ROMA’DA BİN FİNCAN KAHVE

By | 1 Mayıs 2014

 

romada_en_iyi_kahve_dukkanlari

“Bar tezgahına bulabildiğim 30 cm.lik boşluktan süzülerek yaklaşıp, kasa fişini tezgahın üzerine bırakıyorum. Havada nefis kahve kokusu, kaşık tabak şıkırtısı, hararetli konuşmalar.. Barista tek kaşı kalkık “Prego” diyor;  ben de gülümseyerek “Un’caffe per favore”.. Kasa fişinin ucunu yırtıp tekrar tezgaha bırakmasıyla hemen yanına bir fincan tabağı ve içine de bir kaşığı koyması sadece bir anda oluyor. Çok kısa bir süre sonra da bir fincan mis kokulu espresso tezgah üzerinde oluşan bu ekibe katılıyor… İlk önce fincanı kavrayıp burnuma yaklaştırıyorum. Gözlerimi kapatıp derin derin kokuyu çekiyorum içime. Ve idrak ediyorum; hayır, bu rüya değil, Roma’dayım. Ve yaşasın ki gün boyu bu şahane ritüeli defalarca tekrarlayabilirim!..

Zaten aynen de öyle oluyor.. Tüm ünlü kahvelere, sevdiğim sokaklardaki küçük semt kahvelerine hep aynı heyecan, iştah ve tutkuyla atıyorum kendimi günboyu, defalarca..”

Huzurlarınızda Roma’daki keyifli kahve molalarım..

Önce klasikler…

antico_caffe_greco_roma_kahve

Antico Caffe Greco

Şehrin en turistik bölgesinde, işlek bir alışveriş caddesinde olmak 1760’tan beri hizmet veren Cafe Greco’nun ününe ün katıyor. Şık baristaları, ihtişamlı iç salonu, iştah açıcı tatlı büfesi ve arka sokağa açılan havalı açık alanı ile Roma’ya gelen herkesin gözdesi. Bu çevreden geçiyorsam uğrayıp barda ayaküstü bir kahvesini içip, ikram edilen drajeyi yemeden asla bölgeyi terketmem..

Via Condotti No.86

 

tazza_doro_roma_kahve

 La Casa del Caffe Tazza D’Oro

Turist istilasındaki Tazza D’Oro aynı zamanda bir torrefazione; yani çekirdeğini kendi kavuran, çekilmiş ya da çekirdek kahve de satan marifetli bir kahve dükkanı. Amerikalı ve Japon turistler adamcağızları ‘cappuccino’ siparişleri ile öyle bunaltıyor ki, servis esnasında tabaklar tezgaha biraz sert çarpabiliyor bu yüzden!.. Sabah saatlerinde uğrayıp bir ‘cornetto’ eşliğinde denemek ve İtalyanların sabah saatlerinde verdiği ilginç sütlü kahve siparişlerine kulak kabartmak lazım. James Bond’un çalkalansın ama karışmasın repliği gibi cappuccino olsun ama köpüksüz olsun, sütü soğuk olsun, yok yok sıcak olsun… O turistlerin cappuccino siparişinde gösterilmeyen sabır bu siparişlerde gösteriliyor ama ben hak veriyorum adamlara. İtalya’da öğleden sonra sütlü kahve içilmez, içilemez.. Çok lazımsa ancak bir Macchiato; başka türlüsü caiz değil!..

Konumuza dönecek olursak, güzel teneke kutularının içine kahve çekirdeği koydurmak, arzuya göre çektirmek, sert ama asla ekşi olmayan kahvesinden eve getirmek adettendir.

Via degli Orfani, 81

 

caffe_sant_eustachio_roma_kahve

Caffe Sant’ Eustachio

Uzun kuyruklar oluşur bazen kasasında, tezgahında yanaşacak yer bulunmaz. Böyle durumlarda kahveni kapıp kapı önüne geçmek lazım. İki yudumda kahveni bitirir, bir de karşıdaki kilisenin damına göz atarsın; neden orada geyik var diye kafa yorarsın, geyik logolu sarı paketlerden 250.gr.lık çekirdek kahveyi çantana atar yoluna devam edersin, tıpkı benim yaptığım gibi..

