LYON NOTLARI: PASTANELERDE BULUŞALIM!..

By | 12 Aralık 2013

lyon_yeme_icme_notlari_pastaneler_marquise

Fransızların mutfakta ustalığını, tatlı konusunda tititzliğini ve Lyon’un da gurme şehri olduğunu biliyoruz. Bilmediğimiz ‘Bouchon’lardaki geleneksel Lyon mutfağının yanısıra aslında pastanelerin de bu şöhrette payı olduğu..  Tamam birkaç küçük not almıştım pastanelerle ilgili ama meselenin ciddiyetini Lyon’a gelince anladım.. Adresler elimdeydi ama onları ziyaret ettiğimde bu kadar memnun kalacağımın farkında değildim.. Şimdi şehirde 4 tam gün geçirmiş biri olarak biliyorum ki Lyon’da yemekler kadar tatlı, hamuruişi ve ekmek meselesine de odaklanmak lazım..

Ay lav karbonhidrat!.. diyerek adreslere geçiyorum:

Jocteur

maison_jocteur_lyon_boulangerie

Gittiğim yerde en iyi ekmeği bulma takıntım sayesinde araştırmalarım sırasında keşfettiğim Jocteur, tarihi ve son derece yerel bir adres. Turistik önerilerin içinde hiç adı geçmiyor ama ekmeği ve orijinal adresinin çatısından manzaraya karşı yapılan kahvaltılar şehir yerlisinin dilinde.. Aslında araştırmayı derinleştirince Paris’te de ekmek ağırlıklı bir şubesi olduğunu öğrendim ama onun yerine orijinalini ziyaret etmeyi daha uygun buldum. Ekmekler gerçekten nefis. Tarte Saint Rambert Abricots adı verilen kayısılı pizza(!) görünümlü ve Sable aux Pralines adlı sevimli dairelere ise can dayanmaz.. Birkaç çeşidin ve ekmeğin denenmesini şiddetle tavsiye ederim.  En kötü ihtimal Halles de Lyon’daki şubesinden kahvaltı için alınan bir iki çöreği Bar Le Fer a Cheval’in taburelerinde kahve eşliğinde yemeli.

Merkez: 49, rue des Chartreux Şube: Les Halles de Lyon

Le Pain des Jacobins

le_pain_des_jacobins_lyon_boulangerie

Şehirdeki ilk kahvemi onun kafesinde içmiştim zaten, fırını da otelin arka sokağında olunca sık sık uğrayıp Meringue almak alışkanlık oldu. Bizdeki adıyla bezeler Lyonda dev boyutlarda ve çok iştah açıcı görünüyor. Özellikle Jacobins’dekiler daha kavruk ve bol garnitürüyle enfes. Burada da ekmekler yine çok başarılı;, denediğimiz fındıklı üzümlü ekmeği şimdi olsa da yesem!.. Herşey bir yana bu dükkana sırf satıcı hanımın siparişim karşısında harika aksanıyla “Noğghmall oğuu meğang pğralinn” deyişini duymak için bile gidebilirim!..

3, Rue l’Ancienne Prefecture

Boulangerie de Palais

boulangerie_de_palais_lyon_pastane2

Tatlılarını değil, öğle atıştırmalıklarını denediğim bir adres. Öğle vakti önünden geçiyorduk, uzun bir kuyruk vardı; baktım listemde var ve ben kuyruk gördüm mü girmeden duramam; hemen katılıp başladık beklemeye..

Menüsünde güzel sandviçler ve pofuduk pizzalar var. Pofuduk diye vurgu yapıyorum ki bir İtalyan tadı beklemeyin.. Ancak denediğim patlıcanlı enginarlı pizza gayet güzeldi. Vitrindeki pralinli milföylerde çok aklım kaldı..

18, Rue de Palais Justice

Pignol

lyon_yeme_icme_notlari_pignol

Gittiğim şehirlerin en meşhur pastanelerini, çay salonlarını, buluşma noktalarını ziyaret etmeden duramadığımdan Pignol de mutlaka uğramak istediğim yerler listesindeydi.  Böyle şık, cici, tarihi, klasik adreslere bayılıyorum ben.. Yemek de servis edilen Pignol’e tam çay saatinde gittiğimiz için alt kattaki giriş salonunda oturduk. Logosuna, tavşan amblemine bayıldığım Pignol’ün içini de çok sevdim. Oturmadan vitrinden seçilen ürünler az sonra masaya servis ediliyor, sistem bu.. Tekli pastalar çok çekici, karar vermesi bir hayli zor ama bizim tercihimiz klasik: Ekler.. Seçimimizden ve ayrılırken aldığımız çikolatalardan çok memnunuz. Çok sade ambalajlı, çok temel çikolata çeşitleri var. Gerçek sütlü çikolata tadı için birkaç paket almalı.. Bir de unutmadan, Belcour meydanında meze dükkanı da var Pignol’ün..

17, Rue Emile Zola

Bir önemli Not: Grand Cafe Negociants da aynı kapsamda listemdeydi ama kahvaltı için kapısına kadar gittiğim halde içeri girmeyip ekonomik kahvaltı hakkımı kullanarak hemen yanındaki yine aynı işletmeye ait olan ve aynı fırından çıkan çöreklerin servis edildiği Petit Nego‘yu tercih ettim..Çünkü mekanın kahvaltı ya da kahve-tatlıdan çok öğle yemeğine uygun bir havası vardı.. Doğru  karardı; kendime tebrik! 1, Place Francisque Regaud

Marquise Patisserie

a_la_marquise_patisserie_lyon_notlari

Hiç bir şey yemeye halim yoktu önünden geçerken.. Ama listemde var, uğranacak, mecbur!..  Vitrinde gördüğüm pralinli gösterişli tartlardan çok üzeri pudra şekerli kıtır hamurlara kayıyor aklım, paket alıp sonra yemek üzere.. Bir kutuya özenle diziliyorlar; üzerine de en sevdiğim şekilde mink bir etiket yapışıyor; harika! .. Adını soruyorum Bünn diyor, o zarif kartvizitinin arkasına yazmaya çalışıyorum, kalemi alıp Bugnes yazıyor..

Fırsat olunca  kutuyu açıp tadınca anlıyorum ki Bugnes yazılır, Bünn okunur ama mümkünse çok çok alınır.. Tam benlikmiş. Çiğ böreğin yanından çıkan hamurlar kıtır kıtır kızartılır ya, işte o tadın üzeri pudra şekerlisi.. Şimdi bulsam da yesem..

Bravo Thiery Marneur,  Marquise iyi ki var. Yine yolum Lyon’a düşerse bu kez dondurmalarını da deneyeceğim, çay salonuna kurulup diğer enfes tatlılarını da…

37, Rue Saint Jean

Adresleri, gerekli bilgileri verdiğime göre sıra geldi en sevdiğim bölüme: iştah açmak! Haydi buyurun galeriye..

sırayla görmek için birinci resme tık..