MİLANO YENİDEN..TAM KALDIĞIM YERDEN..

By | 15 Ocak 2018

milano_gezi_notlari_2017

*Bu yazı Ocak 2018 itibarı ile güncellenmiştir.

Son birkaç yıldır Milano’ya hep kısa kaçamaklar yapıyoruz. Son 22 saatim kaldı ya da yarın dönüyoruz kaygısı yaşamadan yapılan Milano seyahatleri artık eski birer anı.. Bir an bir çıldırma geliyor ve bileti alıp, “ya ne olursa olsun, orada 48 saat nefes alayım yeter” diyerek atlıyoruz uçağa, kaçıveriyoruz onun kollarına.. Elbette yetmiyor.. Keşke zaman kaygısı hiç olmasa.. Yine de işin güzel yanı, Milano seyahatleri benim için “yekpare”. Tüm seyahatlerim sanki uç uca yapışık. Ek yerleri belli değil!. Yeni gitmiş gibi değil, dünün devamı gibi.. Senede bir, iki günlüğüne gidiyorum ama ben oraya ayak bastığım anda dün, yarın kayboluyor; herşey Milano oluyor. O ek yerinden, tam kaldığım yerden devam etmeyi başarıyorum her seferinde..

Malpensa Havalimanı’ndan bindiğimiz tren bizi Cadorna istasyonunda bıraktığında güneş varsa -ki genellikle varış anında şansıma hep oluyor- mutlu oluyorum..otele yürümek istiyorum.. Yürürken, güneş, çevrenin sesleri, geçen tramvaylar, meydanın ortasındaki İğne, İplik ve Düğüm heykeli “Ago, filo e nodo”, bisikletleri üstünde şık Milanese’ler, az ilerideki meydanın zarif güzeli Teatro dal Verme selamlıyor sanki bizi.. Bu yürüyüş o meşhur “inception” filmindeki sahnelerden biri gibi.. Ben yürüdükçe zemin hareket ediyor, dönüp yuvarlanıp şimdiki zamanı bir önceki ziyaret ile denkliyor..

İşte şimdi kendimi şehrin zarafetine, sürprizlerine, yaşam keyfine teslim etmeye yeniden hazır, yine buradayım.. Ek yerleri belirsiz, öncesiz, sonrasız bir seyahatten notlar paylaşılır mı bilmiyorum.. ama denemek istiyorum.. Milano listenize birkaç yeni adres, biraz daha keyif eklemek istiyorum..gezicigunluk_milano_gezi_notlari_mandarina_duck

Milano’da Ulaşım için güncel bilgiler şöyle; Malpensa havalimanından şehir merkezine tren 13€ ( gidiş dönüş 20€). Daha ekonomik bir seçenek olarak Centrale istasyonuna giden otobüsleri kullanmak (Terravision gibi) 8€. Tramvay, metro ve otobüslerde sınırsız kullanım sağlayan günlük ATM bileti ise 4.5€. 48 saatlik versiyonu ise 8,25€.

Milano’da Konaklama için tercihim/tavsiyem yine her zamanki gibi öncelikli olarak Brera bölgesi. Hem metro ve tramvay ile hem de yürüyerek şehri gezmek için en kolay ulaşılabilir ve en canlı, en keyifli bölge..

(Ama buraya çok soru geldiği için daha geniş bir parantez açmak istiyorum; Hotel Carlyle Brera 4* temiz, rahat bir seçenek. Brera Apartments bölgede hoş daireler kiralayabileceğiniz bir şirket.. Hotel London ve Giulio Cesare son derece salaş ama konumları sebebiyle bu salaşlığa göre oldukça pahalı seçenekler..Hostel bakanlar için bu bölgede New Generation Urban Hotel Brera şubesi iyi bir alternatif.

B&B Hotels Sant Ambrogio yine sevdiğim bir diğer bölge Magenta/Ambrogio’da güzel bir seçenek. Bu çevrede güzel daireler de bulabilirsiniz. Porta Venezia çevresi daire içim bir başka uygun bölge..

Centrale ise en merkezi, özellikle tren ile başka yerlere geçiş yapılacaksa ulaşım açısından en kolay bölge.. Centrale istasyonu çevresinde çok sayıda otel var ama özellikle önereceğim sokak Via Napo Torriani. Bu sokak üzerinde irili ufaklı, bütçe ve tercihlerinize göre Glam Hotel Milano, Smart Hotel Milano, Hotel Berna ve daha pek çok otel bulabilirsiniz. Hem gayet güvenli hem de istasyonun tam karşısında; tren, metro ve tramvay için mükemmel …

Hostel tercih edenler ayrıca farklı bölgelerde bulunan Ostello Bello ve Madama Hostel’e bakabilirler.

Yok ben konaklamaya daha çok para harcayacağım derseniz; Maison Borello ve Room Mate Milano gayet havalı seçenekler.. Ancak sözkonusu Milano olunca üst sınır koymak imkansız; daha bunun Hotel Boscolo’su, Hotel Bulgari Milano’su ve Galleria’nın çatısındaki TownHouseGalleria’sı var!..

