SAMİMİ İTALYAN PETTI ROSSO

By | 9 Şubat 2015

image

Geçtiğimiz haftasonu gideceğimiz konser öncesi akşam yemeğimizi kısa bir süre önce açılan Petti Rosso’da yedik. Açılacağını duyar duymaz “ilk fırsatta denenecekler listem”e almıştım kendisini. Çünkü;

İtalyan mutfağını seviyorum; akşamları bu civarda konserlere geldiğimizde konser öncesinde tasasız,  keyifli bir yemek yemek istiyorum.. Başında “italyan” sıfatı olan tüm restoranların pahalı olması gerekmediğine inanıyorum. Kıyafetim uyar mı, rezervasyonum var mı, yemekler iyi midir? endişelerini bir yana bırakıp, aklıma estiğinde jokerim olacak  “İtalyan” arıyorum!..

Bu kez şanslıyım ki, ilk denemem beni yanıltmıyor ve Petti Rosso’yu “Sevdiğim Şeyler” listeme transfer ediyorum.

Cuma akşamüstü hava henüz kararmadan caddeye karşı kurulduğum masasından konser saatine dek kalkmak istemiyorum. Önümde bir kadeh kırmızım, ve kahvem ile hayatın gözümün önünden akışını keyifle izliyorum.. Aslında günlük öğle menüleri de var ama buraya gelmeden önce kocaman bir tatlı yediğim için iştahımı akşama saklıyorum.

Menüde İtalya’daki restoranlardan aşina olduğumuz başlangıçlar, ara ve ana yemekler, yan lezzetler, özenle seçilmiş şaraplar ve elbette tatlılarda tiramisu var. Pizza yok; çünkü pizza apayrı bir uzmanlık alanı. Bunu göz ardı etmemeleri, ne bulurlarsa menüye doldurmamaları da benim için ayrı bir takdir sebebi…

Akşam oluyor, loş masamızda yemeğimize başlıyoruz.Burrata, Avokadolu Yeşil Salata, Spagetti Bolonez ve Yeşil Mercimekli Köy Tavuğu’nun yanına yarım litre de kırmızı ekliyoruz. Ben yediğim içtiğim herşeyden, servisten, ilgi alakadan, gecenin sonunda ödediğimiz hesaptan ve hatta fondaki müzikten memnunum. Ortaklardan birinin sektörün tanınan DJlerinden biri olması, gelecek günlerde buradaki müzik sesini belli bir saatten sonra yükseltecek gibi hissettiriyor..
image

Çok yeni yerleri övmekten hep çekinmişimdir. Hem kendim, hem de siz..  daha sonra hayal kırıklığına uğrayalım istemem. Ama burada şimdilik herşey iyi gidecek gibi görünüyor.Ortaklardan bir diğerinin de şef olması içimi biraz daha rahatlatıyor..  Beyoğlu-Galata hattında ocakbaşı ve meyhane haricinde bir alterntif edinmekten mutluyum. Başta da dediğim gibi, özellikle konsere gittiğimiz akşamlarda burada olabilirim.. Tesadüf bu ya, eğer siz de olursanız bir selamlaşalım isterim..
image