A’DAN Z’YE MİLANO SÖZLÜĞÜ

By | 29 Ocak 2018

milano_gezi_notlari_adan_zye_sehir_rehberi

Ocak 2018 itibarı ile güncellenmiştir.

A

ATM Milano’da şehiriçi ulaşımı yürüten şirket. Metro, tramvay ve otobüsler için kullanılan Urban Ticket’in 90 dk. tek kullanımı 1.50€, 10’lu karne fiyatı 13.80€ iken; 24 saatliği 4.5€ ve 48 saatliği de 8.25€’dur.

ATMosfera Akşamları tüm ışıltısıyla Milano caddelerinde dolaşan bu tramvay gezmek değil, yemek için. Unutulmaz bir turistik deneyim yaşamak isteyenler için Atmosfera saat tam 20:00’de Piazza Castello’dan kalkıyor. İçecekler dahil kişibaşı 70€ olan gezintili şık akşam yemeği  için önceden rezervasyon şart.

Aperitivo Saat 18:00 – 22:00 arasında en havalısından en sıradanına tüm barlarda ısmarlanan bir kokteyl ile, kurulan açık büfeden ücretsiz ve sınırsız yararlanma durumu.  Aperitivo mekanları için  Milano’da Aperitivo Vakti yazısına bakılmalı.

B

Bergamo Eğer uçuş  Pegasus ile yapılıyorsa inilecek havalimanı. Terminal çıkışındaki otobüs firmalarından biriyle 5€ karşılığında Milano Centrale’ye yaklaşık 1 saatte direkt ulaşmak mümkün.

Brera Galerileri, akademisi, tiyatro ve müzeleri, küçük dükkanları, dekorasyon mağazaları, restoran ve barları, sadece yaya trafiğine açık sokaklarıyla şehrin en keyifli bölgelerinden biri. 1, 12, 14 no.lu tramvaylar ve Metro yeşil hat Lanza durağından kolayca ulaşılabilir.

Blue NoteJazz Club Bir cazseverin felekten bir gece çalması için gitmesi gereken şık caz kulübü. Konsere, bir içkiye, ya da akşam yemeğine.. Mekanın güncel programı şurada. (Via Pietro Borsieri, 37)

Bike Mi Şehrin bisiklet kiralama servisi Bike Mi her köşebaşında. Sistemi kullanmak için aplikasyondan, web sitesinden ya da ATM Point’ten haftalık ya da aylık  kayıt yaptırmak sonra da durağa gidip kiosktan kullanıcı adı ve şifre ile normal ya da elektrikli bisikleti kiralamak gerekiyor. İlk 30 dakika bedava. ayrıntılı bilgi şurada.

C

Centrale İstasyonu Centrale yazılır, Çentrale okunur. Şehrin ana tren istasyonundan tüm Avrupa’ya tren bağlantısı ile ulaşmak mümkün. En az bir kez kendiliğinden yol buraya düşeceğinden bu geçiş esnasında tarihi binanın heybeti ve zarafeti de gözden kaçırılmamalıdır.

Corso Como Her ne kadar Corso Como dendiğinde No.10 daki ünlü konsept mağaza akla gelse de bu araç trafiğine kapalı sokak ve civar sokaklar gece hayatı için de oldukça hareketli alternetifler sunuyor. Yaz günleri akşamüstü keyifli bölgede kışın olup bitenler biraz kapalı kapılar ardında kalıyor.

5 Vie Milano Ambrosiana Kütüphanesi civarında yepyeni bir sanat ve tasarım bölgesi.. Konsept dükkanlar, vintage eşyalar, sanat galerileri ve restoranlar keşfedilmeyi bekliyor..

Castello Sforzesco  Rönesans döneminin önemli ailesi Sforzesco tarafından yaptırılan gösterişli yapı,  Duomo’dan sonra en önemli sembolü. Avlusunda gezinmek, mimarisiyle ilgilenmek,  bu aile tarafından himaye edilen Michelangelo’nun bitmeyen heykeli Pieta’yı görmek, Leonardo çizimleriyle boyanan tavanlarını incelemek için gezilebilecek Castello’nun belirli gün ve saatlerde ücretsiz gezilmesi mümkün.