Bence bu konaklama için yeterince geniş bir parantez oldu; artık kapatabiliriz!)

milano_gezi_notlari_milanoda_yapilacak_seyler

Sırada daha keyifli şeyler var..

– Palazzo Reale binasındaki tarihi  Giacomo Caffe ayaküstü kahve yıldızlarımdan biri.. Kahvesi çok muhteşem değil ama mekan, doku, içerideki ruh öyle güzel ki.. mutlaka uğrayıp bir macchiatto içiyorum!giacomo_caffe_milano_yeme_icme_notlari

– Son dönemde sabah kahvaltı için uğramayı daha da çok sevdiğim tarihi Marchesi pastanesinin Via Santa Maria alla Porta’daki orijinal şubesi benim vazgeçilmezim ama Montenapoleone’de ve son olarak Galleria Vitoorio Emenuelle’in içinde birer şube daha var. . Galleria’daki Prada binasındaki şık ve mis kokulu şube ayrıca Galleria’yı harika bir açıdan izleme şansı sunuyor olsa da o klasik “tarihi” ilk şubenin bendeki yeri öyle ayrı ki; burası asla onun yerini tutmaz!.

milano_yeme_icme

– Ayaküstü atıştırma Napoli üsülü bir kızarmış pizza. Hemen meşhur panzerottici Luini’nin arka sokağında…Antica Pizza Fritta Zia Esterina Sorbillo. Yağ çekmemiş, puful puful, belki panzerotti kuyruğu beklemekten bile güzel! (Ayaküstü atıştırma demişken buraya da bir parantez; ben ısrarla ve inatla şu herkesin sevgilisi Spontiniyi sevemiyorum, sevemeyeceğim!)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Şehirde Leonardo Da Vinci izinde yeni ve farklı bir müze: La Vigna di Leonardo. Bu şehre her gelişimde Pinacoteca di Brera ve Triennale’e mutlaka gitmeye; yanısıra farklı  müze ve sanat alanlarına da zaman ayırmaya çalışıyorum.. Bu kez ise Milano’da geçen yıl kapılarını ilk kez ziyaretçilerine açan La Vigna di Leonardo var seçenekler arasında.. 1400’lerde yapılan Atellani ailesine ait muhteşem Rönesans evi, 1920’de ünlü mimar Portaluppi tarafından restore edilerek ihtişamını ikiye katlamış. Nefis iç avluları, kemerleri, sütunları, freskleri ve şiir gibi bahçesi ile büyüleyen yapının asıl sürprizi ise Leonardo da Vinci’ye ait bir üzüm bağını da barındırıyor olması. Floransa’dan Milano’ya geldiği yıllarda Milano dükü Sforzesco tarafindan Leonardo’ya hediye edilen bu bağ, sanatçının gizli tutkusu olmuş.. Restorasyonlar sırasında evin bahçesine katılan bağ yüzyıllar içinde işlevini kaybetse de yeni yapılan çalışmalarla topraktan buradaki üzümlerin DNA’sı tespit edilip aynı cins şaraplık üzümler yeniden dikilmiş. İçerisi sadece her saat başında yapılan rehberli turlar ile gezilebiliyor. Giriş ücreti 10€. Yağmurlu bir sabahı sihirli yapan bir ziyaretti.. Baharda kimbilir nasıl güzeldir..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Kokteyl için yeni denemelerde sıradışı servisi ile Drinc var. Klasik aperitivo mekanı değil. Minimal dekorlu loş, küçük bir kokteyl bar. Ancak yine de seçtiğiniz kokteyl muhteşem bir aperitivo ikramı ile geliyor.  Fonderie Milanesi ve Dry hala gözde ve keyifli.. Fonderie Milanesi’nin olduğu o sevdiğim avlu iyice coşmuş, artık içeride birçok bar ve restoran var..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Bu arada ilk kez bir Cumartesi öğleden sonrasında uğradığımız klasik pastanelerden Gattullo’da mini, lokal bir aperitivo seansına rastlamak ilginç ve keyifliydi.. Eski pastanede gündüz aperitivosu iyi fikirmiş! Ayrıca şehrin bir ucundan diğer ucuna tramvaylara inip binip aperitivo safari yapmak çook zevkli!.

gattullo_milano_yeme_icme_notlari

– Milano’da hep iyi pizza adreslerim oldu ama canım pizza çektiği zamanlarda hiç Milano’dakileri özlemedim.. Roma varken..hele hele Napoli varken.. Ama artık Milano’da öyle bir adresim var ki şu an yazarken özlüyorum; ışınlanmak istiyorum. Marghe!. Yepyeni, modern bir pizza restoranı. Via Cadore ve Via Plinio’da iki şubesi var. Ah o margherita pizzası!.. Gerçek domatesin tadını şu an bile hissedebiliyorum..

marghe_milano_yeme_icme_notlari

– Geçen yaz Polignano a Mare’de deneyip hayran kaldığımız Pescaria’nın Milano şubesini Corso Coma yakınında açtığından daha gitmeden önce haberdardım; denizden ne çıksa yemeye hazır olanlardan böyle bir gastro pub’ı saklayacak değilim..

