GLOCKENBACHVIERTELLİLEŞTİRE BİLDİKLERİNİZDEN MİYİM?

By | 5 Nisan 2014

 

munih_notlari_hipster_semti_glockenbach_gartnerplatz

Herkesin bulunduğu şehirden keyif alma kriteri farklı.  Ben kendine semt edinenlerdenim. Dönüp dolaşıp gideceğim kürkçü dükkanı niyetine bir kahve, yürümekle tüketemediğim sokaklar, etrafımda görmekten mutlu olacağım semt sakinleri lazım bana.

Ortamımı buldum mu şahaneyim! Tıpkı Münih günlerimdeki gibi.. Glockenbachviertel’deyim. Olmak istediğim yerdeyim..

Semtimin Kahveleri

Hepsinde sokağı saran kahve kokusu zaten sabit, biz ortamlarına göz atalım..

Aroma KaffeeBar

 

aroma_kaffee_bar_muenchen_munih_kahve

Tartışmasız en popüler, en keyifli kahve dükkanlarından biri.. Ayaküstü kahve, nefis bir tatlı, uzun bir haftasonu kahvaltısı, hatta dükkan bölümünden alışveriş için birkaç kez uğranılası şahane mekan. (Pestalozzistrasse, 24)

 

 

aroma_cafe_munich_munih_yeme_icme_notlari aroma_kaffe_bar_munih_yeme_icme_notlari

Cafe Maria

 

cafe_maria_glockenbach_munih_notlari

Sadece kahveye uğramak kayıp olur, Maria’da muhakkak kahvaltı da yapmak lazım.. Sabit kahvaltı menüsüne Maria Marakeş’te, Maria Roma’da gibi günün kahvaltı tabakları da eklenince kahvaltılar efsaneleşiyor. Ya rezervasyonunuz olsun ya da beklemek hatta yalvarmak için enerjiniz!.. (Klenzestrasse, 97)

 

cafe_maria_munich_munih_yeme_icme_notlari

Loretta Cafe

loretta_cafe_munich_munih_kahve

Kapı önündeki sapsarı masalarında oturup sokağı seyretmek mi, içeride müzikli loş ortamında takılmak mı daha keyifli henüz karar veremedim. Kahve eşlğinde internete bağlanıp instagrama fotoğraflar yüklensin!.. (Müllerstrasse, 50)

 

Trachtenvogl

 

trachtenvogl_munich_munih_yeme_icme_notlari

Semtin bir diğer bohem kahvesi. Üst salonda müdavimler nefis kahvaltı tabaklarıyla meşgul olurken, siz pencere önündeki minik nişte kahve yudumlayıp gözlem yapınız.. (Reichenbachstrasse, 47)

 

Koffischop

 

koffischop_munich_munih_notlari

Üçü birarada konseptlerde son nokta: Manav, Çiçekçi, Kahveci!..  Masaları bilumum zerzevatın arasında kaybolmuş bu dükkanda en iddialı kahveyi içmek pek olası değilse de farklı deneyimler ve mini gurme alışverişi için neden uğranılmasın? (Fraunhoferstrasse, 24)

 

Cotidiano

 

cotidiano_munchen_munih_yeme_icme_notlari

Semtimi, tanıdık Münih’ten ayıran sınırda, Gartnerplatz’da bir başka kahvaltı cenneti. Bol karbonhidratlı kahvaltı seçeneklerinin hepsine inanılmaz iyi bir kahve eşlik ediyor; garanti veriyorum.. (Gartnerplatz, 6)

gotterspeise_munchen_münih_yeme_icme_notlari

 

Bunlara ilaveten kahveme neşeli çikolatalar eşlik etsin diyenler Götterspeise‘ye..(Jahnstrasse,30)

Semtin hareketli caddesine hakim bir köşede interneti olan keyifli bir ortam arayanlar Cafe Glockenbach‘a..(Müllerstrasse/Pestalozzistrasse köşesi)

 

cafe_reisenbach_munich_munih_notlari

İtalyan havasına karşı koyamayanlar Bar Corso‘ya.. (Müllerstrasse, 51)

 

bald_neu_cafe_munih_kahve_dukkanlari

Bu kadar mekan bana yetmedi diyenler nehir manzarası ve sıkı bir yürüyüşün ardından Bald Neu’ya kadar uzanabilirler..(Sommersstrasse,33)

 

Semtimin Barları

Cafe am Hochhaus

 

cafe_hochhaus_munich_munih_gece_hayati

Elinizde bir bardak tutacak kadar bile yüzölçümüne sahip olamayacağınız mekanda dans değil, öylece durmak moda. Dj çalacak, insanlar öylece Metrobüs içindeymiş gibi duracak. Olayı bu!.. Mahallenin modasına uymak lazım, bar safari programına ekleyip kalabalıktan fırsat bulursanız duvarındaki şahane havuzlu fotoğrafı görmeyi atlamayın.. (Blumenstrasse, 29)

 