D

Duomo 1387 yılından beri şehrin kalbinde yer alan ana katedralin sadece önünde fotoğraf çektirmekle kalmayıp mutlaka içi gezilmeli, Archimboldo’nun elinden çıkma vitrayları görülmeli ve hava şartları müsaitse tepesine çıkıp şehre buradan bakılmalı.

Da Vinci şehirde bu Büyük Usta’nın izlerini sürmek pek de zor değil. Galleria’nın arkasındaki meydanda heykeli, çizimlerini hazırladığı Navigli kanalı, Kilisedeki “Son Yemek” freski, Bilim Teknik Müzesindeki inanılmaz eserleri ve yine Galleria çıkışındaki Leonardo’nun dünyası interaktif sergisiyle o şehrin her köşesinde.. Son birkaç yıl içinde açılan La Vigna di Leonardo ise sizi Leonardo’nun gizli bir tutkusu ile tanıştıracak.. Detaylı notlar şuradaki Milano notlarımın içinde..

Dude Binbir seçenekli gece hayatının underground yüzlerinden biri Dude Club. elektronik müzik seviyorsanız mekana gitmeden önce sitesinden programını incelemek ve katılım bildirmekte fayda var.

E

Esselunga Şehir merkezinde nadiren markete rastlansa da toplu peynir, şarap, panettone ve bilumum gıda alışverişini ekonomik çözmek için en pratik şube Piazza Gae Aulenti’deki çarşıda,  zemin katta.

Ecliss Bizdeki Kuk Çiçek ve Euroflora’nın ultra şık, dekoratif ve yaratıcı versiyonu Ecliss evi güzelleştirmek için güzel alternatifler sunuyor. Özellikle yılbaşı döneminde mutlaka ziyaret edilmeli.(Ripa di Porta Ticinese 73)

F

Frida Isola bölgesinin popüler, rahat, salaş atıştırma, takılma, dans etme, keyiflenme mekanı. Frida’ya gelmişken etkinlik sehpasından o ara şehirde ne var ne yok broşürleri toplanır. (Via Antonio Pollaiuolo, 3) Unutmadan..bir Frida daha var. Corso Garibaldi üzerinde geçerken mutlaka fotograflamanız gereken çiçekçi!.

Fondazione Prada İtalya’daki tüm moda devlerinin sanat ve tasarım alanında önemli girişimleri var. Prada da Fondaziona Prada’da geniş bir modern sanat koleksiyonunu sanatseverler ile paylaşıyor. Eserler kadar içinde bulunan Wes Anderson tasarımı ikonik Bar Luce de ilgi çekiyor. Güncel sergi programı için Fondazione Prada

Fornasetti Üzerinde siyah beyaz kadın yüzü desenli tabak ve vazolarından aşina olduğumuz ressam/tasarımcı Piero Fornasetti de ünlü Milanolulardan. En popüler tasarımlarının satıldığı mağaza Corso Giacomo Matteotti’de.

Futbol İtalyanlar için pek önemli futbol aşkı Milano’da AC Milan olarak vücut buluyor. Şehrin pek çok noktasında forma aksesuar almak üzere takımın resmi dükkanları mevcut. San Siro Stadı da şehre gelen tüm futbolsever ziyaretçilerin mutlaka yapılacaklar listesinde ilk sıralarda.

Ferrari Kimileri için de İtalya, kıpkırmızı bir Ferrari çağrışımı yapar. İşte bu kişiler Piazza del Liberty’deki Ferrari standlarını görmeli ve köşedeki mağazasından anı ürün almalılar.. Yeni açılan Garage Italia ise restoran ve barı ile hem Ferrari fanlarının hem de trend avcılarının yeni gözdesi.

G

Galleria Uzun adı Galleria Vittorio Emmanuelle olup, Duomo’nun hemen çaprazında yer alan görkemli, tarihi kapalı çarşı Galleria’da turistlerin en çok yaptığı şey ortadaki boğa heykelinin üzerinde topuğu üzerinde bir tur dönmek olsa da burada vitrinlere bakıp bir kahve içmek ve hala eski dekoruyla duran ilk Prada mağazasını gezmek daha doğru bir tercih olacaktır.

Giardini Publicci Parkları birbirinden büyük, birbirinden güzel Milano’da başka bir keyifli köşe.. İçinde neler mi var? Müze, sayısız heykel ve artistik mimari örneği, eşsiz ağaç türleri, gölet, dinlenme alanları, Doğa Tarihi Müzesi… şeklinde uzuyor liste.

