YAKINDA MÜNİH

By | 17 Şubat 2014

münih_seyahat_notlari

Bir İtalya, bir Fransa bir de Almanya, köy kasaba şehir demeden karış karış gezilmeli inancımla yürüttüğüm sinsi planlarım ağır ve emin şekilde ilerliyor, bilmem arkında mısınız..
İtalya’da bir hayli öndeyim, Fransa fena sayılmaz ama son yıllarda biraz boşladığım Almanya biraz daha ilgi alaka bekliyor benden..

Berlin beynime saplanmış bir kıymık gibi hep aklımda..çok özledim..

Düsseldorf.. Gariptir; tam da şu an bu yazıyı yazmak yerine tekrar Düsseldorf sokaklarında olacaktım halbuki!..  Mühim değil, planlar değişir ama seyahat aşkı engellenemez!..

Gelelim Münih’e.

Hep bir kış günü sokaklarında yürümeyi hayal ettiğim şehir.  Benim kafamdaki imgede göğe uzanan sivri kuleli görkemli tarihi yapıları ile eski kent bölgesi ya da Münih yazınca ilk karşıma çıkan Oktoberfest’ten görüntülerdeki gibi festival havası yok.. Biraz karanlık, biraz soğuk metropol havası, sanat -kesinlikle- bol bol sanat var; müzelerde yankılanan ayak sesimi şimdiden duyar gibiyim..  gerisi bol kahve, içlerinde kaybolacak kitap dükkanları,  iyi bira ve arızalı elektronik müzikten ibaret!..

Kafamdaki Münih’i yaşamak için dört tam günüm var. Yeteceğinin düşünüyorum. Hatta belki bir gününde de Salzburg’a kaçarız. Münih’ten Salzburg’a trenle gitmeyeni dövdüklerini tahmin ediyorum çünkü.. Ama yine de belli olmaz.. araştırmalara yeni başladım. Turistik rotalardan olabildiğince uzak ‘sevdiğim Almanya’ kafasına uygun bir plan için bol bol okuyorum, gelen önerileri not alıyorum.

Aslında biliyor musunuz, benim için seyahat bu araştırmalar sırasında çoktan başlamış oluyor. Defterime notlar alırken şehir kafamda canlanıp şekilleniyor. Genelde de daha gitmeden seviyorum onu.. Şu an Münih çok heyecanlı geliyor. Yaa umarım çok güzeldir, çok severim, aşık olurum hatta..

Gidip araştırmaya, şehir yerlisinin takıldığı adresler bulmaya devam edeyim şimdi. Bu arada internette kolay kolay bulamayacağım yaşanmış güzel tecrübelerinizi, farklı önerilerinizi, ‘şunu tatmadan dönme’ direktiflerinizi bekliyorum, ona göre !..