NİSAN’DA İSTANBUL

By | 2 Nisan 2015

image

Sonunda kolundan çekiştirerek de olsa getirebildik baharı!.. Artık eve kapanma sezonunu geride bırakıp kendimizi dışarı atmaya hazırlanıyoruz. Nisan her zamanki etkinlikler konusunda şahane; festival, konser, gösteri, sergi, yeni adresler ile uzun bir liste sunuyor bize. İşte benim radarıma takılan, ilgi alanımdaki Nisan önerileri:

– Tiyatro / Serra Yılmaz ve Deniz Türkali‘nin oynadığı , Nisan ayında son gösterimlerini yapmaya hazırlanırken bu oyunu sezon bitmeden yakalama şansımız hala var. İşte hizmet: 3 Nisan’da İkinci Kat; 23 Nisan’da Duru Tiyatro; 24 Nisan’da Profilo Kültür Merkezi; 27-29 Nisan arası da Anada ve Mersin’de..

– Sinema/ İstanbul Film Festivali 4-19 Nisan arasında, biletler çoktandır satışta. Hala programınızı oluşturmadıysanız İstanbul Film Festivali sitesinden ayrıntılı bilgi edinip bileti tükenen filmlere ek seansları kontrol edebilirsiniz.

– Yemek / Emirgan Reşitpaşa’da birkaç ay önce açılan Amanda Bravo gerek dekorasyonu gerek menüsü ile keşfedilmeye, denemeye değer bir adres gibi görünüyor.

Ferah ortamı ve menüsündeki gözalıcı tabakları ile Nisan ayında dışarıda yemek için iyi bir alternatif.. ( Emirgan Sk. 20/A Reşitpaşa – 277 15 16)

– Sergi / Borusan Contemporary yeni sezonu oldukça iddialı karşılıyor ve Nisan’a üç yeni sergi ile birden giriyor!. Carsten Nicolai: Tuhaf Cezbediciler, Essential Matters ve Ortak Zemin: Hava başlıklı sergiler tüm dünyadan çağdaş sanatın seçkin örneklerini bir araya getiriyor. Her üç sergi de 04 Nisan – 23 Ağustos 2015 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Detaylı bilgi BorusanContemporary‘de..

– Kahve / Breaking Bad dizisinden ilham alarak yola çıkan ve açılış hazırlıklarını instagram hesabından dizi film tadında paylaşan Walter’s Coffee sonunda açıldı!.. Hem de dev bir kalabalıkla!.. Kahveseverler için Kadıköy Moda civarında büyük ihtiyaç olan “coffice” konsepti ile kahve keyfi ile freelance çalışanlar için ofis ortamını bulaşturan kahve dükkanı ilk denenecekler arasında yerini aldı. (Caferağa Mah. Bademaltı Sk. No.21/B Moda)

– Sergi / Elgiz Müzesi’nin  yeni sergisi Genç Koleksiyonlerler de geçen hafta başladı ve 16 Mayıs’a kadar devam edecek.. Son zamanlarda civarda açılan yebi plaza ve yeme içme mekanları ile Maslak da yeni cazibe merkezlerinden biri haline geldi. Öğle yemeğini Maslak’yaki yeni adreslerden birinde -mesela Gram’da- hafif ve sağlıklı bir yemeğin ardından Elgiz’de bir doz sanat yüklemek kesinlikle iyi gelecektir. (Beybi Giz Plaza Meydan Sokak Maslak)

– Aksesuar / Havalar ısındıkça giysilerimiz de hafifliyor, renkleniyor. Renkli çorapların günün stilini renklendirmede önemi büyük. Peki görüntümüzü tamamlayacak en orijinal çorabı nereden buluruz?. İşte bu noktada Rich & Vibrant devreye giriyor ve İsveç’de tasarlanan rengarenk, organik pamuk çorapları ile imdadımıza yetişiyor. Beymen, Bilsstore, LunaparkShop gibi adreslerde karşımıza çıkan markanın artık Galata’da bir dükkanı var. Ben çoktan ziyaret ettim; 4 Nisan’da açılış partisini yapacak olan Rich & Vibrant sizin de bahar için alışveriş rotanızda olsun.

– Yemek/Mobilya/Moda / Maslak’tan yeme içme adresleri listesi hızla kabarırken Sanayi Sitesi içinden listeye giren iddialı adres bir anda ilgi odağı oluyor: Sanayi 313‘te mobilya, ev aksesuarları, giysi ve aksesuarlar ile sağlıklı bir menü sunan iddialı bir restoran var. Pazar hariç hergün 8-18 arasında hizmet veren mekanın gün boyu süren Cumartesi Brunch’ına katılıp uzun vakit geçirmek keyifli olabilir. (Atatürk Oto Sanayi Sitesi 2.Kısım 10.Sk. No.313)

Tasarım / lugat 365 – Güzel Kelimeler Dükkanı Giysiler hafifledikçe en güzeli bez çanta taşımak. Son günlerin bu konuda en iyisi lugat365’ten geliyor; Üzerinde artık pek de kullanmadığımız ahenkli ve manalı kelimeler taşıyan çantalar ve bu çantaların içine girecek yine aynı tatta defterler ile bu proje kesinlikle alkışı hakediyor. www.guzelkelimelerdukkani.com

– Haftasonu / Adalar‘a bir ki!.. Adaların en güzel zamanları bu, baharın ilk zamanları.. Kalabalıklar henüz uğramamış, sokakları dingin, keyifli; ayaklar yürümeye de pedal çevirmeye de hazır!..

Gösteri/Müzikal  / Operadaki Hayalet “Phantom of the Opera” 7 Nisan’dan itibaren 17 Mayıs’a dek Zorlu PSM’de. Yıllar önce İngiliz versiyonunu Londra’da izleyip büyülendiğim müzikalin Broadway versiyonunu da merakla bekliyorum. Yıllar sonra farklı bir yorumla izlemek keyifli olacak. Bu romantik ve büyüleyici müzikali daha önce izlemiş olanlara özellikle öneririm.

– Keşif / Şehrin sokaklarında yürümekten, ona dikkatli bakmaktan korkmayın. Arnavutköy‘ün ara sokakları, Kuzguncuk İcadiye Caddesi ve Balat Sokakları eski İstanbul havası yakalamak isteyenlere iyi gelecek, sürpriz mekanları ile mutlu edecektir.  Taksim rotasında Suriye Pasajı, Doğan Apartmanı, Mısır Apartmanı, Çiçek Pasajı ve Narmanlı Han ise  önünden geçerken durup biraz ilgi göstermeye, detaylarındaki güzelliği farketmeye değer küçük İstanbul dokuları..