Gorgonzola Adını Milano yakınındaki Gorgonzola kasabasından alan bu hafif küflü peynir daha çok yemeklerin içinde kullanılıyor. Eve paket paket taşımak yerine, hazır Milano’dayken içinde bu peynirin bulunduğu makarnalar yemek daha doğru bir tercih olur. Artizan bir üreticiden “taze tatlı gorgonzola” bulunursa, mutlaka tadılmalı zira inanılmaz bir lezzeti var.

Grom Şehirdeki birçok dondurmacı arasında en çok talep gören dondurma zinciri. Yaz aylarında özellikle Corso di Porta Ticinese’deki şubesi önünde yoğun kalabalıklar oluşuyor.

Grazie şeklinde yazılıp söylenirken araya bir de “t” sıkıştırılan teşekkür şekli.. Gün içinde sık sık kullanılacak..

GAM Milano Galleria d’Arte Moderna.. Hayez, Renoir, Picasso.. Şehrin en zarif yapılarından birinde toplanmış resim ve heykellerden oluşan muhteşem modern sanat koleksiyonunu ziyaret etmek için detaylar GAM Milano sitesinde..(Hergün kapanıştan bir saat önce; Salı günleri 14:00’ten sonra ücretsiz..

H

Hava Durumu Kışların Alpler’den esen serin rüzgarlar nedeniyle oldukça sert geçtiği Milano ilkbahar ve sonbaharde gezmek için ideal. Yaz aylarında da civar göl ve kanallar nedeniyle nemli bir havası ve bol sivrisineği var!..

Hayez Milano’ya ilk seyahatimde eserleri ile tanıştığım usta ressam Hayez’in Milano’daki çeşitli müzelerde dünyaca ünlü eserleri ve Brera Meydanında heykeli bulunuyor.  En ünlü eseri The Kiss Brera Akademisi’nde..

Hangar Bicocca Pirelli’nin eski hangarlarda oluşturduğu Hangar Bicocca çok etkileyici ve dev boyutlarda bir sanat alanı. Aynı anda birden fazla sergiye evsahipliği yapan hangarın açık alanındaki OSGEMEOS murali ve IUTA Bistrot’da öğle molası şansı gözden kaçırılmamalı..

I

Isola Garibaldi tren istasyonunun arkasında kalan şehrin yeni popüler tasarım bölgesi. İlk bakışta çok canlı görünmese de sokak aralarına serpiştirilmiş, restoranları, barları, tasarım dükkanları ve duvar sanatları ile keşfedilesi bir bölge..

Idroscalo 1930’da uçaklar için bir su pisti olarak tasarlanan yapay gölet şimdilerde  şehir sakinlerinin yaz aylarında rahatlamak için kendini attığı, ailece eğlenilecek bir rekreasyon alanına dönüşmüş durumda.. http://www.idroscalo.info/

J

Joker Tramvay hatlarından iki nokta arası oldukça uzun olan üç hat; 1, 12 ve 14 ile hiç umulmadık köşelerde karşılaşıp “Aa, buradan da geçiyormuş” demek çok muhtemel. Soğuk ve yağışlı havalarda  şehri penceresinden izlemek ve “bilinçli kaybolma” joker hakkını kullanmak için arada bir tramvaya atlamalı.. 12 ve 14 no.lu hatlarda yeni tramvaylar kullanılırken 1 no.lu hatta nostaljik hava hakim..

K

Kahve Bir fincan espressonun en güzelinin içilebileceği şehir hiç şüphesiz Milano. Hiç tereddütsüz her mekanda, rastgele girilen alelade bir sokak kahvesinde bile en iyi makinalardan en lezzetli kahveler süzülüyor bu şehirde. En sevdiği aroma ve sertlik derecesi hangisindeyse bulmak, kahvesevere kalmış.  Milano’da Bir Fincan Keyif yazısında güzel bir kahve için pek çok  adres var.

Kiko İtalyan şehirlerinde hep tıklım tıklım gördüğümüz Kiko Make Up aslen bir Milano markası.  Son yıllarda uygun fiyatlarına rağmen ürün çeşidini ve kalitesini de gözle görünür şekilde arttıran Kiko en azından risk yaratmayacak kozmetik ürünleri almak, renkli reyonlarında oyalanmak için kadınsal bir cazibe merkezi.

