MİLANO YENİDEN..TAM KALDIĞIM YERDEN..

By | 13 Nisan 2017

milano_gezi_notlari_2017

Son birkaç yıldır Milano’ya hep kısa kaçamaklar yapıyoruz. Son 22 saatim kaldı ya da yarın dönüyoruz kaygısı yaşamadan yapılan Milano seyahatleri artık eski birer anı.. Bir an bir çıldırma geliyor ve bileti alıp, “ya ne olursa olsun, orada 48 saat nefes alayım yeter” diyerek atlıyoruz uçağa, kaçıveriyoruz onun kollarına.. Elbette yetmiyor.. Keşke zaman kaygısı hiç olmasa.. Yine de işin güzel yanı, Milano seyahatleri benim için “yekpare”. Tüm seyahatlerim sanki uç uca yapışık. Ek yerleri belli değil!. Yeni gitmiş gibi değil, dünün devamı gibi.. Senede bir, iki günlüğüne gidiyorum ama ben oraya ayak bastığım anda dün, yarın kayboluyor; herşey Milano oluyor. O ek yerinden, tam kaldığım yerden devam etmeyi başarıyorum her seferinde..

Malpensa Havalimanı’ndan bindiğimiz tren bizi Cadorna istasyonunda bıraktığında güneş varsa -ki genellikle varış anında şansıma hep oluyor- mutlu oluyorum..otele yürümek istiyorum.. Yürürken, güneş, çevrenin sesleri, geçen tramvaylar, meydanın ortasındaki İğne, İplik ve Düğüm heykeli “Ago, filo e nodo”, bisikletleri üstünde şık Milanese’ler, az ilerideki meydanın zarif güzeli Teatro dal Verme selamlıyor sanki bizi.. Bu yürüyüş o meşhur “inception” filmindeki sahnelerden biri gibi.. Ben yürüdükçe zemin hareket ediyor, dönüp yuvarlanıp şimdiki zamanı bir önceki ziyaret ile denkliyor..

İşte şimdi kendimi şehrin zarafetine, sürprizlerine, yaşam keyfine teslim etmeye yeniden hazır, yine buradayım.. Ek yerleri belirsiz, öncesiz, sonrasız bir seyahatten notlar paylaşılır mı bilmiyorum.. ama denemek istiyorum.. Milano listenize birkaç yeni adres, biraz daha keyif eklemek istiyorum..

gezicigunluk_milano_gezi_notlari_mandarina_duck

– Ulaşıma küçük zamlar gelmiş; Malpensa havalimanından şehir merkezine tren 13€. Tramvay, metro ve otobüslerde sınırsız kullanım sağlayan günlük ATM bileti ise 4.5€.

– Konaklama için tercihim/tavsiyem yine her zamanki gibi Brera bölgesi. Hem metro ve tramvay ile hem de yürüyerek şehri gezmek için en kolay ulaşılabilir ve en canlı, en keyifli bölge..

milano_gezi_notlari_milanoda_yapilacak_seyler

– Palazzo Reale binasındaki tarihi  Giacomo Caffe bu seyahatin ayaküstü kahve yıldızı.. Mekan, doku, içerideki ruh öyle güzel ki.. Mutlaka bir kahve için uğranmalı..

giacomo_caffe_milano_yeme_icme_notlari

– Son dönemde sabah kahvaltı için uğramayı daha da çok sevdiğim tarihi Marchesi pastanesi, Montenapoleone’den sonra bir havalı şube de Galleria Vitoorio Emenuelle’in içine açmış .. Hemen köşedeki Prada’nın üstünde, Prada’nın da marka imajını yansıtan,  mis kokular içinde şık mı şık br pastane, bir buluşma noktası.. Ayrıca Galleria’yı harika bir açıdan izleme şansı sunuyor.. Görmekte, bir uğramakta fayda var ama o klasik “tarihi” ilk şubenin bendeki yeri öyle ayrı ki; burası asla onun yerini tutmaz!.

