SORU-CEVAP İTALYANCA

By | 25 Ocak 2018

italyanca

Birçoğunuzun bildiği üzere bir süredir kafayı İtalyanca’ya taktım ve bir süredir kursa devam ediyorum. Geçen dönemlerde A1 ve A2 seviyelerini bitirip B1’e başladım ve şu günlerde de bu seviyeyi de tamamlamak üzereyim. Kurs günlerinde yaptığım instagram hikaye paylaşımlarından sonra bol miktarda soru geliyor İtalyanca kursuna yönelik.. Hatta sorular öyle çok ki, en iyisi tüm soruları bir yazı içinde toplayıp cevaplayayım ve artık soranları da bu yazıya yönlendireyim diye düşündüm..

İşte İtalyanca ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları:

Hangi kursa gidiyorsun?

Ben İtalyanca öğrenmek için Firenze Eğitim’e gidiyorum. Hem İtalya’da eğitim hem de İtalyanca kursu için ilk akla gelen güvenilir eğitim kurumlarından biri.

Kurs nerede?

Kurs merkezi tam olarak Bağdat Caddesi, Şaşkınbakkal mevkiinde. (Bunu yazdığımda bazen şu yanıt geliyor: Hmm, uzakmış.. O zaman ben de ikinci yanıtı veriyorum: Hayır değil, ben neredeyse şehrin öbür ucundan kalkıp bu kursa gelebiliyorsam, siz de yapabilirsiniz. :))

Memnun musun? Hocalar nasıl, sistem nasıl?

Hocaların hepsi İtalyan ve gerçek meslekleri dil eğitimi vermek. Sistemi nasıl açıklayabilirim bilmiyorum ama kitap / gramer / dinleme / anlama / konuşma / yazma / oyun..birçok şey yapıyoruz derslerde.. Mutlaka ev ödevimiz oluyor. Test tarzı ödev çok az.. daha çok kompozisyon yazmamız isteniyor çünkü bu kendi cümlelerimizi kurma imkanı sağlıyor.. Memnun muyum? Oldukça. Zaten bu kadar memnun olmasam, ilerlememi göremesem devam  edemezdim.. Neden Firenze Eğitim? Onu da ilk başladığımda BU YIL İTALYANCA  yazısında anlatmıştım; dileyen ayrıca okuyabilir..

Hangi kitaptan çalışılıyor?

Kursun eğitim için kullandığı her seviye için kendine özel bir kitabı var. Biz de birinci kurda bu serinin ilk kitabını kullandık ama ikinci kurda  çok kitaba bağlı ilerlemiyoruz. Bu öğretmenden öğretmene değişiyor tabi ama bizim öğretmenimiz ikinci kurda öğrenmemiz gereken konuları bize daha serbest bir sistem ile öğretiyor. Çoğu zaman kitabı taşımadığım bile oluyor.

İtalyanca zor mu?

Bu soruyu geçen kurda sorsanız cevabım başka olurdu, şimdi başka!. İtalyanca ilk başladığınızda çok kolay bir dil. İki üç kelimeyi arka arkaya dizerek hemen derdinizi anlatacak cümleler kurmaya başlıyorsunuz. Ancaaak ilerledikçe bunun bir kandırmaca olduğu ortaya çıkıyor. Çok istisna durumları var, bir kural öğrenip ona göre kuramıyorsunuz cümleyi. Sonsuz değişken var.. Ama zevkli mi zevkli.. Bir an bile nereden bulaştım demedim; müthiş eğlenceli ve sürprizli bir dil.. bıkacağımı, bırakacağımı hiç sanmıyorum!. Baştan birinci kur kolay, iki zor, üç yine biraz kolay, sonra dört zor demişlerdi.. Şimdilik bu değerlendirmeye katılıyorum..