L

Luini Milano’nun en popüler ayaküstü atıştırmalığı içi malzemelerle doldurulup kızartılmış hamur Panzerotti. Onun da bir tane kralı var: Luini. Rinascente’nin yan sokağındaki oldukça uzun kuyruğa girip beklemek de kavuşulan sıcacık panzerottileri bir çırpıda bitirmek de çok zevkli..(Via Radegonda 16)

Last Supper Leonarda da Vinci’nin İsa’nın son akşam yemeğini betimleyen freski Santa Maria della Grazie kilisesinde. Kilisenin içinde değil ama ona ait ayrı bir bina içinde bulunan freski görmek hiç de kolay değil. Ziyaret için biletler aylar öncesinden tükendiğinden önceden alınmalı ve mutlaka görmek isteniyorsa asla “belki şansım yaver gider, rezervasyonsuz girerim” hayaline kapılmamalı.

M

Malpensa THY ve Atlas Jet ile yapılan uçuşlarda inilen havalimanı. Malpensa havalimanından şehir merkezine tren 13€ ( gidiş dönüş 20€). Daha ekonomik bir seçenek olarak Centrale istasyonuna giden otobüsleri kullanmak (Terravision gibi) 8€.

Magazzini Generali Şehrin bir diğer popüler gece kulübü. Hem konser hem de kulüp geceleri için büyük kalabalıkların toplandığı dans sahnesi, uzun vadeli programını internet sitesinde yayınlıyor. (Via Piertasanta, 16)

N

Navigli Milano’nun bohem yüzü. Kanal kıyısında sıralanmış restoran ve pubları ile özellikle haftasonu ve gece hareketli bölgenin ayın son pazarı kurulan bit pazarı da görülecek yerler arasında. Kanalda tekne turu yapıp tüm sırlarını ve güzelliklerini keşfetmek için adres: Navigli Lombardi   Navigli’de her ayın son pazarı kocaman bir bit pazarı, her haftasonum ise daha küçük boyutlardaki Fiera di Sinigaglia (Senegalliler Pazarı) var.

Novecento Müzesi Duomo’nun sol tarafında son birkaç yıl içinde açılan önemli bir müze. Modern Sanat Koleksiyonları ve süreli sergiler düzenlenen müzenin modern mimarisi de en az koleksiyonu kadar etkileyici. Girişteki Pellizza de Valpedo tablosu koleksiyonun en büyüleyici parçası.Hergün kapanmadan iki saat önce ve Salı günleri 14:00’den itibaren giriş ücretsiz.

Negroni Milano’da kokteyl akşam eğlencelerinin başrolünde. Negroni de en popülerlerinden biri. Cin, vermut ve Campari ile hazırlanan sert bir içki olduğundan tüketirken dikkati olmakta fayda var…

O

Opera alla Scala Şehrin incisi, gözbebeği opera salonu La Scala. Burada bir gösteri ya da konser izlemek için seyahat programını oluşturur oluşturmaz bilet alınmazsa yer bulmak imkansız. Sadece içini görmek isteyenler için rehberli turlar düzenleniyor.

Orto Botanico Brera Akademinin arkasında saklanan botanik bahçe Brera’nın tüm cıvıltılı kalabalığından uzakta yeşil ve keyifli bir köşe. Mutlaka keşfedilsin!

Osso Buco Milanonun geleneksel yemeği dana incik için ayrıntılı araştırma ve en doğru adresler Osso Buco yazımda..

Ombrello Yağmur sık sık yağar Milano’da ama her nedense kimse gün boyu şemsiye taşımaz. Yağmur yağar, köşede “ombrello, ombrello!” diye şemsiye satan sokak satıcıları belirir, kıyafetin rengine göre ucuz, basit bir şemsiye alınıp kullanılır, hatta işi bitince de atılır! Hiç paniğe mahal yok..

Oh bej Oh Bej Şehrin baş azizi Sant Ambroeus için düzenlenen kutlamalar kapsamında her yıl Aralık ayının ilk yarısında kurulan “Ne hoş ne hoş” pazarı ülkenin her yöresinden gelen satıcıların getirdiği türlü yöresel lezzet, hediyelik eşya, eğlence ve bunu kaçırmak istemeyen kalabalıklarla dolar..

