OMNIVORE İSTANBUL’UN ARDINDAN

By | 1 Aralık 2014

OWTistanbul_omnivore_istanbul_mutfakta_yaraticilik_festivali

Tam bir ay önce “Mutfakta Yaratıcılık Festivali geliyor!” diye yazmıştım blogda Omnivore İstanbul’u. Heyecanla bekledik, zaman hızla geçti ve geçtiğimiz hafta nihayet İstanbul’da ilk kez Omnivore deneyimini yaşadık. Kendi açımdan  keyifli ve aynı zamanda lezzetli geçtiğini söyleyebilirim..

MASTERCLASS/ 

Üç gün boyunca İstanbul Kongre Merkezi’nde Türkiye’den ve dünyadan ünlü şeflerin katıldığı masterclasslarda demo yemekler yapıldı, bilgiler paylaşıldı. Aşçılıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan, sadece hayatın güzel yanlarını keşfetmekten zevk alan sıradan bir yemeksever olarak ben bile o kadar çok şey öğrendim ve yeni nesil mutfağa dair bakış açımı şekillendirdim ki,

bu Masterclasslara katılarak bilgisini, tecrübesini paylaşan tüm ekibin adını anarak kendimce teşekkür etmek isterim.

omnivore_dintri_zotov_OWTistanbul

İlk gün; USLA Akademi ve Üryan Doğmuş, Petra Roasting Co’dan Kaan Bergsen, Raffles İstanbul’dan Ali Ronay, Moskova Wings and Legs’den Dmitri Zotov ve Lokanta Maya’dan Didem Şenol vardı..

İlk günkü demolardan aklımda Ali Ronay’ın nefis İncik tabağı, Dmitri Zotov’un şık sunumu ve kinottosu ve Maya ekibinin demo sonunda herkese ikram ettiği pastırmanın ortalığı saran kokusu kaldı!.. Tadı nefis diye duydum; tadanlara güvenerek söylüyorum..

Ama en çok -bir kahvesever olarak- Petra’dan Kaan Bergsen’in dalından fincana kahvenin yolculuğu ve Petra’nın kahveye yaklaşımı hakındaki paylaştığı bilgiler ilgimi çekti diyebilirim. Bu bilgilerden aldığım notları da sadece kendime saklamayıp ayrı bir yazıda paylaştım elbette.

İkinci gün; Nicole Restaurant’dan Kaan Sakarya, Mikla’dan Murat Artukmaç, Lyon Palegrie’den Guillaume Monjure ve Alancha’dan Kemal Demirasal’ın demoları vardı..

guillaume_monjure_omnivorious_OWTistanbul_mamashelter

Şefler yine tabaklarını, deneyimlerini, hatta mutfak sırlarını ve hatta izleyiciler için hazırladıkları minik tadımlıkları paylaşarak keyifli bir güne imza attılar.

Masterclassların son gününde ise Gile Restaurant’dan Cihan Kıpçak ve Üryan Doğmuş, Nicole’den Aylin Yazıcıoğlu, Antwerp Veranda’dan Davy Schellemans, l’Escargot’dan Yılmaz Öztürk ve son olarak Neolokal’den Maksut Aşkar demolarını sundular.. Son gün benim için hem keyifli hem de çok duygusal geçti diyebilirim.

davy_schellemans_omnivorious_party_OWTistanbul

Aylin Yazıcıoğlu’nun hazırladığı üç tatlı tabağından da tüm izleyiciler için tadımlıklar servis etmesi büyük incelikti ve sanırım tüm salonun kalbini kazandı. Ben kendisinin samimiyetine hayran oldum; ne kadar cici bir şef!. Tam tatlı şefi!..

Yılmaz Öztürk de yanında getirdiği Alaçatı otlarını tanıtmaya ve tattırmaya çalıştı ki bu da çok yerinde bir seçimdi.. Bir kısım izleyici Şevket-i Bostan ile ilk kez bu sayede tanıştı mesela..

Davy Schellemans ise İstanbul’da bulduğu yoğurtları çok beğenmiş; pek hoşumuza gitti; alkışladık!..

Son masterclassı gerçekleştiren Maksut Aşkar ise ekip demoyu hazırlarken bizleri henüz açılalı bir ay olan yeni projesi Neolokal’den, projenin felsefesinden, hedeflerinden ve sürprizlerinden haberdar etti. Hani dedim ya son gün hem keyifli hem de duygusaldı diye; duygusallığın sebebi Maksut Şef’tir!.. Kendisinin mesleğindeki başarısına, yemeğe olan yaklaşımına olan hayranlığımı zaten her fırsatta dile getiririm…ama bugün bir kez daha anladım ki şef yemeklerine gerçek anlamda duygularını, sevgisini de katıyor; başarısı bundan.. Ekibini ailesi gibi tanıtırken ve onlara teşekkür ederken yaşadığı yoğun duygusallık tüm salona yansımış ve -başta ben- bazılarımızın da gözlerini onunla birlikte sulandırmış olabilir!..

