NÜRNBERG’E HAFTASONU KAÇAMAĞI

By | 4 Mart 2016

 

nurnberg_gezi_notlari_haftasonu_nuremberg_seyahat_notlari

Bu haftasonu bir yere kaçsak mı acaba diye düşünüp ucuz uçak bileti alternatiflerini tararken -tarih bu kadar yakın olmasına rağmen- kişibaşı gidiş dönüş yaklaşık 100 €’ya denk gelen Nürnberg biletini görünce heyecanlanıp detaylarına bakıyoruz. Cuma sabah uçağı ile gidiş, Pazar akşam uçağı ile dönüş. Küçük ve sevimli bir şehirde geçirilecek 3 gün vadediyor. “Almanya’nın her şehri görülmeye değerdir” mottomuza uyduğuna ve bir gün zaten Nürnberg’e gidecek olmamıza dayanarak havada kapıyoruz biletleri. Bu rezervasyona hemen Park inn by Radisson’dan kampanyalı bir konaklamayı da ekledik mi Cuma sabahı Nürnberg’de buluyoruz kendimizi..

Merhaba Dürer’in şehri

Daha havaalanından seviyorum bu şehri. Çünkü havaalanının adı Albrecht Dürer. Benim çok sevdiğim ve sırf onun yüzünden bir gün bu şehri görmek istediğim büyük usta ressam Dürer…
Şehrin neredeyse tüm turizm konsepti kendisi üzerine kurulduğu için havaalanında da onun adı verilmesi hem çok normal hem de benim için çok hoş bir başlangıç..

Ulaşım bir Harika!.

Havaalanından şehir merkezine ulaşmanın en kolay olduğu şehirlerden birindeyiz. Nürnberg Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için metronun U2 hattına binmek yeterli; yaklaşık 15 dakika sonra merkez istasyondasınız. Buradan metronun diğer hatlarına aktarıp adresinize kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bilet fiyatlarına gelince; tek binişlik 90 dakika geçerli bilet 3 €. Günlük biletler çok daha avantajlı. Özellikle 1-6 kişi arası kullanılabilen Tagsticket Plus edinirseniz 11.50 €’ya tüm gün 2’den 6 kişiye kadar faydalanabiliyorsunuz. Aynı bilet haftasonunda weekend ticket olarak 2 günlük kullanımınıza sunulmuş. Eğer sedece şehrin tarihi merkezi Altstadt’ta takılmayı planlıyor ve yürüyüş için ayaklarınıza güveniyorsanız belki hiç biletsiz, ulaşımsız bir haftasonu bile geçirebilirsiniz. Ama bence bu haftasonu biletinden bir tane edinip biraz dış mahallelere ve hatta komşu şehir Fürth’e kadar uzanmakta bir zarar yok!. Metro, tramvay, otobüsler geç saate kadar hizmet veriyor.. Son olarak; etrafta arasıra kontrol yapan memurlar dışında hiçbir görevli yok. Biletinizi makinelerden kendiniz alıp metro girişinde binmeden önce mutlaka tarihlendirmek durumundasınız. Yine her Alman şehri gibi bilet makinelerine lisan seçeneklerinde Türkçe sürprizi var :)

nurnberg_gezi_notlari

Şehir Turu Başlasın!

Hızlı karar verilmiş bir seyahat olduğu için rotamızda en klasik, şehrin mutlaka görülmesi gereken adresleri var;

Altstadt Şehir Merkezi Tarihi surların içinde kalan şehir merkezi şehrin kalbi niteliğinde. Tüm hareketli alışveriş caddeleri, yeme içme adreslerinin yanısıra şehrin karakterini oluşturan sevimli binalar da bu çemberin içinde.. Lorenz Kilisesi, Fraunen(Kadınlar) Kilisesi, Belediye Binası, Nürnberg Opera Binası, Beyaz Kule Weisse Turm, Königstor, bu yapıların bulunduğu meydanlar, çeşmeler, köprüler, adacıklar, çiçek pazarı alan içinde başlıca görülecek yerler arasında..

