SANATA Bİ YER

By | 27 Ocak 2017

sanatabiyer_dogus_grubu

Geçtiğimiz günlerde Bomontiada’da güzel bir sergi başladı. Aslında bu sadece bir sergi değil; birçok kuruluşa da destek anlamında örnek olacak, eğitim ve sanat adına önemli bir sorumluluk projesinin bir parçası.

Kısaca; Doğuş Grubu, Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin çalışmalarını sergileyebilmeleri amacıyla onlara kendi mekanlarında sanat alanı tahsis ediyor. Başvuru sonucu sergilenmek üzere seçilen öğrenci eserleri de gruba ait restoran, cafe, showroom, ofis ve AVM gibi alanlarda herkes ile buluşuyor.  Projenin duyurusu ile ilgili olarak sergi açılışına davet edildiğimde fikri o kadar çok beğendim ki; bir blog yazısı ile ufak bir destek vermek istedim. Çünkü bu tip desteklerin, güzel fikirlerin artması gerektiğine inanıyorum..

Şöyle bir manifesto ile yola çıkmışlar:
Bu bir çağrı.
Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine ve güzel sanatları seven herkese.

Bu gönüllü bir hareket.
Sanatı sergilemek için istek sahibi olanlardan,
sanatını ifade etmek için ilham sahibi olan gençlere.

Bu bir başlangıç.
Bu büyük şehirde, küçük yerlere sıkışan sanatı görünür kılmak için.

Bu bir fikir.
Gençler için duvarlar, mekanlar, boşluklar;
yaratıcılıkları ve sezgileriyle doldurmaları için.

Bu bir davet.
Eserlerini paylaşmaları için gençleri; ilham almaları, hatta etkilendikleri eseri satın almaları için sanatseverleri cesaretlendiren.

Bu bir manifesto.
Güzel sanatlar güzel yerlerde görünsün diyen.

Bu, Sanata Bi Yer.
Sanata yer açan bizlerden, sizlere.

“Çünkü sanat alan ister”

Sergiden yaptığım anlık instagram paylaşımlarında öğrencilerden çok soru geldi; “her üniversiteden öğrencinin işi kabul ediliyor mu?, biz de başvurabilir miyiz?” diye.. Evet, proje tüm üniversitelerin öğrencilerine açık. Çok güzel de bir sitesi var.. www.sanatabiyer.com sitesine girip üye olabilir, başvuruda bulunabilir, eserleri ve sergileme mekanlarının tam listesini görebilirsiniz.

Sanat takipçilerine ise Bomontiada’daki serginin bir süre daha devam ettiğini ama Kitchenette, Go Meso, İstinye Park, Le Petit Maison ve daha birçok adreste bu işlere rastlayabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Projenin gelişmesi ve benzer örneklerinin çoğalması dileği ile..