UTRECHT GEZİ NOTLARI

By | 30 Ocak 2014

utrecht_gezi_notlari_seyahat_rehberi

Her seyahat öncesi gideceğim şehirle ilgili yaptığım araştırma, sözkonusu Utrecht olunca hiç de verimli geçmemişti. Bunun iki sebebi olabilir: Ya seyahat blogları oraya hiç gitmemiş ya da tembellik edip yazmamışlar!..

Utrecht’le ilgili okuyabildiğim bir kaç cümle orada okuyanlar ya da şehri günübirlik ziyaret edenler tarafından yazılmıştı ve benim hazırlık kriterlerime göre “hiç” demekti..  İşte bu yüzden dört günümü geçirdiğim Utrecht’e dair bildiğim, gördüğüm, tecrübe ettiğim ne varsa yazmak bu güzel şehre karşı vazifemdir.

Uzun bir yazı okumaya hazırsanız başlıyorum..

Ulaşım Nasıl?

Şehre Rotterdam ya da Amsterdam havalimanlarını kullanarak ulaşmak mümkün. Biz Amsterdam Schipol Havalimanı üzerinden şehre ulaştık. Havaalanının içindeki bilet otomatlarından Utrecht Centraal’e tren bileti 8.10€. Bileti alıp ekranlardan ya da danışmadan hangi peronda duracağını öğrenip o perona yönelmek gerekiyor.  Her 15 dakikada bir tren var ve yolculuk yaklaşık 35 dakika sürüyor.

Utrecht Centraal  hatırı sayılır büyüklükte bir tren istasyonu. Buraya varınca  gideceğiniz bölgeye göre yönlendirmeleri takip etmek gerekli. Hemen istasyon çıkışında otobüs durakları var..

Şehiriçi ulaşımda otobüsler oldukça işlevsel. Sık sık ve her yöne otobüs var. Biletleri otobüsün içinden de alabiliyorsunuz ve bir Hollanda klasiği olarak şoförler çok güleryüzlü ve yardımsever.. 2.10€’luk biletler 2 kez kullanılabildiği için şoförün ilk damgalamasından sonra sakın atılmasın!.. Bir diğer alternatif de benim nedense bir türlü ısınamadığım ama Hollanda genelinde yaygın olan kontör hesabı para yüklenerek kullanılan OV Chipkaart. Ama şehir merkezinde gezip görülecekler hep birbirine yakın ve trafiğe kapalı sokaklarda olduğundan çok yoğun bir ulaşım ihtiyacı olmayacaktır.

utrecht_ulasim_gezi_notlari

Ekstradan bir Amsterdam havası alıp dönmek istenirse gidiş dönüş tren bileti 14.50€

Nerede Kalmalı?

Büyük bir şehir olmasa da uluslararası fuarlara evsahipliği yaptığından aslında Utrecht çok ziyaret edilen bir şehir. Bildik otel zincirlerinin hepsi konaklama seçenekleri arasında. Bizim tercihimiz dört yıldızlı Sandton Malie Hotel Utrecht oldu. Bilindiği üzere aslında genelde daha konforsuz ama gideceğim yerlere yakın otelleri tercih ederim ama fuar dönemine denk geldiğimizden “umduğumuz değil, bulduğumuz” seçeneği geçerliydi. Ancak hemen söylemeliyim, otelin daha içine girmeden sokağının köşesinden dönerken kendisine aşık oldum!..  Adeta bir masal diyarını andıran Oorsprongpark bölgesinde Hansel ve Gretel’in pasta evini andıran nefis bir bina. Çevredeki diğer tüm binaların böyle olduğunu söylememe gerek var mı bilmiyorum. Hem çevresinden, hem otelden çok memnun kaldığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.

oorsprongpark_utrecht_gezi_notlari

Ne yapsak, neleri görsek?