Nürnberg Kalesi Hafif bir yokuş ile keyifli bir yoldan kolayca ulaşılan kaleden şehir manzarasına bakmak, şehrin farklı karakterdeki çatı ve yapılarını izlemek en keyifli turistik hareketlerden biri.

nurnberg_gorulecek_yerler_gezi_notlari_nuremberg

Handwerkerhof İçinde geleneksel kurabiye dükkanlarından ahşam işçiliği yapan dükkanlara, şehrin zanaatkarlarının işlerinden örnekler görüp satın alabileceğiniz küçük tatlı dükkanlar ile dolu Handwerkerhof 13 Mart’tan itibaren açılıp yıl boyu 10:00-18:00 arası; içindeki restoranlar da 10:30-22:00 arası ziyaret edilebiliyor. Ne yazık ki Şubat ayında kış tatilinde olduğu için biz sadece kapısındaki deliklerden içeriyi gözetlemekle yetiniyoruz..

Dürer’in evi ve müzeler Başta da dediğim gibi, Dürer bu şehirden çıkan ünlü bir ressam olarak şehrin turistik pazarlamasında önemli rol sahibi. Dolayısıyla 19 yıl boyunca yaşadığı ev de müzeye dönüştürülmüş, ressamın eserlerini sevip onu daha yakından tanımak isteyenleri bekliyor. Aldığım resim dersleri esnasında kendisinin eserlerine hayran olup hayatı hakkında bolca yazı okumuş biri olarak evini ziyaret etmeyi ekstra vaktim kalırsa o zaman gezmek üzere joker olarak kaydetmiştim. Sanatçının en ünlü eserleri başka önemli müzelerde olduğundan bu evi ikinci plana atıp onun yerine Ulusal Müze’yi gezmek daha mantıklı oluyor. Ama elbette evin önünden sık sık geçip fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmiyoruz.

durerin_evi_nurnberg_albrecht_durer_house

Dürer’in evi ile birlikte şehirde 40 müze bulunuyor. En önemlileri Oyuncak Müzesi (Spielzeugmuseum), Ulusal Müze (Germanisches Nationalmuseum), Devlet Sanat Müzesi Neue Museum ve Çağdaş Sanat Müzesi (Kunsthalle).. Daha önce Viyana, Berlin, St Petersburg gibi şehirlerde en önemli eserlerini gördüğüm Dürer serisini tamamlamak üzere Ulusal Müze’yi ziyaret ediyoruz. Ziyaret ederseniz bu müzedeki Dürer, Cranach ve Rembrandt eserlerine ve 1800’lerde yapılan ve birebir olarak canlandırılan eczaneyi gözden kaçırmayın..

hirsch_apotheke_nurnberg_national_museum_nurnberg_notlari

Bu rotada Hitler ve Nazi konseptli herşeyi atladığımızı farketmişsinizdir. Oysaki Nürnberg denilince şehre dair ilk bilgiler arasında içinde Hitler geçen çok cümle okumak mümkün ama biz, benim seyahat prensiplerimin dışında kalan bu tarihsel belgesel formatlı içeriği atlayarak geziyoruz. Eğer ilginiz varsa şehre gitmeden önce farklı kaynaklardan bununla ilgili bilgi ve ziyaret rotasını da edinmenizi öneriyorum.

En güzel köprüler Şehrin içinden geçen Pegnitz nehrinin iki yakasını birbirine bağlayan pek çok güzel, fotografik köprü var şehrin içinde.. Bunlardan en ünlü ve keyifli olanlar Max Brücke, Fleisch Brück, Kettensteg ve Kaiserbrück(Trödelmarkt) Yine köprülerin bağlandığı küçük adacıklar; özellike sevgi adası Liebesinsel şehrin en tatlı yerlerinden.. Mümkün olduğunca tüm köprülerden geçip şehrin tadına varmanızı öneririrm. Bir de Trödelmarkt’a çıkan Kaiser Brücke üzerinde gün batımında elinde kadehleri ile takılanların arasına karışıp akşamı keyifle selamlayın mutlaka..

nurnberg_gezi_notlari_gorulecek_yerler

Weisgerbergasse Şehrin belki de en ünlü ve en fotografik sokağı. İnstagram’da bile Nürnberg etiketlerine baktığınızda en çok göreceğiniz bu sokak olacak. Nehir kıyısından kaleye doğru kıvrılarak çıkan sokaktaki evlerin hepsi birbirinden renkli ve sevimli. He çıkarken hem de inerken iki yönden de bakıp fotoğraflamayı ve sokağın aşağı girişinde köşedeki enfes kahveci Bergbrand’da mola vermeyi unutmayın.

