PİKAP HAKKINDA HER ŞEY

By | 22 Şubat 2018

Bugün biraz müzik, plak, pikap konuşalım istedim..

Zaman zaman instagram ‘daki gündelik paylaşımlarımda hayatımızın içinde önemli bir yer tutan müzik ve dolayısıyla müzik köşemiz de oluyor.. İşte bu noktada da evine pikap almak isteyenlerden gelen sorular devreye giriyor;

Hangi pikabı kullanıyorsunuz? Ben de pikap almak istiyorum; hangi markayı önerirsiniz? Marka ve model seçemiyorum, araştırmaya nereden başlamalıyım?  gibi örneklerden başlayarak soruları çeşitlendirmek mümkün.. Ben de kısa ve anlık cevaplar yerine, tüm bu sorulara kalıcı bir yanıt olsun, bu konuda fikre ihtiyacı olan herkes okuyabilsin diye daha kapsamlı bir yazı hazırlamak istedim. Ama plak ve pikap konusu başlıbaşına bir derya. O kadar çok detay; ince nokta var ki, sadece kendi tecrübe ettiklerimle sınırlandırmayıp size daha açıklayıcı notlar verebilmek adına biraz yardım aldım ve Kontra Records‘un sahibi ve aynı zamanda DJ Okan Aydın  ile birlikte bu yazıyı oluşturduk..

Yazının devamında ilk olarak Okan’ın pikap (yani “plakçalar”) seçimi konusundaki yönlendirici notlarını bulacaksınız.. Daha sonra ise örnekler ve öneriler ile devam edeceğiz.. Finalde ise pikap konusunda danışabileceğiniz ve plak alabileceğiniz dükkanları bulacaksınız.. O zaman o klasik soru ile başlayalım..

Hangi pikabı almalıym?

Halihazırda evde bir ses sisteminiz varsa.. (yani bir amfi ve buna bağlı hoparlörlerden bahsediyoruz) ilk bakmanız gereken yer amfinizin arka bölümündeki giriş kısmı. Eğer burada “PHONO” yazan bir giriş mevcutsa, herhangi bir plakçaları buraya bağlayarak kullanmanız mümkün. Eğer amfiniz var ancak arkasında “PHONO” girişi yoksa bu durumda alacağınız plakçaların özelliklerini minik bir filtreden geçirmeniz gerekiyor. Amfinizde “PHONO” girişi bulunmaması halinde alacağınız plakçaların “dahili pre-amp” ünitesine sahip olması gerekiyor. Bunu basitçe “plakçaların içine yerleştirilmiş minik bir amfi” olarak tanımlayabiliriz.  Ola ki arkasında PHONO girişi olmayan bir amfiniz ve içinde pre-amp olmayan bir de plakçalarınız var; bu durumda amfi ve plakçalar arasına harici bir “pre-amp” ünitesi eklemeniz gerekecektir.

Gelelim en sık sorulan kısma;

Kurulu bir ses sistemimiz yok ama plaktan müzik dinlemek istiyoruz? Bu durumda birkaç farklı kombinasyon üzerinde kafa yorabilirsiniz. Eğer plakçalar dışında cd/dvd player vb. başka cihazlar da var (ya da olacak) ise; bunları da eşzamanlı bağlayabileceğiniz bir amfi almak bir zorunluluk olabilir. Burada kastettiğimiz plakçalar da amfiye bağlı, TV de amfiye bağlı, CD/DVD oynatıcı da… Yani şu an için ya da yakın bir gelecekte plakçalar dışında başkaca cihazları da aynı sistemde kullanıyor olma ihtimaliniz varsa; yolun başındayken ayrı bir amfi almak daha doğru bir karar olacaktır.

Diğer alternatif; yani yok biz sadece plak dinlemek istiyoruz ama amfi ya da ses sistemimiz yok. Bu durumdaki olasılıkları da sizler için minik başlıklar halinde özetlemeye çalışalım:

