TATLI MOLA PORVOO

By | 4 Temmuz 2015

porvoo_gezi-notlari_helsinkiden_porvooya_seyahat

Helsinki’den yakın çevre nerelere gideriz diye mini bir araştırma yapıyorum, seçenekler arasında Porvoo da çıkıyor. Neymiş diye üç beş fotoğrafına bakayım diyorum; gördüğüm tek bir kareden sonra Porvoo’yu seyahat programına ekliyorum. Fotoğrafta nehir kıyısında sıralanmış kıpkırmızı evler.. Tamamdır diyorum. Porvoo’ya gidiyoruz!..

Tek bir kare fotoğrafın peşine düşüp şehrin detayı ile ilgilenmiyoruz bile. Bu Porvoo’da ne vardır, nasıl bir şehirdir, hiç bilmeden.. Üstelik bunun cevabını, şimdi, döndükten sonra dahi bilmiyorum.. Size Porvoo şöyledir, böyledir, anlatamam.. Detay, ipucu veremem, ahkam kesemem. Porvoo’nun tarihi merkezinde birkaç güzel saat geçirdim; ben sadece o zamanı bilirim…

porvoo_gezi_notlari_finlandiya

Helsinki’den Porvoo’ya hergün tekne turları düzenleniyor. Sabah 10:00’da Kauppatori önünden kalkış, Helsinki adacıkları arasından uzun, manzaralı bir yolculuk, Porvoo’da 2,5 saat serbest zaman; akşamüstü 16:00’da da dönüş yolu.. Bu turun ederi 25€.

İkinci yol otobüs; Helsinki Kammpi terminalinden yaklaşık 50 dakikalık bir otobüs yolculuğu. Bedeli tek yön 9€. Bonus: Otobüste WiFi. Biz  bu seyahatte yeterince ada, deniz gödüğümüz ve Porvoo için toplamda bir günü harcamayı lüzumsuz bulduğumuz için otobüsü tercih ediyoruz. Kamppi alışveriş merkezinin altında -2 katındaki otobüs duraklarından 861 no.lu otobüs gidiyor Porvoo’ya. Bileti otobüsün içinden, kahveyi binmeden bir üst kattaki büfelerden almak lazım.

Porvoo’ya vardığınızı köprünün üstünde, soldaki o meşhur kırmızı evleri görünce anlıyorsunuz. Terminal biraz ileride; buradan Tarihi şehir merkezine yürüyerek 2-3 dakikada ulaşıyorsunuz.

porvoo_seyahat_notlari_gorulecek_yerler_kirmizi_evler

Kırmızı evler daha doğrusu eski depolar hemen eski şehrin girişinde nehir kenarında sıralanmış. En baştaki artık bir kafe.Porvoon Paahtimo. Akşamüstü saatlerinde burada küçük bir mola verilebilir; sabah erken kapalı, gün içinde de oldukça sakin..

Eski şehir merkezi birkaç sevimli sokaktan ibaret. Pastel renkli sevimli binaların hepsi birer hediyelik eşya, dekorasyon dükkanı. Ara ara kafeler, lokantalar.. Tüm detaylar sevimli, fotoğrafı çekilesi..

porvoo_old_town_cafe_helmi_porvoo_notlari porvoo_gezi_notlari_alisveris_notlari

Ana meydanda pazar yeri..bir de kafe.. Kilise biraz yukarıda..

Nehir kenrında küçük köprüler, manzaralık kırlık alan, kuzeye mahsus masal gibi evler.. Bisiklet kiralayıp gezmek de mümkün, birazcık yürümek de..

porvoo_domkirken_gezi_notlari

Geniş bir çember çizdikten sonra yine merkezdesiniz. Minik bir mola için üç farklı adres: Cafe Klockan’da bitki çayı, çörek; Cafe Fanny’de kahve ya da meşrubat; Cafe Helmi’de tatlı molası.. İçlerinden biri ya da belki bizim gibi hepsi!..

cafe_klockan_porvoo_gezi_notlari porvooda_ne_yenir_cafe_klockan_porvoo porvoo_reneberg_tortes

Şehrin meşhur tatlısı Runeberg Tortes. Bademli, romlu tatlı.

Şehrin çikolatacısı Brunberg. Fabrika satış mağazası kıvamındaki dükkanındaki envayi çeşit içinden çikolata ve meyankökü şekerlemesi (salmiakki) almak adetten.

Milli yemek yine somon Çorbası; yaşasın!.. Self servis ev yemekleri sunan Hanna & Maria salaş tercih. Yemeğin yanında salata, ekmek/tereyağ, kahve şirketten… (Aynı masayı yerlilerle paylaşıp sohbet etmek şans!.) Diğer alternatifler, nehir kıyısındaki Johans ve çarşı içinden Gabriel 1763..

porvoo_gezisi_finlandiya_notlari

Küçük dükkanlarda ağırlıklı olarak kuzey tarzı ev aksesuarı, çiçek, böcek, antika. 1€’ya plak, 3€’ya magnet, 6€’ya kürek.. Kürek de ne? Söylemem, sonra görürsünüz işte!..

porvoo_seyahat_notlari

Porvoo böyle..

Başka da ne var derseniz, çiçek, böcek, renk, ahenk, gemiyle gelen turist, çok turist.. fazla turist.. Şanslıysanız güneş altında yağmur.. Cici bi’ romantiklik!.. Hepsi bu kadar. Porvoo birkaç güzel saatten ibaret. Helsinki’ye kadar geliniyorsa mutlaka ama mutlaka görülmeli. Bu birkaç saatin keyfi sürülmeli..porvoo_borga_stad_porvoo_gezi_notlari