PRAG ÖNEMLİ BİLGİLER

By | 20 Eylül 2017

prag_gezi_notlari

Prag hakkında olası sorularınızın cevaplarını bu yazıda topladım..

Havaalanından merkeze ulaşım / Vaclav Havel Havalimanı’na inince şehir merkezine varmak için iki alternatif var; AE Airport Express otobüsleri ve toplu taşıma. 119 ve 100 sizi 32Kc’a A ya da B hattının metro durağına ulaştırıyor ve buradan da aynı biletle merkeze metro ile aktarma yaparak devam ediyorsunuz. Bu genellikle lokallerin tercihi. Ucuz ve hızlı. AE Airport Express  ise yine yaklaşık olarak aynı sürede sizi aktarmasız olarak 60Kc’a merkez tren istasyonuna dek ulaştırıyor. Hem yağmuru, valizi inidirip bindirmeyi hem de konaklamamızın merkez istasyona yakınlığını göz önüne alarak ekspres otobüs bize daha mantıklı geliyor. Halavimanında Prague Public Transport adlı bir danışma kiosku var; hemen oraya yöneliyoruz bileti almak için. Bilet araç içinden de alınabiliyor ama o zaman Çek para birimi “Koruna”ya (Kc) ihtiyaç var. Oysa biz havalimanından yüksek kur oranları ile para bozdurmak istemiyoruz. Bu ofisten kredi kartı ile bilet almak mümkün; hemen iki bilet için 120 Kc. ödeyip araca geçiyoruz (bilet araç içinde damgalanıyor) ve yaklaşık 40 dakika sonra merkeze varıyoruz.

Buradan tekrar aktarmaya ihtiyacımız yok; o yüzden izlediğimiz bu yol son derece hızlı ve mantıklı ama gideceğimiz adres tekrar metro kullanımı gerektirseydi baştan toplu taşıma seçeneğini tercih etmek mantıklı olurdu..

Konaklama / Genellikle seyahatlerimde çok memnun kaldığım tesislerin adlarını, ayrıntılarını mutlaka paylaşıyorum. Ancak Prag’da kaldığımız tesis lokasyon olarak çok iyi olmasına rağmen bize pek çok umulmadık sorun çıkartıp hayalkırıklığı yarattığı için değerlendirme dışı kalıyor.. Prag’da iyi bir ulaşım ağı var; her bölgeden merkeze ulaşım mümkün ana Praha 1 ya da Praha 2 bölgeleri içinde bir konaklama daha pratik ve keyifli olur.. Hotel Friday, Mosaic House, Hotel U Medvidku ve MOOo Apartments incelemenizi önerebileceğim alternatifler..

Döviz / Prag AB üyesi olmasına karşın hala kendi para birimini kullanıyor. Bu da bir turist olarak devamlı “bu ne kadar ediyor acaba” diye kafa çalıştırmaya ve uygun döviz bozdurma yerini bulmak üzere bir gerginliğe sürüklüyor. Biz kolay hesaplayabilmek için Koruna olan rakamı 6’ya bölmek gibi kendimizde üç aşağı beş yukarı bir yöntem geliştirdik. Örnek: Express Bus 60 Kc = 10 TL. gibi.. Kredi kartı harcamalarımda da aynen bu oranda rakamlar ile karşılaşıyorum..Döviz bozdurmaya gelince bu konuda büyük bir dolandırıcılık durumu var anladığım kadarıyla. Yerel bir video kanalından öğrendiğim üzere şunları aktarabilirim; Asla tarihi meydandaki Astronomik saat kulesinin çaprazındaki bürodan para bozdurmuyorsunuz. Asla sokakta, döviz bürosu yakınında yanınıza yanaşan simsarlardan para bozdurmuyorsunuz. %0 komisyon yazan yerlerde kur rakamına alış mı satış mı diye çok dikkat ediyorsunuz ve panonun en altında minicik yazan yazılara dikkat ediyorsunuz. Genellikle turistik sokaklardaki bürolarda oranlar hiç uygun değil. Daha önce Kaprova Caddesi No.14’tedi büronun uygun olduğunu okumuştum ama birebir tecrübede çok anormal olmamakla birlikte o da bizim bozdurduğumuz yerden yüksek kaldı. Biz ise tesadüfen Smenama Nekazanka Exchange’de bulabildiğimiz en uygun şekilde bozdurduk. Ben çok fazla da para bozdurmanızı önermiyorum. Kredi kartı kullanımı oldukça yaygın; bir miktar bozdurup gerisini bu şekilde halletmek çok mantıklı..

Bahşiş / Genelde gezi yazılarımda böyle bir başlık açtığımı hiç hatırlamıyorum ama sözkonusu Prag olunca bu mevzu önemli.. Prag’da bir garson için bahşiş herşey demek; o yüzden vermeden kaçmayı aklınızdan bile geçirmeyin ya da garsonun gazabına hazırlıklı olun :) Hesabı istediğinizde TIP IS NOT INCLUDED(bahşiş dahil değildir) mekanın adından bile büyük yazıyor!. Bazı yerlerde kredi kartı ile öderken bahşişi de dahil etme seçeneği ile karşılaşabilirsiniz. Biz ilk akşam henüz para bozdurmamıştık ve garson açık açık “farketmez, Euro olarak da verebilirsiniz” dedi. İlle de bahşiş, ona göre!

Şehiriçi Ulaşım /Birinci bölge dahilinde konaklayıp yürümeyi de sevince ulaşıma o kadar az ihtiyacınız oluyor ki!. Biz uzak bölgelere gitmek dışında hiç ulaşım kullanmadık diyebilirim. 24 saatlik sınırsız ulaşım 110 Kc.; 3 günlük 310 Kc. tekli bilet ise 32 Kc. Ulaşım ağırlıklı olarak yaygın metro ve tramvay ağı ile sağlanıyor.

22 no.lu tramvay şehir merkezindeki pek çok turistik noktadan geçiyor; tramvay turu için ideal.. Cumartesi günleri ise 23 no.lu nostaljik tramvay normal bilet ile bir tur yapıyor.. Ayrıca Mart-Kasım arası  sadece Cumartesi ve Pazar 12-17 arası 35 Kc’a şehir turu yapan 41 numaralı başka bir tramvay daha var.

Prag’a dair ayrıntılı önerileri ve notları YENİDEN PRAG..SEVDİĞİM PRAG başlığından okuyabilirsiniz.

One thought on “PRAG ÖNEMLİ BİLGİLER

  1. Pingback: YENİDEN PRAG..SEVDİĞİM PRAG | Gezici Günlük

Comments are closed.