a) Çanta Pikaplar

Hakikaten bir Bond tipi çantaya benzeyen bu cihazların piyasada pek çok farklı marka ve modelini bulmak mümkün. Genelde başlangıç seviyesi olduklarından her açıdan “düşük profilli” cihazlar olarak gruplamak mümkün. En büyük artıları başkaca birşeye ihtiyaç duymadan plaklarınızı çalabiliyor olmanız elbette.Çünkü bahsettiğimiz minik amfi ve hoparlörler bu cihazların içinde halihazırda mevcut. Dolayısıyla tek kalemde işi halletmiş oluyorsunuz. Ancak doğal olarak alacağınız ses ve tatmin seviyesi de buna paralel olacaktır. Genel olarak kendinize belli bir plak arşivi oluşturmayı düşünüyorsanız yüksek ihtimalle “çanta pikap”larla çok uzun soluklu bir ilişkiniz olmayacak; bir süre sonra daha iyi bir cihaz arayışına gireceksiniz. Bu tip cihazlarda genel olarak parçalardan birini (iğne, amfi, hoparlör gibi) değiştirerek cihazı daha üst bir seviyeye taşımak da pek olası değil. Çok nadiren plak dinleyecekseniz ya da plakçaları devamlı bir yerlere yanınızda taşımak gibi bir derdiniz/ihtiyacınız yoksa çanta pikaplara bu minik notlar paralelinde yaklaşmak en doğrusu gibi. (burada hemen benden bir parantez: pikabın iğnesi zamanla aşınıp ses performansını etkileyen bir şey; dolayısıyla belirli periyotlarda değiştirmek gerekiyor.. Değiştiremediğiniz her modelde performans başta iyi olsa da sonradan düşecektir..)

D&R‘dan Crosley ve Philips marka çanta tipi pikaplar

b) Entegre Pikaplar

Entegre pikaplar da aslında çanta pikaplar gibi amfi ve hoparlörü birlikte olan cihazlar; ancak tek bir farkla. Entegre pikaplarda amfi ve plakçalar ünitesi iki ayrı kat halinde birarada bulunuyor. Bu da genellikle daha yüksek ve detay kontrollere de imkan sağlayan bir amfi ünitesi demek. Öte yandan çanta pikaplarda birebir cihazın içine monte edilen hoparlörler entegre pikaplarda ayrı bir ünite olarak cihaza bağlı; bu da yine hem geliştirme imkanı veren hem de daha iyi ses almanızı sağlayan bir özellik elbette.

Entegre modellerle en bilinen Dual pikaplar..

c) Deck Pikaplar

Bu başlıktan kastımız sadece plakçalar ünitesi olarak satılan cihazlar. Bu kategoriye giren çok fazla marka ve model var elbette. Giriş kısmında da belirttiğimiz gibi bu tip cihazlardan ses elde edebilmek için ayrı bir amfi ve hoparlöre ihtiyaç duyuyor olacaksınız. Deck pikapları önceden de bahsettiğimiz gibi içinde “pre-amp” ünitesi olanlar ve olmayanlar diye ikiye ayırmak mümkün. İçinde “pre-amp” ünitesi olan bir plakçalar almanız durumunda sizi ekstra amfi bütçesinden kurtaracak bir ara yol da mümkün bu arada. Yani dahili “pre-amp” ünitesi olan bir plakçalara amfiyi aradan çıkartarak bağlayabileceğiniz bir “aktif hoparlör” setiyle amfi bütçesinden tasarruf etmeniz mümkün. Aktif hoparlörden kastımız kabaca elektrikle çalışan, üzerinde açma/kapama düğmesi olan hoparlör setleri. Özetle teknik olarak aşağıdaki kombinasyonları yapmanız mümkün.

-Pikap (pre-amp yok) + amfi (phono çıkışı olmalı) + hoparlör

-Pikap (pre-amp var) + amfi (phono çıkışı varsa bu kullanılabilir – yoksa pikaptaki pre-amp ünitesi kullanılmalı) + hoparlör

-Pikap (pre-amp var) + aktif hoparlör

Audio Technica, Can Hifi ve pinterest’ten örnekler..

Bu genel bilgiler ışığında en öncelikli önerimiz elbette kabaca bir bütçe belirleyip, ondan sonra alternatifler arasında size en yakınını bulmak olacaktır. Bu konuda şehirde son birkaç yılda sayıları giderek artan pek çok bağımsız plak dükkanındaki arkadaşlar sizlere hem teknik bilgi aktarımında hem de cihazları nerelerden satın alabileceğiniz ve satın alma aşamasında nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili  detay bilgi paylaşacaklardır… diyor Okan..

Ben de bu son kısma kesinlikle katılıyorum. Pek çok şehrimizde ama özellikle İstanbul’da bir sürü plak dükkanı var. Bir kısmı cihaz da satıyor ya da sizi cihaz alabileceğiniz yerlere yönlendiriyor.. Bilgi almak üzere uğrayacağınız her plak dükkanı size seve seve yardımcı olacak, sizi ihtiyaçlarınıza göre en doğru şekilde yönlendirmeye çalışacaktır.. Gitmeden önce kafanızda bu iş için ayıracağınız ortalama bir bütçe belirleyip bu çerçevede öneri almanız daha doğru olacaktır..

