PARİS NOTLARI : BU ‘EKLER’İ LİSTEYE EKLE

By | 18 Şubat 2014

maison_du_chocolat_eclair_paris_yeme_icme

Bir lezzetin en iyisini tattıktan sonra bir daha başka bir yerde yiyememek gibi fena bir huy edindim. Elimde değil, kendiliğinden oluyor, iyi pastadan sonra başka türlüsü yenmiyor, çikolatanın alasının üstüne markette üzerinde çikolata yazan kandırmacalar gitmiyor. Bir yerde çikolatayla vedalaş, bir diğerinde pizzayla, ötekisinde kebapla.. “En iyisi” listesi genişledikçe “rastgele yenecekler listesi” giderek yokoluyor!..

Al işte o listeden Ekler de silindi gitti.. Paris’te en fenasını bulduk, bir daha başka türlüsü yenir mi?..

Çok düşkünlüğüm olmasa da arada bir yediğim ekleri her Paris seyahatinin içine  mutlaka sıkıştırırım. Daha çok sol yakanın pastanelerinde çok ekler denemişliğim var ve hepsi de burada o isimle satılanın uzak ara önünde. Son seyahatte vitrinde görüp değil de ani bir krizle geliyor ekler isteği. Ününü, nefasetini bilmeden ama cazip vitrininin büyüsüne kapılarak rastgele giriyoruz Maison du Chocolat’ya.. İşte eklerin altın vuruşu ile de orada tanışıyoruz.

Tarif edebileceğim birşey değil; gerçek aşk diyeyim, artık siz ne anlarsanız.. Mutlaka ama mutlaka üzerine turuncu bantı bulunan portakallı versiyonu denenmeli.. Bu tutuncu kısmı pasta süslemesinde kullanılan plastikten bir lezzet sanma gafletinde bulunmamıza şimdi gülüyorum. Böyle bir lezzet yok.. Siparişimizden önce ikram olarak sunulan çikolatalar da elbette yine başarılı.. Maison du Chocalat bu ismin hakkını verebilen bir adres.

Saint Honore, Sevres, François 1er gibi şehrin şık caddelerindeki dükkanlarının  yanısıra Printemps’ın 2.katında da bir satış bölümü olan bu çikolata cennetine mutlaka uğranılmalı..

maison_du_chocolat_paris_eclair_best

maison_du_chocolat_paris

One thought on “PARİS NOTLARI : BU ‘EKLER’İ LİSTEYE EKLE

Comments are closed.