Oscar Makarna mı dediniz? Cevap sadece Oscar, Oscar, Oscar!. Kendine has muhteşem acılı sosu ile bir tabak enfes makarna için bilmeniz gereken tek isim bu.. Ama rezervasyon yaptırırsanız!..Biraz meşhur, eh turistik de.. ama mutlaka denenmeli..

P

Piazza Affari Borsanın bulunduğu meydan. Burayı ilginç kılan tabi ki sadece bu özelliği değil. Meydanın ortasındaki 4 parmağı kesik, küfürü andıran Maurizio Cattelan eseri “il Dito“.  Bir de Pazar sabahları meydan ve civar sokaklara kurulan pul ve eski eşya pazarı..

Poldi Pezzoli Şehrin küçük ve zarif müzesi. Manzoni caddesindeki bu müze/evin en görülesi eserleri Pollaiolo, Boticelli ve Hayez’in çalışmaları..

Panettone Noel zamanı yapılıp tüketilen yüksek, silindir şekilli geleneksel kek. Mayalanma süreci bir hayli uzun, yapımı oldukça zorlu olan kekin orijinal tarifinde içinde bol meyve parçacıkları olur. Yılbaşı yaklaşırken şehrin tüm pastane vitrinlerini süsleyen Panettone’nin iyi örnekleri için: Peck, Pasticceria Marchesi, Giovanni Cova ve bir de Pave.. ekonomik alternatifi ise Motta pastanesinin marketlerdeki mavi kutulu seri üretimi ve Esselunga’nın kendi pannetone’u…

Paper Moon  İlk ve orijinal Paper Moon alışveriş bölgesi olan Montenapoleone yakınında nezih ve zarif bir yemek için en doğru adreslerden biri. (Via Bagutta, 1)

Q

Quadrilatero d’Oro Altın dörtgen olarak bilinen, ünlü moda ve tasarım markalarının yan yana sıralandığı alışveriş caddelerinin genel adı. En meşhuru Montenapoleone olsa da, Via Manzoni, Via Gesu, Via Borgosopesso, Via San Spirito, Via Sant Andrea, Via della Spiga ve Corso Matteotti’yi kapsayan “temsili” karenin tamamı tavaf edilmeli.

R

Rinascente Milano’nun meşhur çok katlı mağazası La Rinascente yine şehre gelen herkes için olmazsa olmaz bir uğrak noktası. İçindeki mini butikleri, gurme ürünleri, tasarım ev aksesuarlar,  sushi barı, Duomo manzaralı restoranı ve kafesi ile mutlaka gezi planında bir iki saatlik yeri olmalı..

Risotto alla Milanese Bu şekilde söylenince ismi havalı olsa da görüntü itibarı ile mutsuz eden bir Milano yemeği. İçeriğindeki safrandan ve bol peynirden ötürü bulamaç görünümlü olması elbette tadının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Milano Usulü Risotto’yu ana yemek yanına yan tabak olarak yemekte, bunun yerine farklı risotto çeşitlerini ana yemek olarak düşünmekte fayda var. İyi risotto için iyi bir adres: Trattoria da Abele (Via Temperanza,5)

S

Sempione Parkı ayrı güzel, caddesi ayrı.. Castello Sforzesco’nun ardından başlayan uçsuz bucaksız Sempione parkının içinde koşu, bisiklet parkuru havuzlar ve akvaryumun yanısıra tırmanılabilen bir kule ve popüler gece kulübü ve kafeler de var. Arka kapısındaki Arco della Pace’nin bittiği yerden de gece mekanları ile tercih edilen hareketli Corso Sempione başlıyor.

Serendeepity Nika müzik kapandığından bu yana şehrin en iyi plak dükkanı. Barking Dogs adıyla performans yapan iki DJ’in işlettiği dükkanda elektronik ağırlıklı yeni plak seçkisi oldukça geniş ve akıl çelici.  (Corso di Porta Ticinese 100) Plak alışverişi için diğer alternatifler; Discomane, Backflip Records, Metropolis Dischi, Massive Music Store ve Vinylbrokers.

Spadari Sokağı Gurme dükkan Peck, Passerini, Laduree, az ileride tarihi Giovanni Galli pastanesinin neşeli vitrini.. şehrin en lezzetli ürünlerinin bir araya toplandığı sokak damak tadına düşkünlerin gözdesi..

