iSTANBUL’UN UZAK SAHİLİNDE BİR HAFTASONU

By | 7 Şubat 2018

fink_cafe_buyukcekmece_serpme_kahvalti

İstanbul’un şehir merkezinden uzak semtlerinde deniz kıyısında bir haftasonundan notlar..

ALBATROS / BÜYÜKÇEKMECE

Fink Cafe’de Kahvaltı
Büyükçekmece, Albatros civarında güzel kahvaltı yapabileceğimiz bir yer var mı diye araştırırken rastladığım Fink Cafe, bizi ilk denememizde oldukça memnun etti. Sahilin sakin deniz kenarı kısmında yer alan mavi beyaz güney esintili mekanın rafları sayısız eski obje ile dolu… Köşede de küçük bir kitaplık.. İki kişi için tahta üzerinde ya da serpme olarak kahvaltı servisleri mevcut. Tahta 55 TL. serpme ise 65 TL.  İki kişilik olarak sınırsız çay da dahil.. Dışarıda kahvaltı beni hep kalitesiz malzemelerle karşılaşma ihtimali ile korkutmuştur am Fink malzeme kalitesi olarak bizi çok üzmedi.. Güzel, bol çeşitli bir kahvaltı yapıp üzerine de keyif kahvelerimizi yudumladık; tabaklarda kalanlarla kedi besledik.. Albatros sahilinde güzel bir kahvaltı yapmak isterseniz Fink’i deneyebilirsiniz.

 

AMBARLI /YAKUPLU

WEST İstanbul Marina’da bir tur
Uzun zamandır inmediğimiz Ambarlı Yakuplu sahilinde neler oluyor bakalım dedik; o da ne!. her yer villalar, yeni siteler ile dolmuş.. Kıyıya da kocaman bir marina kondurulmuş. West İstanbul Marina içinde yan yana dizilmiş sayısız mekan açılmış. Haftasonu günboyu kahvaltı veren mekanlar, nargile cafeler, şarapevi, biraevi, krepçi, restoran ege meyhanesi, kafeler, sayısız yeni mekan.. İşin ilginç yanı hemen hepsi de soğuk ve rüzgarlı bir akşamüstünde dahi doluydu!. Demek ki bölgede böyle bir şeye ihtiyaç varmış.. Ancak mekanların üst katlarında oturmadıkça çok manzaralı ve keyifli değil.. Çoğunun tenteli alanı dumanaltı; deniz üst katlardan izlenebiliyor.. Çevre sakinlerinin ihtiyacını karşılıyor olabilir ama pek sevimli olmamış..
Yine de özellike Beylikdüzü, Yakuplu, Esenyurt çevresinde oturuyorsanız haftasonuna deniz kenarında vakit geçirmek için tercih edebilirsiniz.

 

SİLİVRİ / SELİMPAŞA

Sofram Balık’ta Akşam Yemeği
Günü bu civarda tamamlayıp gün batımına yakın saatlerde acıkınca Selimpaşa’daki en meşhur balık restoranı Sofram Balık’ta final yapmaya karar verdik. Bu civardaki en iyi alternatiflerden biri burası; öyle ki, resimlere bakılırsa aklınıza gelebilecek her alandaki ünlü şahsiyetin yolu ille de buradan geçmiş…. Hem deniz ürünleri taze hem de gayet güzel pişirip servis ediyorlar. Teras katında cam kenarında manzaralı bir masaya kurulup mütevazı bir sipariş verdik.. 2 çeşit meze, sofram salata, tereyağlı karides, taze ızgara balık ve bir de 20’lik.. Önden onların ikramı balık carpaccio ve balık yumurtası  sonra da bizim siparişler geldi yavaş yavaş.. Dışarıdaki deli yağmuru izleyerek güzel bir Pazar keyfi yaptık.. Toplam hesap 260 TL. hesap ödedik.. Finalde kahve ve sırf meraktan pancar tatlısı söyledik ama onlar “ikramımız” diyerek masayı azar azar meyve ve tatlılarla donattılar.. Resmen ikram şov!.. Yani kapanış biraz fazla tatlı oldu!. Silivri civarında iyi bir balık restoranı arayanlara tavsiyemdir.