SARAYBOSNA’DA ALIŞVERİŞ

By | 8 Ağustos 2014

saraybosna_alisveris_notlari_ne_alinir

Seyahatin ayrılmaz parçası alışverişe dair Saraybosna notlarım kısa ve net:

Geleneksel tattaki alışverişin adresi elbette Başçarşı.

Magnetten t-shirte standart hatıra eşyalar satan dükkanlar Başçarşı’nın nın ara sokaklarına dağılmış durumda. Ancak çok orijinal örneklere rastlamak pek mümkün değil. Sadece kapı önünde standı olmayan birkaç el yapımı hediyelik eşya mağazası vitrini var ki, onları aradan seçerek ilginç parçalar çıkarmak belki mümkün olabilir.

Minik tepsisi, cezve ve zarflı fincanı ile Bosna Kahvesi seti yine en ilgi çeken hediyelik eşyalardan. Böyle bir set almayı düşünenler fincanın dibinde yıldız olanı seçmeli ki şehrin kahve ritüeline uygun bir alışveriş yapmış olsun. Çünkü başka bir yazıda daha ayrıntılı bahsettiğim gibi fincanın dibindeki yıldız onu saran eliniz ile ay-yıldızı oluşturuyor.

Çarşı içine serpiştirilmiş küçük kahve dükkanları da kavrulmuş kahve için yine kahveseverin emrinde.

Kuru et mutlaka alınacaklar listesinde olmalı. Ferhadija Caddesi’nin sonlarına doğru büyük, heybetli bir kapalı pazar yeri var. Oradan açık olarak, tadarak almak en doğrusu. Marketlerde satılanlar daha kuru ya da daha tuzlu, en önemlisi fabrikasyon ürünler.  Pazar yerinin içinde kilosu 15-35 KM arası değişen fiyat ve kalitede kuru et var. Dilediğiniz miktarda alıp vakumlu seyahat ambalajı yaptırabilirsiniz. Ancak dönüşte el bagajına değil, valize koymanızı önemle hatırlatırım.

Peynir de tercihe göre alınacaklar listesine girebilir.

Meraklısı mutlaka birkaç şişe şarap yüklemeli valize. Mostar çevresindeki bağlarda üretilen şaraplar gayet başarılı. Bunun içinde şehir içindeki büyük şubeli bir Konzum marketten bu alışverişi tamamlamanızı öneririrm. Havalimanına bırakırsanız hem çok az çeşit hem de yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Bajadera diye bir pralin bazlı çikolata çeşidi var; tadı fena değil. İlle de çikolata alacağım derseniz bundan hediye olur.

Gıda alışverişine girmişken Balkanlardan muhakkak aldığım iki ürün de bu listede olmalı: Toz kırmızı biber ve sebze tozu Vegeta. Eğer özel çift fırınlanmış yoğun kokulu toz kırmızı biber bulursanız bir daha başka bir biber kullanmayacağınızı garanti ederim. Yapay tatlandırıcı ürünler hiç kullanmamama rağmen bu bölgeye gelirsem çantama bir teneke kurutulmuş sebzeli tuz olan  Vegeta mutlaka atıyorum. Bizim marketten aldıklarımızla hiç alakası yok; kimyasal madde kokmuyor. Patlıcan ve biberden yapılan Ajvar da yine meraklıları için bir diğer alışveriş kalemi. Bölgenin ballarının da iyi olduğu söylenir. Rivayete göre şekerle sahte bal üretimi işini henüz çözememişler; organikmiş.

Gıda konusunu noktalayıp farklı alışverişlere geçecek olursak bu şehrin AVM konusunda İstanbul ile yarışabileceğini söylemek mümkün. BBI Center ve Sarajevo City Center, bana vakit ayrılabilir gibi gelenler. Özellikle yeni açılan Sarajevo City Center’daki  XYZ, birçok markanın ürününü bir arada bulabileceğiniz güzel bir mağaza. AVM çıkışı Metropolis Cafe’de ya da hemen karşısındaki Caffe Fashion’da oturmak şehrin alışveriş severlerinin rutini.

Tita Marsala boyunca da yine tanıdık zincir mağazaların şubelerini görecek, önünden Başçarşı’ya çıkan Ferhadija’ya kadar yürüyebileceksiniz. Bu cadde üzerinde No.21’deki  avluda yer alan şapka dükkanı Dendi’ye dikkatinizi çekmek isterim. 1935’te kurulan dükkan şapkalarını el yapımı olarak birer adet üretiyor. Şapkalar üzerinde kişiye özel değişikliklerin de yapıldığı dükkandan şeridi, rengi, formu size özel bir şapka edinebilirsiniz. Mesela ben öyle yaptım!..

Buybook kitap, kırtasiye meraklıları için imkanları sınırlı ancak güzel bir dükkan. Sarajevo Dingbats serisi baskılı çantalar, defter ve cüzdanlar bu küçük kitapçıdaki alışverişimin odak noktası.

Mula Mustafe Baseskije No31’deki şekerleme tadındaki tasarım aksesuar dükkanı Plastic Fantastic ne kadar şirin bir dükkan olsa da pembe çantaları için ben biraz yaşlı olabilirim; sizin aklınızda bulunsun.

Bir diğer küçük tasarım mağazası Rukom, Turizm Danışma merkezinin hemen karşısında.

Müzik alışverişi için tek şansınız Başçarşı içindeki Magaza ancak çok ümitlenmeyi önermem. Kimbilir, belki Dino Merlin’in son albümünü almak isterseniz. Plak için ise tek yol, Sebil’in karşısında, yokuşun başındaki eskici dükkanı. Plak diye girip bir savaş ganimeti ile çıkmak son derece olası.

Yeter. Tam burada alışverişe nokta.

One thought on “SARAYBOSNA’DA ALIŞVERİŞ

  1. Alejandro

    f6ncelikle merhaba yada iyi gelecer bir tane bile fotografini bulamadim. yeni kesfettim sizi ama cokta merak ediyorum. neden bilmiyorum icimde size karsi bir sempati olustu Sen Kae7 Kez d6lfcrsen d6l ! Tanrı Bir Sayar benim icin yazilmis gibi bunun icin tesekkur ediyorum. kendinize iyi bakın tekrar iyi gelecer.

Comments are closed.