MOVIES IN CONCERT DENEYİMİ

By | 29 Ekim 2016

titabic_live_movies_in_concert_zorlu_psm

Dün akşam Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Titanic Live konserini izledim. Bu konser, benim ilk kez deneyimlediğim ama geçen yıldan beri Zorlu sahnesinde aralıklarla yer bulan “Movies in Concert” serisinin konserlerinden biriydi. Daha önce tanışmamış olanlar için kısaca nasıl bir konser, izleyenleri neler bekliyor bahsetmek istedim. Çünkü konser serisinin bu yıl da aralıklarla sahne alacak farklı film versiyonları var..

Konser, tüm dünyada gösterildiği her salonda çok büyük ilgi ile karşılanıyor. Arkadaki dev perdede filmden sahneler oynarken önünde 120 kişilik bir orkestra filmdeki parçaları canlı olarak çalıyor.. Gerçekten ilginç ve keyifli bir deneyim.

Biz dün akşam Titanic Live için koltuklarımıza oturduğumuzda tam olarak ne ile karşılaşacağımı ben de bilmiyordum.. 

Alkışlarla 120 kişilik Sinema Senfoni Orkestrası, koro, solistler ve şef Ernst van Tiel yerini aldı… Ardından beni ilk gülümseten ve etkileyem şey oldu. Orkestra hepimizin melodisine aşina olduğumuz, o film başlarken çalan 20 Century Fox müziiğini çalarken logo da ekranda görüldü..

Bu andan itibaren film başladı ve içindeki tüm sahnelerin müzikleri filmin üzerine canlı olarak çalındı.. Ben filmin komple oynayacağını bilmiyordum.. Film baştan sona alt yazılı olarak  dev ekranda oynadı ve orkestra müziğin olduğu her sahnede devreye girdi.. En unutulmaz sahneler ve vokallerin devreye girdiği sahneler en keyifli bölümler.. Bazen insan konseri unutup filme dalıyor ve kendini sinemada sanıyor ama şefin bir hareketi ile orkestra hemen size Movies in Concert’de olduğunuzu hatırlatıyor..

Gerçekten ilginç ve keyifli bir deneyim. Özellikle çok sevdiğiniz bir film ise gerçekten bir de bu şekilde izlemek ilginç olabilir..

Seri bu yıl farklı filmlerle devam edecek. 24-25 Subat’ta Amadeus; 22-23 Nisan’da Aliens ve 20-21 Mayıs’ta da Lord of the Rings (iki kule) sahnelenecek.  Ben bunlar içinden Amadeus için epey heyecanlıyım ve mutlaka izlemek niyetindeyim. Hem DVD arşivimizdeki en kıymetli filmlerden biridir hem de harika müziklerini canlı orkestradan dinlemenin muhteşem olacağı fikrindeyim.

Minik bir tip: Amadeus’a bilet alırken sahneye yakın ve ana salondan değil de birinci balkonun ön sıralarından bilet almayı düşünüyorum çünkü; hem fondaki filmi hem de orkestrayı tepe noktadan komple görmek bana daha çok konser havasını hissettirecek gibi geliyor. Dün akşam orkestranın bu balkondan çekilmiş bir fotoğrafını görünce biraz kıskandım ve gelecek sefer yerimi buna göre seçmeye karar verdim. Bu serideki konserlere gitmeyi düşünürseniz sizin de aklınızda olsun :)