TRAFI TÜRKİYE’DE!..

By | 16 Ocak 2014

Ben sevdim bu uygulamayı!..

İnsan Almanya, Hollanda, Danimarka gibi ulaşımı tamamen çözmüş ülkelerde toplu taşıma kullandıktan sonra yurda dönünce sudan çıkmış balığa dönüyor. En azından ben öyle hissediyorum.. Nereye hangi otobüs gider, bu duraktan geçer mi, vapur kaçta kalkar.. hiç anlamam!..

Başka ülkelerde toplu taşımanın kurdu olan ben, sözkonusu İstanbul olunca tam bir şaşkın(d)ım.. Artık değilim, olmayacağım!

Çünkü beni yaşadığım şehirin ulaşım ağı ile barıştıracak harika bir uygulama keşfettim: TRAFI App.

Nedir bu TRAFI sorusuna hazırlıklıyım; uygulamanın detayları aşağıdaki yazıda..

Ben uygulamayı çoktan kullanmaya başladım, siz yazıyı okurken ben vapurla karşıya geçiyor olacağım!..

 

T R A F I   A P P  T ü r k i y e ’ d e!

TRAFI App Türkiye 15 Ocak 2014 tarihi itibari ile iOS ve Android platformları için resmi uygulamasını sundu.

Gerçek zamanlı trafik verileri ile kapıdan kapıya destek veren bir yer tarifi uygulaması olan TRAFI, kullanıcılarına toplu taşıma yoluyla gerçekleştirilen ulaşım türlerinde gerçek zamanlı trafik verilerini de göz önüne alarak güzergah ve toplu taşıt önerileri sunuyor. Uygulama, Türkiye için bütün toplu taşıma taşıtlarını entegre halde sunarken, açık adres girmek yerine sadece gideceğiniz yer isimlerini FourSquare üzerinden aramanıza imkan tanıyor.

TRAFI CEO’su ve Kurucu Ortaklarından Martynas Gudonavicius, “Özellikl İstanbul olmak üzere yaşanan trafik sorununu göz önünde bulundurarak Türkiye genelindeki en iyi toplu taşıma uygulamasını sunmak istiyoruz. Uygulamamızı sürekli güncelleyerek ve yeni özellikler ekleyerek kullanıcılarımız için en kullanışlı ve yararlı hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip ederek yenilenen ve eklenen özelliklerimizden hemen haberdar olabilirsiniz” diyor.

Gudonavicius ekliyor: “Fikir ve önerileriniz bizim için çok önemli. Geri dönüşleriniz doğrultusunda uygulamamızı sürekli güncelliyor olacağız.”

Litvanya’da aylık 300 binden fazla aktif kullanıcıya sahip olan TRAFI, şu an Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir  illeri için hizmet veriyor. Diğer iller ise uygulamaya hızlı bir şekilde eklenecek.

Mobil uygulama, iOS7 ve Android platformlarına uygundur.

trafi_turkiye_ulasim_app

Uygulamanın Özellikleri:

  • Rota/Güzergah arama
  • En yakın durakların harita üzerinde interaktif sunumu
  • Metrobüs, otobüs, vapur, tramvay ve metro tarifeleri
  • Gerçek zamanlı bilgi
  • Otobüs hareketlerinin gerçek zamanlı sunumu
  • Bir sonraki toplu taşımanın geliş saati
  • İngilizce ve Türkçe dil özelliği
  • Favori duraklar – hızlı erişim için sık kullandığınız güzergah ya da durakları kaydedebilirsiniz.