıntılı.
-Biz konaklama için Riomaggiore’de küçük bir oteli tercih ettik. Gittiğiniz otel sizi bambaşka bir sokakta başka bir binaya yönlendirirse paniklemeyin; burada genel olarak sistem bu şekilde işliyor.
-Yeme içme tahmin edildiği kadar pahalı değil; her bütçeye uygun yiyecek var. Külahta kızartma, pizza, foccacia, makarna ile başlayıp taptaze ve gösterişli deniz mahsullerine uzanan tabaklar var..
– Köyler arasında yürünmese bile her köyden yürüyüş yollarına doğru yönelip ilk 700-800 mt.yi gitmek şart bence. Çünkü her köyün en güzel manzarası uzaktan bakınca ortaya çıkıyor. En güzel manzaralar için biraz zahmet lütfen!..Bir de bu yürüyüşlerde etrafınızdaki ağaçları es geçmemenizi öneririm. Dalında portakal, mandalina, en çok da limon görmek de eğlenceli.
– Gün batımlarında atıştırmalık pizza, meyve vs. Paket yaptırıp bir şişe de ucuz şarap açtırıp plastik bardak ile manzaranın güzel olduğu tepeler yönelmek Cinque Terre adetlerinden. Mutlaka yapılsın. Gün batımında Riomaggiore’de yaşadığımız bu deneyim en unutulmaz anlardan..
-Tren ile gezerken yoğun kalabalıklardan kaçmak için bir püf: Köyleri sıralı değil, karışık gezin. 1, 3, 5, 4, 2,…gibi.. Yeme içme, yüzme gibi ihtiyaçlara göre dilediğiniz karışımı oluşturun.
-Riomaggiore, Manarola ve Monterosso benim en beğendiğim köyler.
-Riomaggiore’de karışık deniz mahsulu kızartmacılar çok revaçta, gezerken mutlaka bir külah alıp tadılmalı. Tazelik ve fiyat şaşırtıcı. Siamo Fritti bunun için doğru adreslerden. -Manarola çok sevimli bir balıkçı köyü. Uzaktan manzarası da oldukça güzel. Burada dondurma yemeli..
Yemek için de samimi Trattoria La Scogliera tercih edilebilir. Defterime not aldığım ama denemediğim bir diğer alternatif Trattoria dal Billy idi.. Marina Piccola da akşam güneş batarken bir şeyler içmek için tercih edilebilir.
-Corniglia trenden indikten sonra zor 365 basamak ile çıkabileceğiniz ya da 5terre card bedeline dahil olarak istasyonun önünden otobüs ile ulaşabileceğiniz, merkezi tren istasyonuna uzak bir köy. Gitmeden en çok onu beğeneceğimi ummuştum ama pek beğenmedim.Harika deniz manzarası ve bir önceki köyü uzaktan görmek dışında çok sürprizli değil. Ben olsam gezmek için vaktim az ise bu köyü elerdim.. Sokakları içinde yürürken binaların dokusu diğer köylerden farklı olarak örme taş görünümlü ama köye uzaktan bakınca yine aynı renkli görüntü var..
-Vernazza en kalabalık köy olarak aklıma kazındı ama bu tamamen tesadüf olabilir. Vahşi kayalıkları, kayalık plajı, kalesi ve dar sokakları var. Ana caddesinde sağlı sollu bol bol hediyelik eşya dükkanı… Çok enteresan şeyler yok, her dükkanda benzer fiyatlı benzer ürünler.. Yine burada da birçok küçük pizza, foccacia dükkanı ve trattorialar var. Biz yemeği Monterosso’da planladığımız için ayaküstü bir mini pestolu pizza ile yetinip il Baretto’da da standart molamızı verdik.Ayaküstü Cafe normale ve sonrasında da yağmurlu sokağa karşı beyaz şarap.. il Baretto ilginç bir şekilde yerel ruhu hissettiğim yer oldu. Yarısı turistlerin doldurduğu trattoria olan mekanda bar bölümü tamamen lokal içkici amcalar ile doluydu. Biz de aralarına karışıverdik!..
Monterosso ise genel görünüm olarak en dağınık ve daha şehirleşmiş görünse de sokakları arasında yürürken en keyifli görünen köylerden biri. Buradaki dükkanlar bile çok daha farklı ve özel. Buradaki bir atölyeden bölgenin sembolü el yapımı bir balık aldık ki instagram fotoğraflarımda kendisini mutlaka göreceksiniz ilerleyen günlerde.. Monterosso’nun en büyük artısı plajları. İri kum va çakıl sahilinde yanyana birçok plaj tesisi ve bir de halk plajı var. Vaktiniz varsa burada mutlaka denize girmenizi öneririm; bu deneyim bölgeye dair güzel bir anınız olabilir..
Yemek için bana da instagram üzerinden önerilen La Belvedere diyorum, başka da birşey demiyorum. Kendisi Vedat Milör’ün de beğendiği bir mekanmış, sonradan öğrendim. Harika deniz mahsulleri ve balık tabaklarının sunulduğu restoranda biz önerileri değerlendirip Mürekkep balıklı risotto ve jumbo karides yedik. Yanında da vino di casa; yani mekanın şarabı. Bölgenin şarabı beyaz ve bu restoranın kendi şarabı da nefisti..Yemekler çok taze ve lezzetliydi ama diğer masalarda gördüğüm muhteşem tabaklarda da aklım kaldı.Bu restoran muhakkak programınızda olmalı zira Cinque Terre gezisinin en akılda kalıcı yemeği burada yendi..
-Liguria bölgesinde bulunduğunuza göre nohut unundan farinata, kestane unundan makarna ve nefis pesto soslu yemekleri de deneyebilirsiniz.Limoncino yani limondan yapılan likör de güneyin Limoncello’suna cevap niteliğinde. Bölgeye özel bir diğer ritüel de Sciacchetra şarabı ve buna batırılarak yenen biscottiymiş ama ben fazla yemekten bunu denemeye fırsat bulamadım.
-Son not yine trenler ile ilgili. Çok turistik olması nedeniyle özellikle istasyon ve trenlerde yankesicilere dikkat!. Turist kılığnda geziyorlar, bilet kontrolörleri özellikle uyarıyor..
Son söz: Bilirsiniz masalsı ve çok sevimli yerleri değil şehirleri severim ama tüm bu turistikliğine rağmen Cinque Terre görülmeli…