Yiyelim, İçelim, Eğlenelim

Nürnberg Sosisi ve Bira daha önce Münih’te tadıp çok beğendiğimiz Nürnberg Sosisi’nin doğduğu yerde olduğumuza göre en iyisini burada tatmak istedik. Zum Gulden Stern, 1419’dan beri yapılan bu sosisi orijinal ızgara tarzı ile sunan tarihi mekanlardan. Bavyera kostümlü garson kızların sizi ortak bir masaya oturtmasını bekleyin. 6’lı, 8’li, 10’lu, “Röstle” sosisinizi sipariş edin. Yanında lahana turşusu sotesi “Sauerkraut” ya da patates salatası “kartoffelsalat” isteyin. Ayrıca bayır turpundan yapılan acı “Meerettich” istemeyi de unutmayın. Biz daha sonra farklı yerlerde denesek de bu mekanın havasını, sosislerinin tadını başka yerde bulamadık. Bunun dışında Bratwursthausle, Bratwurst Röslein ve Barfusser yine sosisi ve biraları başta olmak üzere Frankonian mutfağı ile ünlü tarihi adresler. Bu sosislerin büyük oranda domuz eti içerdiğini de bilmeyenler için notlara ekleyelim ki herhangi bir can sıkıcı durum yaşanmasın. Weisswurst denen beyaz sosislerin tavuk ve hindi ile yapıldığı söylense de bu konuda çok hassas olanlar için sorun yaratabilir.

nurnberg_sosisi_zum_gulden_stern_nurnberg_yemeicme

Yukarıdaki mekanlara ilaveten bira evi olarak birasını en beğendiğimiz yer ise yine Dürer’in evi yakınında Hausbraurei Altstadthof oluyor. Kendi üretimleri olan birkaç farklı çeşitten denemelisiniz.
Saydığım tüm mekanlar Altstadt surları içinde ve yürüyerek ulaşılabilecek mesafede; yalnız hepsinin içinin lahana sosis karışımı tuhaf koktuğunu da söylemek zorundayım ki içeri girmenizle çıkmanız bir olmasın!.

BMF Bar Ulaşımı şehrin diğer noktalarına göre birazcık daha zahmetli olsa da bu şehirde yaptığımız en iyi şeylerden biri bu kokteyl barı ziyaret etmek oluyor. Dar uzun, aşırı yüksek tavanlı minimal bir bar; isim nakışlı beyaz önlükleri ile kimyager edasında kokteyl hazırlayan iki mixolojist ve başarılı kokteyller. Kokteyle meraklıysanız BMF müzesinin içindeki bu bara kesinlikle uğramalısınız.
Cafe Bar Katz Yerlilerin tavsiyeleri arasında yer alan şehrin uğrak noktalarından olan Cafe Bar Katz, retro dekorasyonu ve sıcak atmosferi ile bir süre takılmaktan memnun kaldığımız adreslerden ama koktelyllerini BMF ile kıyaslamak mümkün değil. Yine de en sevdiğim tonik Thomas Henry servis ettikleri için ve sevimli oldukları için listeye ekledim. Belki de bir akşamüstü molasında yolunuza çıkar.
Cafe Wohlleben Kahvaltı için metroya atlayıp kapısına vardığımızda bu kadar popüler olduğunun ve rezervasyonsuz girmenin mümkün olmadığının farkında değildik!.. Ama kısa bir ikna konuşmasından sonra başardık; rezervasyonsuz olarak içerdeydik! Çok tatlı rustik dekorasyonlarının yanısıra inanılmaz özenli hazırladıkları çok geniş bir haftasonu kahvaltıları var. İki kişi için masayı bitirilemez şekilde donatıyorlar ve herşey çok lezzetli. Bir sabah kahvaltınızı mutlaka burada yapmalısınız.

Cafe Mainheims Hipster semti Gostenhof’un özellikle Türkler’in yaşadığı kesiminde bulunan bu nefis kahve dükkanında yine rezervasyona ihtiyaç var ama bu konuda biraz daha esnek görünüyorlar. Yine rezervasyonsuz olarak oturup güzel bir kahvaltı yapmayı başarıyoruz. Klasik kahvaltı tabakları da güzel ama Somonlu otlu omlet ve Fransız Kahvaltısı bize çok iyi geldi.

