VİYANA NOTLARI: ALBERTİNA MÜZESİ

By | 15 Eylül 2017

 

albertina_muzesi_viyana

Viyana’da müze gezmek niyetindeyseniz Albertina’yı es geçmeyin derim. Ben 2009 sonunda gitme şansı buldum ve o muhteşem Empresyonizm sergisini gezebildim. Yılın farklı zamanlarında süreli sergilere de ev sahipliği yapan bu muhteşem müzenin tabi ki daimi koleksiyonları da var. Daimi koleksiyonu da hiç yabana atılır cinsten değil; Claude Monet‘den Renoir‘a, Picasso‘dan Marc Chagall‘a, Edvard Munch’a uzanan rüya gibi bir koleksiyona sahip. Ben en sevdiğim ressam olan Renoir’in tabloları önünde gözlerim hafif nemli dakikalarca kalakaldım..Müzede gördüğüm eserler arasında benim için en önemlileri şunlardı:


– Jean Renoir Sewing, 1900 (Pierre Aguste Renoir)
– Woman with a Parasol in a Garden, 1875-76 (Renoir)
– Villenevue les Avignon, 1901 (Renoir)
– On the Banks of the Siene at Rueil, 1879 (Renoir)
– Portrait of a Young Girl, 1879 (Renoir)
– Snow at Vaugirard 1879, (Paul Gaugin)
– Portrait of a Young Woman, 1868 (Eduard Monet)
– Jane Avril, 1893 (Henri de Toulouse)
– Portrait of a Farmer, 1905-06 (Paul Cezanne)
– Portrait of Jaachim Gasquet, 1896-97 (Paul Cezanne)

Müze 10:00- 18:00 saatleri arasında; çarşambaları ise 21:00’e dek açık ve giriş ücreti 12,90Euro. Kahvaltıdan hemen sonra, henüz Viyana sokaklarında yorulmamışken gitmenizi tavsiye ederim. Yorulunca müzenin kafesinde soluklanabilirsiniz ama bence dışarı çıkın ve hemen yolun karşısındaki Mozart Cafe‘de harika bir kahve için. Dinlendikten sonra yine aynı biletle içeri girip kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 2017 sonuna kadar Bruegel ve Raphael sergileri var.. Yaz aylarında ise müzenin terasında dj’li kokteylli Çarşamba akşamüstü partileri düzenliyorlar ki, bunlardan birine denk geldik..oldukça keyifliydi..
İş ya da turistik, her ne amaçla olursa olsun farklı bir şehre giden herkes en azından bir önemli müze gezmeli bence. Hele ki Viyana gibi kültür ve sanatın vahası bir şehirdeyseniz buna özellikle vakit ayrılmalı… Albertina buna değer bir müze.
Adı bile ne kadar zarif: Albertina!..

One thought on “VİYANA NOTLARI: ALBERTİNA MÜZESİ

  1. Pingback: SEVDİĞİM VİYANA | Gezici Günlük

Comments are closed.