Domtoren  Şehre tepeden bakmak için şehrin simgesi Dom Kulesi mutlaka ziyaret edilmeli. Utrecht’i tepeden adeta bir maket şehir, bir oyuncak gibi görmenin bedeli 9€ ve tırmanılacak 465 basamak! Kesinlikle değeceğinin garantisini vermekle birlikte eğer bu şehirde tek bir turistik etkinlik yapılacaksa o, bu kuleye tırmanmak olsun diye ekliyorum. Belirli saatlerde gruplar halinde ziyaret edilebildiği için Domplein No.9’daki turizm ofisine uğrayıp rezervasyon yaptırmak gerekli.

DomKerk Kulenin ait olduğu ana kilise ziyaret edilecek önemli binalardan biri. Ancak kendisi içinden çok, formel iç avlusu ve bu avluya bakan modern kafesi ile kalbimi fethetmiştir..

Molenpark Benim gibi yeldeğirmeni görünce heyecenanalar için şehrin tek gerçek yeldeğirmeninin Molenpark’ta olduğu müjdesini vermek isterim. İstasyonun arka tarafından kolaylıkla yürüyerek kanal kıyısındaki parka, dolayısıyla değirmene ulaşılabilir. 11:00-17:00 saatleri arası ücretsiz ziyaret edilebilen değirmende bir kahve içilebilir.

de_molen_molenpark_utrecht_gezi_notlari

Parklar Hep kanallarından bahsedilse de harika parklarına da vakit ayrılmalı Utrecht’in. Hele aylardan Kasımsa ve yaprakların renkleri sarıdan kızıla uzanıyorsa bu şehre hayran olmak için başlı başına bir neden olabilir.. Ayrıca Budapestplaan,3′ deki botanik bahçe uygun hava koşullarında ziyaret edilecek bir alternatif olarak kayıtlara geçsin.

Stadskasteel (Oudegracht 99) Kanal kıyısındaki bu eski kale antik bir kafe/restorana dönüştürüldüğünden biraz turistik kokuyor. Tercih edilebilecek birçok güzel kafe varken br ortama temkinli yaklaşmakta fayda var..

Trajectum Lumen Akşamları şehir bir başka güzel. Çünkü Trajectum Lumen adlı  ışık gösterisi bir köşeden kendini göstererek şehri daha da cazip hale getiriyor. Çeşitli sanatçılar tarafından hazırlanan ışık tasarımları kanalları, geçitleri, yolları, binaları renklendiriyor. Bu etkinliğin detaylarına projenin sitesinden ulaşılıp uygulaması telefona indirilerek ya da çeşitli mekanlardaki broşürlerinden güzergahı takip edilerek bu doğrultuda şehirde bir gece turu atılabilir.

trajectum_lumen_utrecht_gezi_rehberi

Dick Bruna Huis 40 dile çevrilen çizgi kahraman Tavşan Miffy’nin yaratıcısı tasarımcı/yazar Dick Bruna’nın evi müzeye dönüştürülmüş. Meraklısı için Nicolaaskerkhof, 17’de..

Kanallar ve Kanal Turu Amsterdam kadar fazla olmasa da Utrecht de kanalları ile hatırlanacak bir şehir. En büyük özelliği sokaklardaki ya da mekanlardaki merdivenlerle kanal seviyesine inebiliyor ve su seviyesindeki kafe ve restoranlarda oturup keyif yapabiliyor olmak. Özellikle merkezden uzaklaştıkça parklarla bütünleşen kanallı manzaralar masal gibi.. Tıpkı Amsterdam’da olduğu gibi burada da tekne ile kanal turları düzenleniyor. Şehri bir de su üzerinden keşfetmek isteyenler 09:00-18:00 arası hizmet veren Schuttevaer’in Oudegracht no.85’deki kalkış noktasını ziyaret edebilir.

utrecht_kanallar_gezi_notlari_rehber

Yeme İçme Eğlence İşleri

Burası bir üniversite şehri. Dolayısıyla genç nüfus yoğun. Yeme içme alternatifi çok çeşitli, geceler hareketli.. İşte bizim dört güne sığan adreslerimiz..

