PINNER TEST İLE YENİ HAYAT

By | 23 Şubat 2015

pinner_test_gida_intoleransi_Fotor

*2017 EDIT: Hala Pinner test ile ilgili çok fazla soru alıyorum. Testi 2015 yılında yaptırmıştım.. Yaklaşık 3 ay uygulamaya çalıştıktan sonra teste uygun beslenmekten vazgeçtim.. Dolayısı ile belirgin bir sonuç alamadığım, herhangi bir faydasını göremediğim için Pinner test tecrübeme dair sorularınız kesinlikle cevaplanmayacaktır. Aşağıdaki yazıyı tamamen okuduktan sonra iyice araştırıp kararınızı ona göre vermenizi tavsiye ederim. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Yeni Hayat bana “bir kitap okudum, hayatım değişti” cümlesi ile başlayan Orhan Pamuk romanını  hatırlatıyordu düne kadar.. Ama artık söz konusu olan benim Pinner Test’ten sonraki gerçek “Yeni Hayat”ım.. Çünkü bir test yaptırdım ve hayatım bugünden itibaren değişecek!..

Gıda İntoleransı testi olan Pinner Test’i kısa bir süre önce yaptırmış ve bunu instagram hesabımda da paylaşmıştım.. Sonucu heyecanla ve merakla beklediğimi, neticeleri, süreci merak eden herkesle blogdan paylaşacağımı da duyurmuştum. Sonuçlarım kısa bir süre önce geldi; ilk şok dalgasını atlattım ve artık bu deneyimimi sizlerle de paylaşmaya hazırım.

Öncelikle Pinner Test nedir? teknik detaya, anlaşılmaz terimlere bulaşmadan kendi anladığım şekilde kısaca anlatayım:

Tükettiğimiz besinler vücudumuz için içeriği her ne olursa olsun yararlı da olabilir, zararlı da.. Meyve, mesela elma; prensipte birçok insan için çok faydalı bilinirken bir başka kişi için çok zararlı olabilir. Nasıl mı? Yiyip içtiğimiz, vücudumuza giren besinler parçalanıp faydalı içerikleri vücut tarafından kullanılıyor; bunu zaten biliyoruz. Fakat bazı gıdalara karşı bizim vücudumuz direnç geliştirmiş olabiliyor. Bu durumda vücudumuz örneğin elmaya direnç gösteriyorsa onu kendisine karşı bir düşman olarak görüyor ve ona karşı savunma geliştiriyor.  İşte bu durum bize, şişkinlik, gaz, sindirim problemleri, deri hassasiyetleri, migren, halsizlik, yorgunluk, kilo alamama ya da verememe vs.. gibi şekillerde geri dönerek yaşantımızı olumsuz etkiliyor. Buna da “Gıda Intoleransı” deniyor.

Pinner Test, çok basit bir kan testi ile vücudumuzun direnç gösterdiği ve sorunsuz kullanabildiği gıdaların net bir listesini oluşturmamızı sağlayan, bundan sonraki beslenme tarzımızı şekillendirmekte yardımcı bir test.

Benim süreci hep gözümde büyüttüğüm testin yaptırılması oldukça kolay; Önce Pinner Test ile iletişim kuruyorsunuz. Direkt telefon numaralarından kendilerini arayabilir, ya da internet sitelerindeki “Bilgi Almak İstiyorum” linkine tıklayarak kendi iletişim bilgilerinizi verebilirsiniz; kısa zamanda size geri dönüş yapıyorlar. Ön bilgiler alınıp test yaptırmaya karar verildikten sonra üç farklı şekilde test yaptırabiliyorsunuz. Ortaköy’deki test merkezine şahsen giderek; evinize ya da ofisinize mobil ekiplerini davet ederek ya da en kestirme yoldan (benim gibi) testi kargo ile teslim alıp, kargo ile teslim ederek!.. Bu üçüncün yolu şimdi size acayip geldiğinin farkındayım ama inanın bu yöntem kısa, kolay ve güvenilir. Test kiti küçücük bir paket; içinden minik bir iğne ve kan numunesini taşıyacak özel bir doku çıkıyor. Parmağınıza “tıp” diye miniminnacık bir iğne deliği açıyor ve bir iki damlacık kanı bu özel dokulu bez üzerine damlatıp formu dolduruyor ve kutuyu tekrar kapatıp belirtilen adrese gönderiyorsunuz.  Test kiti gelir gelmez Pinner Test ekibini arayıp ” yahu bu nasıl olacak, numune bozulmaz mı ta İtalya’ya giderken?” diye sormuştum hemen.. Numunenin damlatıldığı bezin çok özel olduğunu ve hiçbir sorun olmadığını da o zaman açıkladılar bana..

