TOINOU DENİZ MAHSÜLLERİ MÜZESİ

By | 6 Şubat 2014

toinou_marseille_marsilya_yeme_icme_notlari

TOINOU…Güneşli bir Marsilya gününde öğlen yemeği için mutlaka gidilesi bir restoran burası. İlk önce önünden geçerken dışarıdaki tezgahlarında sıralanmış deniz mahsulleri çekti ilgimizi. Çeşit çeşit midye, deniz tarağı, kestanesi, hareket halindeki böceği, ıvırı zıvırı ve benim hiç tanımadıklarımı da ilave et; bildiğin Deniz Mahsulleri Müzesi! İster çiğ alıp evinde kendi sanatını konuşturuyor, istersen de içeriye kurulup anında görüntü yiyebiliyorsun hepsini.

Bizim tek seçeneğimiz ikincisi olduğuna göre yaklaşık on dakika kuyrukta bekledikten sonra kuruluyoruz bir masaya.

İçerisi kalabalık ve cıvıltılı.. Garsonların koşturması, çatal bıçak sesleri, havada uçuşan Fransızca sohbetlerin arasından seçilebilen sipariş cümleleri, servise hazır midyelerin ortamda salınan kokusu, kabuğundan ayrılmasıyla mideye indirilen istiridyeler, mantarından ayrılmasıyla buz kovasına daldırılan şarap şişeleri, yüksek kaideler üzerine oturtulan şaşaalı deniz mahsulleri, gülücükler, yediğinden memnun yüzler, içeriyi aydınlatan günışığı tüm bu karmaşa içinde ilk algılayabildiklerim…

marsilya_yemek_moules_mariniere

Deniz mahsulleriyle mesafeli ilişkimi koruyarak Moules Mariniéres menü tercih ediyor ve sonuçtan da memnun kalıyorum. Bir yandan şimdiye kadar yediklerimin en tazesi diyebileceğim midyelerimi yiyip bir yandan da şehrin gerçek sakinlerini keşfetmek, davranışlarını analiz etmek ve bu tanımadığım deniz canlılarını yemenin raconlarını öğrenmek başlıklı incelememi gerçekleştiriyorum. Burada yediğimiz yemek gerçekten de bu şehri, insanını, bölge kültürünü anlamak adına da keşiflere sebep oluyor. Buraya gelme konusundaki memnuniyetimiz sıra tatlıya geldiğinde çarpı beş oluyor. Yan masadan kopya çekerek sipariş verdiğimiz Cafe Gourmand menüsü bizi ihya ediyor.

marsilya_yemek_toinou_cafe_gourmand_marseille

Hepsi için iki kişi bahşiş dahil 50 EUR ödediğimiz bu harika mekandan güzel anılar ve bir müze gezmişcesine edindiğimiz yoğun kültürel bilgi ile ‘mutlu’ ayrılıyoruz…
Toinou: 3, Cours Saint Louis Marseille

toinou_marseille_marsilya_yemek_notlari

marsilya_toinou_yeme_icme_deniz_mahsulleri

marsilya_notlari_toinou_marseille

Bu yazı, Gezici Günlük tarafından Çok Gezenler Kulübü için hazırlanmış ve fotoğraflı orijinali Çok Gezenler Kulübü web sitesinde yayınlanmıştır..