ROMA YEME İÇME NOTLARI 2

By | 3 Aralık 2013

roma_yeme_icme_notlari_pompi_peroni_tazza_doro

Tüm Yollar Roma’ya Roma’da Yollar Yemeğe çıkar demiş ve Roma yeme içme notlarımın ilk kısmını vermiştim. Şimdi başka adresler veriyorum ama bununla da bitmeyeceğini garanti ediyorum.. Çünkü Haziran’da yine Roma’ya gidiyorum ve hem bu çok sevdiğim adresleri ziyaret edecek hem de yeni keşifler peşinde koşacağım. Anlayacağınız en az +2 kg. ve nefis yemek anılarıyla döneceğim. Ama şimdilik Roma’ya dair son önerilerim işte bunlar;

 

il Forno Campo di Fiori Patatesli Pizza Takıntısı!

Öğle saati bambaşka bir semtteyken birden aklıma düşüp küçük ve tıkış tıkış otobüse atlayıp kendimi bu fırında bulduğum, ‘patata’ deyip kalmadı cevabını alınca karalar bağladığım takıntı mekan. Hareketli Campo di Fiori pazarının bir köşesindeki bu eski fırın iki dükkandan oluşuyor. Birinde fırından anında çıkma ‘al taglio’ yani tartılarak satılan pizzalar diğerinde de sandviç, panzerotti tarzı hazırlanmış hamurişleri var. Zeytinyağı, biberiye, mükemmel pizza hamuru ve allahın patatesi bir araya gelince bu kadar mı güzel olur? Evet olur, en azından benim için.. Bir de kabak çiçeklisi denenebilir ama ikisini kıyaslayınca o biraz nötr tatta kalıyor. Paket aldığımız nefis pizzaları pazarın ortasındaki çeşmenin kenarına tüneyerek yemek, kalabalığı seyretmek bana Roma’da en keyif veren durumlardan… (Vicolo del Gallo, 14)

Roma’da lokal takılıp şehrin tadını çıkarmak için  ipuçları: Roma’da Yerelliğin Kanunları

 

Forno Panificio Arnese Salaş, ucuz, leziz..

Roma’nın en güzel yanlarından biri  öğle vakti salaş bir fırına girip bir dilip pizza kaparak ucuz ve lezzetli bir mola verebilme şansı.. Bu anlamda nehrin karşı yakasındaki kalabalık ve turistik sokaklardaki güzel alternatiflerden biri de iki girişli, loş, salaş pizza fırını Arnese..  Buradaki favori illaki ‘Melanzane’ yani patlıcanlı pizza..(Via del Politeama, 27)

 

Freni e Frizioni Tamirci fikri buradan esinlenmiş olabilir mi?

Şu sıralar Karaköy’de tamirciden apartma gece kulübü Tamirci rüzgarı esiyor malum.. İşte onu daha önce burada akıl etmişler!.. Eskiden tamirci olan ve zaten de tamircilerin bulunduğu bir bölgede yeralan Freni e Frizioni (nam-ı değer Fren ve Balata) Roma’da en keyifli aperitivo adresi.. Akşamüstü açılan mekanda uzun masaya açıkbüfe aperatifler dizilip barda kokteyller hazırlanıyor. Aynı esnada Roma gençliği mekana akın ediyor.. Çalan müzikler, gelen kitle, sürekli tazelenen nefis atıştırmalıklar Milano’daki aperitivo ruhunu bu şehirde de başarıyla yaşatıyor.. (Via del Politeama 4-6)

 

Tazza D’Oro Günün kahvesi Altın Fincan’dan…

Şehirdeki en iyi kahveciler listelerinin hepsinde yeralan klasik bir adres. Adres deyince aslında ona da ihtiyaç yok. Pantheon’un önünde kendi çevrenizde bir tur atın ilerdeki köşede gözünüze çarpacak.. Kahvenizi alıp önündeki taburelerde içebilir ya da bizim sevdiğimiz gibi barda takılabilirsiniz. Burada her ‘doppio’ iri porsiyon espresso içtiğimde gelen bir turist kafilesi oluyor ve hiç şaşmaz Amerikalılar ille de cappucino istiyor! Aman ha, İtalya’da sadece kahvaltıda cappucino içildiğini, başka saatlerde içtiğiniz sütlü kahvenin turist olduğunuzu ele vereceğini hiç unutmayın :-)  Bu arada hazır gelmişken kırmızı teneke kutularına anında kahve çektirip, gelirken o lezzeti yanınızda getirebilirsiniz. (Via Degli Orfani, 81)

Roma’da kahve içilecek en iyi adresler için.. Roma’da Bin Fincan Kahve

 

I Dolci di Nonna Vicenza Tatlı Sürpriz…

Tesadüfen bulduğumuz bu dükkanda aslen Catania’ya ait lezzetler var. Bademden yapılan geleneksel tatlılar aklı baştan alıyor. Orada tadıp en beğendiklerinizi alabilirsiniz ama sonradan başka İtalyan şehirlerinde de peşine düştüğümüz Torrone benim için bir başyapıt!.. Aynen Bebek Badem Ezmesi misali fiyatlar ürün kalitesine bağlı olarak biraz yüksek ama en azından farklı tatlarla tanışmak için değer…(Via Arco del Monte 98/A)