POP UP DINER VE AMAZING DINERS/

İlk akşam Alancha’dan Kemal Demirasal ile Antwerp Veranda’dan Davy Schellemans Pop Up Diner için Neolokal mutfağında buluşarak gecenin konuklarına ortak bir menü sundu.

Yine ilk akşam Amazing Diner kategorisinde Nicole’de Kaan Sakarya ve Aylin Yazıcıoğlu mutfaklarına Lyon’lu şef Guillaume Monjure’yi konuk ettiler.

Cumartesi ise Gile ve Neolakal’de Amazing Diner etkinlikleri vardı. Gile ekibi Alaçatı L’Escargot’tan Yılmaz Öztürk’ü de konuk alarak %100 yenilikçi bir Türk Mutfağı gecesi yaşattı konuklarına. Neolokal’de ise Maksut Aşkar,  Moskova’lı konuk şef Dmitri Zotov ile “Four Hands” konsepli ortak bir menü ile misafirlerini ağırladılar.

OMNIVOROUS PARTY by BADOIT/

Cuma gecesi Mama Shelter’da yapılan tadım partisi ise bana göre #OWTistanbul ‘un en öne çıkan etkinliği oldu. Tüm etkinliklere katılan şeflerin menüsünden en öne çıkan tabaklar birer tadımlığa dönüştürülmüş ve parti alanı içinde konumlandırılmıştı. Böylece bir yemeğe gidip diğerinde aklı kalanlar ya da akşam yemeklerine katılamayanlar da bu harika şeflerin elinden lezzetler tatma şansını yakalamış oldular. İşin güzel yanı ise ortamın çok samimi olmasıydı. Sadece yemekleri tatmakla kalmayıp şeflerle sohbet ve eğlencenin de tadını çıkarabildik. Meraklılar sorabilir; neydi o yemekler? diye.. İşte hizmet: Tam listeyi veriyorum!..

Maksut Aşkar: Katmer ve Tirit
Kemal Demirasal: Antep Fıstığı, Yemişler ve Kekik
Oğuz Demirelli: Yeniden İnşa Edilmiş Türk Tatlısı
*Cihan Kipçak ve Üryan Doğmuş: Narenciye Aromalı Ayran Frout ve Rize Çayı Jölesi
*Guillaume Monjure: Havuç, Hardal Dondurması
Yılmaz Öztürk: Balık Turşusu ve Ege Otları
Ali Ronay: Ayvalık Ahtapotu, Deniz Börülcesi
*Davy Schellemans: Yaban Havucu Çorbası, Lor, Karides, Mango Chutney Sosu
Didem Şenol: Dana Dil, Kuru Lahana, Salsa Verde Sos
USLA: Pastırma Tozlu Kara Nohut Humus ve Kızarmış Kapariler
Dmitri Zotov: Siyah Santarel Mantarlı Kuşkonmaz ve Dereotu Yağlı Kinotto
 

Elbette hepsi mükemmeldi ama yanlarına yıldız koyduklarım benim en çok etkilendiğim, beni şaşırtan favori tatlar oldu. Bu vesile ile yaratıcılığın sınırlarını zorlayan tüm şeflere teşekkürlerimi sunmak isterim.

Omnivorious_OWTistanbul_usla_akademi

 

Ve çok özel bir teşekkür de sponsorlara..

badoit_omnivorious_party_istanbul

Etkinlik boyunca hiçbir detay atlanmamış ve katılımcılar için her türlü konfor sağlanmıştı. Şişe tasarımlarının her daim takipçisi olduğum Evian ve Paris seyahatlerimin vazgeçilmezi Badoit’yı etkinlik boyunca bol bol görebilmek çok sevindiğim bir detay oldu. Özellikle ana sponsorlar “bizi hiç susuz bırakmayan!” Badoit ve Evian’a, sonra Neolokal ve Mama Shelter’ın ev sahipliklerine ve diğer tüm sponsorlara teşekkür etmek isterim.

evian_water_omnivore_world_tour

Bana kalırsa Omnivore, İstanbul’da ilk sınavını başarıyla verdi; önümüzdeki yıllarda yine turun rotasında olması dileği ile son teşekkür ve başarı dileklerim organizasyonda emeği geçen tüm Omnivore World Tour ekibine..

omnivore_masterclass_aylin_yazicioglu_nicole

En son olarak  üç gün boyunca etkinliklere kolumda kaşıktan yapılmış bir bileklik ile katıldığım dedikoduları kesinlikle doğrudur ancak sadece şaka!.. Masterclasslarda sadece izledim, kimseciklerin aklı kalmasın.. Ve asıl komik olan; annemin her akşam  dönüşte “kızım, şef yemeği ile karın doymaz, aç mısın?” şeklindeki ısrarlı sorusuydu!..  Yenilikçi Türk mutfağının anneminki gibi önyargılardan arınıp tüm dünyada hakettiği yere ulaşması dileği ile..