Peki konuşabiliyor musun?

gidiyorum / gittim /  gideceğim / gidiyordum / eskiden giderdim / gidebilirim /gitmeliyim /gitmekteyim / gitmek üzereyim / gitseydim / gitsem bile / inanıyorum ki gider……gibi…

Şu an B1’i tamamlamak üzereyken işte bu yukarıda saydığım tüm zamanları kullanabiliyorum. Tabi tüm mesele bu zamanlar değil bunun yanı sıra ön ek, sıfat, zamir, bir sürü dilbilgisi kuralı da bu zamanların yanısıra öğreniliyor.. Yazmakta daha iyi konuşmakta daha gerideyim. Zaten bu durum her dil için eğer yerinde, o ülkede öğrenmiyorsanız geçerli.. Sonuç olarak çokça saçmalasam da eh birazcık konuşabiliyorum :)

Kurs dışında neler ile destekliyorsun?

Şarkı dinlemek ve hergün yarım saat çalışmak iyi olur demişlerdi ama ben pek öyle yapmıyorum.  Yapamıyorum. Bazen bir işle meşgulken italyanca ders açıp dinliyorum internetten, bazen de bir radyo konuşması.. Kulağı doldurmak önemli.. Bazen normal roman okumaya çalışıyorum ama çok çok az şey anlıyorum.. Kursta ödünç alabileceğimiz bir sürü seviyeye uygun hikaye kitabı var ama  ben onları değil normal kitapları okumaya uğraşıyorum inatla..  Telefonuma indirdiğim birkaç uygulama var. Duolingo /Italian Trainer / Italian Verbs..Yolda giderken bu uygulamalar üzerinden biraz çalışıyorum. İnstagramda italyanca kelimeler öğreten, atasözleri paylaşan hesaplar var; impariamoitaliano, italianwords gibi.. onları takip ediyorum.. Ferzan Özpetek, Serra Yılmaz gibi hem Türkçe hem İtalyanca yazan kişileri keyifle takip ediyorum. Birkaç tane de postlarının altına uzun uzun yazan (benim gibi) italyan blogger takip ediyorum ki; okuduklarımdan günlük yaşama dair birşeyler aklımda kalsın diye..  Mesela @manuelavitulli @makemake_rc @nunziacillo… Geçen yaz italyan TV şovları izlemeye başladım mesela.. Masterchef Italia hem çok sevdiğim hem de bana çok şey öğreten bir program.. Rai Radyo kanallarını ve RadioZeta’yı çokça dinliyorum..

Peki devam edecek misin?

Evet, kesinlikle düşünüyorum! Geçtiğimiz yaz  yaz İtalyanca eğitimimi desteklemek üzere farklı bir plan gerçekleştirdim. Bizim kurs sadece burada İtalyanca eğitimi vermiyor; aynı zamanda İtalya’daki birçok dil okulu için de bağlantı sağlıyor. Yani siz kursa burada değil orada da gitmek isteyebilirsiniz. Hatta biraz burada biraz orada gidenler de var. İşte ben de geçen yıl Haziran ayında 3 haftalık bir yerinde eğitim planı gerçekleştirdim. Firenze Eğitim ile konuştum; benim ihtiyaçlarıma uygun olarak önce Milano ya da Floransa’yı belirledik; sonra Floransa’da karar kılıp kaydı oluşturduk. Böylece Floransa’daki  dil okullarından birinde  derslere katılıp ders saati dışında da şehir hayatı içinde pekiştirme şansım oldu.. Araştırmadan önce bu tarz eğitimin pahalı olduğunu düşünüyordum ama onlarla konuşunca gayet mantıklı rakamlar çıktı.  O yüzden hemen seyahat planlarım arasına öncelikli madde olarak alıp tüm planlamayı buna göre yaptım. Bu deneyim de oldukça faydalı oldu, bana çok şey kattı.. Fırsat bulunca ayrıca detaylı anlatmaya çalışacağım..Eğer İtalya’da kurs alma fikri ilginizi çektiyse şuradan ayrıntıları okuyabilirsiniz : İtalya’da İtalyanca Kursu

Haftasonu da var mı?