Yukarıda paylaştığımız notların pikap seçiminizi biraz daha kolaylaştırdığına eminim ama tahmin ediyorum ki sizi yönlendirebilecek birkaç ipucuna daha ihtiyacınız var..

Bunun için birkaç plak dinleyicisine sizin için iki soru yönelttim;

 1. Hangi pikabı/sistemi kullanıyorsun?
 2. Sana göre en iyi diyeceğin pikap marka /modeli hangisi?

İşte soruma aldığım yanıtlar;

Eray Düzgünsoy /@outromusicstore

 1. Technics MK2 1210 “bu benim kullandığım ve performansından memnun olduğum orta sınıf bir cihaz”
 2. Bana göre en iyi cihaz bütçeyle orantılı artan ve beklentileri de ona göre domine eden aletler olduğundan uçmadan cevaplayayım. Burada da benim için en iyisi Technics MK Serisi diyebilirim.”

Alper Kenber / @alperkenber

 1. DJ setup olarak Technics MK 1210 ve Pioneer DJM800 mixer kullanıyorum. Ev kullanımında Marantz Amfi ve CD Player ile Clear Audio pikap kullanıyorum.
 2. Clear Audio ve Rega pikaplar öneriyorum..

Derya Erkal / @exitmusicistanbul

 1. Bizim evimizde 40 yıldır aynı ses sistemi kullanılıyor; Technics direct drive bir pikabımız, Harman Kardon vintage reciever amfimiz ve Jensen hoparlörlerimiz var.
 2. En iyi ses bence alıştığın sestir, uygun fiyatlarla toplanmış bir ses sisteminin sesine de alışabilirsin , binlerce dolara toplanmış bir sistemin sesine de. Ben arkadaşlarıma müşterilerime 80li yıllar öncesi üretilmiş ses sistemleri satıyorum ve öneriyorum. Çünkü bu yıllarda üretilen sistemler plak/analog soundu çalmaya daha yatkın ve daha iyi sonuç veriyor. Marka önerecek olursam Technics pikaplar hep ilk sıradadır benim için
  Amfi için seçenek çok.. Hoparlörlerde ise Bose markasını önerebilirim.

Murat Abbas / @djmabbas

 1. Şu an evde kullandığım sistem: Clear Audio Concept (ahşap) pikap (MM), Rega Elex-R entegre amfili.. Tannoy Revulution XT 8F kule tipi hoparlör. Bunların dışında henüz kurulumunu yapmadığım ve dj’lik yıllarından kalma bir gönül bağıyla bağlı olduğum iki adet Technics 1210 MK5 pikabım var.
 2. Şu an kendi kullandığım kombo (Clear Audio/Rega/Tannoy) What Hi-Fi dergisi tarafından da önerilen bir üçleme.

..ve bizim evden @evisual

 1. Biz evde deck sistem kullanıyoruz. Audio Technica AT-LP 1240 pikap, Audio Analogue Crescendo Amfi ve Triangle Zerius 902 hoparlör.
 2. Seçeneğin sınırsız olduğu bir alanda “en iyi” yoktur; sadece sizi mutlu eden seçim vardır ama illa ki bir marka söylemek gerekirse Technics 1210 tüm zamanların en sevilen efsane pikabıdır.. 

Ben de, @evisual da doğduğumuz günden itibaren hep pikabı olan evlerde büyüdük;  plaksız, pikapsız bir yaşamımız/evimiz hiç olmadı..  Onun için bize göre pikap evin olmazsa olmaz bir ihtiyacı.. Ve her ihtiyaç gibi devamlı gelişip değişiyor, devamlı yeni karşılıklar arıyor.. Şu an mevcut sistemimizden ve aldığımız sesten oldukça memnunuz.. Kullanıma bağlı olarak eskidikçe iğne değiştirmek dışında yeni bir masraf çıkarmayı uzun müddet düşünmüyoruz!.  Baştan da dedim ya; bu bir derya..  ihtiyaçlara ve imkanlara bağlı olarak seçenek sonsuz ve üst sınır asla yok!.

Sizin için bir öneri de kendi sistemimizi kurarken danışıp tavsiyelerini değerlendirdiğimiz
Alican Mermertaş / @canhifi ‘dan aldım…

İyi bir bütçe ile iyi bir başlangıç yapmak isteyenler için;
Project Debut Carbon ya da biraz daha iyi bir marka alternatifi olarak Audio Technica pikap; amfisiz olarak kullanılabilecek Triangle  hoparlör; eğer amfi de kullanılmak istenirse Audio Analogue’un Crescendo modeli amfi..
Elbette bunun sonrasında  çok daha üstün özellikli ve büyük bütçeli öneriler vermeleri mümkün ama Alican Bey de belirli bir bütçe ve beklenti ile sınırlandırarak başlamaktan ve sonra ihtiyaçlar doğrultusunda tercihleri geliştirmekten yana..