milano_yeme_icme

– Ayaküstü atıştırma Napoli üsülü bir kızarmış pizza. Hemen meşhur panzerottici Luini’nin arka sokağında…Antica Pizza Fritta Zia Esterina Sorbillo. Yağ çekmemiş, puful puful, belki panzerotti kuyruğu beklemekten bile güzel!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Şehirde Leonardo Da Vinci izinde yeni ve farklı bir müze: La Vigna di Leonardo. Bu şehre her gelişimde Pinacoteca di Brera ve Triennale’e mutlaka gitmeye; yanısıra farklı  müze ve sanat alanlarına da zaman ayırmaya çalışıyorum.. Bu kez ise Milano’da geçen yıl kapılarını ilk kez ziyaretçilerine açan La Vigna di Leonardo var seçenekler arasında.. 1400’lerde yapılan Atellani ailesine ait muhteşem Rönesans evi, 1920’de ünlü mimar Portaluppi tarafından restore edilerek ihtişamını ikiye katlamış. Nefis iç avluları, kemerleri, sütunları, freskleri ve şiir gibi bahçesi ile büyüleyen yapının asıl sürprizi ise Leonardo da Vinci’ye ait bir üzüm bağını da barındırıyor olması. Floransa’dan Milano’ya geldiği yıllarda Milano dükü Sforzesco tarafindan Leonardo’ya hediye edilen bu bağ, sanatçının gizli tutkusu olmuş.. Restorasyonlar sırasında evin bahçesine katılan bağ yüzyıllar içinde işlevini kaybetse de yeni yapılan çalışmalarla topraktan buradaki üzümlerin DNA’sı tespit edilip aynı cins şaraplık üzümler yeniden dikilmiş. İçerisi sadece her saat başında yapılan rehberli turlar ile gezilebiliyor. Giriş ücreti 10€. Yağmurlu bir sabahı sihirli yapan bir ziyaretti.. Baharda kimbilir nasıl güzeldir..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Kokteyl için yeni denemelerde sıradışı servisi ile Drinc var. Klasik aperitivo mekanı değil. Minimal dekorlu loş, küçük bir kokteyl bar. Ancak yine de seçtiğiniz kokteyl muhteşem bir aperitivo ikramı ile geliyor.  Fonderie Milanesi ve Dry hala gözde ve keyifli.. Fonderie Milanesi’nin olduğu o sevdiğim avlu iyice coşmuş, artık içeride birçok bar ve restoran var..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Bu arada ilk kez bir Cumartesi öğleden sonrasında uğradığımız pastane Gattullo’da mini, lokal bir aperitivo seansına rastlamak ilginç ve keyifliydi.. Eski pastanede gündüz aperitivosu iyi fikirmiş! Ayrıca şehrin bir ucundan diğer ucuna tramvaylara inip binip aperitivo safari yapmak çook zevkli!.

gattullo_milano_yeme_icme_notlari

– Milano’da hep iyi pizza adreslerim oldu ama canım pizza çektiği zamanlarda hiç Milano’dakileri özlemedim.. Roma varken..hele hele Napoli varken.. Ama artık Milano’da öyle bir adresim var ki şu an yazarken özlüyorum; ışınlanmak istiyorum. Marghe!. Yepyeni, modern bir pizza restoranı. Via Cadore ve Via Plinio’da iki şubesi var. Ah o margherita pizzası!.. Gerçek domatesin tadını şu an bile hissedebiliyorum..

marghe_milano_yeme_icme_notlari

– Geçen yaz Polignano a Mare’de deneyip hayran kaldığımız Pescaria’nın Milano şubesini Corso Coma yakınında açtığından daha gitmeden önce haberdardım; denizden ne çıksa yemeye hazır olanlardan böyle bir gastro pub’ı saklayacak değilim..

