UZUN VİZEYİ NASIL ALSAK?

By | 23 Aralık 2015

uzun_schengen_vizesi_nasil_alinir

Şu Avrupa Birliği meselesi çözülene kadar -ki bir gün çözülecek mi?, hiç emin değiliz!- Avrupa ülkelerine seyahatte Schengen’e mahkumuz. İnsanın hazırda vizesi olunca kesinlikle daha çok seyahat edebiliyor. Aksi halde gidip bir tomar evrak toplamak, gudubet biometrik fotoğraflar çektirmek falan son derece bezdirici işler. İnsan, “amaaan, boşver otur evinde” diyor kendine. Gerçekten öyle, çok iyi biliyorum; geçmiş yıllarda defalarca yaşadım. Ancak son yıllarda uzun vize almayı başarabildiğim için bu telaşı daha seyrek yaşamanın rahatlığındayım.
Kendi vize püflerimi size de anlatmak istedim; olur da işinize yarar, kendinizi 15 günlük, 1 aylık vizelerden kurtarırsınız diye..

Bir kere yıllar önce öğrendiğim bir şey var; Schengen’in de prestijlisi, prestijsizi var. Almanya, Fransa, İtalya gibi ana Schengen ülkelerinden alınan vizeler daha prestijli vizeler. Bir sonraki vize başvurunuz için artı puan teşkil ediyorlar..

Aynı şekilde pasaportunuzdaki Amerika ve İngiltere vizeleri de sizi daha kabul edilebilir kılıyor.Şahsi başvuru, tur şirketi aracılığı ile başvurmaktan daha iyi; tur şirketlerine aldırılan vizeler genellikle sadece tur süresini kapsayan kısa süreli vizeler oluyor.Ayrıca tur şirketi direkt gidilecek ülkeden vize alacağı için o “prestijli vize” durumu daha uzak ihtimal oluyor. Sonra pasaportunuzda Çek Vizesi gören vizeci “Hımm, yani..işte.. bu iyi vize değil..” diye burun kıvırıyor!. Ama elbette ilk kez vize alacaksanız ve tur ile gidiyorsanız bence mutlaka vizeyi tura aldırın; n’olur,n’oolmaz!. Ama ilk gidiş değilse bence tur şirketine aldırmayın derim..

Diğer yandan biz yıllardır aracı bir vizeci ile işlemleri hallediyoruz. Çünkü farkettim ki konsolosluğa verilen evrakların sıralaması bile mühim; konsolosluklarda çok tuhaf detaylara takılabiliyorlar işlemler sırasında. Dolayısıyla bu işlemi günde yüzlerce kişi için tekrarlayan vizecilerin tecrübesinden faydalanmak mantıklı.

Fakaat, vizeci dediğiniz kişi pasaportnuzu ve tüm şahsi bilgilerinizi teslim ettiğiniz kişi; burada da güvenilir bir vizeci bulmak gerekliliği ortaya çıkıyor.
Buraya kadarki kısım biraz genel bilgi tarzındaydı. Şimdi detaya geçiyoruz;

Aslında her konsolosluğun başvuran şahısla ilgili bir devamlılık ilişkisi var. Ne demek istiyorum? Siz bir konsolosluğa ilk başvurunuzda alt sınırdan bir vize alır, zaman içinde müşteri devamlılığı durumu yaratırsınız. Yani ilk vize atıyorum 1 ay, sonra 3, 6, iki tane 1 yıl, sonra 2 yıl… gibi tamamen o konsolosluğun sistemine göre yürür… yürürmüş; bize de vizeci öğretti!.. (Ancak son yıllarda bu durum siyasi gelişmeler ve ülke ilişkileri nedeniyle kural olmaktan çıkıp biraz insiyatife bağlı hale gelmiş anladığım kadarıyla)
Bu esesa göre biz her yıl zaten aşırı sevip gitmeden duramadığımız İtalya ile başlıyoruz seyahatlere.. Vizeyi son yıllarda devamlı olarak İtalya’dan alıyoruz. Eğer sizin seyahat planlarınızı çok zora sokmayacaksa vize için hep aynı ülkenin kapısını çalmaya çalışın derim. Genellikle Fransa’nın bu konuda daha yumuşak ve cömert olduğu söylenir.. Bizim de kendisinden geçmişte ilk başvuruda 6 ay vize almışlığımız var..