Önce biraz daha ayrıntılı olarak olmazsa olmaz ilk 3 adresimi vermek istiyorum:

Olivier Beerhuis Ahşap kapısını açmamzla büyük bir uğultu fışkırıyor dışarıya. Yüksek tavanlı büyük bir han düşünün, içi tıklım tıklım insan dolu. Bir kısmı masalarda yemekte, daha büyük bir kısmı da ayakta bar çevresinde. Herkesin elinde bira bardakları hararetle sohbetteler. Gelmeden önce hiçbir yerde adına rastlamadığım bu büyük birahaneyi tesadüfen bulmanın şaşkınlığı içindeyim. Çok çaba sarfetmiş de değilim; yan yana sayısız mekanın sıralandığı hareketli sokaklarda dolanırken sadece iç sesimi dinleyerek dışarıdan pek kopya vermeyen Olivier’in kapısına yöneldim, hepsi bu.. Bu kalabalıkta yer bulur muyuz tereddütü ile bara doğru yöneliyoruz.  Resmen omuz omuza bir mücadeleden sonra tam barın önüne varıyoruz. Herkesin boyu o kadar uzun ki ezilmekten cidden korkuyorum!..Şanslıyız, bardaki taburelerden birileri hesabı istiyor. Hemen onların yerini kapıp siparişlerimizi veriyoruz. Daha sonra birçok mekanda da doğrulayacağımız üzere Utrecht’te yerelden çok ithal Belçika biraları tercih ediliyor. Burası da zaten şişe ve fıçı çok çeşitli Belçika biraları ile övünen bir yer. Bir de mekanın kendi adıyla sunduğu birkaç özel çeşidi var. Biz de onların içinden koyu ve yoğun olan tripel’i seçip yanına da çok özlediğimiz Hollanda tadı Bitterballen siparişi veriyoruz. Kıymalı patatesli kroket olarak tanımlanabilecek bu topları öyle seviyorum ki sırf özlediğimde yemek üzere bile bu ülkeye gelebilirim. Servis edilen sıcacık Bitterballen’lar yine çıır çıtır ve çok lezzetli. Bu sipariş için adisyonumuzda görünen rakam 13.50€. Uzun bir süreyi mekanı, insanları ve barda hazırlanan bira siparişlerini izleyerek geçiriyoruz. Her marka ve çeşit biranın kendi özel bardağına özenle doldurulduğu yerleri çok seviyorum. Hele şu Hollandadaki birayı doldurduktan sonra üzerinedki köpüğü özel spatula ile düzeltme işinin hayranıyım.. Olivier’i çok seviyoruz.  Hatta öyle seviyoruz ki sonraki günler için de bize akşam yemek öncesi için keyifli bir uğrak noktası oluyor.   (Achter Clarenburg, 6)

bitterballen_olivier_utrecht_yeme_icme_notlari

Zussen Lobby Bar Restaurant  Şehirde açık ara en beğendiğim akşam mekanı. Gelmeden önce yaptığım derin araştırmalar sonucu ismine binbir güçlükle ulaştığım ve yanına mutlaka gidilecek notu düştüğüm mekanın beklentimi karşılaması mutluluk verici. Mekanın dekorasyonu, havası çok şık. Kenarlarda yemek masaları orta bölüm ve iç salonda da bar bölümüne ait masalar var. Bu şehirdeki yemek düzeniimiz biraz karışık. Geceleri bir hayli uzun yaşadığımız için akşam sekiz civarı ana yemek değil atıştırmalarla geçirmek gece yarısı da yemek yiyip barlara gitmek alışkanlığa dönüştü. Bu yüzden Zussen için tercihimiz ana yemek değil, benim her zaman daha çok sevdiğim atıştırma tabakları üzerine kurulu. Büyük döner kanapenin etrafındaki masalardan birine alınıyoruz; yerimiz güzel.. Aperatif menüsündeki birçok çeşidin bir arada bulunduğu geniş bir atıştırma tabağı olan olan Zussen Plateau’yu ve karides ağırlıklı bir tabağı seçiyoruz. İçeceklerimiz Mango Mojito. Gelen tabaklar oldukça tatmin edici. Herşey çok lezzetli. Mangolu içeceklerimiz de dahil..  Kısa bir süre sonra mekanın neredeyse tek boş alanı olan yan tarafımızdaki uzun yemek masasının sahipleri geliyor. Bir doğumgünü kutlaması var. Masada 15 kız, 2 erkek!.. Kafamda peydahlanan soru 15 kızın 15’i de sarı saçlı ve güzel olur mu? Oluyormuş demek ki!.. Barbieler masası adını takıp çevremdeki kalabalığa bakınarak masamdakilerin ve mekanın tadını çıkartıyorum. Buraya ayırdığımız Cumartesi gecesinin programı oldukça yoğun. onun için içeceklerimizi birer tane ile sınırlı tutup toplam 39€ ödeyerek yeni adrese doğru yola çıkıyoruz. (Korte Jansstraat, 23)

