MİLANO TORTONA: BURADA HAYAT VAR

By | 2 Ocak 2014

zona_tortona_distdict_milano_gezi_notları

Milano bilinenin aksine, sadece  şehir merkezindeki tarihi ve turistik yerlerden ve birkaç alışveriş caddesinden ibaret bir şehir değil. Yürüyerek gezilebilecek merkez halkanın biraz dışına çıkmaya başlayınca şehirdeki yaşamı daha iyi anlıyorsun. Yerleşim bölgeleri, iş çevreleri etrafında keşfedilmeye değer farklı tatlar var. Tortona Bölgesi de onlardan biri.

Geçmiş yıllarda bildik İtalyan markalarının üretim üssü olan Tortona şimdilerde şehrin cazibe merkezlerinden biri. Markalar gitmiş değil, hala oradalar ama yönetim/tasarım ofisleri ve showroomları ile. Ayrıca fotoğraf stüdyoları ve reklam ajansları da bölgenin diğer sakinleri..  Bu da bölgeyi bu ofislerde çalışan yüksek beklentili ofis insanının ihtiyaçlarına uygun hale getirmiş.  Tamam, çok karışık oldu, bir örnekle daha basit bir tanımlama yapayım: Tortona şimdilerde  Milano’nun Karaköy’ü!

Koca, geniş, uzun caddeler boyu uzayıp giden binalar arasına serpiştirilmiş restoranlar, kafeler, küçük dükkanlar, iş sonrası barları var. Herkesin işte olduğu saatlerde biraz ıssız, ciddi ve sakin görünen Tortona’ya bir de öğle yemeği vakti ve iş çıkışında bakmak lazım..

İşte orijinal adıyla Zona Tortona’ya dair  ipuçları:

Bölgeye ulaşım için yeşil hatta Porta Genova metro istasyonu ya da 14 no.lu tramvay kullanılabilir.

Armani’den Fendi’ye, Prada’dan Diesel’e ünlü İtalyan moda devlerinin ofisleri burada. Yanlışlık olmasın, kapı önlerinde sigara molası veren şık ve bakımlı insanlar model değil, tasarımcı!..

Via Tortona’dan başlamak yatay ve dikey paralelde tüm sokakları arşınlamakta fayda var..

Bölgenin ruhunu yakalamak için öğle yemeği saatlerinde uğramak mantıklı..

Ama akşam 18:00 civarında paydos saati ile birlikte gündüz kapalı olan yerler de açılacak ve Tortona daha ışıklı, daha cazibeli, daha eğlenceli bir yer olacak..

zona_tortona_mialno_graffiti

Yemeğe nerede yiyelim?

God Save the Food (Via Tortona 34) En taze en sağlıklı ürünlerin seçildiği şeffaf bir mutfak. Kahvaltı, öğle/akşam yemeği, brunch, kahve molası ve aperitivo.. hepsine uygun rahatlama ve yediğinden keyif alma mekanı..

Al Fresco (Via savona 50) Sadece yemek servis saatlerinde açık bir diğer güzel mutfak. Şef elinden çıkma süslü tabakları sevenler için sıcak bir salon, keyifli bir bahçe.. Menüsünde Ev yapımı Ravioli ve Parmesanlı patlıcan gibi benim vazgeçilmezlerim de var..

Cafe del Binari (Via Tortona 3) O küçücük giriş kapısına aldanmamalı çünkü içeride hem şık hem sıcak bir atmosfer ve gerçek geleneksel Milano mutfağı var. Öğlen servisinde “işyerinin arka sokağındaki tipik lokanta” gibi takılsa da gördüğüm şarap kavı akşam halinin bambaşka olduğunun ipucunu veriyor..

Le Castellet (Via Cola di Rienzo 28/Via Stendhal köşesi) Osso Buco ile ilgili yazımı okuyanlar hatırlayacaklar, ilk önce buraya uğramıştık. Osso Buco olmadığı için üzülerek ayrılıp aklımız kalmıştı. Tipik sıcak, samimi bir Milano mutfağı adresi.. Gelecek sefer için yapılacaklar listemde..

Boccino (Via Bugatti / Via Tortona köşesi 21) Balık menüsünün de dahil olduğu Akdeniz mutfağı sunan mekanın pizzaları odun fırınından çıkma..

cafe_del_binari_tortona_milano

Yemek Üstü Kahve

Morna (Via Bugatti/ Via Tortona köşesi) Yemek üstü cadde boyu yürürken birçok mekandan çıkanların hemen buraya girdiğine şahit olunca peşlerine takılıp Morna’ya girmek şart oluyor. Tortona’da öğle yemeği üstüne Morna’da ayaküstü kahve içmek semt raconu.. İşletmeciler çok hoşsohbet olunca müdavimi olmak da farz oluyor tabi..

morna_milano_via_tortona

Keyifli Alışveriş

Gogol and Company Hem kitap hem de kahve açlığına birebir sevimli dükkan. (Via Savona 101)

Via Tortona Başta Nina’s olmak üzere bu sokak  üzerineki küçük dükkanlarda tasarım ürünlerin peşine düşmek, takı, deri aksesuar, sanatsal obje edinmek/incelemek/keşfetmek oldukça keyifli..

Trace (Tras) (Via Savona 19) Giysi, dekoratif obje, sanat tasarımı üçü birarada tadında ..

gogol_and_company_milano_bookstore_cafe

Hava Kararınca

Circle (Via Stendhal 36) Lounge Bar Restaurant ortamını sevenler için şehrin en iyi mekanlarından. Haftasonları da Brunch’ı ile popüler.. Önce barında şık bir kokteyl sonra masada şık bir yemek diyenleri böyle alalım..

 Gibilterra (Via Stendhal 30) Şehrin bu bölgedeki popüler aperitivo mekanlarından. Kırmızılı, albenili dekorasyonu ile bir içki için uğranabilir.

Murphy’s Law (Via Montevideo 37 Via Savona köşesi) Hani her gittiği yerde o klasik ‘Pub’ ortamını arayan insanlar vardır -ki ben asla onlardan değilim; onların Milano’da en iyi alternatifi Murphy Kanunları!..

Gezici Günlük Notu: Adreslerde özellikle iki sokağın kesişme noktalarını da veriyorum çünkü başta da dediğim gibi caddeler uzun ve başından bakınca pek umut vadetmiyor. O nedenle nokta atışı yapmak işe yarayacak diye düşünüyorum..

Keyifli keşifler..

via_tortona_milano_gezi_norlari

milano_morna_cafe_tortona

morna_milano_every_day_is_a _nice_day

porta_genova_milano_zona_tortona

tortona_milano_pizza

al_fresco_tortona_milano_yemek

god_save_the_food_milano_tortona

One thought on “MİLANO TORTONA: BURADA HAYAT VAR

  1. Pingback: A’DAN Z’YE MİLANO SÖZLÜĞÜ | Gezici Günlük

Comments are closed.