Street Art Milano baştan aşağı murallerle kaplı bir şehir değil ama çok güzel örnekler görmek mümkün.. İki favorim: Madama Hostel&Bistrot duvarlarındaki Zed1 işleri ve Giardino delle Culture’deki Milli muralleri.

Spontini Birisine Milano’ya gidiyorum dediğinizde ilk 5 öneriden biri kesin “Spontini’de dilim pizza ye” olacak; ben “boşverin ya, hiç güzel değil desem de dinlemeyip gideceksiniz biliyorum.. İlk orijinal Spontini şubesi Via Gaspare Spontini No.4’deki ama en turistik olan Via Radegonda’daki.. Beni ararsanız Spontini’de değil,  Antica Pizzeria Fiorentina‘da olacağım!

T

Tortona Şehrin moda ve tasarım bölgesi Tortona sadece bir gün için Milano’ye gelenler için çok anlamlı olmasa de şehir keşfetmek için daha geniş vakti olanlara sürprizli bir alternatif.. Detaylı notlar  Tortona’da Hayat Var yazısında..

Triennale Design Müzesi Düzenlediği dönemsel sergileri, kafesi, mimarisi ile şehrin en çok ziyaret edilen müzelerinden Triennale mutlaka gezi programında olmalı..  Daha fazla bilgi..

Terazza Martini & Terazza Aperol Duomo’nun iki yanında manzarası, ortamı güzel iki teras. Akşamüstü içkisi eşliğinde meydan manzarasının tadını çıkarmak, göz ucuyla konukları arasında tanıdık simalar var mı bakınmak için…

Torino’dan Ticinese’ye Via Torino’da bildik hazır giyim markalarının mağazaları yan yana sıralanırken, caddeden aşağıya doğru (Ticinese yönünde) ilerledikçe tanıdık markalar yerini renkli küçük butiklere, konsept dükkanlara, alternatif dükkanlara bırakıyor. Gün boyu hareketli olan cadde, mağazaların kapanmasından itibaren  bu kez alışveriş yerine ucuz öğrenci barları için gelen ziyaretçileri ile kalabalığını koruyor.

U

Un’ Caffe per favore Lezzetli bir espresso içmek için bara yaklaşıp kurulacak kısa cümle: Bir kahve lütfen!

Ucuz hayat mı? Milano için genellikle pahalı bir şehir tanımı yapılsa da restoranlarda kocaman bir pizzanın 7-8€ civarında yenebileceği, ayaküstü kahvenin 1€’ya içilebileceği, 8€’luk bir kokteylin yanında akşam yemeği yerine mükellef atıştırmanın yapılabileceği, şehrin büyük bir bölümünün yürüyerek gezilebileceği, müzelerinin ücretsiz gün ve saatlerinin kollanabileceği, parkların tadını çıkarmanın ve vitrinlere bakmanın bedava olduğu da unutulmamalı.

V

Verdi Kuzey İtalya’da doğmuş ve Milano’da hayatının önemli bölümünü geçirdikten sonra bu şehirde yaşamı sonlanmış ünlü bestecinin evi kimsesiz sanatçılar evi olarak kullanılıyor. Evi dışarıdan görmek ya da mezar odasını ziyaret etmek mümkün ancak  müze odaları yalnızca grup rezervasyonu ile ziyaret edilebiliyor. (Piazza Buonarroti, 29 )

Villa Invernizzi Özel mülk olan villanın çevresinde şöyle bir dolanıp bahçesindeki havuzun içinde ikamet eden meşhur flamingoları görmek isterseniz adres: Via Cappuccini, 7

Via Paolo Sarpi Milano’nun içinde bir Çin Mahallesi olduğunu biliyor muydunuz? Yaklaşık 1 kim uzunluğundaki Paolo Sarpi  sayısız Çin lokantası, yan yana sıralanmış dükkanları ve semt sakinleri ile şehrin renkli ve hareketli bir başka yüzü.. Otto Milano ve Chateau Dufan buralardan iki güzel adres.. 12 ve 14 no.lu tramvaylar ile Çin Mahallesi’ne ulaşabilirsiniz.

