TATLI BİR KEŞİF: CREPE ESCAPE

By | 28 Mayıs 2015

crepe_escape_bagdat_caddesi_caddebostan_istanbulda_krep

Bugün konumuz krep. Bir süre önce denediğim ve sanırım İstanbul’da denediklerim içinde “en iyisi” diyebileceğim küçücük bir krep dükkanından bahsetmek niyetindeyim: Crepe Escape

Bağdat Caddesi’ne gittiğimiz zamanlarda birkaç kez arabayı o sokağa bırakmış, köşedeki bu küçük dükkanı da o zaman görmüştük. Ancak nedense hiç denememiş, ne tatlı bir yer diyerek önünden geçip gitmiştik. Bu kez, yine cadde civarında geçirmeyi planladığımız bir haftasonunda kahvaltıda burayı denemeye karar verdik. Ve anladık ki birazcık geç kalmışız!.. Meğerse olası krep krizleri için burası doğru adresmiş!..

Menülerinde 12 tatlı 12 de tuzlu krep bulunuyor. Böyle kalabalık bir menüyü dikkate inceleyince işin içinden çıkmak zor. Çünkü her bir çeşidin içeriğindeki malzemeler çok iyi seçilmiş. Birini seçseniz aklınız diğerinde kalıyor. Planımız kahvaltı yapmak olduğu için tuzlu çeşitleri içinden pesto soslu mozarellalı olanı seçtim ve “glutensiz” olarak yapılmasını rica ettim. Bu önemli bir detay; menüdeki glutensiz kreplerden seçebileceğiniz gibi menüdeki normal olan 12 çeşitten birini isterseniz glutensiz krep ile de hazırlayabiliyorlar. Bir süredir glutenli gıda miktarımı azaltmaya çalışan biri olarak bunun İstanbul’da zor bulunan bir özellik olduğunu ve bu inceliğin alkışı hakettiğini söylemeliyim. Bir de haftasonu kahvaltısına yakışır, ortaya karışık tadında bir seçim yapalım diyerek yanına pancakeli kahvaltı tabağı aldık. Masamız da böylece şenlenmiş oldu.crepe_escape_istanbulda_krep_nerede_yenir_pestolu_crep

Bu sıralar şehirde birçok krep dükkanı açılmış olsa da her denediğimiz yerin çok da iyi şeyler sunduğunu söyleyemeyiz. Yani görüntü olarak çok hoş tabaklar var ama içeriğe de önem veren biri olarak, o tabakları süsleyen malzeme kalitesinden zaman zaman endişe etmiyor değilim. Bu küçük dükkanda böyle bir endişe duymuyorum; karışık tabakta sunulan herşey iyi malzemelerden oluşuyor. Pesto soslu krep ise gerçek bir efsane.. Bu arada mekanın mutfağı küçük olunca ve masaların tamamı dolu olunca serviste birazcık yavaşlık oluyor ama abartılı bir durum yok; sonuç kesinlikle beklemeye değer!.

Bu kadar büyük bir kahvaltının ardından Bağdat Caddesi’nde yapılan upuzun bir yürüyüş ve biraz alışverişten sonra aklımızın tatlı kreplerde kaldığını birbirimize itiraf edip bu kez kahve molası için tekrar Crepe Escape’in yolunu tutuyoruz. Çikolatalı hamur ile yapılan çeşitlerden birini paylaşıp birer fincan da kahve ile keyfi arttırıyoruz.

istanbulda_en_iyi_krep_nerede_yenir_crepe_escape

İyi ki geç de olsa Crepe Escape’i denedik. Bağdat Caddesi civarında keyifli bir haftasonu kahvaltısı ya da küçük tatlı bir mola için aklınızda olsun. Hele cam kenarında minicik, çok keyifli bir köşesi var ki, orada oturursanız bana da bir selam yollamayı unutmayın!..

Taze Not: Crepe Escape Caddebostan’da ikinci şubesini de şu günlerde açmış. Ben bir de onu deneyeceğim.. Kimbilir, belki karşılaşırız ;)

crepe_esvape_bagdat_caddesi

 

Bağdat Caddesi, Hamiyet Yüceses Sokak. No.9 Şaşkınbakkal İstanbul