5vie_milano_funky_table

– Şehrin yeni tasarım bölgesi “5 Vie Milano”. Piazza Affari, Biblioteca Ambrosiana, Via Capuccio üçgenindeki 5 sokaktan oluşan bu bölge şehrin tam kalbinde gizli bir cevher gibi.. Birçok galeri, konsept dükkan, restoran, kafe bu sakin sokaklar içinde saklanmış, tasarım meraklılarını bekliyor. Yağmurlu bir Cumartesi sabahında ortalık oldukça sakin ama başta Funky Table olmak üzere birkaç dükkana girip çıkmak, daha önce hiç yürümediğimiz sokaklar keşfetmek heyecanlı.. Brera artık fazlasıyla kalabalık; Isola ve Tortona çoktan keşfedildi..5 Vie Milano’nun yakın gelecekte daha da ünleneceğine inanıyorum..

Yeni notlar bu kadarcık.. Gerisi hep sevdiğimiz alışkanlıklar… Nedir diyorsanız Gezici Günlük Milano yazılarının tamamını okumalısınız!.

Bir de küçük not; Çok sevdiğim Donatella Piatti’nin Milano yazısına rastladım tesadüfen uçaktaki dergide .. Şehre dair fikirlerimiz, notlarımız o kadar örtüşmüş ki.. O da benim gibi bu şehre yağmurda bile bayılıyor.. Galleria önünde çarpışarak hareket eden şemsiyeleri, ayakkabıları asla ama asla kirletmeyen yağmurda parlayan kaldırım taşlarını, şehrin sisli havasını ve kokusunu, parklarında yürümeyi seviyor.. Tıpkı benim gibi şehirdeki kitapçılara, kırtasiye dükkanlarına bayılıyor.. Rizzoli…Mondadori.. Fabriano… Corso Magenta – Sant’Ambrogio arasını şehrin en sofistike bölgesi kabul ediyor..  Cova’da çay saati, Bar Magenta’da Aperitivo ve Ai 3 Fratelli’de yemek yemeği seviyor..:) Okudukça sevindim…Bunu da paylaşmak istedim..

milano_notlari_gezicigunluk

İşte böyle.. Yine bölüm sonu!. 2 çörek, 2 cappuccino, 8 espresso, 2 pizza, 2 tane “aperitivo saati”, 1 makarna, 1 risotto, birkaç yeni adres, bir sürü klasik adres; 2 tane günlük bilet, 7 tramvay, 9 metro, onlarca sokak, binlerce adım, çokça tarihi yapı, çiçekli balkon, şahane avlu;1 müze, 1 park, 1 bit pazarı, 461 fotoğraf ve 48 saat… İşte Milano’nun sayılabilen özeti.. Sayılamayanlarsa ilham, nefes, sevgi, mutluluk, bu şehrin kalbimdeki yüzölçümü.. Valizimi yine güzel anılarla doldurmak için nasıl koşup geldimse yine gelirim..hep gelirim.. bıkmadan gelirim.. döndüğüme üzülmüyorum.. #gezicigunlukmilano hep devam edecek.

milano_gezicigunluk_mandaridaduck

Çanta ve Valiz @mandarinaduckturkiye

Eşarp @kirk3tasarim

 Kulaklık @happyplugs

 Yaka iğneleri @modvintagestore ve Moskova’dan

Saat / @zadigevoltaire

Palto ve Şapka @yargici_tr

Ayakkabı @marcjacobs

gezicigunlukmilano

5 thoughts on “MİLANO YENİDEN..TAM KALDIĞIM YERDEN..

 1. Sezgi

  Merhaba
  Bu Cumartesi Milano’ya gidiyoruz. Tam da bugün sitenizi keşfetmiş olmak büyük şans oldu bana!
  Ellerinize sağlık :)

  1. Gezici Günlük Post author

   Harika! Umarım çok güzel geçer.. Mutlaka eski Milano notlarımı da okuyun ama.. İyi Seyahatler!

 2. Pingback: A’DAN Z’YE MİLANO SÖZLÜĞÜ | Gezici Günlük

 3. derin

  italya tatili için en uygun zaman sizce hangisi ama biraz da ekonomik olmalı var mıdır şu ay gidin ya da şu ay sakın gitmeyin dediğiniz bir dönem…

  1. Gezici Günlük Post author

   Şehirler için bahar ayları, tatil beldeleri için yaz ayları yüksek sezon ve fiyatlar yüksek.. ama italya her mevsim gidilebilecek bir ülke..uçak bileti kampanyalarını takip ederek uygun fiyatlı bir dönem yakalayabilirsiniz. İtalyanlar’ın tatil ayı olan Ağustos’ta Roma, Milano gibi büyük şehirlere asla gitmeyin derim. Çoğu yer kapalı, şehir keyifsiz olur.

Comments are closed.