SAROS’DA HAFTASONU

By | 26 Ağustos 2015

saros_korfezi_gokcetapa_ibrice_erikli_gezi_notlari

Saros’un kuzey kıyılarında geçen güzel bir haftasonundan sonra yine bilgisayarımın başındayım notları paylaşmak üzere..

Cumartesi sabahı erkenden düşüyoruz yola. Tekirdağ üzerinden Malkara; Ünal Peynircilik’te bir tost çay molası, ardından Keşan ve Kocaçeşme tabelasından içeri dalış.. Saros kıyısındaki köyler ayçiçeği tarlaları ile başlıyor. Adilhan ve Sazlıdere’den geçiyoruz. Yolda bol bol ayçiçeği tarlası, keçi sürüleri, koyun sürüleri ile bol bol fotoğraf molası var.. Bir tarladan göz hakkı bir ayçiçeği araklamayı da ihmal etmiyoruz.. 

Sazlıdere’den sonra kıyıya iyice yaklaşıyor, asıl hedefimiz Gökçetepe’ye doğru ilerliyoruz. Planımız başrolde denizin olduğu iki güzel Saros günü geçirmek..

adilhan_koyu_saros_korfezi_notlari_saroz_keci

Saros Körfezi, sahip olduğu dip akıntılar sebebi ile kendisini temizleyebildiğinden sıfır kolibasili, berrak ve serin suyu ile eşsiz bir deniz imkanı.

Gökçetepe Tabiat Parkı

Güney Ege ve Akdeniz’in özlediģimiz deniz havasını İstanbul’a en yakın olarak yakalayabileceğimiz deniz alternatifi olan Saros’un Kuzey kıyılarındaki Gökçetepe Tabiat Parkı cennetten bir köşe.

Kafanızdaki “beach club” imgesini silip sadece doģa, deniz ve huzur düşünün..Arkanız çam ormanı, önünüz mavi-yeşil deniz.. Tabiat parkına araç girişi 20TL. Bu ücrete içeride istediğiniz kadar kalabiliyorsunuz. Caddebostan sahile inerken yanınıza aldığınız teçhizatın biraz daha abartılısını yüklenip gelmekte fayda var. Koy oldukça sakin, deniz çarşaf; çakıllı, hafif serin ama çabuk alışılıyor. Deniz ayakkabısı şart!. Zira körfezin deniz kestaneleri nam salmış; zemin de çakıllı olunca ayakkabısız gelmek neredeyse denize girememek demek, ona göre!.. 

Parkın girişinde birkaç küçük lokanta, kebapçı, bir de kokoreççi var. Markette temel ihtiyaç maddeleri bulunabilir. Karşıki küçük bakkalda bira falan da var. Tabiat parkına girmeden burada da bir plaj bulunuyor. Hiçbir ücret ödemeden bu plajdan faydalanabilir ya da ücretli (15TL.) şezlong, şemsiye kiralayabilirsiniz. Ama bu plajın ambiansı park içindeki kadar iyi değil elbette.. 

Park içinde de bir kafeterya plaj ve geniş bir kamp alanı var. Burada ücreti karşılığında kendi çadırınız ile ya da kiralayacağınız çadırda konaklayabiliyorsunuz..Birçok çadırın birarada olduğu bölge ya da kendinize ait sakin bir köşe seçebilirsiniz. Orman İşletmesindeki bu tesis hakkında eleştiriler de çok aslında. Yeterince iyi işletilmediği söylense de şimdilik alternatifi yok.. Civarda ev pansiyonculuğu da yapılsa da konfor ve fiyat olarak bana çok mantıklı bir seçenek gibi gelmedi.. İlla ki burada konaklamak isteyen ama çadır istemeyen inat ederse ve hazırlıklı gelirse kamp alanı içinde arabasında bile uyur!.. Önerim kampta konaklayacaksanız muhakkak battaniye ve böcek, arı sokamaları için pomad(merhem) bulundurmanız. Arı çok. Doğal ortam tabi, gelip cızz yapabilirler, tedbirli olmak lazım..

Burada konaklayıp sabah erkenden daha yüzünü yıkamadan denize atlamak çok keyifli olmalı..

Buradan İbrice’ye kadar olan sahipsiz koylarda mola verip kendi koyunu seçmek ve denize tekrar tekrar aşık olmak adetten!.. Yalnız kıyıdan giden yol oldukça zorlu, her araç için uygun olmayabilir.. Kamp alanı girişinde ATV de kiralanabiliyor; belki koylara bu şekilde de gidilebilir..

saroz_korfezi_saros_gezi_notlari gokcetepe_tabiat_parki_saroz_saros_korfezi

Erikli

En yakın otel-pansiyon alternatifi hala 80’lerdeki “yazlık” ruhunun hakim olduğu Erikli’de..

Erikli Hotel, İşçimen Hotel, Pehlivan ve Dost Hotel en bilindik otel alternatifleri. Biz son anda buraya gelmeye karar verdiğimiz için Dost Otel’deki son odayı kaptık. Otel fiyatları çok uygun sayılmaz ama pansiyon ve bungalow için de birçok alternatif var; biraz araştırıp bulmak lazım..