Son kararı vermeden önce  -kişisel olarak- kendinize dürüstçe şu soruyu da sorup cevaplamanız gerektiğine inanıyorum;  Neden plak ve pikap? Gerçekten plaktan çıkan sesi sevdiğiniz için mi? Daha iyi şartlarda müzik dinlemek istediğiniz için mi? Dekoratif olduğu için mi? (çanta pikaplar da pek minnoş, pek fotografik; inkar edemeyiz!) Evde pikap olma hissini keyifli bulduğunuz için mi? Bu bir akım ise, modaya uymak için mi? Nostaljik bulduğunuz için mi? Plak dinlemenin size yeni ve geliştirebilir bir ilgi alanı açacağına inandığınız için mi? Müzik sevginizin daha iyi şartları hakettiğini düşündüğünüz için mi?  Bu soruya doğru cevabı verebilirseniz sizi en mutlu edecek seçimi daha kolay yapacağınızı düşünüyorum.. 

Tüm bu örneklerden sonra artık pikap seçiminin daha da netleştiğini düşünerek biraz da plaklardan bahsedelim!.

İşte işin en zevkli kısmı bu!. Bir plak dükkanında rafları karıştırmak, almadan biraz dinlemek, eskiyse kondisyonuna bakmak, istediğiniz bir albümü her yerde aramak ve nihayet bulup eve doğru gururla taşımak!.. Ne mutlu ki, son yıllarda özellikle İstanbul’da işin bu keyifli kısmını tadabileceğimiz pek çok plak dükkanı var.

Genellikle kendi plak alışverişi yaptığımız dükkanları hemen sıralıyor ve incelemeniz için  linklerini ekliyorum;

Kontra Record Store / Beyoğlu @kontrarecords

Outro Music Store / Moda http://outromusicstore.com

Plakhane / Moda http://www.plakhane.com.tr

Exit Music Store / Hasırcıbaşı- Moda @exitmusicistanbul

Groove Records / Nişantaşı @groovemusicshop

Zihni Müzik / Kadıköy http://www.zihni.com

Opus 3A /Cihangir / https://www.opus3a.com

Rainbow 45 / Kadıköy http://www.rainbow45records.com

ve Feriköy Antika Pazarı / Bomonti (Pazar günleri / çeşitli tezgahlar..)

Bunlar dışında Lale Plak, Analog Kültür, Jammin’s,  Deform  ve Vintage Records diğer aklıma gelenler.. Ayrıca D&R zincirinde de oldukça fazla seçenek ile plak bulmak mümkün..

Ayrıca elbette seyahate gittikçe de gittiğimiz şehirlerdeki plak dükkanları ve bit pazarlarına uğramayı ihmal etmiyoruz!.

En az birkaç plak dükkanı hesabını takip ederek bu anlamda ilginizi devamlı taze tutabilir yeni sanatçı ve albümler ile tanışabilirsiniz.. Ayrıca Salon IKSV, Zorlu PSM, İş Sanat, Babylon gibi müzik etkinliği düzenleyen organizasyonların instagram/facebook gibi hesaplarını takip edebilirsiniz.. Bu hesaplar sadece düzenledikleri ektinlikleri duyurmazlar; dikkatle takip ederseniz sizi pek çok yeni isim ve müzik türü ile tanıştırırlar.. Dinleyecek yeni isimleri kendin  keşfetmek ve zamanla gelişmek, bence hazır bir spotify listesi dinlemekten her zaman çok daha keyiflidir..

Varsa bu konu ile ilgili yeni/başka sorularınızı ve  yorumlarınızı da aşağıdaki yorum bölümüne ekleyebilirsiniz..

Son olarak tek bir tür müzik dinlemeye inanmıyorum.. Eğer “müzik  ruhun gıdası” ise “yeterli ve dengeli beslenme” diye de bir şey var!. Pek çok farklı tür, milyonlarca alternatif var.. Ruh haline göre pek çoğu ile kendini beslemeli insan.. Dilerim elbirliği ile paylaşmaya çalıştığımız bu notlardan sonra kendiniz için en uygun pikabı seçebilir ve müzik zevkinizi kendiniz için ziyafete dönüştürebilirsiniz.

2 thoughts on “PİKAP HAKKINDA HER ŞEY

 1. Arzu

  Süper bir yazı olmuş, özellikle Okan Aydın ve sektörden diğer insanların da yorumları ile çok zengin bir karşılaştırma da sunmuş. Eline sağlık!

Comments are closed.