İZMİR’DEN NOTLAR

By | 29 Ekim 2016

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu kez şehri kıyı köşe keşfetmeye fırsat bulamasak da birkaç küçük yeni keşif ve sevdiğim adreslere ziyaretler ile seyahatimizi keyifli hale getirmeyi yine başardık.. Rüzgar gibi geçen kısa İzmir kaçamağından kısa kısa notlar şöyle;

– Gittiğimiz gün İzmir trafiğinde ekstra bir yoğunluk olması havalimanından şehir merkezine ulaşmakta yeni bir deneyime sebep oldu; İzban+Metro ile merkeze hop diye ulaşım!. Havalimanından İzban durağına geçip merkez yönünde trene biniyorsunuz, sonra da Hilal durağından metroya kolay bir aktarma ile hemen şehir merkezindesiniz. Bir kişi için toplam yolculuk bedeli 6 TL. Hem baya ekonomik hem de eğer trafik varsa gayet hızlı..

– Münire / Alsancak sokaklarındaki en tatlı köşe Münire’ye ait. Eskici, kahveci, gazozcu Münire’de 30’un üzerinde enteresan gazoz var, eski eşyalar arasında oturup zaman yolculuğu yapma şansı var, tatlı sahibesi ile sohbet imkanı var..Burayı baya sevdim. / Alsancak. Mah. 1484 Sk.

– Tahta Dolap ve Biçura / Altlı üstlü bu iki vintage cennetini tek kalemde anlatmak isterim. Bulunduğumuz günlerde burada mini bir Vintage ucuzluk pazarına denk gelince 2 kez uğrama şansı bulduğumuz dükkanlara bayıldım. Biçura biraz daha pırtık bir dükkan ama yine de buradan birşeyler bulmak, almak çok hoşuma gitti. Tahta dolap ise 2.el giysiye meraklı olanlar için adeta bir cennet. Çok güzel dükkan. Ben daha çok burada satılan yaka iğnelerine vuruldum. Partita tasarımı iğlenerden 3 taneyi keyifle kaptım!. / Alsancak Mah. 1456 Sk.

– No 42 / Yine Alsancak’ın sürprizlerinden No42 çok önerilince hemen gidip baktık; önce serin bahçesine sonra duvarlarındaki illüstrasyonlara vurulduk. Girişinde bir de dükkan bölümü var ki, birşey almadan çıkmak biraz zor. Servis ettikleri kahvenin İstanbul Petra kaynaklı olması da ayrı güzellik.. / Alsancak Mah. Yüzbaşı Serafettin Bey Sokak

– Gönül Yazar Sokak / Ben burayı İzmir’in Karaköy’ü ilan ettim. Hani bizim fotoğrafını çekmekten hiç bıkmadığımız bir Karaköy fotoğrafı var ya, işte bu sokak tıpkı onun gibi renkli ve cıvıl cıvıl.. Sokak boyu rengarenk kafeler var..

– Mutfak Girit / Sadece yeniler değil, özlediklerimiz de var dedim ya.. işte Mutfak Girit onlardan.. İlk yemeğimiz için hemen koşup zeytinyağlılarından koca birer tabak yapıp hasret giderdik.. / Alsancak Mah. Dr. Mustafa Bey Cad.

– Baristocrat 3rd Wave ve Roast and Found / İzmir’in en yeni üçüğncü dalga kahve dükkanları ile de kahve festivali sayesinde tanıştım. Şu ara şehrin en iyi kahveleri için bu iki adres baya popüler.. / Baristocrat: Konak Kültür Mah. – Roast and Found: Bostanlı.

– Awake Coffee / İzmir’in benim bildiğim en eski ve en iyi kahve dükkanlarından Awake’e de uğramadan edemezdik. Ama bu ziyaret sadece güzel bir fincan kahve değil, bir de minik keşfi yanında getirdi: Flamp. Kahve ile ilgili tasarladıkları t-shirtler ile ilgimi çeken markanın ürünleri şimdilik sadece Awake’de var ama yakında birçok kahve dükkanında olacakmış.. / Kültür Mah. 1381 Sk.