Hepinizin bildiğini tahmin ettiğim bir kural; vize aldığınız ülkeye o vize ile giriş çıkış yapma zorunluluğu. Eğer yapmadıysanız size tekrar vize verme ihtimali sıfıra yakın oluyor!.Bu konuya özellikle dikkat!.
Eğer iş sebebi ile gidiyorsanız o zaman şirket evrakları ve çalıştığınız şirketin ticari itibarı giriyor devreye. Büyük bir şirketin güvencesi daha uzun vize demek olablir. Buna göre yıllık seyahat planınızı, yurtdışı fuarları falan düşünüp stratejik bir planlama yapabilirsiniz.

Şimdi son vizeyi alırken öğrendiğim çok enteresan detaya geçiyorum:
Yine İtalya üzerinden örnekliyorum;
Biz hep oradan bize alıyoruz ya,
İşte gelecek sefer konsolosluk bizim pasaportu eline aldığında İtalya giriş çıkış damgalarını görmek istiyormuş. Çok seyahat ediyorsanız gümrük giriş çıkışlarında mühürlerin neredeyse üst üste basıldığını ve kimisinin silik olduğunu görürsünüz. İşte vize aldığınız ülkenim mühürü iyi görülmeliymiş. Vizeci bize dedi ki, “İtalya mühürünün sayfasına başka mühür bastırmamaya, üzerini kapattırmamaya çalışın!” Bence bu süper önemli bir detay!. Gerçi onun üzerine basmayın diye diretirsem başka ülkelerin gıcıklık yapıp içeri almama riski de var ama kibarca rica edersem aynı sayfaya basmazlar herhalde. (Ya da hemen ilk İtalya ziyaretinden sonra henüz başka mühürler basılmadan o sayfanın fotokopisini saklamak da alternatif fikirmiş.)
Ayrıca o ülkede yaptığınız hatırı sayılır harcamalar, otel faturası gibi harcamaların belgelerinin fotokopilerini de başvuru sırasında eklerseniz o yukarıda bahsettiğim “iyi ve devamlı müşteri” kuralı devreye giriyormuş.
Tüm bunların yanısıra zorunlu evrakları eksiksiz tamamlayabiliyor ve üstüne üstlük bir de banka birikimi, gayrimenkul tapusu gösterebiliyorsanız uzun vize garanti demektir. Umarın püfler sizde de işe yarar.. E hadi hayırlısı diyelim!..

2017 Güncelleme: Bu kez aracısız kendi şahsi başvurumuzla aldık vizemizi.. Yine italya için web üzerinden idata’ya randevu alıp evrakları eksiksiz tamamladık ve çok düzenli bir şekilde toparladık.. fotografı idata’da çektirdik; çünkü onlar da bir şeyler kazanmak istiyor anladığım kadarıyla :) Sıra bize gelince görevli memur hiç eksiksiz dosya ve düzen görünce çok şaşırdı ve vizeciden bile böyle gelmiyor bravo dedi! Bu kez evrakların arasına bir önceki dönem italya konaklama faturaları ve belirgin harcamaları da ekledik.. planlanan seyahatimizin yanısıra bir kaç ay sonrası için bir seyahat planı daha ekledik evraklara.. Memur bence iyi bir süre alırsınız dedi.. birkaç gün sonra dediği çıktı: 2 yıllık schengen cepte!

3 thoughts on “UZUN VİZEYİ NASIL ALSAK?

 1. Funda

  Merhaba,
  Yazınız çok faydalı bilgiler içeriyor, teşekkürler…

  Ben de 4 yıldan beri seneden 1 veya 2 defa yurtdışı gezisi yapmaya çalışıyorum. Vize benim içinde çok büyük handikap, bugüne kadar sıkıntı yaşamadım almakta ama aracı kullandığınız vizeci nin bilgisini vermeniz mümkün olursa, özellikle Schengen de kendileriyle iletişime geçmek isterim.

  Teşekkürler,
  Funda

 2. gül etili

  yararlı bilgiler için teşekkürler benim sorum yeşil pasaportu olanlar birçok avraupa ülkesine vizesiz girebiliyor. Bir yıl içinde avrupada yeşil pasaport için vize istemeyen ülkelerde toplam kaç ay kalınabiliniyor. kimisi bir yıl içinde ancak 3 ay kimileride 6ay kalınabilişr deniliyor eğer bu konu hakkında bilginiz varsa ve size zahmet olmayacaksa bu konuda bana bilgi verip cavap yazarsanız sevinirim
  bol ve verimli seyahatle dilerim sevfile
  g.etili

  1. Gezici Günlük Post author

   Merhaba,
   Yeşil pasaport ve sağladığı dolaşım imkanları konusunda hiç bilgim yok ne yazık ki.. ama yeni bir bilgi edinirsem buradan paylaşırım. Teşekkürler.

Comments are closed.