– Paris ve Eclair de Genie hayranlarına müjde!. O müthiş ekler dükkanının şubeleri Porta Ticinese ve Garibaldi caddelerine açılmış! İki arada bir derede bir tane ekler iyi gider!.

5vie_milano_funky_table

– Şehrin yeni tasarım bölgesi “5 Vie Milano”. Piazza Affari, Biblioteca Ambrosiana, Via Capuccio üçgenindeki 5 sokaktan oluşan bu bölge şehrin tam kalbinde gizli bir cevher gibi.. Birçok galeri, konsept dükkan, restoran, kafe bu sakin sokaklar içinde saklanmış, tasarım meraklılarını bekliyor. Yağmurlu bir Cumartesi sabahında ortalık oldukça sakin ama başta Funky Table olmak üzere birkaç dükkana girip çıkmak, daha önce hiç yürümediğimiz sokaklar keşfetmek heyecanlı.. Brera artık fazlasıyla kalabalık; Isola ve Tortona çoktan keşfedildi..5 Vie Milano’nun yakın gelecekte daha da ünleneceğine inanıyorum..

– Bir de unutmadan.. Çok sevdiğim Donatella Piatti’nin Milano yazısına rastladım tesadüfen uçaktaki dergide .. Şehre dair fikirlerimiz, notlarımız o kadar örtüşmüş ki.. O da benim gibi bu şehre yağmurda bile bayılıyor.. Galleria önünde çarpışarak hareket eden şemsiyeleri, ayakkabıları asla ama asla kirletmeyen yağmurda parlayan kaldırım taşlarını, şehrin sisli havasını ve kokusunu, parklarında yürümeyi seviyor.. Tıpkı benim gibi şehirdeki kitapçılara, kırtasiye dükkanlarına bayılıyor.. Mondadori.. Fabriano… Corso Magenta – Sant’Ambrogio arasını şehrin en sofistike bölgesi kabul ediyor.. Okudukça sevindim.. .. Ha, bir de Cova’da çay saati, Bar Magenta’da Aperitivo ve Ai 3 Fratelli’de yemek yemeği seviyormuş :)

milano_notlari_gezicigunluk

Bu detayı da paylaştıktan sonra yeni notlar işte bu kadar.. Gerisi hep sevdiğimiz alışkanlıklar… (Gezici Günlük Milano)

2 çörek, 2 cappuccino, 8 espresso, 2 pizza, 2 tane “aperitivo saati”, 1 makarna, 1 risotto, birkaç yeni adres, bir sürü klasik adres; 2 tane günlük bilet, 7 tramvay, 9 metro, onlarca sokak, binlerce adım, çokça tarihi yapı, çiçekli balkon, şahane avlu;1 müze, 1 park, 1 bit pazarı, 461 fotoğraf ve 48 saat… İşte Milano’nun sayılabilen özeti.. Sayılamayanlarsa ilham, nefes, sevgi, mutluluk, bu şehrin kalbimdeki yüzölçümü.. Valizimi yine güzel anılarla doldurmak için nasıl koşup geldimse yine gelirim..hep gelirim.. bıkmadan gelirim.. döndüğüme üzülmüyorum.. #gezicigunlukmilano hep devam edecek.

milano_gezicigunluk_mandaridaduck

Çanta ve Valiz @mandarinaduckturkiye

Eşarp @kirk3tasarim

 Kulaklık @happyplugs

 Yaka iğneleri @modvintagestore ve Moskova’dan

Saat / @zadigevoltaire

Palto ve Şapka @yargici_tr

Ayakkabı @marcjacobs

gezicigunlukmilano

2 thoughts on “MİLANO YENİDEN..TAM KALDIĞIM YERDEN..

  1. Sezgi

    Merhaba
    Bu Cumartesi Milano’ya gidiyoruz. Tam da bugün sitenizi keşfetmiş olmak büyük şans oldu bana!
    Ellerinize sağlık :)

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir