YVES SAINT LAURENT

By | 30 Mart 2014

image

Yıl 2001. Olmadık bir düğüne jilet gibi smokinimle gitmişim…yadırgandım.. Neyse ki bundan 5 yıl sonra bir smokin furyası sardı etrafı; kadın şarkıcılarımızın çoğu giydi de anca o zaman jeton düştü ahalide.. Çok kadın giydi smokini..çoğu da onu kendilerine ilk yakıştıranın ‘o adam’ olduğunu bilmeden..

Yves Saint Laurent. Bir kadını erkek gibi giydirerek erkeğe bir rakip yaratan adam..
Hep saygı ve hayranlıkla baktığım bu “sanatçı”ya daha yakından bakma, hayatına konuk olma şansı elde etim dün akşam..filmine gittim.. Üstelik bu kadar etkileneceğimi tahmin bile etmeden..

“Çekingen insanlardan korkun, dünyayı onlar yönetirler”

Mükemmel bir müzikle açıldı film; yine öyle mükemmel de kapandı.. Mükemmel bir sanat yönetimi, her sahne bir fotoğraf karesi zihnimde; inanılmaz iyi oyunculuklar -ki başrol oyuncuları Comedie Française’denmiş- ilk kez izledim ikisini de..çok inandım, çok etkilendim.. Biraz da sulugözlüyümdür, bak hala etkisindeyim..
Kulağımda müzik, Pierre Berge’in çaresiz bakışları.. Yaratıcılık da zor, bazı aşklar da..Aşkın kendisi tükenmiyorsa da tarafları tüketiyor bazen.. Bedeller var, her zaman var..
Film anlatmayı sevmem, tekrar tekrar izlemeyi severim.. DVDsi çıksın, hemen arşive katılacak.. Yves rolündeki Pierre Niney’i; Pierre rolündeki Guillaume Gallienne’i tekrar tekrar izlemek isterim..
Ama önce filmin müzik albümü. İbrahim Maalouf filme harika özgün müzikler yapmış. Onların arasına Tosca’yı, La Traviata’yı da katınca benim gözlerin nemlenmesi sanırım biraz da ondan..
O kadar beğendim ki hiç başka film izleyesim yok birkaç zaman…
image