BELGRAD GEZİ NOTLARI

By | 27 Ekim 2014

belgrad_gezi_notlari_2_gorulecek_yerlerİlk postta bahsi geçmeyen konulara dair bir takım notlar…

KISA KISA…

– Beograd beyaz şehir demekmiş ama tamamen yalan!. Bu şehir yeşil..Yemyeşil.

– Yerel bloglardan faydalanmak isterseniz Belgradian ve Still in Belgrade sitelerinin içerikleri  gayet başarılı..

– Sayfiye bölgesi Ada Ciganlija sadece harika havalarda ve yazlık planlarda olmalı; bunun dışında yereller hiç önermiyor. 

– Yaz aylarında su üzerine yüzen kafe barlar “splavovi” şehrin gece hayatının sembollerinden..

– Dikkate değer müzelerden biri Zepter. Sırp Ressamların eserlerinin bulunduğu müze Salı, Çarşamba, Cuma ve Pazar 10:00-18:00; Perşembe ve Cumartesi 12:00-22:00 arasında açık ve Pazartesi günleri kapalı. Giriş ücreti 2014 yılı itibarı ile 200 Dinar.  Gişe aynı zamanda opera biletlerini de satıyor. 

– Şehiriçi ulaşımda otobüsler, troleybüsler ve tramvaylar etkin. Metro yok. 2 no.lu tramvayın rotası  çift yönlü ring yaparak en önemli merkezlerin tümünü kapsıyor. 

– Araç içinde – ilginç bir şekilde- bilet makineleri bozuk ya da aracı kullanan kişi öyle olduğunu söylüyor. Gazete bayilerinden kontör yüklenebilen kartları daha önceden edinmek çok daha mantıklı. Kontroller etkin, görevliler bilet soruyor!.. 

– Havaalanından merkeze ulaşmak için havaalanının üst katından dışarı çıkıp A1 Shuttle Bus kullanmak mantıklı. Bunun için havaalanından bir miktar döviz bozdurmayı unutmayın. A1 Shuttle’ın son durağı Trg Slavija Meydanı ve bilet ücreti 300 Dinar. 

– Havaalanı için ikinci ve daha ekonomik alternatif 72 no.lu belediye otobüsü. Bunda da bile 150 Dinar ancak kalkış zamanı ve şehire ulaşma süresi de hesaba katılmalı. 

– Havaalanı ulaşımı için son alternatif taksi. Giderken değil, dönerken zaman kazanmak için kullandığımız taksiyi otelimize çağırttığımız için fiyatta bir sorun yaşamadık ve merkezden alana yaklaşık 15 EUR civarında bir bedel ödedik. 

– Şehiriçi ulaşımda geceyarısından sonra taksi kullandık ve aynı noktadan aynı noktaya her akşam “taksicinin insafına göre” farklı bir rakam ödedik. Sonradan uyandık ki burada yolu uzatma, dolanma, ya da yüksek fiyattan açma yok ama kilometre başına farklı fiyatlardırma var. Son bindiğimiz taksici en uyanıkmış; şehirdışı tarifesi açmış!.. Neyse ki para birimi düşük ve mesafe çok uzun değil de toplam kandırılma miktarı TL olarak 5 TL’yi geçmiyor!.. 

– Alışveriş için Knez Mihajlova( yazılışı türlü, türlü; buna alışacaksınız!) , Terazije, Belgrade Design District, Supermarket Concept Store, Dorcol bölgesi dikkate değer olanlar.. Ancak hemen söylemeliyim Design District’deki Gallery 1250, Mikser’deki defterler ve Supermarket dışında çok heyecana değecek bir alışveriş ortamı yok!.. 

– İlle de AVM derseniz Usce Shopping Center derim.

– Bana göre en iyi üç kahve adresi 1. Kafeterija  2.Koffein ve 3. Przionica.  Terazije’den geçerken şehrin en eski kahvesi ve buluşma noktası Hotel Moskva’nın kafesine göz atmayı da unutmayın. 

– Semt Pazarı sevenler için önerim: Kalenic; ben burada ilk kez sarı fasulye gördüm mesela!. 

 – Plak severler için çok fazla hayallere kapılmadan ziyaret edilebilecek birkaç adres: 1.Pinball Wizard  2. Leila Vinyl Cafe 3. Mikser House

– Bombondžija Bosiljčić bir şekerlemeci. Eskiden 120 tane olan eski moda şekerleme dükkanlarının son temsilcisi. /Gavrila Principa 14 

– Centrala Cafe şehrin buluşma noktalarından biri. Bu köşede masalara kurulup sohbet bir Belgrad Klasiği Simina 6 

-Zemun’un meşhur balık restoranı Saran’a alternatif: 1. Reka 2.Galeb.

– En renkli kokteyl adresi: Blaznavac. Jazz için Savamala’da Basta. 

– Sokak sanatlarında önemli adresler: 1. Salvador Dali Ćošak Salvadora Dalija 2. Pop Lukina’da Blu, Karadordeva’da A. Macasev ve Spanish House civarı. Şehrin önemli street art sanatçıları:  TKV, Lortek, AIR, Street Dog, Sila, Ujdi, EmaEmaEma, Fat Kid Beny, Fuck New Rave, Weedzor, D.L.T. 

 – Önemli öneri: Futbola karşı biraz holiganca tavırları olabilecek bir kısım şehir yerlisine istinaden herhangi bir takım forması giymeden dolaşmak; futbol ve de “özellikle” hassas oldukları politika konusunda diyaloglara girmemek seyahatinizin keyifli geçmesi açısından oldukça önemli detaylar.. 

– Alfabe ile ilgili ciddi sorunlara hazırlıklı olmakta fayda var. Aldığınız notlar ile orada rastladığınız tabelalar ya da telefonunuzun haritası birbirini tutmayacak. Ve eğer benim gibi seyahatte telefonunuzun haritasını sık kullanıyorsanız kendisi sizi bu şehirde birazcık yanıltacak. Sabırlı olun, yol illa ki bulunur..

– Hvala teşekkürler demek, aklınızda bulunsun; çok lazım olur! Zdravo: Merhaba / Dobro Jutro: Günaydın / Molim: Lütfen ve Izvolte: Buyrun demek..

-Belgrade Museum of Contemporary Art Ana bina şu an tadilat nedeniyle halka kapalı ancak üç ayrı galeri ile ücretsiz olarak koleksiyonları gösterimde.

 

 

 Şehir Turu Check List: 

1.Belgrad Kalesi Kalemegdan

2.Knez Mihailova Caddesi

3.Republic Meydanı

4.Skadarska Caddesi /Skadarlija

5.Terazije Meydanı

6.Parlamento

7.Nato Bombardımanı kalıntıları

8.Slavija Meydanı

9.St. Sava Ortodoks Tapınağı

10.Branko Köprüsü

11.Novi Beograd sahili

12.Dostluk Parkı

13. Sırp Sarayı

14.Splavovi – yüzen kafe ve kulüpler ile nehir boyu mekanları

15.Zemun sahili yürüyüşü ve bir balık restoranında akşam yemeği. 

16.Küçük ve Büyük Savaş Adası

17.Nikola Tesla Müzesi

18.Garos. ... diye uzayan listenin hepsi için paniklemek yerine konaklama sürenize uygun, önemli bulduğunuz sadece birkaçını gerçekleştişrmek yeterli olacaktır.  Bir sonraki sefere de birşeyler kalsın!..