Akşam saatlerinde buraya geldiyseniz yemek için yine İşçimen Otel’in lokantası Balıkçızadem ve Erikli Oteli’in Güverte’si rakı-balık-meze üçlüsü için alternatifler. Balıkçızadem’de akşam yemeği 23’den itibaren , tesisin hemen yandaki bar bölümünden yükselen DJ set eşliğinde yüksek volüm yeniyor. Restoran çıkışında sokaklarda dondurma, mısır, incik boncuk, midye tezgahları dekoru bunlar arasında volta atan yazlıkçılar ile tamamlanıyor. En ekonomiğinden bir yemek alternatifi de Şirin Kokoreç. Hakkındaki “bırakın Erikli’yi Türkiye’nin en güzel kokoreçi” yorumları ile  bu salaş ortamını ziyaret edip bi’çeyrek denemeyi kesinlikle hakediyor!..

Erikl’nin  sapsarı kumsalı ve buzzz gibi suyu var. Deniz bir şekilde girsen de çıktıktan sonra bile üşütüyor; teninde buz yanığı hissi yaratıyor!..  Kumsallarda çeşitli tesisler, beach clublar var.. Yine Erikli Hotel’in geniş, güneş geçirmeyen renkli tenteli plajı iyi bir alternatif. Kişibaşı 25TL. alınıyor, WiFi bağlantısı ve plaja yiyecek, içecek servisi var. En nezih ve sakin plaj alternatifi olmasına rağmen Erikli genelinde  her tatilciye adambaşı iki seyyar satıcı düştüğünden (!) buralardan hemen simitçi, gazozcu, falcı, mısırcı anonslarının olmadığı sakin, ıssız koylara kaçmakta fayda var.. İtalyan Koyu, Karaincirli, Kale Koyu, Uzunkum koy alternatifleri..

guverte_beach_club_erikli_hotel_saroz

İbrice

İbrice ise bambaşka bir dünya.. Sualtı dünyası!. Yıllardır dalış meraklılarının vazgeçilmezi olan İbrice’de en azından deniz gözlüğü ile bir kez yüzmeyi deneyin..Bir daha sudan çıkmak istemeyeceksiniz.. Mecidiye üzerinden ulaşılan İbrice’de her seviyede dalış dersi almak mümkün. İki farklı dalma alanı ve sualtı müzesi projesi olan İbrice’de yemek ve konaklama alternatifi kısıtlı. Limanda bir mekan ve Mecidiye yolunda da Sığınak var hem yemek hem de konaklama için.. Dalış ile ilginiz yoksa sadece uğrayıp bu güzel denizde bir mola vermek yeterli olacaktır..

ibrice_dalis_merkezi_ibrice_limani_saroz ibrice_dalis_merkezi_saroz_saros

Dönüş Yolunda

Mecidiye Köyü’nün sebze meyve tezgahlarına uğrayıp arabaya biraz malzeme atmayı, Keşan çıkışında Yenimuhacır Köyü’ndeki Öz-En Et’te Satır Et ve Peynir Helvası yemeyi unutmayın..

mecidiye_koyu_erikli_saroz_kavun_dogal_organikpeynir_helvasi_kesan_yenimuhacir_ozen_et

Ama en en en önemlisi bu ziyaretten geriye arkanızda lütfen ama lütfen hiçbir iz bırakmayın. Özellikle kısa süreli, günübirlik ziyaretçilerin çöpleri, doğaya karşı saygısızca tutumları üzüntü verici.  Taş ocakları, yapılaşma kadar insanın duyarsızlığı da bu eşsiz ortamın düşmanı. Gökçeada plajlarındaki o tabelaları hatırladım şimdi; onlarda yazdığı gibi “Giderken lütfen sadece ayak izinizi bırakınız”

Bazen az bilinen bakir yerleri paylaşırken iki kez düşünüyor insan.Ben burayı paylaşmak için iki değil beş kere düşündüm!.. Bu yazıyı okuyanlar, yazan ben..bizler, zaten zor bulduğumuz iki karış doğallık ve bir tutam mutluluğun peşinde olanlar bozmayacağız buranın düzenini, bakirliğini, naturelliğini..Böyle inanıyor, böyle diliyor, rica ediyorum.. Paylaştığıma pişman etmeden tadını çıkarmanız dileğiyle…

saros_korfezi_haftasonu_gezi_tatil_saroz_gokcetepe_tabiat_parki

2 thoughts on “SAROS’DA HAFTASONU

  1. Enes

    Harika bir yazı olmuş ve fotoğraflar yine harika. Çooook uzun zaman oldu Gökçetepeye gitmeyeli , en son 2012’de gitmiştim ve o eski cıvıl cıvıl hareketli Gökçetepeyi görememek üzmüştü beni. Dondurucu denizi, berrak suyunu çok özlemişim. Kaleminize sağlık.

  2. Pingback: 2015 Z RAPORU | Gezici Günlük

Comments are closed.