 

Pompi Tiramisu Krallığı…

Roma’da gerçek ve enfes Tiramisu için adres budur! İkisi daha çok ayaküstü ve paket servis yapan üç şubeden Via Albalonga’daki merkez şube en keyiflisi. Özellikle akşamları kapısının önü gece kulübü gibi kalabalık olabiliyor!. Oturarak ve ayakta yemek arasındaki fiyat farkı bu güzel cıvıltıyı yaratmış..(Merkez: Via Albalonga 7b – Şube1: Via della Croce Şube2: Via Cassia)

 

Al Vino Al Vino Şarap barında keyif…

Bobo semt Cavour’un popüler adreslerinden Al Vino Al Vino iki bölümden oluşuyor. Dilerseniz girişteki barda sokağı ve şarap seçkisini izleyerek daha çok ayaküstü takılabilir, dilerseniz arka bölümde masalara oturarak bizdeki meyhane tarzı ortaya birkaç meze tabağı söyler, şarabınızı da açtırır keyfinize bakarsınız. Şarabı şişe açtırmanız şart değil.. Burada bir bardak Chianti Classico yanında da şarküteri tabağı ile geceye güzel bir başlangıç yapılabilir..(Via dei Serpenti, 19)

 

Forno Antico Trastevere Tesadüfen bulunan hazine…

Yağmurlu bir Trastevere sabahında sığınmak için girdiğimiz pastaneden umulmadık hazine çıkıveriyor. Vitrinden birkaç hamurişi seçip kahve söyleyip taburelere tünüyoruz. Yediğimiz tatlılar inanılmaz güzel; birkaç tane daha ve birer kahve daha.. Bu arada içeride hazırlıklar var, yemekler pişiyor, karavanalar taşınıyor. Aslında anlıyoruz ki burası da bu yakanın Roscoli Fırını! Aynı konsept, öğlen sulu yemekler ve pizza çıkıyor ve daimi olarak de ekmek ve unlu mamuller var.. Öğlen yemeklerini başka planlar yüzünden deneyemesek de başarılı olduğunu anlayabiliyorum. Aylar sonra dünyaca ünlü bir şefin Roma yeme-içme adreslerini okurken aralarında bu fırını görünce keşfedebilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum.. Karşı kıyıda yolunuzu buraya düşürün derim.. (Via del Lungoretta, 28-31)

Roma’daki tüm sevdiğim fırınlar için.. Roma’da Tüm Fırınlar Benim!.

 

Antica Birreria Peroni Eski ve klasik bir adres…

Sürahi ile biranızı, yanına kızartma tabağınızı söyleyip keyfinize bakın. Bu kadar turistik bir şehirde bulacağınız en uygun fiyatlı ve rahat mekanlardan biri… Öğlen başlayan servis geceyarısına kadar devam ediyor.  (Via S. Marcello, 19)

 

Dondurma

Daha önce Giolitti’den bahsetmiştim ancak ille de orada yemek şart değil.. Trevi çeşmesi çevresindeki dondurmacılar da gerçekten başarılı. Özellikle Melograno Gelateria’da yediğim Çikolata-Portakal’ı hiç unutamam. Bir de yolunuz düşerse önereceğim Palazzo del Fredo Fossi var dondurma ve tatlıları ile isim yapmış.. (Via Principe Eugeno, 65)

 

Bu arada Cavour’da denemek için sabırsızlandığım iki adres var. Cavour 313 zaten bilinen bir yer. Benim de listemde hep vardı ama Roma’da hepsine yetişmeye vakit kalmıyor ya ertelene ertelene bu gidişimize sarktı.. Önünden hep ya tok ya da başka yere giderken iç çekerek geçtiğiimz, yine Cul de Sac mantığında bir şarap kavı olan Cavour 313’de hem şaraplar hem de yemekler son derece iştah açıcı, ortam da sıcak görünüyor.(Adres: Via Cavour,  313)

Diğer denenecek yer de Pizzeria Carrette. Burayı hiçbir yerde duymadım okumadım ama kapısındaki upuzun kuyruğu görünce tamamdır dedim, buraya gelinecek!.. Son derece yerel, ucuz, ve lezzetli olduğunu öğrendiğim pizzacıya daha iyi servis için hafta içi bir akşam gidilecek!..

Gezici Günlük Notu: Haziran 2013’de Pizzeria alle Carrette’ye gidildi.. hem de birkaç sefer.. Pizzası da ortamı da güzel ancak servis yavaş ve dikkatsiz; çok aç olmadığınız ya da sinirli olmadığınız bir zamanda buralardaysanız deneyebilirsiniz! Cavour 313 bir akşam yemeğine ayrıldı.. Hem şarap hem de denediğimiz yemekler güzeldi ancak yine de bu kategorideki favorimiz daima Cul de Sac.

Roma’dan yeni Notlar için.. Sevdiğim Roma

Roma’dan alternatif Yeme İçme Önerileri için… Roma’da Yeme İçme etiketinden diğer yazılar..