ERGUVAN ZAMANI BOĞAZ TURU

By | 14 Şubat 2014

saffet_emre_ile_erguvan_zamani_bogaz_turu

Bugün Yaşadığım Şehirle Tanıştım!..

Doğma büyüme İstanbulluyum… Bugün kendisiyle bizzat tanıştım! 
Bir süredir yaşadığım şehri yakından tanımak, anlamak üzerine derin düşünceler içindeyim.. İyi bildiğimi düşündüğüm yüzlerce sokağında yürüyüp, şık masalarında yemek, parklarında simit yiyen; sinemalarında, tiyatrolarında seyirci olan; müzelerinde sergi takip eden ben, yaşadığım şehri gerçekten ne kadar tanıyorum, hakkında ne biliyorum?..
Gün geçtikçe artan gezme tutkumun peşine takılmış şehir şehir geziyorum.. Bambaşka bir memleketin en ücra sokağındaki garip özellikli bir evi bile gidip görmüşken, yaşadığım şehirde yanından geçtiğim güzelim çeşmeye  ilgisizlik niye?.. Konaklar, yalılar, camiler fasikül fasikül karşımda dururken, ansiklopedi gibi şu şehirde, sadece yeme-içme sayfalarında takılmak  niye?…

İşte bu düşünceler arasında, aniden beliren esaslı bir fikre dört kolla sarılıyorum; Ben bu ay yaşadığım şehirde turist olacağım!..

erguvan_zamani_bogaz_turu_saffet_emre

Madem fikir esaslı o zaman esaslı da bir başlangıç yapmak lazım.. Saffet Emre Tonguç ile ‘Erguvan Zamanı Boğaz Turu’ işte o, aradığım başlangıç.. Yazdığı Avrupa’da Görülecek 101 Yer kitabı, adeta içinden nereye gitsem diye ‘fallar tuttuğum başucu kitabım’ olan, bir TV programında rastlarsam göz kırpmadan izlediğim, ‘gezi kanalındaki programı neden bitti’ diye karalar bağladığım değerli rehber Saffet Emre Tonguç ile böyle bir rotada tur yapmak, onun engin bilgisinden faydalanmak muhteşem olacaktı. Avrupa’yı zaten onun notlarından yola çıkarak geziyorken madem İstanbul’la tanışacağım, yine rehberimin ‘O’ olması gerekmez mi?.. düşüncesinden hareketle esaslı planımı ‘Kusursuz Plan’a işte böyle dönüştürüyorum;

Yaklaşık 10 gün önce Gezlong’dan yaptığımız rezervasyonun onayı ile şimdi teknemizdeyiz. Rehberimizin bizi bizzat karşılamasından Keyif Style’ın özenli hazırlığına kadar giriş kısmı harika.. Tam 13:30’da teknemiz Kabataş’tan ayrılarak boğazda ağır ağır süzülmeye, Saffet Emre de engin bilgisini paylaşmaya başlıyor.
Bu tur vapura binip karşı kıyıya geçmeye ya da kiralanan tekne ile boğaz turu atmaya benzemiyor. Bambaşka bir gözle ve kulağımı dolduran sonsuz bilgiyle herşeyi ilk kez görüyor gibiyim. Önünden yürüyerek geçtiğim tüm o yapılar ne kadar da farklı bugün gözümde.. Saffet Emre gerçekten engin bir bilgiye sahip, her cümle yeni bir konunun , başka bir bilginin kapısını aralıyor. Hiç sıkmadan, süzgeçten geçirerek, bizi tarihin tozlu sayfaları arasında bunaltmadan çok dengeli, eğlenceli verse de bilgileri, anlıyorum ki, onda bize anlatığından çook fazlası var.. Biraz dedikodu soslu, tarih aromalı ama kesinlikle çok lezzetli bir Boğaz Turu bu!

saffet_emre_bogaz_turu_istanbul_yalilari

Yeni açılacak otelleri, satılık yalıları burada öğreniyorum.. Balyan Ailesi’nin evini, Aşiyan Müzesi’ni, ailemden ‘yalı’ istemem gerektiğini(!), boğazda en çok yalının hangi aileye ait olduğunu..hepsini Saffet Emre’den dinliyorum.. Feriye, Leb-i Derya, 20 TL, İstanbul yedi tepe..derken keyifle öğreniyor ama içten içe de biraz kızıyorum kendime ‘sen bu güne dek bu şehirde yaşadığına emin misin? diye.. Bu kendime bozuk halim pek de uzun sürmüyor. Kısa bir an yalıda yaşama hülyasına kaptırıp kendimi, yine Saffet Emre’nin ‘bakımı zor, ısınmıyor’ sözleriyle aklın yoluna geri dönüyorum.. Bir diğer yalı hülyasından ‘Yalı metres gibidir, varınızı yoğunuzu yiyip bitirir’ sözü ardından kahkahalarla ayılıyorum.. Dert değil,  bugün bu turda İstanbul’un bütün yalıları benim ya, gerisi boş!.. Yarın kim isterse onun olsun..

istanbul_yalilari_bogaz_turu_saffet_emre

Arada defterime notlar alıyorum; Küçük Mecidiye Camii’ne git; Boğaziçi’nin kapısından gir de koruda yürü; Çengelköy’deki kafede yanında götürdüğün yemeği ye; Aşiyan Müzesi’ni atlama; o yalıdaki Salı konserine git ki, içini görebilesin…Haftaya Tarihi Yarımada?…

kanlica_iskelesi_bogaz_turu

Tekne boğaz sularında ilerledikçe kafamda yepyeni bir İstanbul şekilleniyor, daha önce hiç tanışmadığım.. O’nu daha iyi tanıma arzum da giderek kuvvetleniyor.
Katılan herkesin çok memnun kaldığına emin olduğum turun sonunda, Saffet Emre’nin İstanbul’da yaşamayın, İstanbul’u yaşayın sözleri bugüne noktayı koyarken, benim İstanbul’la tanışma planıma virgül oluyor…
Seninle tanıştığıma memnun oldum İstanbul.. En kısa zamanda yine görüşelim..

Gezici Günlük Notu: Lütfen tur ile ilgili sorularınız ve detaylı bilgi için www.saffetemretonguc.com adresinden tur ile ilgili kişilerle iletişime geçiniz. 

 

saffet_emre_tonguc_keyif_style_bogaz_turu