2016 Şubat Edit: 2015’te Cinque Terre’yi toplamda 2,5 milyon turist ziyaret etmiş. Bu durum orada yaşayan yerli halkı biraz rahatsız ettiği ve bu kadar çok turistin bölgenin doğasına zarar verdiği gerekçesi ile bu yıldan itibaren bölgeye gelecek turist sayısına kota konmuş. Yılda sadece 1,5 milyon turist kabul etmeye hazırlanan Cinque Terre’yi görmek istiyorsanız gitmeden önce http://www.parconazionale5terre.it sitesinden güncel bilgileri kontrol edip 5Terre Card almayı unutmayın!..

8 thoughts on “CINQUE TERRE DEFTERİMDEN NOTLAR

 1. Feyza

  Merhaba, size Instagram ‘da @oneperfectshot hesabımla yazmıştım. Cinque Terre bolgesinde hangi köyde kalmayı tavsiye edersiniz? Bir de, valizleri nerede bırakmayı? Manarola’da başlayıp, Riomaggiore’de bitirmeyi düşünüyoruz yolculuğu. O yüzden, planım, Riommaggiore’de bir otel bulmak ama valiz ve çantaları ne yapacağız bu durumda? Yanımızda mı taşıyacağız? Ne tavsiye edersiniz? Nerede kalalım? Bu bölgeye de, Santa Margherita’dan geleceğiz.

  Sevgiler,

  1. Gezici Günlük Post author

   Merhaba,
   Aslında yazının içinde de belirttiğim gibi köyler arası ulaşım çok kısa. Manarola ve Riomaggiore yan yana ve araları trenle 5 dakika.. Zaten köyler arası ulaşım için tren kullanmak durumundasınız. Pass kart alırsanız önce valizleri otele bırakır sonra köyler arası gezebilirsiniz. Ama valizle gezmek hiç iyi fikir değil.. Köylerde yollar inişli çıkışlı merdivenli ve tekrar uyarıyorum ki, bol hırsızlı.. Aman dikkatli olun.. Biz Riomaggiore’de kalmıştık ve memnun kalmıştık bu seçimden.. Umarım yardımcı olmuştur cevabım..
   İyi yolculuklar..

 2. Feyza

  Tesekkürler, hızlı cevabınız için. Sanırım biz de Riomaggiore’de konaklayacağız. O zaman, bu durumda İlkönce Riomaggiore’ye gidip valizleri otele bırakmak sonra da geri dönüp diğer köyleri gezmek mantıklı. Peki siz hangi otelde kalmıştınız? Hatırlıyor musunuz? Kusura bakmayın. Çok soru sordum.

  1. Gezici Günlük Post author

   Maalesef şu an tam olarak adını hatırlayamıyorum, Lisci olabilir.. ama zaten çok fazla alternatif olduğunu da sanmıyorum. Genellikle de bir resepsiyondan yönetilen köyün farklı yerlerine dağıtılmış odalar işletiyorlar, sistem böyle.. Sadece gece uyuyacak bir yer mantığı ile giderseniz hayal kırıklığı yaşamazsınız..

 3. Mimoza

  Merhabalar!
  Yazınız haftaya yapacagimiz seyahat icin cok yararli olacak, bunun icin oncellikle tesekkurler!

  Bunun yani sira, la belvedere dediginiz restoran hangi koyde? ve oncesinde rezervasyon yaptirmak gerekiyor mu?

  Tesekkurler!

  Mimoza

  1. Gezici Günlük Post author

   Merhaba,
   Belvedere, Monterosso köyünde, kime sorsanız gösterir :) Bize rezervasyon yaptırmamız önerilmişti çünkü gerçekten çok tercih edilen bir restoran. Ancak ben rezervasyon yaptırmayı hiç sevmem, beklemeyi göze alarak kalkan bir masanın yerine ikinci servis olarak oturmuştuk ama aylardan Ekim’di.. Haziran’da durum farklı olabilir. Isterseniz garantiye alın. Riomaggiore’de külahta deniz mahsülü kızartması yemeyi de unutmayın !. Sevgiler, iyi eğlenceler..

 4. Enes Burak

  Çok teşekkür ederim. Yazınızı çok faydalı buldum okurken heyecanlandım :) 11 Eylül’de oralarda olacağım yazınızı rehber olarak aldım. İyi gezmeler.
  Sevgiler

Comments are closed.