PETRA’DA SIRADIŞI KAHVE

By | 16 Nisan 2014

 

petra_coffee

Bazen Foursquare’in uyarılarına kulak vermek gerekiyor; onu anladım bu sabah.. Bu yoldan sürekli geçiyorum, uygulama sürekli bana “Petra bu civarda açılan yeni mekan” uyarısı yapıyor ama ben onu ancak bu sabah dinleyip mekana yöneliyorum..

Kapıda Muse Kolektif Dükkan yazıyor; dışarıdan pek bir şey belli değil. Petra sadece “Gayrettepe’nin en iyi kahvesi” notu düşülerek tahta üzerine iliştirilmiş..
Daha kapıyı açtığım anda çarpılıyorum!

Geniş bir alanda şahane bir klasik araba ve en havalısından bir tekne karşılıyor beni. Hemen ardından ufukta Petra tezgahını görüyorum…

petra_coffe_istanbul

 

Kendime semtin en iyi kahvesinden sipariş ettikten sonra sıra sizi Petra ile tanıştırmaya geliyor;

Burası birkaç farklı projenin ortak kullandığı bir mekan. Sadece bir fincan kahve içmek için uğrayabilir, kahveniz hazırlanırken galeri alanındaki sergiyi gezebilirsiniz.
Eviniz için taze kavrulmuş çekirdek kahve alabilir ya da bir çılgınlık yapıp girişteki şahane tekneyi satın alabilirsiniz!.
Son derece rahat, ilham veren ve sınırları olmayan bir mekandasınız..

petra_coffee_roaster

 

Kendisini mekan ile sınırlamayan Petra farklı adreslerde buluşmalar da düzenlemeyi planlıyor ki, bunların ilk denemesi geçtiğimiz günlerde Backyard’da yapılmış. Petra’nın brunch etkinliklerini mutlaka takip etmekte yarar var..
Şu günlerde galeri alanında Öğrenilmiş Çaresizlik başlıklı etkileyici bir sergi var ki burayı ziyaret etmek için başlıbaşına bir neden..

peta_coffee_muse_istanbul

 

Bu arada mekandaki klasik araba hariç herşey satılık.. Ben eve birkaç obje beğendim bile.. Keşke arabayı satsalar, asıl onda gözüm var ama neyse.. biz kahvelere dönelim..

petra_cafe_istanbul

 

Mekanın baristaları kahveye tutkun olunca ödülleri bol, kahveleri de lezzetli oluyor.. Benim için hazırlanan Pour Over / Ethiopia Sidamo Nefas’a tek kelime ile Ba-yıl-dım!..

petra_cekirdek_kahve

 

Evde hazırlamak üzere aynı çekirdekten taptaze kahve alabilmek de Petra’nın en güzel yanlarından.. bir miktar Ethiopia Sidamo alıyorum ben de..Şahane bir paket yapılıp Petra mührü basılıyor, çekirdek cinsi özenle yazılıyor. Bunlar her zaman gönlümü fetheden detaylar..

Hesap ödeme anında bir sürpriz daha: Çekirdek kahve alınca içilen kahve Petra’nın ikramı!..

petra_istanbulda_kahve

 

Artık hemen hergün şehirde yeni bir artisan kahve dükkanı açılıyor.Hepsini seviyor ve destekliyorum. Kiminin kahvesini, kiminin sunumunu, kiminin sohbetini, kiminin ortamını..hepsine kolaylıkla gönlümde bir yer buluyorum ama Petra’yı yorumlayacak olursam kesinlikle an itibarı ile şehrin en “cool” kahve dükkanı derim.. Sanırım ki ve ne mutlu ki her fırsatta uğrayacağım..
Unutmadan; teşekkürler Foursquare, artık önerilerini daha dikkatli dinleyeceğim ; )

Petra Roasting Co.:En basit tarifi ile ATV ve Dedeman’ın arkasında, Selenium Panaroma Residence’in hemen altında..Gayrettepe Mahallesi Gönenoğlu Sokak -İstanbul  Tel.0212 3561053
instagram @petracoffee
Twitter @petra_coffee