zussen_utrecht_gezi_notlari

Oude Pothuys Yine adı listemde yazılı bilinçli bir tercih. Adrese ulaşınca dışarıdan pek fikir vermiyor, görünüm şüpheli ama içeri girip yakından bakmalı diyerek merdivenlerinden aşağı süzülüyoruz. Bingo! Yemeli içmeli, canlı konserli bir mahzendeyiz. Loş ortamdaki masalarda mum ışığında yemek yiyenlerin arasından geçip bara yanaşıyoruz. Saat 22:00’ye yakın, yemek servisinin sonları. Henüz sahne boş, müzik yayını banttan. Birşeyler içip yemekleri bitenlerin ayaklanmasını, masaların toplanarak yavaş yavaş konser moduna geçişi adım adım izleyerek biralarımızı yudumluyoruz. Bir yandan sahneye de alet edevat taşınıp grubun hazırlıkları yapılıyor. Her gece farklı bir grup, solist, konser var burada. Bu gece yaşlı kurtlar kategorisinden bir rock grubu var. Keşke bir caz bandına denk gelebilseydik. Yemeğe burada başlayıp caz dinlemek son derece keyifli olurdu.. Bizim yapamadığımız bu programı gitmeden önce mekanın aylık etkinlik takvimini inceleyenler pekala yapabilirler ama..  Grubun sahneye çıkmasıyla kendimizi ön saflarda buluyoruz. Solistin sesi nefis.. Etrafımızdakilerle kadeh tokuşturup,tek başına gelmiş kendi halinde takılan adama gülerek ve hep bir ağızdan şarkılara eşlik ederek keyifli zaman geçiriyoruz. Tadı ortalamanın altında olsa da bu saatte hala kahve servisi yapmasını takdir edip birer fincan da kahve içerek yeni adresimize doğru mekandan ayrılıyoruz. Bu kez geldiğimiz merdivenlerden değil, düz ayak bahçeden çıkıyoruz. Utrecht’te kanala kıyısı olan mekanların güzelliği.. İç mekanların yanısıra kanal kıyısında da yazlık ortamları var..(Oudegracht, 279)

oude_pothuys_utrecht_gezi_notlari

Geçiyoruz ortaya karışık diğer mekanlara..

De Rechtbank şehrin en iyi açıkhava mekanı olarak lanse edilen De Rechtbank daha çok yaz aylarında tercih edilebilecek klasik bir uğrak noktası. (Korte Nieuwstraat, 14)

Lebowski Şehrin popüler buluşma noktalarından biri. Sıcak atmosferi, uzun bir barı içinde kocaman zürafası var. Menüsünde bitterballen’in de dahil olduğu atıştırmalıklardan başlamak üzere sandviçler makarnalar falan var ama koca hamburgerleri daha popüler. Sadece içki için de uğranabilecek bir günboyu mekanı.. Akşamları canlı konserden bant yayına, DJ performansına kadar her geceye bir konsept uygulaması var. Kalabalık, samimi mekanları sevenler en azından bir içki için uğramalı..(Domplein, 17)

lebowski_utrecht_seyahat_rehberi

Cafe Flater  Öğle saatlerinde konsept şu: Kendi yemeğini getir!.. Sadece içecek alıp sanviçini, salatasını yanında getiren öğrenci/çalışan kesim mekanı akşam da balık istifi kalabalık.Akşamüstü kapı önündeki banklarında takılıp kalabalığı izlemek keyifli. . (Oudegracht 140)