Baader Cafe

 

munih_notlari_yeme_icme_eglence_hayati

Çoğunluğu öğrencilerin oluşturduğu kalabalık ve eski moda tam bir müdavim adresi. Kasetin hala el üstünde tutulduğu barda haftasonu DJ müziği var. Kabini olmayan mütevazı DJ’in benden daha “müşteri” takıldığı rahat barda fiyatlar da gayet rahat..(Baaderstrasse, 47)

 

Zephyr

Kokteyl severler, müjdemi isterim: Zephyr aradığınız yer. Kendisi bu mahallenin bar safari listesinin baştacıdır, uğramadan olmaz. Müziğin sesi yüksek, barmenler işinin ehli ama fazla kalabalık. Ancak bir kokteyllik dayanılır.. (Baaderstrasse, 68)

 

Couch Club

 

couch_club_munich_munih_gece_hayati

Hiçbir yerde yazmamışlar seni. Saklamışlar, bilen gelsin istemişler.. Ben buldum seni.. çünkü neden? Ben de artık bu mahalleliyim.. Couch Club’ın da olayı cin. Cin ile bozmuşlar kafayı. Onlarca cin kokteylinden birini nasıl seçersin? Marka üzerinden gideyim desen, hadi yüz çeşit içinden birini seçtin, barmen son soru ile yine nakavt ediyor seni: Toniği nasıl olsun?.. Çok kasmayın, cini seçip toniği barmene, kendinizi de ortamın enerjisine bırakın.. Burası gayet güzel, bence mahallenin en keyiflisi. Cin konusundaki iddialı tavırlarını düzenledikleri tadım günleri ile dosta düşmana kanıtlıyorlar.. (Klenzestrasse, 89)

Yetmediyse yüksek volümden DJ müzikli Ksar‘ı da kokteyl barları listesine ekleyelim. ( Müllerstrasse, 31)

Bar turu bitiminde Bergwolf”ta Currywurst adettendir. Kuyrukta beklenecek sosis patates yenecek.. ( Fraunhoferstrasse, 17)

Pub havasndaki Heyluigi’de 6-8 arası happy hourlar ve -rivayete göre- cazlı Pazarlar gözde.. (Holzstrasse, 29)

 

Zoozie’s ise gürültüden uzak, sohbet ortamlı bar sevenler için köprüden önce son çıkış niteliğinde.. Gerçekten de köprüye nazır bu mekana akşamüstü içkisine mi uğranmalı acaba?.. (Wittelsbacherstrasse, 15)

munih_yeme_icme_notlari

Semtimin Sokakları, Dükkanları

U Bahn’ın Fraunhofer durağında indik mi mahallenin göbeğindeyiz. Tramvay hatlarımız 16, 17, 18; unutmayalım. Geceyarısından sonra N16 ve N27’ye emanetiz. Sonrası benim sokaklar..

munih_alisveris_notlari_seyahat_rehberi

Westermühlstrasse, Klenzestrasse, Müllerstrasse ve Fraunhoferstrasse alışverişin ana arterleri.Tanıdık hiçbir marka yok, garanti. Sadece küçük butikler, tasarım ürünler, konsept mağazalar, kitapçılar ve antikacılar.. Reichenbachstrasse’nin bende yeri ayrı. Sokak boyu şahane dükkanlar, yetmedi galeriler var. Her vitrine bak, hepsine gir çık, gün biter..

 

glockenbach_shopping_munih_alisveris_notlari

Kolosseumstrasse, no.6’da bir numaralı plakçım var: Optimal.  Elektronik müzik ve cazda aradığımız tüm yeniler burada. Tozlu plak rafları meraklısına adres: Fraunhoferstrasse, no.26’da Schallplattenzentrale. Yalnız hemen söyleyeyim, burası pek nazlı, sahibi pek tembel. Onun için gitmeden önce çalışma saatleri kontrol edilmeli.

dear_goods_munich_munih_alisveris_notlari

 

Baldestrasse13 ve Baaderstrasse 6’deki insan, hayvan ve doğa dostu konsept mağaza Dear Goods, çok iyisin dostum..

 

reisenbach30_munich_munih_alisveris_notlari

Reichenbach 30 eğlenceli ürünleri ile vakti de nakti de çalar..

 

funny_tshirts_munih_gezi_notlari

Eğlenceli t-shirtlerine bayıldığım George Frank…

 

reisenbachstrasse_munich_shopping_munih_notlari

Favori sokağım Reichenbachstrasse’den dükkan manzaraları..

 

Semtimin İnsanları

 

munih_notlari_munihte_yasam

Glokcenbachviertelliler.. Böyle söylemek hoşuma gidiyor. Hepiniz güzel insanlarsınız.. Mimarı, tasarımcısı, DJ’i, sanatçısı..Rahatsınız..Yenilikçisiniz.. Hipstersınız be siz!.. Seviyorum sizi..

munih_sehir_hayati

 

 

munih_seyahat_notlari

One thought on “GLOCKENBACHVIERTELLİLEŞTİRE BİLDİKLERİNİZDEN MİYİM?

  1. Ötzi

    Hoover&Floyd u unutmussun :/ Glockenbach a yolum düstügünde önünden gecmemeye bakiyorum yoksa kekleri pastalari paninileri görünce gözüm dönüyor

Comments are closed.