ŞEHRİN İÇİNDE BİR VAHA: ALFRED HEILBRONN BOTANİK BAHÇESİ

By | 29 Nisan 2017

alfred_heilbronn_botanik_bahçesi

İstanbul içinde yaptığım ansızın keşifleri çok seviyorum.
Her fırsatta yaptığım gibi telefonumdaki haritayı kurcalarken dikkatimi çeken bir ismin peşine takılarak istanbul’un tarihi merkezinde vaha gibi yemyeşil bir cennet keşfettim.. Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi.

Elbette bilenler de var ama sanırım benim gibi bu güzelliği bugüne dek kaçıran da pek çoktur.
Gezdikten sonra tarihçesini okuyunca daha da çok sevdim. 1933 yılındaki üniversite reformu ile Atatürk iki ünlü botanikçiyi İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümünü kurmak üzere davet ediyor; Prof Dr.Leo Brauner ve Prof Dr. Alfred Heilbronn.. Profesör Heilbronn 1935’te bu botanik bahçesini açıyor. Bahçe 2000’li yıllara kadar İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi olarak biliniyor ama daha sonra profesörün adı veriliyor.  Bahçede açık ve kapalı alanda 5000 bitki, bol huzur ve bunlar yetmezmiş gibi bir de deniz ve Galata Kulesi manzarası var.

alfred_heilbronn_botanik_bahçesi_istanbul_uni

Camekan seralardan birinde içi nilüferlerle dolu bir havuz var. Aynı anda hem huzurlu, hem gizemli. Burası favorim.. Birkaç cam tavanlı sera daha var ama buralar biraz daha bakımsız duruyor. Ben yine de çok seviyorum ama.. Açık alan apayrı bir keyif.. Dolaşırken anlıyorum ki bahçenin kendine has müdavimleri var.. Bitkilerin arasında yere oturmuş otları koklayan bir beyefendi görüyorum. Bana nereden duydunuz diyor, haritada görüp nerak ettim dediğimde “hep böyle küçük bir merakla başlıyor zaten” diyor gülümseyerek.. Galiba ben de onlar gibi artık o taraflara yolum düştükçe bu cennet köşede soluklanıp tazeleneceğim..

Ağaç altındaki tahta masa, Galata Kulesi’ne karşı konulmuş bank.. Şiir gibi burası..

alfred_heilbronn_botanik_bahçesi_istanbul_universiyesi

İnstagramda yer adı belirtmeden birkaç videosunu paylaşmıştım ziyeret ettiğim gün.. o kadar çok “neresi” sorusu geldi ki, adını paylaşmak ya da paylaşmamak arasında çok düşündüm; “buradaki huzurun kaçmasına sebep olur muyum” dedim ama bu blogu açmamın anafikri gözümün gördüğü tüm güzel, iyi, pozitif şeyleri paylaşmak olunca kendimi durduramadım.. Yine de kocaman fotograf makinelerimizi, gürültümüzü ve instagram canlı yayınlarımızı almadan gitsek, sırf kitabımızı alsak mesela.. biraz okusak, biraz otursak, biraz yeşile dalsak?…

Botanik bahçe hafta içi hergün 16.30’a kadar açık, haftasonları kapalı. Giriş ücreti yok; kapıdaki görevliye kimlik bırakarak ziyaret edilebiliyor..

Başta Botanik Bahçesini kuran profesör Heilbronn olmak üzere bugüne dek emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkürlerimle..

Adres : İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Bahçeleri Müzesi PK 34134, Süleymaniye/ İstanbul Tel: 0212 455 58 02 / 0212 455 57 00/26813