Coffee Company Amsterdam’daki jokerim Coffe Company burada da imdadıma yetişiyor. Kahve ve  atıştırma bir yana, şarjım bitti, internet lazım dertlerini de bir çırpıda çözen kafe-ofis-ev kombini kurtarıcı kahve dükkanı.. Naneli ve limonlu su müesesenin ikramı!.   (Vismarkt 4)

Domkerk Cafe Bu kafenin şehri ziyaret eden birçok kişi tarafından es geçildiğine eminim ama mutlaka uğranmalı. tarihi 3.yüzyıla dayanan kilisenin antik duvarları arasına gizlenmiş modern bir kafe. Cam cephesi kilisenin muazzam formel bahçesine bakıyor. Pencere kenarına oturup bir fincan kahve belki benim gibi yanına bir de tost.. Kahve, tost, huzur, manzara dahil, toplam 3€ lütfen!..

domkerk_utrecht_seyahat_rehberi

Douwe Egberts  Şehrin ünü dünyaya yayılmış meşhur kahvecisinde bir mola? Kahvenin sonunda çekilmiş kahve, fincan almak adetten…(Korte Janstraat, 17)

Julia’s Italian Bir şehirde hayat geç başlıyor, dükkanlar geç açılıp erken kapanıyorsa tren istasyonu seçeneği her zaman el altında tutulmalı. Utrecht tren istasyonundaki Julia’s güne başladığımız saatte henüz tüm kahvaltı mekanları kapalı olduğu için sabah kurtarıcımız. Kahve ve kruvasanları ve taze meyve suları ile ayılıyoruz her sabah. Makarna ve salataları da belli ki başarılı, joker listesine kaydetmekte fayda var..(Utrecht Centraal Station)

julias_utrecht_centraal_station_yeme_icme

Club Lux Yine kanal kıyısında bir diğer popüler kulüp. Mekan yine kanal seviyesinde. İçerisi oldukça şık. Bir akşam içkisine de uğranır, tüm gece dans etmeye de.. (Oudegracht, 97)

Ekko Çok yönlü müzik sahnesi. Elektronik müzik severler ve Indie tutkunları programını incelemeli. Biz Deep House gecesine rastlıyoruz.(Bemurde Weerd W2,3)

Winkel van Sinkel Akşamüstüne kadar kafe, akşam yemeğinde restoran,  şık bir şehir barı havasındaki Winkel van Sinkel haftasonları büyük bir kulübe dönüşüyor. Gittiğimiz haftaya denk gelen Winter Wonderland Het Kandi partisindeyiz. Ful dolu eğlenceli partiye üst kattaki balkonlardan uzaktan bakmayı ve mekanın harika kokteyl barında vakit geçirmeyi tercih ediyoruz. (Oudegracht, 158)

winkel_van_sinkel_utrecht_gece_hayati

Tivoli Oudegracht Bir diğer canlı müzik mekanı. Bize rastlayan gecelerde Shantel var; tercih etmiyor, önünden yürüyüp geçiyoruz..

Stockholm Her ne kadar “hip” mekan, kokteyl barı diye kayıtlara geçmişse de uğranılıp en hızlı terkedilen mekan statüsünden Utecht rehberinde yerini aldı.. Çekici hiçbir yanını bulamamam içerideki kesif kokudan bile olabilir!.. (Bemurde Weerde 02 40)

Orloff Şehrin kalabalık ve sıcak ortamlı kafe barlarından Orloff bar safari programına bir durak olarak çekinmeden eklenebilir. Rivayete göre yazın terası ile gözdeymiş.. (Dankeregaard, 8)

Sıcak atmosferli kokteyl barı olarak önerilen Cafe Lust‘a bir türlü doğru saatte yolumuz düşmezken yine çok adı geçen Stairway to Heaven ortam olarak hiç ilgimi çekmedi. Lust: Nobelstraat, 10 ve Stairway to Heaven Mariaplaats 11-12)

Wok to Go Kapısının önünden geçerken etrafa yaydığı nefis kokularla her seferinde hipnotize olduğumuz Marienplaats civarındaki Wok to Go’ya nihayet zaman ayırdığımıza asla pişman olmuyoruz. En bol malzemeli, deniz mahsullü noodlelardan seçip meydana karşı afiyetle yiyoruz.