Evet, haftasonu sınıfları ve akşam sınıfları da var. Ben gündüz zamanım olduğu için haftaiçi sabah sınıflarına gidiyorum. Standart period haftada iki gün x 3 ders saati şeklinde ama isteğe göre ekstra programlar çıkarmak ya da özel ders de mümkün. Kendi özel grubunu oluşturup ayrı sınıf açtıranlar bile var.

Seyahatler yüzünden zaman ayarlamak zor olmuyor mu?

Pek değil çünkü kısa seyahatlerimi ders günlerini etkilemeyecek şekilde seçiyorum. Uzun seyahatler için de kaçırdığım dersler yerine takviye dersi alma imkanım var. Bu arada öğrenciler olarak bir de whatsapp grubumuz var. Gelmeyen öğrenciye hemen günün notlarını ve ödevleri iletiyoruz.. Yani bir iki ders kaçırmakla büyük bir kayıp yaşanmıyor..

Kurs ortamı nasıl?

Derslerin ilerleyiş şeklini zaten anlattım. Bunun haricinde de oldukça eğlenceli, esprili, güle oynaya vakit geçirdiğimizi söyleyebilirim. Öğretmenimizin aksanlı Türkçesi en büyük eğlencemiz. :)) Derslerde konular haricinde İtalyan kültürü, oradaki yaşam üzerine de çok sohbet ediyor; dil eğitiminin yanısıra çok farklı ve güzel detaylar da öğreniyoruz. “pausa” dediğimiz  molalarda yine sıcak bir ortam var. Kahve içip sohbet ediyoruz hep birlikte.. Evet, kursta genel olarak acayip bir kahve sevgisi var. Kahve otomatı, moka pot, espresso makinası ve Türk kahvesi makinamız var. Seç beğen al. Tüm kahveseverler toplanmış!. Bazen sırf bu sebeple bile doğru yerde olduğumu düşünüyorum.  Ha bir de (diğer hocaları bilemiyorum ama.. ) bizim öğretmenimiz Daniele her İtalyan gibi mutfağa meraklı.. Bazen bize tiramisu yapıyor hem de gerçek İtalyan işi!.

Kurs ücreti ne kadar?

Bu da yine en çok sorulanlardan biri :) Ama zaten Firenze’ye gidiyorum dediğimde hemen onların sitesine girip bu bilgiyi ayrıntıları ile almak zaten mümkün.. Tüm ayrıntıları bulabileceğiniz linki şuracığa bırakıyorum : Firenze Eğitim

Neden İtalyanca öğreniyorsun?

Belirgin, somut bir sebep yok. Yani demek istediğim İtalya’ya taşınacak ya da İtalyanca gereken bir iş bulacak değilim. Sadece bu ülkeye sık sık turistik seyahat yapıyorum; daha rahat hareket etmek, bu şarkı gibi lisanı biraz olsun kullanabilmek istiyorum. Dünya giderek zor günlere doğru yol alıyor. Stresimiz, kaygılarımız o kadar fazla ki.. sırf bunları düşünüce bile ihtiyacım olmayan sadece sevdiğim için bir lisan öğrenmeye çalışmak bir çeşit terapi gibi.. Müthiş bir pozitif enerji kaynağı. Böyle düşünnen bir tek ben de değilim üstelik.. Bizim sınıf tıpkı benim gibi sadece keyfe keder İtalyanca öğrenmeye gelen tatlı insanlarla dolu.. O yüzden kendine yeni bir ilgi alanı yaratmak isteyen tüm İtalya-severlere tavsiye ederim :)

Şimdilik aldığım sorular ve cevaplar bu kadar.. İtalyanca ile ilgili başka sorularınız varsa yorum olarak sorularınızı bırakmayı unutmayın!.

One thought on “SORU-CEVAP İTALYANCA

  1. Pingback: YERLİSİNDEN NAPOLİ ÜÇLEMELERİ | Gezici Günlük

Comments are closed.