ŞİMDİ ÇİKOLATANIN KİTABI VAR

By | 13 Kasım 2014

cukulata_cikolatanin_yerli_tarihi_nestle_yeni_kitap

ÇUKULATA Çikolatanın Yerli Tarihi
Yepyeni bir kitap. Geçtiğimiz günlerde Nestle evsahipliğinde düzenlenen  gecede bu kitapla tanışmamdan itibaren kendisini elimden bırakamıyorum!.
Çikolata’nın Osmanlı’dan bugüne bizim topraklarımızdaki yolculuğunu anlatan kitap aynı zamanda eski İstanbul, dönemin pastane ve çikolatacıları, şehrin buluşma noktaları gibi ilgimi çeken detaylarla dolu.. Kronolojik kısım ise en sevdiğim.. Sırf bu bölümden bile piyasanın ilklerini, önemlilerini öğrenip çikolata ve bildiğim markalara bakış açımı yeniden şekillendirdim. Kitabın çikolata ile ilgili olarak verdiği az bilinen detaylar  sayesinde her sayfada yeni birşey öğreniyor ve çikolatanın yolculuğunu heyecanla takip ediyorum. Ayrıca görseller harika. Eski İstanbul’dan çikolata detaylı kareler, eski reklamlar, ilanlar..hepsi öyle güzel ki.. İstabul ve insanlar çok güzelmiş.. Sayfalar arasında yer alan ambalaj, reklam örnekleri de retro düşkünleri için apayrı bir merak konusu. Hatta reklam sektöründe çalışanların bile bu referans kitabı edinmesi gerektiğini düşünüyorum.

AvsarGulener-4781dkp

Dünyada milyonlarca insanı çikolatayla tanıştıran, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet Türkiye’sinde geniş kitlelere çikolatayı tanıtan ve sevdiren Nestlé’nin desteğiyle okuyucularla buluşan ‘ÇUKULATA Çikolatanın Yerli Tarihi’, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanıyor.

Bu vesile ile başta yazarı Saadet Özen, Nestle Türkiye Ekibi ve Yapı Kredi Yayınları olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik etmek isterim.

Sanırım tamamını bitirene dek kahve molalarıma bu kitap eşlik edecek.

Kitap, çikolata ve İstanbul’a tutkun herkese önerimdir..

IMG_20141112_231250