ŞEHİR MEYHANESİ

By | 28 Şubat 2014

sehir_meyhanesi_beyoglu

Gelip geçerken hep adına takılıyorduk. Şehir Meyhanesi. Ne güzel isim. Bana “şehir” de, aklımı çel zaten; sihirli kelime!

Beyoğlu’ndayım. Akşam buralarda olalım diyoruz. Ne zamandır gitmek istediğimiz bir iki adresten “doluyuz” cevabını alıyorum telefonda. Şu rezervasyon meselesini oldum olası beceremedim zaten. Biz pat diye gidip hop diye yer bulduğumuz yerlerde mutluyuz çünkü..

Umduğum cevapları alamayınca Urban Cafe’de oturup düşüneyim diyorum. Geçerken yine Şehir Meyhanesi takılıyor gözüme, “neden olmasın” diyorum. Kapıda asılı menü var, okuyorum; vasat! Bir özellik göremiyorum. En iyisi Urban’da oturup sakinleşmek.. İçecek birşeyler söyleyip telefonumda da Foursquare’den Şehir Meyhanesi’ni aratıyorum. Yorumlar enteresan. Herkes memnun, herkes mezeleri övüyor. Tavsiye edilen şeyler benim az önce listede okuduklarım değil pek.. Şaşırıyorum.

Bu kadar iyiyse kesin yer yoktur diyerek arıyorum umutsuzca. Bingo! Tek bir masa var o da girişte kapı kenarı.. Desenize Şehir Kulübü’ne sızmaya çalışan “dış kapının mandalıyız” bu gece!.. Tamamdır diyorum..

Sekizbuçukta kapıyı açıp içeri dalıyoruz. Masamız işte tam da orada. Bundan sonrası kısa kısa..

image

– Dekorasyon çok yalın ama çok da zarif.

– Duvarlarda eski sanatçıların ve cemiyet hayatından isimlerin fotoğrafları, fonda Zeki Müren’in sesi..

– Soğuklar meze tablasından değil bizzat meze dolabının önünden seçiliyor.

– O küçük porsiyonlara süslü süslü konulan mezeler güzel görünür de böyle daha dolaptan bakarken mis gibi görünenine alkış!

– Şef siparişleri bir noktada keserek, “bunlar kafi,  size yeter diyor!

– Masada İlgi alaka yerinde, kararında.

– Mezelerden  Hardal Tohumlu Levrek, Fesleğenli Mezgit enfes..

– Acılı ezme bol nar ekşili, cevizli.. Köz patlıcan sanki mevsim yaz da az önce közlenmiş gibi…

– Bir de menüye yeni giren Kabaklı meze var. Onlar Graten dese de graten değil o, başka bir şey ama yine de nefis bir şey..

– Kötü bir şey yok mu? Sıcaklardan ciğer tavadan biraz şüphelendim. O kadar yumuşak ciğer olmaz, bi’numara var onda!..

– Hesap makul mantıklı.

Velhasıl-ı Kelam canımız meyhane çektiğinde gidecek bir adres daha edinmiş olduk.. Eski sevdiklerimiz bakidir, buna da arada bir geliriz..

Şehir Meyhanesi İstiklal Caddesi Kartal Sokak köşede..