Piazza Sant’Eustachio, 82

 

caffe_castroni_roma_kahve

Castroni

Castroni benim çok sevdiğim adreslerden. Gurme alışverişi için de  mutlaka uğradığım Castroni’nin bar servisi sadece birkaç şubesinde var. İlk iş kahve keyfini şölene dönüştürmek için çikolata seçkisi içinden tek atımlık Venchi çikolatalar seçip kahve siparişine geçmek..  Burası da ev için taze kavrulmuş kahve alınabilecek mekanlardan. Benim tercihim kendilerinin espresso için kullandıkları karışım; ideal bir aroması var.

Via Nazionale, 71 ve Via Cola di Rienzo, 196

 

ciampiini_roma_kahve

Ciampini

Güzel meydan San Lorenzo’ya  coşkusunu belki de Ciampini veriyor olabilir diye düşünmüşümdür hep.. Güneşli bir günde meydandaki masalarda oturanlar için yavaş akan zaman bana hep hızlı aktığı için ışık hızıyla iç salona girip bara yanaşır ve kahve siparişimi veririm. Benim gibi aceleci bir kahve tutkunu ya da henüz öğleden önceyken günün ilk içkisin fondipleyen şık İtalyanlarla hafifçe selamlaşır, olay mahalini aynı hızla terkederim..

Piazza San Lorenzo Lucina, 29

 

caffe_barberini_roma_kahve_cornetto

Cafe Barberini

Merkezden biraz uzakta olan Barberini’nin kahvesini denemeyi sabah kahvaltı saatine denk getirmek lazım. Çünkü burada kahveye ilaveten çok lezzetli bir ‘cornetto’  var. İtalyanlar için kruvasan ve türevleri genelde cornetto olarak anılıyor ve araştırmalarım bana Roma’da en iyisinin Barberini’de olduğunu söylüyor. Oldukça lezzetli kahve ve çörek güleryüzlü ve ilgili personel tarafından servis edilince lezzeti de ikiye katlanıyor. Son ziyaretimde bir rehber tarafından ziyarete getirilmiş Amerikalı bir tur grubuna rastlayınca mekanın turistik geleceği ile ilgili bir şüphe oluştu kafamda ama lezzet uğruna katlanacağız artık!.

Via Marmorata, 41

 

caffe_spinelli_roma_kahve

Spinelli

Spinelli çok bildik bir adres değil ve benim için de keşiflere dair iyi bir örnek. En sevdiğim şey normal hayatın içinde insanların işe gitmeden önce ya da öğle arasının ardından ayaküstü uğradığı rastgele yerler keşfetmek. Spinelli onlardan biri. Erken kalkılıp yürüyüşle başlayan sabahlardan birinde rastgele girip içerideki takım elbiseli, tayyörlü nüfusunun fazlalığı ile keyiften dört köşe olduğum mekan; kahvesinin lezzeti bana hiç hitap etmese de! Aşırı sert ama kimin umurunda.. Burada şu an gözlem yapıyoruz, az ilerde iyi bir kahve içeriz nasılsa.. Demek istediğim, şehirdeki gerçek hayatı yakalamak için denemeler yapmaktan ve risk almaktan kaçınmamak lazım, hep tavsiyelerle yürümez bu iş!..

Via dei Mille 58, 60

 

antico_caffe_dell_isola_roma_kahve

Antico Caffe dell’Isola

Ghetto’da dolaşıp Trastevere’ye yürüyerek geçmek isteyince illa ki ortadaki adacıktan geçilir. İşte o geçiş sırasında mola noktamız Ada Kahvesi. Tüm adalar ile aramız iyi, Roma’nın adası ile neden olmasın? Dileyen yan avluda biraz otursun, ben içip kaçıcıyım..