Via Abramo Lincoln Eğer bir moda blogger değilseniz, önünde fotoğraf çektirecek renkli br duvara ihtiyacınız yoksa bu sokağı bilmenize hiç gerek yok aslında! Renkli villaların sıralandığı bu sakin sokak, Milano’nun içinde saklı mini bir Burano gibi..

W

Wundermrkt ve East Market Milano  İki yeni nesil tasarım pazarı. Zamansızlar.. Etkinlikleri belirli periyotlarda web üzerinden duyuruluyor. Yakalarsanız yeni ve ikinci el pazarı, lokal tasarımcılardan aksesuarlar, yeme içme, müzik ile keyifli bir gün vadediyorlar.. Wundermrkt  ve East Market Milano

Y

Yguana Yaz aylarında genç nüfusun akşamüstü içkisi için popüler uğrak noktası. (Via Papa Gregoria, 16)

Yerel Lokantalar Geleneksel Kuzey İtalya mutfağının iyi örneklerini sunan birkaç adres: Rigolo ( Via Solferino, 11)  Masuelli Trattoria San Marco (Viale Umbria 80) Osteria del Binari (Via Tortona, 3)

Z

Zero Şehirlerdeki etkinlik haberlerini kompakt şekilde aldığımız mini rehberimiz Zero’nun Milano versiyonunu gidilen mekanlardan hemen edinip olan bitenden haberdar olmak gerek.Digital versiyonu tam şurada.

Zona  Duomo ve çevresini kapsayan birinci bölgenin etrafını çevreleyen saat yönünde sıralanmış toplam 9 bölge yani “Zona” Comune di Milano’yu oluşturuyor.

Zucca Şimdilerde tabelası kaldırılıp yerinde ışıklı Campariamo tabelası vitrinde parlasa da o Giuseppe Verdi’nin, Antonio Toscanini’nin favori kahve köşesi. 1867’de açılıyor, sonra tabelası sık sık 1915’te açılan Campari ile yer değiştiriyor. 100 yılı deviren kafe ve Campari bu köşeyi hiç bırakmıyor. Dilerseniz Galleria’ya bakan koltuklarda bir kahve, dilerseniz akşamüstü barda bir kokteyl ama illa ki uğranılacak tarihi bir köşe..

9 thoughts on “A’DAN Z’YE MİLANO SÖZLÜĞÜ

 1. ipek.baharat in gram

  Milano hayatimin sehri, okudugum,evlendigim,yasadigim yer!
  Bunca senedir yasamama ragmen,bana sorsalar bu kadar guzel
  anlatmayi basaramazdim…Okurken yazilarini eglendim,bir o kadar
  da neden bilmem duygulandim!
  Tebrik ederim, tesaduf eseri tanidigim blogunu bundan
  boyle buyuk bir zevkle takip edecegim, avucumun ici gibi tanidigim
  bir sehri bana bastan kesfettirebiliyorsan,kim bilir tanimadigim
  dunyanin diger yerlerinden neler ogrenebilrim!!!
  Sevgiler
  Ipek

  1. Gezici Günlük Post author

   En sevdiğim şehre dair yazdıklarımla ilgili orada yaşayan birinden bu yorumu almaktan daha mutlu eden birşey olamazdı :) Çok teşekkür ederim..Sevgiler <3

 2. eatravelove2

  elinize sağlık, önümüzdeki hafta Milano’da olacağım. Umarım yazdıklarınızın çoğunu yapabilirim. :)

 3. Veysel Kutay

  Milano’ya bilimsel bir toplantı için üç günlüğüne gitmeden önce notlarınızı okudum. Sehirde görülecek ve gezilecek yerleri o kadar eğlenceli, net ve güzel yorumlayarak yazmışsınız ki çok çok memnun oldum. Teşekkürler.

  1. Gezici Günlük Post author

   Çok teşekkür ederim. En sevdiğim şehirle ilgili yazılarım üzerine böyle bir yorum almak harika. Beni çok mutlu ettiniz. Umarım seyahatiniz çok keyifli geçer ve siz de Milano’yu çok seversiniz. İyi seyahatler..

 4. Muffin

  Çok çok güzel ve yararlı bir yazı olmuş, elinize sağlık, okudum, notlar aldım, sayenizde gitmeden önce epey bir bilgi edindim.

 5. Pingback: MİLANO’DA UZUN HAFTASONU | Gezici Günlük

Comments are closed.