– B’ready Bites / Yine aldığımız tavsiyeler ile deneyip memnun kaldığımız adreslerden biri de B’ready oldu. Ekşi mayalı ekmekler içine hazırladıkları harika sandviçleri var. Kaburga ve karamelize soğanlıya bayıldık; hamburgerde aklımız kaldı :) / Kültür Mah. Zuhal Yorgancıoğlu Sk.

– La Puerta / Bence hala İzmir’in birşeyler içip vakit geçirmek için en güzel mekanı. Yalnız rezervasyon yaptırmakta fayda var; aksi halde yoğunluk nedeniyle üzülmek olası.. / Alsancak Mah. 1469 Sk.

– Kırk Merdiven / Çok seviniyorum ki bu mekanı ilk günlerinde, ilk keşfedenlerden biriyim. Kendi tavsiyemin dönüp dolaşıp beni bulması hoşuma gidiyor.. O yüzden bu kez de sakin bir Pazar sabahında uğrayıp bu mis gibi, dingin köşede vaikt geçirip, daha önceki İzmir notlarımda burayı herkese önermenin haklı gururunu yaşadım.. / Asansör, 305. Sk.

– Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi / Burası İzmirlileri kıskanmak için bir sebep bana göre. Düşünsenize, mesela Fazıl Say konseri oluyor, bizim İstanbul’da hiç rastlama şansımız olmayan bilet fiyatlarına.. Bazen sırf buradaki konser programını göre İzmir’e bilet almayı bile düşünmüyor değilim.. Bu kez Yusuf Tuvi’nin retrospektifini gezip Hikmet Şimşek’i Anma Konseri’ni dinledik..yine çok keyifliydi.. İzmir planı yaparken aylık programına hep göz atmak lazım.. / http://www.aassm.org.tr/Anasayfa

– Alsancak Dostlar Boyoz Fırını / Daha gitmeden hayalini kurduğum boyozlara Pazar sabahı uzuuun bir kuyruk ve oturacak yer bulma telaşı sonrasında kavuştum.. Evet çok meşhur, duyan gelmiş..çok da iyi etmiş.. çünkü çook güzel.. Bence artık yeri biraz daha büyütmenin zamanıdır..  Keşke şu an bir tanecik tahinli boyozum olsaydı :) / Kıbrıs Şehitleri Cad.

– Yeni Şükran Oteli / Dünyanın en acayip hissettiren, insanı duygudan duyguya sürükleyen yerlerinden biri. Tekrar buraya gelebildiğim için çok mutluyum.. Yine koridorlarında dolaşıp duvarların, eşyaların anlattığına kulak vermeye çalıştık.. 1800’lerde açılan bu otelin hikayesini hem müşterisi hem çalışanı Adnan Bey’den dinlemek, belgeselinden izlemek lazım; ben arada denk geldikçe izlemeden duramıyorum ve herkese de tavsiye ediyorum.. / Kemeraltı, Konak

– Kemeraltı / Ben buraya, canlılığına, sırlarına, sürprizlerine bayılıyorum. Bu kez de birkaç saatimizi buralara ayrımak yine keyifliydi.. Kızlarağası’nın orta avlusunda kahve içip yukarıdaki plakçıları karıştırdık, Abacıoğlu Han’ın serin avlusunda Ayşa’nın aşuresini yiyip Mirkelam Han girişindeki plakçıya koştuk; acıkınca Doyuran’dan Manisa Kebabı yedik..

Eh, tüm bunların üzerine söğüş yiyip, Kordon’da midye-bira partisi de yaptığımız göre bu seferlik İzmir notlarını burada sonlandırıp gelecek sefer yeniden kavuşmanın hayallerine geçebiliriz!.

(Bu arada siz de kendi önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümüne bırakabilirsiniz :)

3 thoughts on “İZMİR’DEN NOTLAR

 1. Zeynep Cansoylu

  birbirinden süper notlar olmuş – tam foursquare/swarm’da liste yapmalık :)
  böyle listeleriniz var mı şehirler için bu arada?

  sevgiler

  1. Gezici Günlük Post author

   Teşekkürler :) Eskiden yapıyordum; bazı şehirler için forsquare’de bulabilirsiniz ama artık yeni listeler yapmıyorum. Zaten tüm bilgiler blog yazıları içinde var. Sevgiler.

Comments are closed.