ŞEHİR DEFTERLERİ

By | 15 Haziran 2015

image

Her şehrin bir defteri vardır bende. Gitmeden önce başlarım notlarımı almaya…Okuduğum bir blogdan, geçen yıl dergiden koparttığım bir sayfadan, -hatta artık- instagramda gördüğüm bir fotograftan derlenen kendime özel seyahat rehberim… Tüm seyahat boyunca elimden düşmeyen en önemli aksesuarım..

Seyahat boyunca sayfaları tekrar tekrar karıştırılır, yeni notlar alınır, arasına peçeteler, kartlar, biletler tıkıştırılır, boş sayfalarına resimler yapılır… Çikolatanın etiketi, içilen kahvenin fişi, saçıma taktığım çiçek, limon yaprağı…
Seyahatlerin detayları ve en özel anıları aslında fotograflarda değil, o defterlerde saklıdır…

Defterlerden detaylar;

– Bazı şehirlere birden fazla, hatta defalarca gidiliyor. O zaman defter sayısı artıyor.

– Milano 3; Paris ve Berlin 2 defter doldurdu.. Tekrar gidilse üçü de tekrar yenilenecek..

– Roma defteri Siena ve Floransa ile ortak.. Bir taraftan açınca Roma, Ters çevirip açınca Floransa..ortada da Siena.. Her sayfası dolu ve neredeyse her sayfa arasında bir peçete, kağıt, fiş, ıvır zıvır var.. Gelecek sefer bağımsızlığını ilan edip en bol yapraklısından ayrı bir deftere çıkacak kısmetse!

– Bazı defterlere yazık.. Bir daha gidilmeyecek yerler..defterler öylece saklayacak anıları ömürboyu.  Brüksel..Saraybosna,belki Barselona!..

– “İtalya’da İki Hafta” defteri pek şenlikli.. Onca şehir, adres daha önemlisi plan, program..Tren saatlerine kadar her ayrıntı ve onca anı..

– Bazı defterlerin içinde eğer elimde daha önceden varsa harita kesitleri yapışık; en çok da metro planı. Üzerinde kullanacağım duraklar, haritada sokaklar işaretli.