Her gittiği yerde Türk Restoranı arayanlar için adres Pamukkale (Mariaplaats, 24)

The Pickels (Burgers & Wine) “Daima hamburgerciler” için Utrecht’in capcanlı sokaklarında capcanlı bir diğer adres..Ben klasikçiyim; Pickles Burger, çok aç olan için de  XXL versiyonu tamamdır bence..  (Drieharingstraat 1-3 )

pickles_burgers_wines_utrecht_yemek

Oscar Filmcafé Şehirdeki en renkli kafe restoranlardan biri de Oscar. Yemek üstü sinemalı menüleri ve Amelie, Otomatik Portakal detaylarıyla eğlenceli bir dekorasyonu var. (Slachtstraat 5)

Carla’s Çay, kahve, ekmek üstü lezzetler nefis tatlılar üzerine kurulu cici bir mola mekanı..(Achter de Dom 6)

Alışveriş Vesaire

Önce alışveriş için içinden geçilecek sokaklar: Sırasıyla Steenweg; özel dükkanları ve kafeleriyle Twijnstraat; trendy giysiler, moda markaları ve kahve molaları için Voorstraat; hobi ve sanatsal ürünler, yaratıcı dükkanlar ve Cumartesileri renkli çiçek pazarı için Janskerkhof; dekorasyon, giysi ve şarap alışverişi için Oudekerkhof; tanıdık moda markaları ve çok katlı mağazalar için Oudegracht; şık ve küçük butikler için Zadelstraat; ilaveten Domplein…  Bu sokaklar arasında dolaşırken Jacobskerkhof, Oudegracht ve Vredenbrug’da sokak pazarlarına denk gelmek de ihtimal dahilinde..

Simon Levélt Kendisi Utrecht’in Kusmi Tea’ye denk gelen markası olup güzel dükkanından hem çay türleri, hem çikolata hem de taze kahve alınıp renkli teneke kutularına koydurularak anı olarak eve getirilebilir. Birkaç dükkan ötedeki yerinde oturup tadına bakmak ta mümkün..(Vismarkt, 21 A)

simon_levelt_utrecht_alisveris_notlari

Souvenir sadece Oudegracht’ta köşede küçük bir dükkan var ille de magnet, anahtarlık bilumum hediyelik alacağım diyen için. Onlar da son derece sıradan ama başka seçenek yok.. Peynir daha iyi bir alternatif olabilir ve Cumartesi kurulan Vredenbrug pazarından en şahaneleri alınabilir.

De Leckere Bu şehirde üretilen yerel bira De Leckere’nin  market ve çeşitli dükkanlarda 9 çeşidine rastlamak mümkün. Fabrikası ise Molenstein 3D’de. En kötü ihtimal şık Grand Hotel Karel V’in barında denenebilir.

Daha Başka

Kemal Atatürkstaat Şehirle ilgili araştırmalar sırasında adına rastladığım bu sokağı görmek mutlaka yapılacaklar listemdeydi. Merkezdeki duraklardan bindiğim 5 no.lu otobüs ile ulaştığım sokakta boydan boya yürümek ve sokak tabelasının fotoğrafını arşivime eklemek paha biçilemez..

kemal_ataturkstraat_utrecht_gezi_notlari

Bike Tunnel İstasyonun altından arkasındaki bölgeye ulaşmakta kullanılan bisiklet tüneli bisiklet kullananlar dışında graffiti meraklılarının da ilgisini çekecek bir detay. Tünelin duvarlarını kaplayan graffitileri görmek için uğrayanlar yaya olarak tünelin içinden yürümeyi aklından bile geçirmemeli (Bisikletliler biraz hızlı çocuklar!)

Bisiklet Kiralama Şehrin içindeki bisiklet trafiğine uyum sağlayabilecekler ya da parklarda bisiklet sürmek isteyenler için istasyondan ya da turist ofisinden bisiklet kiralanabilir.

Şimdilik Utrecht Notlarım bu kadar..  Ayrıntılı yazılar, yeni detaylar devam edecek…