Evet, az önce de bahsi geçtiği gibi bu testin yapılabilmesi için numune İtalya’ya gidiyor ve listedeki tüm gıdalara karşı tek tek taraması yapılıyor. O yüzden sonuç için yaklaşık 15 gün beklemek gerekiyor. Ben bu süreci oldukça sabırsız geçirdim. Çünkü gıda intoleransının vücutta yarattığı olumsuz etkilerden birçoğunu zaten kendimde gözlemliyor ve acaba düşman gıdalarım neler, çok merak ediyordum.

Gelen sonuçlar bende şok etkisi yarattı!..

Önce e-posta yolu ile iletiliyor ilgiliye sonuçlar. Daha sonra diyetisyen görüşmesi ile (ki bunu da isteğe bağlı telefon randevusu ya da birebir randevu şeklinde talep edebiliyorsunuz) daha detaylı bilgilendirilip bundan sonraki beslenme planınız için ayrıntıları öğreniyor, aklınızdaki sorulara cevap alabiliyorsunuz.

Sonuçlarda gıdalar üç renk grubu ile birbirinden ayrılıyor. Yeşil renk sütununda vücudunuzun olumsuz reaksiyon vermediği ve tüketmenizde sakınca olmayan gıdalar var. Sarı renkli sütunda ise vücudunuzun hoşlanmadığı ama -şimdilik- yoğun bir reaksiyon vermediği, riskli gıdalar var. Kırmızı renkli sütunda ise vücudunuzun kesinlikle düşman olarak algıladığı ve yukarıda saydığım kilo, migren, şişkinlik vb. reaksiyonlara sebep olan gıdalar var. Bunların da yanında intolerans seviyesine göre +1, +2, +3 rakamları var..

Kendi tablomda en korktuğum şeyin başıma geldiği gerçeği ile karşı karşıyaydım: Kahve +2 öylece bana bakıyordu!.. Eyvah!..

Kahvenin yanısıra Gluten +1 ve Muz +3 yine kırmızı sütundaki diğer maddelerdi. Hepsi bir yana ben kahvede takılı kaldım bir kere.. Nasıl olacaktı bu iş?..

Cuma günü diyetisyen randevum vardı; gidip görüştüm ve tüm detayları aldım; Intoleransınız olan gıdayı ömür boyu hayatınızdan çıkarmak gerekmiyor. Sadece vücudunuzun o gıdayı bir tehdit olarak algılamaktan vazgeçeceği belirli bir süre hiç tüketmemek yeterli oluyor(muş). İşte bu içimi rahatlattı!.. Gıdaların yanındaki +1, +3 gibi sayılar da işte bu noktada önemli.

Muz’a karşı +3 seviyesindeki direncimi kırmak için 9 ay boyunca ne muz, ne de içeriğinde muz bulunduran hiçbir ürün tüketmeyeceğim.

+2 seviyesindeki Kahve intoleransım için 6 ay boyunca hiçbir kahve, kahveli bir dilim pasta, şekerleme, vs.. tüketmeyeceğim.. Bunu farklı farklı defalarca söylüyorum kendi kendime.. Kahvesiz 6 ay.. Kahvesiz 180 gün.. Kahvesiz 2015!… Kahvesiz hayat!..

Yine +1 seviyesindeki direncim ile Gluten’i de (ki, bu da karbonhidrat sevgim nedeniyle hiç şaşırmadığım bir madde) aslında 3 ay ama kesin netice için 6 ay boyunca beslenme listemden çıkaracağım.

Sevgili Pinner Test diyetisyeni burada en zorlu maddenin gluten olduğunu düşünse de ben o kadar çok dert etmiyor, asıl olay kahve diyerek kendisini tekrar tekrar hayrete düşürüyorum!..