Ponte Quattro Capi, 17

 

caffe_palombini_roma_kahve

Caffe Palombini

Sergi Sarayının kafe işletmesi Palombini’de. Güzel bir öğle büfesi de kuran mekanın kahvesi başarılı. Sergi arasında, Via Nazionale’de alışveriş molasında ya da Cavour/Monti sokaklarında dolaşmaya kendini kaptırmışken bir anda ana caddeye çıkarsan uğramaktan çekinmemek lazım.

Palazzo del Esposizioni Via Nazionale, 194

 

babington_roma_kahve

Babington Tea House

Çaycıda kahve içilir mi? Normalde hayır ama tam İspanyol merdivenlerinin yanındaki bu meşhur İngiliz işletmesi şehrin olmazsa olmazlarından olunca salonuna keyifle kurulup bir pot kahve siparişinin yanına tatlı da söylemek pek iyi gider.. Şimdi değil, ama geçmişte yapmışlığım var, hiç pişman değilim..

Piazza di Spagna, 23

 

caffe_peru_roma_kahve

Caffe Peru

Campo di Fiori ciavrında geçirilecek günlerde insan kendini bir anda tarihi arka sokaklarda buluverir. Via Pellegrino, Via Cappellari, Via Giulia, Monserratto… Sayısız güzel mekan, sevimli kafe içinden Caffe Peru çeker insanı. Ama doğrusunu söylemek gerekirse bir arka sokağı Via Giulia’daki minicik ayaküstü semt büfesi kıvamındaki Bar Giulia beni çok daha mutlu etmiştir, yerellik bakımından..

Via dei Monserratto, 46

 

caffe_2periodico_roma_kahve

Cafe 2Periodico

Monti’nin en sevilen müdavim mekanlarından bir olan kafede daha çok barmenin bitmek bilmeyen kokteylleri tutulsa da ben buralardaysam kahve molalarına uğrarım Periodico’ya.. Bar taburesine tüneyip internete girer, kahvemi yudumlar, gece programları için flyer’lara bakar, biraz da barmeni seyrederim ne hazırlıyor diye.. kahvesinden çok ortamını, rahatlığını severim..

Via Leonia, 77

 

meeting_place_roma_kahve

 Meeting Place

Yeni arayışlara devam.. Son Roma seyahatinde denediğimiz Meeting Place bulunduğu semtin meydanında kalabalık bir uğrak noktası. Akşamları da hareketli olduğunun sinyallerini veren Meeting Place’in sabah canlılığı da gayet keyifli. Keyifli dekorasyon, internet ve lezzetli kahve olduğuna göre gelecek sefer biraz daha uzun vakit ayrılabilir.. Daha ne olsun?

Piazza Bologna, 1

 

Bitti mi? Asla!..

rome_coffeebreaks_tazza_doro_spinelli

Tüm bunlara ilaveten benim semtimin daimi uğrak noktası Bottiglieria Pigneto var.. Uzun uzun oturmak, rahat rahat takılmak için.. Bayağı, bildiğin, buralıymış gibi yapmak için…

Sonra Cafe Farnese var. Şehrin en özel meydanlarından Piazza Farnese’i izlemek, huzur bulmak için..

Cafe della Pace var. Şehrin en eski ve en keyifli sokaklarından birinde 1861’den kalma tarihi bir mekanın tadını çıkarmak, gelip geçeni izlemek için…

Rosati var.. Popolo Meydanı’nın en lezzetli kahvesini kalabalığa karşı yudumlamak için…

Capitoline Müzesi’nde Terazza Caffarelli var…  En azından bambaşka bir açıdan Roma’ya bakmak, şehri tepeden izlemek için…

Yani kahve bol, adres çok. Onun için..

Bir Roma seyahati çok fincan kahve eder!..

2 thoughts on “ROMA’DA BİN FİNCAN KAHVE

  1. Ali Sırmabıyık

    Bu yazıyı okuduktan sonra insan sadece Roma’ya gitmekle kalmıyor, bu mekanların da her birinde ayrı ayrı oturup kahvesini yudumlamış gibi oluyor. Teşekkürler Gezici Günlük :) Sen de olmasan ne yapardık :)

Comments are closed.