meinheim_cafe_nuremberg_nurnberg_yemeicme
Salon Regina Yine Gostenhof (kısca GoHo diyorlar) semtinde ama bu kez semtin en popüler mekanındayız. Salon Regina semt sakinlerinin tüm gün aklına estikçe takıldığı tam bir mahalle kahvesi. İçeceğinizi yudumlarken broşür ve dergilerden şehirde olan bitene dair fikir sahibi olabilirsiniz. Acıkınca diğer köşedeki Hot Tacos’a da geçebilirsiniz; orası da oldukça popüler.

gostenhof_salon_regina_hot_tacos_nuremberg
La Violetta Burası şehrin cici pastanesi desek doğru tanım olur sanırım. En seçkin mağazaların olduğu çevrede çiçeki-cafe olarak tasarlanan mekan aşırı derecede süslü ve keyifli. Şık bir kahve -pasta molası için doğru tercih olabilir.
Brezen Kolb Bizdeki Simit Sarayı’nın karşılığı burada Brezen Kolb. Meşhur Alman Simiti Bretzel yemek için kiosk ve dükkanlarını takibe alın. Elbette tüm biraevlerinde de bira yanında atıştırmak için de Breztel bulabilirsiniz. Ama bu dükkanlarda içi tereyağlı ya da peynir ve şarküteri ürünlü sandviç modelleri de var. Hızlı bir kahvaltı alternatifi olabilir. Diğer bir hamurişi-çay alternatifli hzılı kahvaltı zinciri Casa Pane’ler..

brezen_kolb_bretzel_nurnberg_gezi_notlari_yemeicme
Bergbrand Şehirde iyi kahve için not aldığım adreslerden beklentimin tam karşılığını veren bir tek Bergbrand oluyor. Daha çok yol giderek denediğimiz Röstrommel ise ne kahvesi ne de ortamı ile beklentimizi karşılamıyor. Black Bean ve Machhörnndl Kaffee Brew Bar da merkezde denk gelirseniz güzel kahve içebileceğiniz adreslerden.. Yalnız Bergbrand’a giderseniz sırf ambalajı için bile Ursprung kahve çekirdeklerinden almalısınız.

bergbrand_nuremberg_nurnberg_yeme_icme
Di Simo Köprüler arası foto-sörf yaparken birkaç kez tatlılığını fotoğrafladığımız cafe bar Di Simo’nun önünde Cumartesi akşamüstü epey kalabalık. Buradan alınan kahve, meşrubat, bira ve şaraplarla herkez köprü üzerinde konuşlanmış, gün batımı yaklaşırken manzarayı seyredip arkadaşları ile takılıyor. Oldukça keyifli görünün bu yerel ritüele katılmamak mümkün değil. Biz de birer kadeh kapıp aralarına karışıyoruz. Nehire bakan evlerin camlarında batan güneşin yansımaları eşliğinde keyifli ve sıradışı bir mola. Di Simo’nun önünden geçerken böyle bir ana denk gelirseniz muhakkak siz de katılın; bayılacaksınız.

nurnberg_en_guzel_kopruler_nuremberg_notlari

Bir daha gidersek;
Yemek saatlerimiz ile onun açık olduğu saatleri bir türlü denk getiremediğimiz burgerci Boogie’s BBQ Smokehouse zaten listemizde..
BMF’ye giderken GoHo’da gördüğümüz dev bakır bira kazanlı Lederer Kulturbrauerei’yi ve yine BMF’den dönerken gördüğümüz şef restoranı Johan’ı denemek üzere tam buraya not aldık!.. Bunların sonuna İnstagram’dan çook geç gelen tavsiyeler arasından Demeter ve Vorderhaslach’deki Organik Tarım yapan çiftlikleri de ziyaret etmek üzere ekledik..

Alışveriş Zamanı

Breuninger çok katlı mağaza, Thalia kitapevi, Urban Ourfiters ve diğer tanıdık markalar Karolinen Stasse ve çevresinde.
Kaiser Strasse üzerine de daha şık mağazalar var.
Kişisel favori dükkanlarım; Kauf Dich Glücklich, Laden 12 ve Typosphare. Üçünde de sevdiğimiz stil sahibi markaların ve henüz tanışmadığımız benzerlerinin giysi ve aksesuarları var. Typosphare’de alışveriş yaparken “kahve ya da şampanya?” diye sormalarına bayıldım!..

laden_12_nuremberg_nurnberg_alisveris_norlari
Nürnberg’de Tiger yok ama benzer ürün skalası ile Nana Nanu var bu tip enteresan ve ekonomik şeyler almak isterseniz..
Pazar günü tüm Almanya genelinde olduğu gibi alışveriş açısından “ölü”; her yer kapalı, en güzeli müzeye gitmek..

Gostenhof taraflarında ise retro mobilya ve aksesuarda Flex; plaları ve vintage eşyaları ile 14.80; kırtasiye ve hediyelik ıvır zıvırları ile Fachmarie ilgi alanımıza giriyor.
2. el plak alışverişi için Music and Books ve Mono.Ton, 14.80’in diğer alternatifleri..

Her yıl Mayıs ve Eylül başında çok büyük bir antika pazarı kuruluyormuş; bu da meraklıları için şehri ziyaret etme nedeni olabilir.

Yakın Komşu Fürth

furth_almanya_furth_gezi_notlariMetronun U1 hattına binip birkaç durak sonra varılan komşu şehir Fürth artık Nürnberg’in bir semti gibi olmuş. Özellikle plak dükkanı için hevesle gittiğimiz Fürt’te ne gördük? Yine çok güzel evler, canlı bir alışveriş caddesi, sanki örgüden yapılmış gibi cepheli ilginç evler, bir açıdan bakınca İtalyada bir kasaba gibi görünen mimari, plak dükkanı Da Capo, yine bretzel, tatlı kafe Franz, başka kafe, başka dükkan, başka ev.. vesaire.. Yani bizim gibi özel bir durumun peşinde değilseniz özellikle gitmeyi gerektirecek bir şey yok; Nürnberg güzel, orada takılın..

furth_germany_furth_gezi_norlari

Dönüş vakti

Dönerken valize atılacak şeyler arasında bölgenin Frankonien şarapları, şehrin ünlü tatlı çörek/ekmeği Lebkuchen (ki en makbulü Schmidt’ten alınanlar deniyor..), belki elişi hediyelik eşyalar ve pek de şahane seçenekleri olmasa da mecburen bir – iki magnet olmalı.
Acı hardal seviyorsanız marketlerden Löwensenf Extra’yı bulun.. Bu arada gurme market niyetine katlı mağaza Karstadt’ın zemin katındaki markete uğrayabilirsiniz. Geniş bir şarap kavı, peynirden çikolataya kadar bir çok gıda ürünü var..

Valizler hazır, hareket vaktine az kala otelimizin yakınındaki Salz und Pfeffer tiyatrosunun kitch kafesine giriyoruz. Oyuna biletimiz yok ama 16:00’da başlayacak oyun için gelenlerle birlikte bir kahve içmemizin bir sakıncası yok. Bu tüylü tuhaf sandalyelerde oturup oyuna gelenleri izleyerek ve yanında “müessese ikramı” olarak “çubuk kraker”(!) yiyerek içiyoruz şehirdeki son kahvelerimizi.. Burada dolu dolu, keyifle 3 gün geçirdik, ruhumuz dinlendi, tazelendi; Nürnberg epeyce sevildi..
Dönüşte yine metronun U2 hattına atladığımız gibi zahmetsizce alandayız.
Şahane bir seyahatti.. Aynen bu modelde farklı şehirlere de fırsatlar yaratıp yeni kaçamaklar planlamalı!..

nurnberg_seyahat_notlari_nuremberg_gezi_notlari

 

3 thoughts on “NÜRNBERG’E HAFTASONU KAÇAMAĞI

 1. Bahar

  Aklımın ucunda olmayan bir şehri sırf bu yazı ve fotoğraflar nedeniyle çok sevmek ve bir gün biz de bir hafta sonu kaçsak ne güzel olur diye planlara dahil etmek.Rehber niteliğinde bir yazı olmuş.Çok teşekkürler.

  1. Gezici Günlük Post author

   Ben tesekkur ederim. Gerçekten küçük ve keyifli bir şehir. Özellikle gidilecekler listesine yazmak değil belki ama eğer uygun bilet bilirsanız bir haftasonunu burada keyifle geçirebilirsiniz. Giderseniz beni de haberdar edin ama :) Sevgiler <3

 2. Gulet Kiralama

  Beni ençok etkileyen evlerin mimari yapısı oldu.İnsan bu fotoğrafları gördükten sonra orda olmak istiyor.Rehber kitapçık olarak bence herkesin görmesi gerken bir blog bu.Yanlız şunu söylemeden geçemiycem köprü üstündeki şarap kadehleri favorimdi..Çok güzel…Teşekürler.Sevgiyle kalın…

Comments are closed.