Tabi bazı gıdalara intolerasnınızın olması beraberinde bağlantılı olabilecek birçok şeyi de bir süreliğine hayatınızdan çıkarmayı gerektiriyor. Ancak hepsi ile aynı anda vedalaşmayabilir, bir sıralama yaparak süreci daha çekilir kılabilirsiniz. Pinner Test diyetisyeni bu konuda oldukça yardımcı oluyor ve size yerine koyabileceğiniz şeylerle ilgili bilgi ve bol bol da moral veriyor.

Bir insan direnci olan gıdaları hayatından çıkardıktan sonra 15 gün içinde olumlu farklılıkları hissetmeye başlıyormuş. Ben henüz buna uzağım, benim Yeni Hayatım tam da bugün başlıyor çünkü..

Netice olarak anladığım “yeterli ve dengeli beslenme” dediğimiz şeyden zaman içinde kaydığımız ve vücudumuzun bunun karşısında verdiği tepkiler.. Bu test neticesine uygun hareket ederek  yaşam kalitemi arttırmayı hedefliyorum. Ara ara özellikle instagram paylaşımlarımda konuya ilişkin süreci, katettiğim yolu, neticeleri paylaşmaya çalışacağım.. Çünkü eğer ben faydasını görürsem başkaları da faydalanabilsin istiyorum.

Bu tarz şeyler için genellikle hemen karar veremiyoruz; araştırıyor, yakın çevremizde yaptıran var mı, ne sonuç aldı, bunlara bakıyor, bazen de biz de yaptırmaya cesaret ediyoruz. Ben işe yarayacağına gerçekten inanıyorum. Yaşam kalitemi yükseltmek uğruna 6 ay kahvesiz kalmayı bile göze aldım!.. Ancak sanmayın ki bundan sonra kahve fincanlarımı görmeyeceksiniz. Sordum; kahveyi koklamak yasak değilmiş!.. Hergün inatla, 180 gün boyunca o kahveyi yapacak yine sizlerle fotografını paylaşacağım.. Sevdiğim kahve dükkanlarına gidecek, köşeye kurulacak ve o kahveyi sipariş edeceğim.. Ancak içmeyeceğim; sadece koklayacağım!.. Kahveye tekrar kavuşmayı hasretle bekleyeceğim..

pinner_test_kahve_intoleransi

Son olarak geldik Pinner Test ile ilgili en merak edilen konuya; Pinner Test’in fiyatı ne kadar?..

Bu konuda ne yazık ki verebileceğim net bir bilgi yok. Ben Pinner Test konusunu uzun zamandır kendim için araştırıyor, bana faydalı olacağına inanıyor ama yaptırmaya cesaret edemiyordum. Çünkü yasaklı gıdaları ömür boyu hayatımdan çıkarmak gerektiğini sanıyor ve bunu başaramayacağımı düşünüyordum. Oysa ki durum yukarıda da bahsettiğim gibi bu kadar kat’i değilmiş.. Bazı gıdaların üzerimde olumsuz etkileri olduğuna kanaat getirip artık bu testi yaptırmalıyım dediğim günlerde tesadüfen kendileri bana ulaştı ve bir blog yazarı olarak bu testi denemeye beni kendileri davet ettiler. Bu durumda Pinner Test ücretini net olarak bilmediğimi itiraf ediyorum. Ancak telefon ederek gerçekten ayrıntılı bilgi almak mümkün.

Bendeki bilgiler şimdilik bu kadar ama dediğim gibi ara ara kendimdeki değişikliklerden sizi haberdar edeceğim.. Beni tanıyorsunuz; eğer hiç işe yaramazsa onu da bildiririm, söz!..

Anlatacaklarım bu kadar. Bana şans dileyin olur mu? Kahvesiz günlerim çok zor geçmesin.. Sevgiler..

2017 EDIT: Hala Pinner test ile ilgili çok fazla soru alıyorum. Kahvesiz ve glutensiz hayat hiç kolay değil. Yaklaşık 3 ay uygulamaya çalıştıktan sonra teste uygun beslenmekten vazgeçtim.. Dolayısı ile belirgin bir sonuç alamadığım için Pinner test tecrübeme dair sorularınız kesinlikle cevaplanmayacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederim.